Senátorský puč aneb Smutné konce našich prezidentů

Už se o tom veřejně mluví jako o “senátorském puči”. Glosátor Petr Štěpánek připomíná i konce československých a českých prezidentů v nedávné historii.

Petr Štěpánek
Petr Štěpánek

Zdroj: facebook autora

Nikdo soudný dozajista nepochybuje o tom, že je-li prezident republiky dlouhodobě v takovém stavu, že mu jeho onemocnění brání ve výkonu pravomocí hlavy státu, že je potřeba udělat jeden z těchto možných kroků: prezident buď sám rezignuje, nebo parlament aktivuje článek 66 Ústavy, čímž prezidentské pravomoci převede na další ústavní činitele. Za zmínku možná stojí i to, že první varianta znamená okamžité vyhlášení nové prezidentské volby, zatímco ta druhá může mít za následek dlouhodobé provizorium, které ukončí buď prezidentova smrt, nebo až doběhnutí jeho pětiletého mandátu.

S nemocnými prezidenty u nás máme řadu zkušeností. Tomáš Masaryk byl do svého čtvrtého funkčního období zvolen ve stavu, který mu už povinnosti prezidenta republiky prakticky nedovoloval vykonávat. Zůstalo to tak až do jeho abdikace.

Prezident Emil Hácha, vynikající právník a renesanční osobnost na sebe místo zaslouženého důchodového odpočinku vzal v té nejtěžší chvíli prezidentské břímě. Za cenu vlastního pokoření zachránil spoustu lidí. Bylo mu však souzeno, aby svůj kříž, kterým na sebe vzal hříchy jiných, donesl až do trpkého konce. Traduje se, že na k smrti nemocného Háchu chodili v poválečném vězení močit dozorci.

Stačilo, aby prezident Edvard Beneš řekl slovo, a všechno mohlo být jinak. Beneš to neudělal. Stejně hanebně se zachoval kupříkladu k Janu Baťovi. I s úroky mu to jen o tři roky později vrátil Gottwald. To už byl Beneš také nemocný. Stihl ještě sám rezignovat.

Nemocný Klement Gottwald vlastnímu pokoření unikl jen o vlásek. Zemřel týden po návratu ze Stalinova pohřbu.

V obdobné situaci jako nyní jsme se nacházeli v sedmdesátých letech. Rozdíl je v tom, že nemoc prezidenta Ludvíka Svobody byla opravdu dlouhodobá. Z úřadu byl nakonec odstraněn speciálním zákonem.

Prezident Václav Havel během svých prezidentských období byl také několikrát ve stavu, který mu nedovoloval prezidentské pravomoci vykonávat. Ano, je tu rozdíl v tom, že jeho okolí nic netajilo. Nicméně ani já tyhle řádky nepíšu jako obhajobu tajnůstkářství protagonistů současné prezidentské kanceláře.

A jsme v současnosti. Odstranění nemocného prezidenta z úřadu je natolik vážná a citlivá věc, že by opravdu neměla připomínat jihoamerický puč, kdy se nedočkavá mocichtivá junta zjeví na televizní obrazovce a vyhlásí, kterak s nepohodlnou nemocnou hlavou státu zamete. Postup, který zvolili čeští senátoři, bohužel, právě takovou truchlohru připomíná.

Argumenty, které „pučisté“ jako zdůvodnění svých kroků používají, jsou liché. Prezident, coby instituce, zatím žádný ústavou předepsaný povolební krok nezanedbal. A ještě tři týdny to tak bude. Až do dne, kdy se poprvé sejde nově zvolená poslanecká sněmovna. To se stane 8. listopadu. Nejsme v situaci, kdy by rozhodovaly hodiny či dny. Za tři týdny se ještě může stát řada věcí. Konkrétně: prezidentův zdravotní stav se zlepší, prezident z vlastní vůle rezignuje nebo celou věc vyřeší konečnost bytí každého z nás. Včetně prezidenta.

Senátoři v čele s Milošem Vystrčilem projevili mimořádnou necitlivost. Zaklínají se svojí odpovědností, ale ve skutečnosti z toho všeho jak péro z gauče čouhá, že se spíše vypořádávají se svým dlouholetým politickým protivníkem. A co je vůbec nejhorší, celé to působí dojmem, že nová mocenská garnitura se do vysněných křesel hrne tak nedočkavě, že už teď u budoucích koryt slintá tak mocně, až to stříká všude kolem.

4.8 16 hlasy
Hodnocení článku
14 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 3 měsíci

Tak se třepou na zlatá korýtka a moc a chtějí ji všechnu a odstavit nenáviděného presidenta. Jen do času lidé jim to za 4 roky vrátí i s úroky.Jinak SPD nic nedostane budou tam jak kůl v plotě.

cablik
cablik
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Okamura nesouhlasí s plánem Spolu a PirStan: Chtějí hodit našich půl milionu hlasů do kanálu, zuří
https://cz.sputniknews.com/20211020/okamura-nesouhlasi-s-planem-spolu-a-pirstan-chteji-hodit-nasich-pul-milionu-hlasu-do-kanalu-zuri-16236501.html

vachav
vachav
před 3 měsíci

To co napsal autor o Háchovi a Benešovi je pustý blábol!Omlouvat vlastizrádce Háchu je totálně mimo mísu!

anti Havel
anti Havel
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  vachav

Vystydni ynteligente,
vlastizrádce byl Beneš a udavač Havel,hácha se pokusil o nemožné a byl protiprávně souzen!!!!Ty a dějiny jste jak lidojed a bramboračka!

basos
basos
před 3 měsíci

Hele Peto, jsi zrejme mlady, a tak vis prd o “komunistickem puci v 48” ktery se nikdy nestal. Celej unor 48 zavinili totiz Narsocani a Lidovci a jeste nekdo, koho si nepamatuji a k vuli tobe se v historii patlat nebudu. Ale jelikoz jsem byl v te dobe jiz dospely, a tak vim, ze narsoc a spol odesli z vlady, a cekali ze… Číst vice »

adam
adam
před 3 měsíci

Realistický pohled na vývoj kolem zdravotních potíží prezidenta republiky neumožňuje jiný závěr, než že většina senátorů i poslanců připravuje puč, jehož cílem bude zbavení nejvyššího ústavního činitele jeho pravomocí. Svědčí o tom nejen jejich věcně naprosto nedoložená vyjádření (dopis ředitele nemocnice zcela jistě nelze považovat za dostatečný důkaz neschopnosti prezidenta republiky vykonávat… Číst vice »

maxim
maxim
před 3 měsíci

Jak jsem už psal dříve, s čl 66 by se mělo zacházet podle precedens – ústavní zvyklosti při nemoci prezidenta Havla, musí se měřit stejným metrem … Jak bylo měřeno v minulosti, tak se měří i v současnosti, to je zásadní pro výklad čl. 66 ústavy .. Debilům SPOLU a PirSTAN je to ale těžké vysvětlit, debilové… Číst vice »

Jeef
Jeef
před 3 měsíci

Tahle sněmovna už vytvořila něco komisí,myslím vyšetřovacích,Tak teď má možnost udělat další na vyšetření činnosti senátu,která smrdí protistátní činností.Tahle parta vohrndírů potřebuje provětrat,nebo se sama udusí vlastní nenávistí k těm,co nevěří,že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí,protože nejsou slepí a dostatečně tupí,aby v této větě neviděli opravdu dramatický populizmus i s véčkem.Ať mír zůstává s touto… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 3 měsíci

Je to jen úvaha, ale co když pan Babiš najednou taky spěchá na nové prezidentské volby dokud jsou ještě volbou přímou..co když se nastupující garnitura pokusí tuto volbu opět vrátit do rukou politikům?

Hokarc
Hokarc
před 3 měsíci

Vždy, když slyším tyto senátory, slyším spokojené chrochtání a mlaskání. Ještě že televize nepřenáší zápach.

basos
basos
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Hokarc

No nevim, smrdi to az sem na Zizkov

Pohoda
Pohoda
před 3 měsíci

Tak to vypadá, když tě někdo někam Vystrčil

anti Havel
anti Havel
před 3 měsíci

Jen idiot si sere do vlastního hnída za obdivného pískotu klaky podporované fašoEU a amiokupanty….Tajvanec je vlastizrádce a jako s takovým by mělo být naloženo!!!!
A nejen s ním!