Východisko z krize – neutralita Ukrajiny

Současná krize v rusko-ukrajinských vztazích může vyústit ve válečný konflikt, nebo dovést USA a EU na straně jedné a Ruskou federaci na straně druhé ke kompromisu přijatelnému pro obě strany.

Zdroj: Vaše věc, autor Filip Andler

Nehledě na globální ekonomické škody, které by vyplynuly z války na Ukrajině, má Západ skutečně vážný důvod se nové válce vyhnout – riskoval by totiž porážku.

Americké tajné služby je třeba brát s velmi silnou rezervou s ohledem na vylhané „důkazy“ o zbraních hromadného ničení v Iráku v roce 2003. Stejně tak „informace“ o ruských plánech mohou být přehnané nebo dokonce vymyšlené. V posledních letech jsme viděli řadu takových strašáků, které se nakonec ukázaly buď jako neopodstatněné, nebo jako ruské varování Ukrajině před útokem na proruské separatisty na Donbasu. Pro Moskvu existuje minimálně pět zásadních důvodů, proč invazi neuskutečnit:

  • EU by uvalila další sankce, které by způsobily obrovské škody již tak křehké ruské ekonomice.
  • Plynovod Nord Stream by byl opuštěn.
  • Rusko by se stalo ekonomicky zcela závislé na Číně.
  • Ukrajinská armáda by bojovala velmi tvrdě a Rusům způsobila těžké ztráty.
  • Pokud obsadí nová velká území, bude Rusko muset vládnout nikoliv proruskému obyvatelstvu Donbasu a Krymu, ale značnému počtu rozzuřených a vzpurných Ukrajinců.

V bezprostředních letech po „Majdanu“ (2014) dominovalo v Kremlu přesvědčení, že Ukrajina je natolik politicky a ekonomicky nefunkční, že se fakticky nikdy nepřipojí k EU ani NATO, a že se nakonec rozumná ukrajinská vláda bude muset s Ruskem domluvit. Nyní však v Moskvě narůstá znepokojení z masivních dodávek amerických zbraní Kyjevu, což se stává pro Ruskou hrozbou. Moskvu zvláště znepokojují turecké bojové drony, které v konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach v roce 2020 sehrály klíčovou roli ve vítězství Baku. Kreml se obává, že tyto nové zbraně mohou povzbudit Ukrajinu, aby se pokusila obnovit svrchovanost nad Donbasem silou. To vytváří vojenskou pobídku pro Rusko, aby preventivně udeřilo drtivou silou dříve, než bude ukrajinská armáda ještě lépe vyzbrojena.

Ještě významnější jsou politické a kulturní změny na Ukrajině. Ruská důvěra v případné ukrajinsko-ruské sblížení byla založena na víře v hluboké historické, kulturní a osobní vazby mezi ukrajinským a ruským národem. Na ty odkazoval V. Putin ve své eseji z července 2021. Symbolizují je nesčetná manželství mezi Ukrajinci a Rusy, přítomnost velkého počtu lidí ukrajinského původu v Rusku a lidí ruského původu na Ukrajině. Letos však Kyjev podnikl významné kroky ke snížení ruského politického a kulturního vlivu v zemi a výrazně omezil používání ruštiny, kterou mluví jako první řečí téměř třetina Ukrajinců.

V případě války by ukrajinské ozbrojené síly velmi pravděpodobně způsobily svým ruským protivníkům vážné ztráty. Jsou mnohem lépe vybavené a vycvičené než v roce 2014 a klíčové jednotky jsou silně infikované protiruským nacionalismem. Hrubá vojenská fakta nicméně jasně hovoří ve prospěch ruského vítězství. Ruská armáda převyšuje ukrajinskou více než 4:1 (avšak ještě více, pokud Rusko zmobilizuje své zálohy) a ruské bojové letouny převyšují ukrajinské více než 10:1. Rusko má přibližně 2900 tanků proti 800 ukrajinským.

Co se týká USA a NATO, s největší pravděpodobností by nezasáhly – navzdory mnoha řečem o amerických závazcích vůči Kyjevu. Bezohlední jestřábi v americkém establishmentu mohou nějakou formu vojenské intervence na Ukrajině plánovat. Pokud by k ní však došlo, výsledky by byly katastrofální. Nehledě na riziko jaderné války, ruské síly kolosálně převyšují nejen ty ukrajinské, ale jakékoliv síly, které by Západ mohl v zemi aktuálně rozmístit. USA disponují v Evropě pouze třemi bojovými brigádami, z nichž jen jedna je obrněná, což je příliš málo na boj s Ruskem. Na papíře sice mají evropští spojenci v NATO statisíce „bojových“ vojáků, ale vážně si někdo myslí, že by je jejich vlády poslaly bojovat na Ukrajinu, nebo že by jim to veřejnost umožnila? Spíše než před odražením ruské ofenzívy by tak USA stály před vyhlídkou na velkou a strašlivě krvavou válkou za znovuzískání ztraceného ukrajinského území, která by mohla přerůst ve světový konflikt.

Od roku 2015 existuje rozumný základ pro řešení sporu o Donbas v podobě protokolu Minsk II: plná autonomie Donbasu v rámci Ukrajiny, ale bez ukrajinských jednotek, a garantovaná mírovými silami OSN. Pokud jde o kulturní a jazykovou ochranu Rusů na Ukrajině, ta by měla být Západem podporována z principu. Rakouská státní smlouva z roku 1955, která vedla ke stažení sovětských a západních okupačních sil z této země, poskytuje rozumnou šablonu pro ukrajinskou neutralitu. Ta by odstranila geopolitické soupeření o tuto zemi a zároveň ponechala Ukrajině volnost rozvíjet se jako moderní demokracie. Krym je již nedílnou součástí Ruska a v souladu s přáním většiny obyvatel poloostrova nemá smysl tento fakt zpochybňovat. Výše uvedené kompromisy by byly pro Washington velmi bolestivé a vyžadovaly značnou morální odvahu. Současný Západ však není schopen produkovat státníky, a proto není takovéto řešení příliš pravděpodobné.

 

4.1 16 hlasy
Hodnocení článku
17 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
maxim
maxim
před 1 rokem

Fotografie u článku ilustruje více jak stovky článků o tom, kam lidé úspěšného socialismu dospěli jeho odmítnutím … Většina lidí hlavně z mladších, kteří socialismus nezažili si dnešní marasmus neuvědomuje, a žije stále v bludu jakéhosi “demokratického pokroku” …

Lubez
Lubez
před 1 rokem

Všechno je pouze o tom že celé NATO , už v té době počítalo s nedodržením dohod. Je to všechno opětovná snaha o fašizaci všeho směrem na východ. Obrovské nerostné bohatství a jeho ovládnutí. Kdo tohle nevidí je absolutní trotl. Pánové a dámy. Z toho západu, jenž je nám kladen za vzácný vzor demokracie, nám čiší pouze… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

No a historie Ukrajiny, vlastně ani neexistuje.
To je území, na které si brousí zuby hlavně Poláci. Historický Halič. Jsem o tom přesvědčen. Následně budou požadovat Slezsko, to až po rozpadu EU.

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Ještě na počátku 20.stolení považovali Pšonci nynější banderostán za koloniii a jeho obyvatele za otroky,kteří jsou prospěšní maximálně jako horníci!

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Ani pořádně nevím, jak se včera ti kluci ohledně Ukrajiny dohodli. Všude jen čtu jak Biden tštil hromy a blesky, oheň a síru na Putina, jinak nic moc. Tak nějak mi to připadá, hovor skončil, zapomeňte. Kymácející se prezident i jeho zem byl zřejmě v laufu a bojové náladě. Nic podrobného nevím. Jak se Putin… Číst vice »

spartak
spartak
před 1 rokem

Sovětský svaz zbrkle opustil politiku v 90tých letech a přenechal iniciativu USA.Mohlo být přechodné ustavení ve střední Evropě. Dnes sklízí Rusko svou nepromyšlenou politiku vůči Ukrajině , přitom o banderovcích se vědělo již za Sovětského svazu.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Neopustil politiku zbrkle, ale cíleně. Pokud by v ní pokračoval, hrozil USA krach a to nemohl Jelcin, Gorbačov a spol. dopustit.

Tatran
Tatran
před 1 rokem

Opět vyhrál Putin. Dovedu si představit pohotovost ruských ponorek se Zirkony nedaleko amerických západních břehu Tichého oceánu. A když jsem slyšel toho zmetka z TOP Ženíška obviňovat Rusko ze všech možných zločinů a zejména zábor Krymu. Po po pádu Železné opony jsme si mysleli, že nastane ve světě mír. A velice, jsme se mýlili. Začala éra… Číst vice »

Vaclav Kurel
Vaclav Kurel
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Tatran

Nejhorší je, že to všichni víme a USA se už ani nesnaží svou touhu vyvolat válku v Evropě zastírat. A to vše si můžou dovolit, protože jsme dovolili kdovíkým placeným zrádcům beztrestně napadat Rusko, prezidenta a vše, co se USA nelíbí! Dokud nebudou tvrdě potrestáni, líp nebude!

cablik
cablik
před 1 rokem

Tak tomu nevěřím že by banderovci udělali Rusům velké ztráty jen horníci z Donbasu jim nakopali zadky. Bohužel USA nedovolí Ukrajině neutralitu.

Pave1
Pave1
před 1 rokem

Určitě bych k analýze přidal naprosto pasivní roli hlavních hráčů Evropy, kteří přistoupili na “polofunkční” dohody Minsk. Amíci a Britové je klidně sabotují, což hrozí pro Evropu ztrátou dodavatele surovin, který byl vždy efektivní a spolehlivý. Zadruhé je třeba pochopit, že na Ukrajině nikdy nešlo o Ukrjaince, demokracii, apod. Vždy šlo o snahu oslabit Rusko,… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 1 rokem

Hm USA si mohou jen mnout ruce. Vyrobili Rusku hned za plotem prvotřídního fanatického nepřítele. kam se hrab Afghánistán. A tak jen dodá informace, prodá zbraně a bude čekat až se Kain s Abelem, Romulus s Remem, Boleslav s Václavem mezi sebou pozabíjejí. Je možné že lidi nějak prozřou na té Ukrajině a vyházejí tu politickou… Číst vice »

anti Havel
anti Havel
před 1 rokem

Banderovci mají co chtěli,pojdou zimou a hlady a nikomu chybět NEBUDOU!!!!!!

toto
toto
před 1 rokem
Odpověď uživateli  anti Havel

Bohužel banderovci na to nedoplatí. Ti sedí na teplých pozicích v Kijevě i jiných místech země. Jako obvykle to odskáčou zaměstnanci, důchodci a děti…

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Některé body, dle mého, jsou mylné a některé naopak chybí. První tři v pořádku, čtvrtý mimo mísu. Zločinci co řídí Ukrajinu si velmi dobře pamatují jak skončila první, druhá … šestá, sedmá mobilizace. Komedie kdy banderovci odchytávali chlapce v tramvajích by se opakovala. A za zájmy oligarchů budou bojovat opravdu pouze ti co mají… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Zcela souhlasím s Vaším názorem, autor si nedostatečně všímá vnitřní situace v USA, která je rozhodující pro dění nejen na Ukrajině, ale na všech styčných bodech, kde se kříží jejich zájmy se zájmy Ruska, Číny a v neposlední řadě i nastupujících evropských velmocí, zejména Francie¨a Německa.

toto
toto
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

A kdoví, zda vůbec někdy Ukrajina dosáhne na úroveň před rokem 1991. Spousta peněz odešla s Donbasem a Krymem, schopní lidé utíkají do zahraničí. Fabriky až na nepatrné výjimky padly. Zemi živí peníze za tranzit plynu a za nějaký čas nebudou ani ty. EU má svých starostí dost, ta Ukrajince živit nebude. A USA… Číst vice »