Kurz je pryč!

Dnes dopoledne vystoupil bývalý rakouský kancléř Kurz se zásadním prohlášením – že odchází z politiky a ze všech svých funkcí. Zítra předá vedení poslaneckého klubu bývalému předsedovi klubu Augustu Wögingerovi a v nejbližší době svolá sjezd Lidové strany (ÖVP) a odstoupí z funkce předsedy.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

V bilančním vystoupení, které je možné shlédnout v komentářích, se vyjádřil jasně v tom smyslu, že když člověka přestane těšit to, co dělá, měl by zvážit, zda v tom pokračovat. Vysloveně nezmínil, že k odchodu z politiky ho přiměly zejména poslední týdny štvanice téměř veškerých médií včetně tzv. veřejnoprávní televize ORF, řady německých médií, veškeré opozice, podraz koaličních Zelených, vtělený do ministryně „spravedlnosti“ Almy Zadicové a jí vedené speciální protikorupční prokuratury WKStA. Ale všichni přihlížející příznivci i odpůrci to vědí.

Zároveň jasně řekl, že ničím z toho, z čeho je speciální prokuraturou viněn, tedy zpronevěrou, úplatkářstvím a úplatností, vinen není a u soudu to dokáže. Poděkoval všem, kteří mu pomáhali v kariéře, spolustraníkům, nejbližším spolupracovníkům a především voličům, kteří novou lidovou stranu pod jeho vedením dvakrát poslali do vlády se ziskem nad 35 %. Jeho rozhodnutí odejít z politiky je ale prý definitivní.

V sobotu se Sebastianu Kurzovi narodil syn Konstantin a to ho prý definitivně přimělo k přehodnocení jeho života. Viděl také, že honicí psi prokuratury a tzv. levicových médií nepřestanou štvát nejen jeho, ale i všechny, kteří se odváží postavit na jeho stranu. Jako se to naposledy stalo vysoké úřednici pro ochranu justice Gabriele Aicherové, která tvrdě kritizovala postup WKStA nejen v jeho případě, ale i v „případě Ibiza“ a obvinění bývalého předsedy rakouských Svobodných Heinze Christiana Stracheho. Té vyhrožovala přímo ministryně Zadicová, ačkoli je tato vysoká úřednice ve své funkci podle zákona naprosto nezávislá. Zřejmě i Kurzovi samotnému bylo nějak vyhrožováno, protože dostal policejní ochranu – a to je to poslední, co rodina s dítětem může potřebovat.

Jeho odchod není ztráta jen pro Rakousko. Oblíbený byl v Německu, ne u médií, ale u lidí, a nakonec i u nás a v celé Evropě. Obávám se, že teprve bolestně zjistíme, jak moc zabraňoval nejen pokračování nekontrolované migrace, ale i dalším šíleným plánům EU, včetně Zeleného údělu. Opakovaně tvrdil, že jeho cílů nelze dosáhnout tím, že budou lidé trpět, mrznout a hladovět. Snažil se spolupracovat se státy západního Balkánu ohledně zabránění nelegální migrace a stále hledal i cestu spolupráce s V4. Podařilo se mu dosáhnout i menšího zadlužení EU, než chtěla Evropská komise, která do Fondu obnovy požadoval půjčku 1.000 miliard eur. Premiéře v Evropské rada jí pod tlakem právě rakouského kancléře Kurze a jeho holandského kolegy Rutteho povolili „jen“ 750 miliard eur.

Samozřejmě se dopustil i chyb. Podle mého soudu jeho pád začal v době „skandálu Ibiza“, kdy nechal pod silným tlakem médií padnout Stracheho i celou vládu a následně po dalších vítězných volbách sestavil vládu se stranou Zelených, kteří od počátku pracovali na jeho odstranění. Nevybíravé metody opozice, která viděla, že ve volbách ho neporazí, a které zjevně podcenil, natož aby kontroval podobnou taktikou, nakonec vedly k tomu, že než aby vyhořel, odstoupil. Kurz byl politik, ne politikář, zabýval se tím, co chce prosadit, ne tím, koho odstranit.

Opozice jásá. Obávám se ale, že její jásání nebude trvat dlouho, protože kromě programu „Kurz muss weg“ žádný program neměla. Po předčasných volbách, které možná budou brzy a po kterých bude následovat vláda podobného slepence jako u nás, budou tedy kopírovat německou politiku, jak tomu bývalo vždy, a jak se to od poddaných čeká. To přece známe. A Svobodní? Budou opozici podporovat, a ta jim bude lichotit, dokud je bude potřebovat. Zatím si předseda Svobodných Herbert Kickl, který Kurze nenávidí tak, že je ochoten spolupracovat i se socany a Zelenými, může dál propagovat svůj odčervovací prostředek proti covidu. To je asi tak vše, na co se tato kdysi slibná strana v současnosti zmůže.

Podle nejen mého názoru odchází momentálně nejtalentovanější politik Evropy, „udolán“ spiknutím podprůměrných. Do dalšího života přeji tomuto mladému muži hodně úspěchů. Za sebou zanechává obrovský kus dobře vykonané práce, což se o většině špičkových evropských politiků rozhodně říct nedá. Zastavením nelegální migrace do EU a zabráněním pokusů o její legalizaci se vedle Viktora Orbána nesmazatelně zapsal do dějin evropské integrace.

4.9 10 hlasy
Hodnocení článku
12 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
eFPe
eFPe
před 1 rokem

Víte, trochu jsem nad tím odstavením uvažoval a přišlo mi, že kdyby se za něj postavily ty masy, které jej zvolily a nadále by chtěly, rozhodně, na demonstracích, Kurz by zůstal.V ideálních případech je politik kapitán, který vede loď, generál, který vede vojsko.Ale pokud to se za něj nepostaví, pokud se nebude… Číst vice »

Vlastimil
Vlastimil
před 1 rokem

Dvojnásobná škoda, protože to byl (potrhuji) mladý politik. U nás jsou to v jeho věkové kategorii samí tupci, typičtí absolventi neomarxistických univerzit.

maxim
maxim
před 1 rokem

Pane Dr.Davide, Ivermektin není jenom odčervovací prostředek, to je zavádějící propagandistické označení léku používané příznivci covid vakcinace … Ivermektin je lék regenerující sliznice, tím je odčervuje ale i odvirovává, to odvirování i odčervivění sliznic trávícího traktu ale i hlavně !!! sliznic dýchacích cest je ten zázrak, zabraňující napadení organismu a hlavně !!! šíření covidu,… Číst vice »

unkas
unkas
před 1 rokem
Odpověď uživateli  maxim

Ivermectin proti covidu skvěle funguje, a bez vedlejších účinků. Stejně jako Isoprinosine. Několikanásobná zkušenost z první ruky z vlastní rodiny… toto je cesta , kterou se mělo okamžitě vykročit a pacienty ihned začít léčit, a nebyly by žádné návaly na JIPkách – než by se eventuálně vyvinula vakcína hodná toho označení… Postup vlády a lékařů, kteří… Číst vice »

maxim
maxim
před 1 rokem
Odpověď uživateli  maxim

Regeneraci sliznic dýchacích cest také napomáhá kloktání různými léčivými přípravky a také paradoxně kouření, proto ten zázrak u kuřáků, kteří jsou více chráněni před covidem …

Plebej
Plebej
před 1 rokem

Dobrý politik by měl nejenom umět prospívat svým voličům (v lepším všem lidem), ale měl by si být vědom i existence svých protivníků. Mezi nimiž nepochybně bývají i lidé stejně tak podlí jako všeho schopní, kteří udělají vše, aby jej diskreditovali. I Miroslav Ransdorf by o tomto tématu mohl dlouho vyprávět, pokud by zde ještě… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

No bohužel je vidět co se dnes děje v Rakousku úplně šílí z koráku a to povinné očkování bude i tady už se tím zabývá EU.

vera havrankova
vera havrankova
před 1 rokem

Jaké zrůdy to řídí národy a mají tu moc, zničit ty, kteří se neřídí jejich zrůdnými plány?

eFPe
eFPe
před 1 rokem

A přesně tohle se stane všem nepohodlným, kteří by měli tolik odvahy(nerozumu) a šli v ideích proti tomu zlu co chce ovládnout celý Svět

adam
adam
před 1 rokem

Naprostý souhlas s obsahem článku. Kurz byl pro mě milým překvapením, protože jsem s ohledem na jeho mládí silně pochyboval o jeho předpokladech zvládnout tak složité problémy, které se rýsovaly na obzoru evropské politiky. Opak byl pravdou! V české politice nám podobné milé překvapení očividně zatím nehrozí v jakékoliv věkové kategorii. No, snad se dožiji… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  adam

Pane Adame, kolik je vám let, smím-li se zeptat?
Budoucnost bude ještě černější. Co od ní čekáte? To je jako kdyby v době, kdy Hitler připravoval válku si někdo povzdechl: No, snad se dožiji lepších časů.
Držme si klobouky, jedeme z kopce!

kolokol
kolokol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  adam

Souhlasím, Kurz je sympaťák. Do hlavy a do srdce mu sice nevidím, ale jeho politika sympatická určitě byla. Říkal jsem si, vrátí se znovu. Jenže spiknutí podprůměrných, jak píše pan David, ho udolalo. Jako první dárek tohoto puče nadělili Rakušanům povinné očkování. Rozhodně jim to nepřeju, ale měli si Kurze více… Číst vice »