Zeman odmítl jmenovat Lipavského ministrem zahraničí. Fiala je připraven odporovat

Na webu Pražského hradu dnes bylo vydáno stanovisko Miloše Zemana, ve kterém prezident republiky podrobně vysvětluje, proč se rozhodl nepodepsat jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničí.

Zdroj: Sputnik Cz

Šéf ODS Petr Fiala v reakci na toto rozhodnutí uvedl, že je třeba, aby Ústavní soud vyřešil, jestli je tohle veto skutečně pravomocné.

Ve svém stanovisku Zeman mimo jiné poznamenal, že u některých dalších kandidátů se ukázalo, že jim chybí odborná kompetence pro řízení jim přisouzených resortů, protože se v minulosti nevěnovali příslušné problematice.

Zeman ovšem nechce překážet ustavení nové vlády, a proto neodmítne svůj podpis na jmenování těchto osob. Tímto stanoviskem chce zejména upozornit současného předsedu vlády na problém nízké odbornosti navržených ministrů.

Výjimku ovšem činí osoba Jana Lipavského. Zeman jej odmítá jmenovat ze čtyř hlavních důvodů. Jako první uvádí prezident nízkou kvalifikaci tohoto kandidáta na ministra zahraničních věcí.

„Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou,“ stojí ve stanovisku prezidenta ČR.

Mezi dalšími důvody odmítnutí Lipavského jako ministra patří podle Zemana jeho distancovaný postoj ke spolupráci v rámci Visegrádské čtyřky a také ke vztahu s Izraelem. To je však, jak upozorňuje Zeman, v rozporu s připravovaným programovým prohlášením nové vlády.

„Prezident republiky konstatuje, že Ústava ČR neukládá prezidentu republiky povinnost akceptovat každý návrh, který je mu předložen. Naopak, ústavodárcův výraz ‚návrh‘ implikuje, že tento návrh může být jak přijat, tak odmítnut, jinak by nebyl návrhem,“ stojí v závěru stanoviska prezidenta.

Politici jsou proti kroku prezidenta

Premiér Petr Fiala nesouhlasí s tím, že prezident republiky může odmítnout jmenovat člena vlády. Ústavní soud to ale podle něj může jednou provždy vyřešit.

„Beru na vědomí dnešní stanovisko prezidenta republiky. Je třeba, aby Ústavní soud jednou provždy vyřešil otázku kompetencí ohledně jmenování nových členů vlády,” napsal Novinkám Fiala.

V pondělí po schůzce v Lánech oznámí, jaké budou další konkrétní kroky. „Jsme připraveni,” doplnil.

Šéf pirátů Ivan Bartoš také vyjádřil nesouhlas s krokem prezidenta a odmítl možnost, že by dočasně vedl ministerstvo zahraničí za nominovaného kandidáta Jana Lipavského (Piráti).

„Ústava jasně říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra členy vlády. Tento názor zastával v minulosti i sám Miloš Zeman, když říkal, že prezident nemá pravomoci kandidáty ´kádrovat´, s čímž souhlasíme. Nominantem na post ministra zahraničí ve vznikající vládě je Jan Lipavský a za jeho nominací plně stojíme, stejně jak to deklaroval premiér Fiala. Jde o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje koaličním program vznikající vlády,” napsal Bartoš deníku Právo v reakci na prezidentovo sdělení.

„Není možné z těchto principů ustupovat. Občané se potřebují spolehnout na platnost zákonů v této zemi, že žijeme v parlamentní demokracii a že má jejich hlas ve volbách smysl,” dodal Bartoš.

Podobně to vidí i šéf STAN Vít Rakušan, podle kterého koalici nic nezbývá než podat proti tomuto rozhodnutí kompetenční žalobu.

„Nesouhlasím s důvody pana prezidenta nejmenovat Jana Lipavského na místo ministra zahraničí. Osobně ho znám ze zahraničního výboru a považuji ho za kvalitního a kompetentního kandidáta na tuto pozici,” napsal Novinkám.

Miloš Zeman a Vratislav Mynář - Sputnik Česká republika, 1920, 10.12.2021

Česko
„Ani jedna strana si to nepřeje.“ Mynář věří, že Zemanovo veto nepovede k soudnímu sporu

13:13

K situaci se vyjádřil i sám Lipavský. Jeho komentář se ovšem moc neliší od toho, co uvedl jeho spolustraník Ivan Bartoš.

„Ústava jasně říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra členy vlády. Tento názor zastával v minulosti i sám Miloš Zeman, když říkal, že prezident nemá pravomoci kandidáty “kádrovat”. Platí má nominace na post ministra zahraničí, za kterou stojí i K5 včetně premiéra Petra Fialy.

Reprezentuji koaliční program vznikající vlády. Ta se jasně opírá o hlasy lidí ve volbách. Není možné z těchto principů ustupovat. Občané se potřebují spolehnout na platnost zákonů v této zemi, že žijeme v parlamentní demokracii a že má jejich hlas ve volbách smysl,” napsal na Twitteru Lipavský.

4.1 10 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

A jak jsme mohli zaregistrovat, již se ozývají. Stát nesmí přijmout roli toho, kdo se omlouvá a vysvětluje. Ostuda bude už jen to, že opět začne řvát jejich pátá kolona. A tragédií je, že postoupila až do významných státních funkcí.

jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem

Prezident ČR jedná v zájmu lidu a podle svého vědomí a svědomí!!! To je uvedeno v ústavě ČR.Má-li důvodné obavy, že navržený ministr může být vážnou hrozbou pro zájmy státu,a jeho bezpečnost, nemůže a nesmí dotyčného jmenovat.Předpokládám, že pan prezident Zeman má k uvedeným námitkám i dostatečně věcné podklady. Například snaha etablovat v Praze zastoupení jistých palestinských organizací,… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Správně pan prezident takový člověk by to neměl dělat havloidi si myslí že můžou všechno je jim třeba zatrhnout tipec.

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Prezident Zeman, při nástupu do funkce, přeci skládal slib, kde říká, že svůj úřad bude vykonávat v zájmu všeho lidu. A jelikož on je prezident český, tedy v zájmu lidu českého a ne lidu sudetoněmeckého, jak by si přál pan Lipavský a jemu podobní. I když, ona ta vláda, bude hrůza hrůz, i bez Lipavského.

adam
adam
před 1 rokem

Při použití zdravého rozumu je jasné, že kompetence je ústavně vymezena srozumitelně. Předseda vlády navrhuje, prezident jmenuje. Logicky návrh nemusí akceptovat a může požadovat jiný návrh, ale nemůže nikoho jmenovat ministrem bez předchozího premiérova návrhu. Co je na tom k nepochopení? Kompetenční žaloba je naprostý nesmysl, protože kompetence jsou očividné. Ústavní soud… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  adam

Nechejme se překvapit, jak tu kontroverzi právně posoudí zlatoústý Rychetský a spol. Pokud by ovšem svým nálezem z prezidenta udělali schvalovací automat, nebyl by v souladu institut přímé volby prezidenta republiky (a z ní plynoucí jeho silný mandát) s onou rolí automatu. Jsem rád, že prezident svou rozhodovací roli hájí a že se vzepřel těm kašparům, co… Číst vice »

danny
danny
před 1 rokem

Ukazuje se, co jsme si zvolili (bylo nám zvoleno). Ať už je to jakkoliv, hlavní pro vládu by mělo být vládnout. Mně, jako občana vůbec nezajímá, že pan Fiala (Bartoš, Rakušan, …) chtějí ukázat, že nebudou ustupovat prezidentovi a tak m i dokazovat, že jsou zásadoví… Mně zajímá co hodlají dělat s cenami… Číst vice »

Milan
Milan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Všechno souvisí se vším. Stačí se zamyslet, co udělala s budoucími cenami energií pseudocausa Vrbětice. A sympatizant palestinských teroristů co ministr zahraničí? On stačil degenerát knížepán…

Georg
Georg
před 1 rokem

Je zřejmé, že oba výklady, jak prezidenta tak jeho oponentů, jsou nebo mohou být pravdivé. Různí právníci připouští oba výklady. Kladu si otázku, proč asi byla zvolena taková formulace při napsání ústavy. Na to by nám mohl odpovědět p.Jičínský, ale to již není možné. Ale je zcela jisté to, že pokud… Číst vice »

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

ale jdi ty mudrlante, ve skutecnosti je to “pichni nebo rizni”..takze bud si v Pondeli Fialka klekne, a bude vlada, nebo se bude stajfovat a Milos se zatne… Ohledne ustavniho soudu, soudit Zemana muze, ale se Zemanem nehne, Zeman ma sve zasady a mimo toho uz ma jen jeden rok do konce, takze je neprustrelnej.… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

Neříkám, že to nemůže být jak Vy píšete. Já jsem nepsal, jak to může být, nejsem prognostik a znalý všech zákoutí této politické hry. Psal jsem o svých pocitech, občana, který se zajímá co se děje. Když si myslíte, že jsem mudrlant, neurážím se, na to sem dost starý a nad věcí, ale… Číst vice »

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

no hlavne ze jsi se neurazil nad “mudrlantem” oni ci my vsichni vlastne nad Zemanovym postojem k Fialkovi mudrujeme

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

jeste neco, zase mudruji… mam totiz dojem, ze Babis mozna to bude chtit vzdat, a tak to Zeman mozna tak nejak da Fialkovi, ..mozna…zalezi to jak se bude vyvijet Kovid, totiz my vsichni ac si myslime ze ne, jsme tim kovidem dokonale zblbnuti takze…..