Barevná revoluce v Kazachstánu

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Zdroj: Zvědavec

Západ jedná příliš lstivě na to, aby byl přímo odsouzen.Oficiální záznamy ukazují, že spouštěčem masových nepokojů v Kazachstánu bylo zdvojnásobení ceny plynu. Okamžitě však začalo docházet k zásahům zvenčí a řada kazašských nevládních organizací financovaných Západem vydala řadu požadavků, které byly spíše politické než sociálně-ekonomické povahy.

Komentátoři se rozcházejí v názoru na to, co bylo skutečnou příčinou nepokojů. Někteří poukazují na skutečnost, že Kazaši jsou sebeorganizovaní a solidární, takže sociální otřesy byly možné a byly namířeny proti úřadům, protože rodina Nazarbajevů ovládá hlavní výnosná odvětví země. Další upozorňuje na geopolitické faktory, protože nepokoje vytvářejí ohnisko nestability v blízkosti hranic Ruska a Číny a poškozují zájmy těchto dvou zemí. V každém případě je velmi pochybné, že všechny protesty jsou čistě spontánní. Distribuce ručních zbraní z kufru auta a obsazení letiště svědčí o úmyslné sabotáži a organizované sabotáži.

Chronologie událostí

Letiště Alma-Aty bylo obsazeno. Řada zahraničních leteckých společností, včetně ruského Aeroflotu, běloruské Belavie a nízkonákladového dopravce Uveit Jazeera Airways, dočasně pozastavila lety.

Do večera 5. ledna bylo při nepokojích v Kazachstánu zabito osm policistů a vojáků Národní gardy a 317 dalších bylo zraněno.

Kazašský prezident Tokajev zahájil personální změny v bezpečnostních složkách a převzal funkci šéfa Rady národní bezpečnosti, kterou dříve zastával Nursultan Nazarbajev.

Ve svém třetím televizním projevu uvedl následující:

“Teroristické gangy se zmocnily velkých infrastrukturních objektů. Dokonce obsadili letiště v Alma-Atě, kde bylo poničeno pět letadel, včetně zahraničních.

V současné době pokračuje řádění gangů v Alma-Atě a dalších městech. Zabírají budovy a infrastrukturu, a především sklady, kde jsou uloženy ruční zbraně. Budovy brání kadeti bojové školy. Momentálně probíhá u Alma-Aty střet s výsadkovou jednotkou ministerstva obrany. Je to urputný boj.

Ve skutečnosti nejde o hrozbu, ale o útok na integritu státu a především o útok na naše občany, kteří mě jako hlavu státu žádají o naléhavou pomoc.

Vzhledem k tomu, že tyto teroristické gangy jsou v podstatě mezinárodní a prošly důkladným výcvikem v zahraničí, jejich útok na Kazachstán může a měl by být považován za akt agrese.

V této souvislosti jsem se dnes s odvoláním na Smlouvu o kolektivní bezpečnosti obrátil na hlavy států CSTO, aby Kazachstánu pomohly překonat tuto teroristickou hrozbu.”

Členové CSTO Tokajevovu žádost podpořili. Bylo vydáno následující komuniké:

„S ohledem na výzvu prezidenta Kazachstánu Tokajeva a na ohrožení národní bezpečnosti a svrchovanosti Republiky Kazachstán způsobené mimo jiné vměšováním ze zahraničí rozhodla Rada kolektivní bezpečnosti OSKB vyslat do Kazachstánu na omezenou dobu kolektivní mírové síly OSKB s cílem stabilizovat a normalizovat situaci v této zemi. Předseda Rady kolektivní bezpečnosti CSTO Nikol Pašinjan“.

Provokatéři

Je třeba poznamenat, že informační kampaň o protestech v Kazachstánu na sociálních sítích, Telegramu a WhatsAppu je sponzorována z Pobaltí, Polska a Ukrajiny. Nepokoje propaguje i notoricky známý polský kanál Nexta, který se také podílel na podněcování nepokojů během pokusu o převrat v Bělorusku v roce 2020.

Četné propagační skupiny a kanály, které se objevily od večera 1. ledna, vznikly především v Pobaltí a Polsku. Z Ukrajiny přicházejí komentáře obsahující texty na podporu kazašského lidu.

Existuje také nebezpečí možného vzestupu islamismu. Je známo, že mnoho zradikalizovaných Kazachů se zapojilo do zahraničních teroristických organizací a získalo zkušenosti v Sýrii a Iráku. Vyrabování skladišť zbraní může posílit islamistické gangy, které se budou snažit vyhlásit vytvoření „chalífátu“ a povolat na pomoc své sympatizanty z jiných zemí. Riziko šíření terorismu v Kazachstánu je nyní poměrně vysoké.

Kdo z toho má prospěch ?

Je zřejmé, že prospěch z oslabení suverenity země (k němuž vždy dochází v případě úspěšné barevné revoluce) bude mít Západ, který následně do vedoucích funkcí státu bude moci dosadit své nominanty z nevládních organizací a stážisty/spolužáky vyškolené v EU a USA. Navíc se samotné politické elity Kazachstánu integrují do západních struktur. Přes výroky o eurasianismu, které Nazarbajev v prvních letech samostatnosti země aktivně prosazoval, šlo ve skutečnosti jen o část agendy. Multivektorový přístup, který implikoval přátelství nejen s Ruskem a Čínou, ale také s EU a Spojenými státy, vedl k nejistotě v zahraniční politice.

Je zřejmé, že současná barevná revoluce, pokud nebude brzy potlačena, by mohla vést k přimknutí k západním strukturám a nepřátelství vůči Rusku a Číně ze strany dosazeného nového vedení země. Proto by Moskva měla při poskytování pomoci (nejen) prostřednictvím CSTO vytvořit jasný rámec spolupráce a podmínit svou pomoc závazky, v nichž by se Kazachstán jasně a jednoznačně přeorientoval na euroasijskou integraci. Ekonomické aspekty by měly být podpořeny politickými závazky (včetně povinného boje proti rusofobii v Kazachstánu) a nejlépe politicko-vojenským spojenectvím.

Pro odkaz (a dědice) Nazarbajeva vše končí poněkud smutně. Tokajev poměrně rychle vyloučil Elbasy z rozhodovacích mechanismů, čímž zabránil gerontokracii (s charakteristickou klanovostí) definitivně zničit zemi. A po skončení protiteroristické operace (ráno 6. ledna pokračovala v Alma-Atě) se vedení státu bude muset vypořádat se západními agenty, aby vyčistilo zemi od budoucích ohnisek destabilizace.

ЦВЕТНАЯ РЕВОЛЮЦИЯ В КАЗАХСТАНЕ

 

2.6 24 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zhnuseny
zhnuseny
před 2 lety

Zítra má začít rozhovor Putin – Biden. Předpokládám, že Putin Bidenovi sdělí alespoň část informací o americkém angažmá v Kazachstánu. Protože to by mohlo legitimovat jeho neústupnost i v otázce Ukrajiny. Paradoxně, pokud měl Kazachstán oslabit pozici Ruska, stal se pravý opak. Rusové mají o další důvod být skutečně neústupní a trvat na svých bezpečnostních zárukách.

zhnuseny
zhnuseny
před 2 lety

Kolik absolventů Aspen institutu asi čeká na svou příležitost? Máme jedinečnou možnost sledovat pokus o rozval a následné rozkradení země v přímém přenosu. Škoda, že jsme to nevěděli v listopadu 89. Tenkrát se tomu dalo možná předejít.

slavek
slavek
před 2 lety

myslím, že v tichosti provedené stažení části kontingentu RF ( cca 10-15 tisíc) bylo předzvěstí jejich blízké dislokace v Kazakstanu, což se potvrdilo. Ruská rozvědka je nejlepší na světě ( vždycky byla) a pracuje v dokonalém utajení. Putin teď má po potlačení kazaškého mejdanu mnohem lepší vyjednávací pozici.

zemedelec
zemedelec
před 2 lety

Že byla připravována barevná revoluce,už nikdo nepochybuje a právě zdražení plynu mělo být návodem,ke vzpouře připravených skupin.Takže,kdo to nařídil,je strůjcem barevné revoluce také.Je proto možné,že to Rusko vědělo co se chystá a nebyl problém nasadit na pomoc prezidentovi armády.Podle mne,Ruská armádu po všech těch vyhrůžkách,akcích Ukrajinců,má armáda Ruska bojovou pohotovost neustále.

maxim
maxim
před 2 lety

Noo, zdá se, že ty barevné revoluce začínají strategicky pomáhat Rusku, brzo bude v Kazachstánu referendum o připojení k Ruské federaci jako na Krymu …
USA a Nato i Turecko se také zdá, že v Kazachstánu ztrácejí zbraň, kterou by mohly ze zálohy oslabit Rusko při jeho dělání pořádku na Ukrajině a v dalších protiruským debilizmem postižených zemích …

zemedelec
zemedelec
před 2 lety
Odpověď uživateli  maxim

Když je něco založeno na lhaní,podvodu,dokonce mrtvých,tak to nemůže dobře dopadnout.Toto se USA a jejich posluhovačům,nějak vrací jako bumerang.

cablik
cablik
před 2 lety

Tak v Berlíně by už zase chtěli bačovat celou Evropu? Neprovokovat, vzkazuje generál Blaško. A rada zdarma pro ministra muzikologa.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tak-v-Berline-by-uz-zase-chteli-bacovat-celou-Evropu-Neprovokovat-vzkazuje-general-Blasko-A-rada-zdarma-pro-ministra-muzikologa-688906

Kde je Wollner a Bakalův Respekt? Okamura o dvojím metru, Fialovu pokrytectví a finančním skandálu STAN
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kde-je-Wollner-a-Bakaluv-Respekt-Okamura-o-dvojim-metru-Fialovu-pokrytectvi-a-financnim-skandalu-STAN-688760

Vážně si někdo myslí, že lidi v energetické bídě zachrání žebračenky? Alena Vitásková rozdrtila nejčastější výmluvy politiků
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vazne-si-nekdo-mysli-ze-lidi-v-energeticke-bide-zachrani-zebracenky-Alena-Vitaskova-rozdrtila-nejcastejsi-vymluvy-politiku-688892

cablik
cablik
před 2 lety

Už tam Ruská pomoc je a vědí o co jde určitě si to nenechají přerůst přes hlavu nepotřebují další západní loutku u hranic.