Odcházíte. A nevíte to. Zbořil mrazivě oslavencům 17. listopadu

Stálo to za to? „Nechci na listopad 1989 vzpomínat zrovna jako na dobu sváteční.“ Politolog Zdeněk Zbořil hovoří k nadcházejícímu výročí 17. listopadu.

Zdeněk Zbořil
Zdeněk Zbořil

Zdroj: Parlamentní listy

Pozastavuje se nad sestavováním vlády a v závěru komentuje hrůzu na bělorusko-polské hranici. A pomoc NATO? „To známe z let balkánské krize. Nemusí se opakovat něco podobného jako rozbombardování Srbska, ale nejsem si jistý, zda si uvědomujeme, že k tomu je opravdu blízko,“ říká Zbořil.

„Třicet dva let je dost dlouhá doba na to, abych se mohl nejen ptát, zda to stálo za to,“ začíná analýzu k výročí 17. listopadu 1989 politolog Zdeněk Zbořil. „Zejména v posledních dnech je dobré o tom, co všechno se doma i ve světě děje, moc nepřemýšlet. Mravy jsou zkažené (ve starém Římě se tomu říkalo corruptio) a i zkušení lidé začínají blbnout,“ dodává s tím, že za to nemůže ani covid, ani rusko-čínská budoucnost, ani naši jediní spravedliví. „Je to, jak říkali francouzští existencialisté, peklo, nikoli okolo, ale v nás,“ komentuje politolog.

„A když se dívám na už druhou generaci, kterou jsme si vychovali, a která si nechce uvědomit, že už také odchází, nechci na listopad 1989 vzpomínat zrovna jako na dobu sváteční,“ říká Zbořil.

Už zase se vrací atmosféra strachu a podezírání kde koho z čehokoliv. Listopad prožíváme při nedostatku moudrosti těch, které jsme si vybrali, aby nám pomáhali porozumět světu a jeho trápením.

„Navíc v době, kdy si jeden milion lidí myslí, že volili zbytečně, druhý milion, že je zase někdo podvedl, a statisíce si připomínají u účtů za plyn a elektřinu, co to je neviditelná ruka trhu,“ uvedl Zbořil. „Ještě že nás někteří politici ujistili, že jde také o naši bezpečnost a za tu, jak napsal v LN Zbyněk Petráček, si holt musíme připlatit,“ dodal.

A do jaké míry bude 17. listopad 2021 jiný než ostatní? „Lavička se jistě zase nějaká objeví, ale podle zpravodajství TV někde daleko od Prahy. Ale spíš budeme přemýšlet o tom, zda už skutečně zloba a zášť pominuly, nebo zda Marta Kubišová bude muset ještě jednou přidat na hlasu,“ říká politolog. „K čemu nám bude relativní blahobyt, když nás stále někdo jen straší? A je jedno, zda jsou to čtyři bájní jezdci z Apokalypsy sv. Jana, nebo nějací potřeštění politici, kteří nevědí, komu zvoní hrana,“ dodává.

Vypadá to, že se zase bude přikládat pod kotlem nenávisti

V Praze opět připravují festival svobody, koncert pro budoucnost, vzpomínat se jistě bude i v regionech. Některé iniciativy si právě 17. listopad vyberou k vyjádření nesouhlasu např. s platností protiepidemických opatření. „Vypadá to, že se zase bude přikládat do ohně pod kotlem nenávisti. Zatím se o to starají hlavně různí mediokraté, ale ona se k nim ‚ulice‘ jistě přidá. Jen nebudeme vědět, na čí stranu,“ uvedl Zbořil.

(celý text najdete zde)

3.8 4 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 16 dny

Já se také přikláním k tomu, že je co slavit. Byla by škoda, aby lidé zapomněli na ten zázrak hodný blahoslavení, co se odehrál na Národní. Pro mladší připomenu, že tam byl ubit student Šmíd, aby druhý den vstal z mrtvých jako poručík Zifčák. Jsem rád, že ti skalní, se na ono… Číst vice »

Tatran
Tatran
před 16 dny

Ano, je co slavit! Od převratu jsme nabyli euroatlantické hodnoty v podobě humanitárního bombardování, pandemie americké biologické zbraně, krvavých válek proti nepohodlným státům, sankcionování slabších států s podporou všech loutkových satelitů USA a v poslední době se máme obávat vypuknutí poslední světové války. Tomu nasvědčují provokace opět USA s NATO v Černém moři a v blízkosti Ruských hranic.… Číst vice »

Vlastimil
Vlastimil
před 16 dny
Odpověď uživateli  Tatran

Zvláště naši účast na humanitárním bombardování pokládám za největší ostudu našich novodobých dějin. Ve jménu islámu a USA jsme zradili národ, který nás vždy podporoval.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 16 dny

No, zítra ,,zaplní” náměstí v republice zejména lidé, kteří si sameťák už nepamatují, nebo v té době byly dětmi. Ti, co si ho pamatují, budou mít zcela jistě úplně jiné starosti, které jim přes třicet let svobody nová doba přinesla.

cablik
cablik
před 16 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Hlavně tam budou překabátěný komunisti a staré struktury který to z toho mají bohatství a moc.

cablik
cablik
před 16 dny

Jo to bude zase zítra v Práglu nablito to zas bude slintů a hesel no nic pro mě žádný svátek není já budu mít normální den.

Lubez
Lubez
před 16 dny
Odpověď uživateli  cablik

Já si jedu ohřát kosti do aquaparku kousek od Brna.
Tam tahle chamraď zítra nebude.

cablik
cablik
před 16 dny
Odpověď uživateli  Lubez

Tak to já pojedu na zahradu trochu promrznout je třeba naložit česnek do sulky.

Lubez
Lubez
před 16 dny
Odpověď uživateli  cablik

Tak proti tomu nemám vůbec nic.