Rusové nám splatili dluh ze sovětské éry. Kdy nám Němci zaplatí reparace?

To haněné Rusko, jež údajně nedodržuje mezinárodní právní normy, dostálo své povinnosti. Naproti tomu Němci, kteří nám  po 75 letech po válce dosud nezaplatili reparační povinnosti ve výši asi 360 miliard předválečných korun, se k tomu stále nemají.

Avatar
Ogňan Tuleškov

České národní listy

Dozvěděli jsme se, že dluh ve výši asi 72 miliard korun, který pocházel ještě ze sovětské éry, Rusové splatili na základě čs.-ruské mezivládní dohody uzavřené v r. 1994.

Ano, bylo povinností Ruské federace, která je nástupnickým státem Sovětského svazu, dluh uhradit. Rusové sovětské sluhy splácejí a splatili ještě dalším státům. Takže to haněné Rusko, jež údajně nedodržuje mezinárodní právní normy, dostálo své povinnosti.

Naproti tomu Němci, kteří nám  po 75 letech po válce dosud nezaplatili reparační povinnosti ve výši asi 360 miliard předválečných korun, se k tomu stále nemají. Je to velmi zvláštní. Vztahy česko-německé jsou údajně tak dobré, jako nikdy před tím nebyly. Naši pěvci mnichovští hlásají do světa, že Německo je soused jejich snů, zkrátka k pohledání. Nadto Německo, jak nám tvrdí, je státem vzorové demokracie a dodržování mezinárodního práva. Takže kde je ten zakopaný pes, který Němcům brání ve splácení dluhů? Proč tedy neplatí?

Vždyť Spolková republika Německo je nástupnickým státem hitlerovské třetí říše, takže by měla platit za škody, které ve světě agresivní válkou, barbarsky vedenou, Němci způsobili. Nadto Pařížská reparační smlouva nám podíl na německých reparací určila a zajistila. Není tedy pochyb, že Němci jsou povinni plnit své reparační povinnosti. Jejich demokratická reprezentace je o této povinnosti, která se vztahuje i na další státy, jež byly obětí nacistické agrese, dobře informovaná. Jen se jí nechce platit. Němci jsou přeborníci v neplacení reparací. Vyzuli se z nich i po první světové válce.

To je jeden důvod. Druhý spočívá na naší, české straně. Naše příslušné ústavní orgány, jak se domnívám, nejsou dostatečně statečné, aby třeba opakovaně Němce vyzývaly k plnění reparačních povinností. Naposledy, pokud jsem dobře informovaný, naši diplomaté tak učinili v roce 1990, ale odpovědí jim bylo chladné a přezíravé německé mlčení.

Místo toho, aby vláda SRN, v níž H.-D. Genscher byl ministrem zahraničních věcí, přistoupila k jednání o reparacích, jak dříve německé vlády, jakmile Německo bude sjednocené, již od doby W. Brandta slibovaly, samozřejmě včetně také samého Genschera, německé ministerstvo zahraničních věcí naopak najednou vzneslo nároky vůči Československu. Němci požádali, abychom jim „předali bezplatně do vlastnictví“ palác na Malé Straně, v němž sídlilo velvyslanectví SRN. Dále pak diplomatickou notou žádali, abychom jim vrátili budovy, ve kterých před válkou sídlilo říšské velvyslanectví v Praze, které byly po válce v souladu s Pařížskou reparační dohodou zkonfiskovány. (Jak to bylo s českými nároky vůči Německu, Richard Král, Právo, 18.3.2005). Myslíte si, že takto jednají přátelští sousedé, nebo spíše velmocensky opět naladění představitelé státu, který k nám se choval nepřátelsky již celá staletí? A navíc těmito požadavky dali najevo, že jim nějaká Reparační dohoda může být ukradená.

Ať je to již tak či jinak, povinnost Německa zaplatit nám reparace trvá. Tak se jednoznačně vyjádřil i prof. JUDr. Václav Pavlíček, CSc.

V civilizovaném světě dlužníci, státy státům, plní své finanční povinnosti. To je jeden ze základních principů fungování světové společenství, jeho ekonomiky i mezinárodního práva.

Takže ti zlí Rusové své finanční závazky plní. Ti hodní Němci, nejlepší sousedé, které jsme kdy měli, o tom nechtějí ani slyšet. To je pravda, která nutí k zamyšlení. Tož, zamysleme se a jednejme jako věřitelé vůči našim dlužníkům! Reparace by nám uhradily celý státní dluh, který republika v současnosti má, i na Slovensko by se dostalo, a ještě by nějaký bilion zbyl. Reparace jsou totiž počítány v předválečných československých korunách. Její kurz vůči k současné koruně je hodně přes 10 Kč a to ještě nepočítáme ani úroky z prodlení. Cizí nežádáme, ale to, co nám bylo ukradeno, zničeno, a na co bezesporu nárok máme, zaplatit chceme! Na naší straně je právo!

O stamiliardy korun, během několika měsíců, vzroste náš státní dluh díky koronaviru. Lze důvodně předpokládat, že v důsledku ekonomických těžkostí následně se bude potýkat značná část našich spoluobčanů s chudobou i bídou. Nedávejme se cestou dalšího masivního zadlužování! Vyhněme se „řeckému osudu“!  Jak? Žádejme, aby naše vláda urychleně začala jednat s Německem o zaplacení reparací, které v současných korunách činí několik bilionů, píše se zpravidla o 5 až 10 bilionech.  MZV ČR zatím o výši našich pohledávek vůči Německu mlčí.

Co udělá každý řádný občan, každý normálně řízený podnik, ať již je menší či větší, když vidí, že se zadlužuje stále více? Podívá se nejprve na své dlužníky, pokud je má, a bude po nich požadovat splácení dlužné částky, zvýšené o úroky. To každému z nás napovídá obyčejný selský rozum. Proč naše vláda takové řešení situace nevidí? Nebo nechce vidět? Nebo nesmí vidět? Na takovéto otázky nemusíme hledat ani odpověď. Víme totiž, že Německo nám dluhuje biliony korun na reparacích. Proto bychom jejich splacení měli důrazně vyžadovat.

Dr. O Tuleškov

 

3.7 18 hlasy
Hodnocení článku
23 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 lety

Ááááá už je to tady zas. Toto téma tu není poprvé! Němci, ať jsou jací koliv, nám nic nedluží! Mezinárodní smlouvou o poválečném uspořádání, kterou uzavřel Husák v Bonnu(rok podepsání si již nepamatuji) se vzdáváme všech reparačních nároků a NSR za to odškodní odsunuté sudetské Němce za jejich zabraný majetek naším státem. Tato… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 lety
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Jen ještě dodám, že v případě zrušení Benešových dekretů se nemůže majetek Sudeťákům vrátit, neb za něj dostali zaplaceno! V kladném případě by zřejmě tato smlouva padla a na stole by byly reparace.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Když se chce,tak jde všechno!
Díky udavači a vochmelený trosce jménem Havel se nikomu chtít nesmí…..?????Národ je a hotovo!
Nárok se vztahoval na tehdejší NSR a ne na bývalou DDR,takže neplatí ani tady ani pro Pšonky a jiné národy.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

Nárok,pardon.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

NSR to vyrovnala za celé Německo. Už se s tím smiřte. Dostaneme prd.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  kutnohorsky

S nacistickým fricem se smířil udavač Havel,JÁ A SLUŠNÍ LIDÉ NIKDY!

vachav
vachav
před 2 lety
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Sice nás to tady asi všechny se..e ale asi máte bohužel pravdu!

anti Havel
anti Havel
před 2 lety

A dneska jel líza fašoEU anál Blbiš….jel na poradu k Lejnu,jak vyhubit ČESKÝ NÁROD,ZMETEK JEDEN!!!!!!!!!

zhnuseny
zhnuseny
před 2 lety

Zažil jsem různé časy. Zažil jsem, že se vrcholoví němečtí politici vyhýbali sudeťákům širokým obloukem. Zažil jsem dobu, kdy sudeťáci sice mluvili o návratu “do vlasti”, ale jenom málo kdo si dovolil mluvit o nějakých náhradách. Ale to bylo v době, kdy jsme měli na svém území čtvrt milionu vojáků, tehdy spřátelené velmoci.… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  zhnuseny

Hnusaku,

to ja proti tobe jsem zazil dve “zaziti” jedno v 38 kdyz Sudetaci v Karsbad rvali Heim ins Reich, a Ein Land ein Volk ein Fuehrer, a potom stejne jako ty po valce kdyz skoro vsicki byli protihitlerovi demokrati a chteli tady zustat…o tech 30 letech radsi moc nemluv, podivej se kdo je u vesla.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

V Čechách díky prezidentovo jmenování budou u vesla KOLABORANTI A PODPOROVATELÉ NACISTŮ S KRYCHTÁLKEM,LAŽNOVSKÝM A SPOL.
A je paradox,že pod příspěvkem o “”oněm nacistickém mučedníkovi jménem Lažnovský z roku 2016 “” jsou vypsána jména nynější””vlády””
Jak příznačné,že????

zhnuseny
zhnuseny
před 2 lety
Odpověď uživateli  anti Havel

Není důležité kdo jmenuje, ale kdo a jak volí. A polovina národa si vybrala roli otroka. A jak kdysi řekl Machiavelli: ” Je velmi nebezpečné osvobozovat lidi, kteří chtějí zůstat otroky”. Nám ostatním už na výběr moc možností nezbývá. Můžem se podvolit, emigrovat, nebo zemřít.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  zhnuseny

Podvolení u nás na severu Čech nepřipadá v úvahu(alespoň,co se týká mé rodiny a kamarádů-až na havloodpadní výjímky),zemřít nehodlám…..mám vybráno!

cablik
cablik
před 2 lety

No a pokud se povede těm odporným skopčákům jejich 4 říše pod záminkou federace tak zazvoní zvonec Čechů a reparací bude konec.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Reparaci konec nebude, protoze bez zacatku neni konec

Milan
Milan
před 2 lety

Vina je hlavně na české straně !!! Ale nemám sílu, ani náladu, rozvádět proč.

Falka
Falka
před 2 lety

Poptejme se nové vlády, kterou od pátku budeme mít, kdy zahájí s Německem jednání o nezaplacených reparacích. Měl by to být první dotaz novému ministru zahraničí.

anti Havel
anti Havel
před 2 lety
Odpověď uživateli  Falka

Odpověděl by Vám vůbec někdo pravdivě?????

vachav
vachav
před 2 lety
Odpověď uživateli  Falka

Hošík s vymytým mozkem na to nemůže odpovědět-a když,tak bude blábolit!

Ire
Ire
před 2 lety

Naše vláda to nechce vidět a ani nesmí vidět.

Lubez
Lubez
před 2 lety

Kolaboranti Bruselu o nic žádat nebudou.
Kam až tohle ještě zajde?
Zloději volí zloděje.
Copak je naše zem zemí zlodějů?

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lubez

jo, a podruhe se tak blbe neptej

zhnuseny
zhnuseny
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lubez

Lépe bych to nenapsal. Kdysi jsme byli národem šikovných a pracovitý lidí. No a vidíte. Stačí jedna generace, aby jsme se stali národem lenochů, nesiku a zlodějů.