„Situace je mimo kontrolu.“ Expert o energetické tragédii v Evropě

Poprvé po mnoha desetiletích se bohaté země západní Evropy začaly obávat mrazu a chudoby. Vedoucí představitelé některých zemí evropského společenství se také obávají reakce svých občanů.

Zdroj: AlternativaRu, překlad Pokec 24

 

Europoslankyně z Polska Isabella Klotzová kritizovala energetickou politiku EU, píše RIA Novosti.

V článku pro „wPolityce“ obvinila Klotzová z krize Brusel.

„Poprvé po mnoha desetiletích se bohaté země západní Evropy začaly obávat mrazu a chudoby. Vedoucí představitelé některých zemí evropského společenství se také obávají reakce svých občanů,“ napsala.

Podle Klotzové mnoho evropských lídrů ignoruje skutečný důvod rekordního růstu cen elektřiny a raději diskutují o údajné sabotáži Ruska.

„Brusel směruje všechny své síly a zdroje na podporu „zelené energie“. Výsledky jeho riskantní strategie vidíme v účtech za elektřinu,“ řekla europoslankyně.

V éteru rádia Sputnik se k tomuto úhlu pohledu vyjádřil politický analytik Pavel Šipilin.

Podotkl, že s tím jak se bude vyvíjet energetická krize, Evropané budou nadále obviňovat Brusel, ale je nepravděpodobné, že by tam z toho vyvodili závěry.

„Situace se dnes vymkla kontrole, žádný Brusel není schopen kontrolovat ceny na burze a evropské země čelí kolosálnímu růstu cen plynu. V Evropě je energetická krize.

Okamžitě se ozývají hlasy, které připomínají, že teplo a světlo Evropané potřebují doma každý den.

Ale kdy se „zelené“ technologie stanou konkurentem plynu a uhlí není známo. Myslím si však, že z Bruselu na to nikdo neodpoví, protože se jedná o absolutně amorfní a nezodpovědnou strukturu, která nenese odpovědnost za důsledky. V tom je tragédie Evropské unie. Rozhodnutí jsou přijímána, ale jsou naprosto nezodpovědná. Proto Brusel „neuslyší“ ani jeden hlas zdravého rozumu,“ vysvětlil odborník.

Od poloviny září dosahují ceny plynu na spotových trzích v Evropě historických maxim téměř denně. Od absolutního rekordu 800 $ za 1 000 krychlových metrů plynu z 15. září, se cena plynu nyní přiblížila již k 1200 $ za 1 000 krychlových metrů.

To vedlo k rychlému růstu cen elektřiny v Evropě, a to i pro koncové uživatele. Řada zemí EU je již nucena obnovit využívání uhlí k pokrytí nedostatku elektřiny, a to nehledě na závazky EU v oblasti klimatu, což mimochodem přispělo k rychlému růstu cen uhlí.

Problém rekordního růstu cen energií v Evropě bude projednán na příštím setkání hlav států a předsedů vlád zemí EU, které se bude konat v Bruselu 21. – 22. října. Barend Leits, mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela, uvedl, že Evropská komise hodlá vypracovat návrhy, které budou představitelům EU předloženy na summitu. V rámci těchto návrhů by EU ve střednědobém a dlouhodobém horizontu „měla výrazně zvýšit investice do nových technologií a čisté energie“.

 

5 13 hlasy
Hodnocení článku
18 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamensky
Kamensky
před 2 lety

Německo díky dlouhodobé smlouvě s Ruskem kupuje plyn za 200 dolarů za 1000m3.
Slouhové USA co se snažili zastavit podmořský plynovod ho mají na burze za 1000 dolarů za 1000 m3.

Tatran
Tatran
před 2 lety

To je ukázka toho, kam spěje vývoj vztahů mezi státy. Nikoliv Charta OSN, ale debilní rady ze zámoří k likvidaci Ruska. Pokud vládne v Rusku Putin, nehrozí mu žádní mopslíci z EU.

cablik
cablik
před 2 lety

Čtěte tu štěknu vlastizrádnou prolhanou:

Začíná v TOP 09 předvolební panika? Pekarová Adamová slibuje důchodcům peníze
https://cz.sputniknews.com/20211003/zacina-v-top-09-predvolebni-panika-pekarova-adamova-slibuje-duchodcum-penize-16040566.html

eFPe
eFPe
před 2 lety

Bezemisní Evropa, Green Deal nebyl a není projekt který má ochránit planetu či jak to nazvat.Celé to má zásadní význam a to zrušit jakoukoliv pozitivní vazbu na Rusko. Žádný plyn z Ruska, žádné oboustranně výhodné vazby. Chtějí Rusko ekonomicky zadusit. O nic jiného nikdy nešlo a nejde. Zapadají do toho i  tzv. Vrbětice. V širším kontextu do toho… Číst vice »

spartak
spartak
před 2 lety

EU jsou počtáři ve hvězdách. Bezemisní Evropa je vlastně bič na Rusko ,které má však mnoho možností jak si užívat života. Evropa neschudne ,ale bude mít mnoho bolestí a kdo ví.

Milan
Milan
před 2 lety
Odpověď uživateli  spartak

Evropa nezchudne, pravda, většinoví Evropané však na sichr. Ostatně už to začíná. Hanba vystřízlivět…

Ludvik
Ludvik
před 2 lety

Podle Klotzové mnoho evropských lídrů ignoruje skutečný důvod rekordního růstu cen elektřiny a raději diskutují o údajné sabotáži Ruska.”

Otázkou je, zda jejich diskuze nemohou vyústit, dříve či později”, až
“k odůvodnění” obdoby “Drang nach Osten” ?! Zatím k tomu svými diskuzemi, ale i činy, směřují…

Ludvik
Ludvik
před 2 lety
Odpověď uživateli  Ludvik

Evropa zvažuje vytvoření vojenské výcvikové mise na Ukrajiněhttps://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/evropa-zvazuje-vytvoreni-vojenske-vycvikove-mise-na-ukrajine/

Podle novinářů už Brusel tento návrh projednal na úrovni výboru pro politiku a bezpečnost. Zástupci Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska a Slovenska trvají na vytvoření vojenské mise.”

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  Ludvik

Jo četl jsem to a pokud k něčemu dojde tak se kozácké koně budou koupat v Atlantiku EU chce dělat stejná svinstva co USA.

Vendol
Vendol
před 2 lety

Už jsem na tu panoptikální bolševickou obludu, Evropskou unii, alergickej. Snad v dohledné době zcepení. Ale nebude to zadarmo a bezbolestně, resp. EU okolo sebe bude zuřivě kopat a vztekle bít pěstmi, než definitivně natáhne ráfky. Bez boje tuhle nestvůru neudoláme.

Georg
Georg
před 2 lety
Odpověď uživateli  Vendol

Bolševickou? To jste se spletl a nebo jste ovlivněn právě oněmi silami. Snad liberálně demokratickou, zelenou, u nás Pirátskou (na kterých není nic demokratického ani socialistického), která prosazuje a podporuje vize, plány, pravidla, povinnosti pro “členské státy” – pouze ve prospěch mezinárního nadnárodního globálního kapitálu, který je pro jednotivé “státy a národy EU”, pokud… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

Celý zelený úděl je vylhaný blábol je třeba aby státy Evropy poslaly Bruselské papaláše k šípku. Obnovitelné zdroj můžou tak maximálně doplňovat hlavní zdroje energie.

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Zelený úděl je blábol v ústech politiků. Pokud by se jim sebraly peníze a daly vědě, ne vojákům, byl by realizovatelný a dříve, než v termínu jimi určeném.

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  Miroslav Povolny

Pane Povolny vím že jste chytrý chlap ale co hlásají ty liberální stoky je podvod na lidi. A vím že už určitě jsou nějaké vědecké objevy které by zlepšili lidskou budoucnost ale kapitalisté by z toho nic neměly. Mám rád přírodu a byl bych rád kdyby se dělo tam co jí to nejvíce… Číst vice »

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Já chápu i tu Grétu, naivku, která byla využita a možná pochopila, že byla vedena na provázku. Dnes již o ni neslyšíme. Omezení zbytných aktivit narazilo na egoismus mocných, už o ni,Grétě neuslyšíme ale to je řeč na dlouhé téma, co je zbytné pro nás dole a co pro nadnárodní společnosti! Sám nejsem “zelený”, spíše… Číst vice »

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety
Odpověď uživateli  Miroslav Povolny

Objevil jsem si chybu,”primárními zdroji” myslím místní, což ale znamená primární zájem, tedy soběstačnost..

Georg
Georg
před 2 lety
Odpověď uživateli  Miroslav Povolny

Pane Povolný to je velký omyl mnoha lidí. Vyměním politiky za ty” správné” a bude dobře. Jen otázka, proč myslíte, že právě tací poltici tam jsou? Pokuste si na to odpovědět.

Miroslav Povolny
Miroslav Povolny
před 2 lety
Odpověď uživateli  Georg

Jaký jiný systém navrhujete? Já netvrdím, že bude dobře změnou politiků ale lid si nedokáže sám sobě vládnout, vždy potřebuje své mluvčí. Jde tedy o vylepšování demokracie. Není to zase tak dlouho, co vládli monarchové a nikoho se neptali. Pokrokem by bylo, kdyby bylo v polovině volebního období povinné referendum o spokojenosti s vládou, Parlamentem,… Číst vice »