Barevná revoluce v Kazachstánu

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Zdroj: Zvědavec

Západ jedná příliš lstivě na to, aby byl přímo odsouzen.Oficiální záznamy ukazují, že spouštěčem masových nepokojů v Kazachstánu bylo zdvojnásobení ceny plynu. Okamžitě však začalo docházet k zásahům zvenčí a řada kazašských nevládních organizací financovaných Západem vydala řadu požadavků, které byly spíše politické než sociálně-ekonomické povahy.

Komentátoři se rozcházejí v názoru na to, co bylo skutečnou příčinou nepokojů. Někteří poukazují na skutečnost, že Kazaši jsou sebeorganizovaní a solidární, takže sociální otřesy byly možné a byly namířeny proti úřadům, protože rodina Nazarbajevů ovládá hlavní výnosná odvětví země. Další upozorňuje na geopolitické faktory, protože nepokoje vytvářejí ohnisko nestability v blízkosti hranic Ruska a Číny a poškozují zájmy těchto dvou zemí. V každém případě je velmi pochybné, že všechny protesty jsou čistě spontánní. Distribuce ručních zbraní z kufru auta a obsazení letiště svědčí o úmyslné sabotáži a organizované sabotáži.

Chronologie událostí

Letiště Alma-Aty bylo obsazeno. Řada zahraničních leteckých společností, včetně ruského Aeroflotu, běloruské Belavie a nízkonákladového dopravce Uveit Jazeera Airways, dočasně pozastavila lety.

Do večera 5. ledna bylo při nepokojích v Kazachstánu zabito osm policistů a vojáků Národní gardy a 317 dalších bylo zraněno.

Kazašský prezident Tokajev zahájil personální změny v bezpečnostních složkách a převzal funkci šéfa Rady národní bezpečnosti, kterou dříve zastával Nursultan Nazarbajev.

Ve svém třetím televizním projevu uvedl následující:

“Teroristické gangy se zmocnily velkých infrastrukturních objektů. Dokonce obsadili letiště v Alma-Atě, kde bylo poničeno pět letadel, včetně zahraničních.

V současné době pokračuje řádění gangů v Alma-Atě a dalších městech. Zabírají budovy a infrastrukturu, a především sklady, kde jsou uloženy ruční zbraně. Budovy brání kadeti bojové školy. Momentálně probíhá u Alma-Aty střet s výsadkovou jednotkou ministerstva obrany. Je to urputný boj.

Ve skutečnosti nejde o hrozbu, ale o útok na integritu státu a především o útok na naše občany, kteří mě jako hlavu státu žádají o naléhavou pomoc.

Vzhledem k tomu, že tyto teroristické gangy jsou v podstatě mezinárodní a prošly důkladným výcvikem v zahraničí, jejich útok na Kazachstán může a měl by být považován za akt agrese.

V této souvislosti jsem se dnes s odvoláním na Smlouvu o kolektivní bezpečnosti obrátil na hlavy států CSTO, aby Kazachstánu pomohly překonat tuto teroristickou hrozbu.”

Členové CSTO Tokajevovu žádost podpořili. Bylo vydáno následující komuniké:

„S ohledem na výzvu prezidenta Kazachstánu Tokajeva a na ohrožení národní bezpečnosti a svrchovanosti Republiky Kazachstán způsobené mimo jiné vměšováním ze zahraničí rozhodla Rada kolektivní bezpečnosti OSKB vyslat do Kazachstánu na omezenou dobu kolektivní mírové síly OSKB s cílem stabilizovat a normalizovat situaci v této zemi. Předseda Rady kolektivní bezpečnosti CSTO Nikol Pašinjan“.

Provokatéři

Je třeba poznamenat, že informační kampaň o protestech v Kazachstánu na sociálních sítích, Telegramu a WhatsAppu je sponzorována z Pobaltí, Polska a Ukrajiny. Nepokoje propaguje i notoricky známý polský kanál Nexta, který se také podílel na podněcování nepokojů během pokusu o převrat v Bělorusku v roce 2020.

Četné propagační skupiny a kanály, které se objevily od večera 1. ledna, vznikly především v Pobaltí a Polsku. Z Ukrajiny přicházejí komentáře obsahující texty na podporu kazašského lidu.

Existuje také nebezpečí možného vzestupu islamismu. Je známo, že mnoho zradikalizovaných Kazachů se zapojilo do zahraničních teroristických organizací a získalo zkušenosti v Sýrii a Iráku. Vyrabování skladišť zbraní může posílit islamistické gangy, které se budou snažit vyhlásit vytvoření „chalífátu“ a povolat na pomoc své sympatizanty z jiných zemí. Riziko šíření terorismu v Kazachstánu je nyní poměrně vysoké.

Kdo z toho má prospěch ?

Je zřejmé, že prospěch z oslabení suverenity země (k němuž vždy dochází v případě úspěšné barevné revoluce) bude mít Západ, který následně do vedoucích funkcí státu bude moci dosadit své nominanty z nevládních organizací a stážisty/spolužáky vyškolené v EU a USA. Navíc se samotné politické elity Kazachstánu integrují do západních struktur. Přes výroky o eurasianismu, které Nazarbajev v prvních letech samostatnosti země aktivně prosazoval, šlo ve skutečnosti jen o část agendy. Multivektorový přístup, který implikoval přátelství nejen s Ruskem a Čínou, ale také s EU a Spojenými státy, vedl k nejistotě v zahraniční politice.

Je zřejmé, že současná barevná revoluce, pokud nebude brzy potlačena, by mohla vést k přimknutí k západním strukturám a nepřátelství vůči Rusku a Číně ze strany dosazeného nového vedení země. Proto by Moskva měla při poskytování pomoci (nejen) prostřednictvím CSTO vytvořit jasný rámec spolupráce a podmínit svou pomoc závazky, v nichž by se Kazachstán jasně a jednoznačně přeorientoval na euroasijskou integraci. Ekonomické aspekty by měly být podpořeny politickými závazky (včetně povinného boje proti rusofobii v Kazachstánu) a nejlépe politicko-vojenským spojenectvím.

Pro odkaz (a dědice) Nazarbajeva vše končí poněkud smutně. Tokajev poměrně rychle vyloučil Elbasy z rozhodovacích mechanismů, čímž zabránil gerontokracii (s charakteristickou klanovostí) definitivně zničit zemi. A po skončení protiteroristické operace (ráno 6. ledna pokračovala v Alma-Atě) se vedení státu bude muset vypořádat se západními agenty, aby vyčistilo zemi od budoucích ohnisek destabilizace.

ЦВЕТНАЯ РЕВОЛЮЦИЯ В КАЗАХСТАНЕ

 

2.6 24 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zhnuseny
zhnuseny
před 19 dny

Zítra má začít rozhovor Putin – Biden. Předpokládám, že Putin Bidenovi sdělí alespoň část informací o americkém angažmá v Kazachstánu. Protože to by mohlo legitimovat jeho neústupnost i v otázce Ukrajiny. Paradoxně, pokud měl Kazachstán oslabit pozici Ruska, stal se pravý opak. Rusové mají o další důvod být skutečně neústupní a trvat na svých bezpečnostních zárukách.

zhnuseny
zhnuseny
před 19 dny

Kolik absolventů Aspen institutu asi čeká na svou příležitost? Máme jedinečnou možnost sledovat pokus o rozval a následné rozkradení země v přímém přenosu. Škoda, že jsme to nevěděli v listopadu 89. Tenkrát se tomu dalo možná předejít.

slavek
slavek
před 19 dny

myslím, že v tichosti provedené stažení části kontingentu RF ( cca 10-15 tisíc) bylo předzvěstí jejich blízké dislokace v Kazakstanu, což se potvrdilo. Ruská rozvědka je nejlepší na světě ( vždycky byla) a pracuje v dokonalém utajení. Putin teď má po potlačení kazaškého mejdanu mnohem lepší vyjednávací pozici.

zemedelec
zemedelec
před 19 dny

Že byla připravována barevná revoluce,už nikdo nepochybuje a právě zdražení plynu mělo být návodem,ke vzpouře připravených skupin.Takže,kdo to nařídil,je strůjcem barevné revoluce také.Je proto možné,že to Rusko vědělo co se chystá a nebyl problém nasadit na pomoc prezidentovi armády.Podle mne,Ruská armádu po všech těch vyhrůžkách,akcích Ukrajinců,má armáda Ruska bojovou pohotovost neustále.

maxim
maxim
před 19 dny

Noo, zdá se, že ty barevné revoluce začínají strategicky pomáhat Rusku, brzo bude v Kazachstánu referendum o připojení k Ruské federaci jako na Krymu …
USA a Nato i Turecko se také zdá, že v Kazachstánu ztrácejí zbraň, kterou by mohly ze zálohy oslabit Rusko při jeho dělání pořádku na Ukrajině a v dalších protiruským debilizmem postižených zemích …

zemedelec
zemedelec
před 19 dny
Odpověď uživateli  maxim

Když je něco založeno na lhaní,podvodu,dokonce mrtvých,tak to nemůže dobře dopadnout.Toto se USA a jejich posluhovačům,nějak vrací jako bumerang.

cablik
cablik
před 20 dny

Tak v Berlíně by už zase chtěli bačovat celou Evropu? Neprovokovat, vzkazuje generál Blaško. A rada zdarma pro ministra muzikologa.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tak-v-Berline-by-uz-zase-chteli-bacovat-celou-Evropu-Neprovokovat-vzkazuje-general-Blasko-A-rada-zdarma-pro-ministra-muzikologa-688906

Kde je Wollner a Bakalův Respekt? Okamura o dvojím metru, Fialovu pokrytectví a finančním skandálu STAN
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kde-je-Wollner-a-Bakaluv-Respekt-Okamura-o-dvojim-metru-Fialovu-pokrytectvi-a-financnim-skandalu-STAN-688760

Vážně si někdo myslí, že lidi v energetické bídě zachrání žebračenky? Alena Vitásková rozdrtila nejčastější výmluvy politiků
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vazne-si-nekdo-mysli-ze-lidi-v-energeticke-bide-zachrani-zebracenky-Alena-Vitaskova-rozdrtila-nejcastejsi-vymluvy-politiku-688892

cablik
cablik
před 20 dny

Už tam Ruská pomoc je a vědí o co jde určitě si to nenechají přerůst přes hlavu nepotřebují další západní loutku u hranic.