Jevgenij Karljukov: Kazachstán: komplicem pokusu o „Majdan“ špičky tajné služby

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Znalce ta dedukce napadla už v prvních hodinách. Teď jim dává za pravdu navýsost povolaný zdroj. Komplicem pokusu o teroristický státní převrat v Kazachstánu mělo být samo vedení Výboru národní bezpečnosti (KNB), tamní tajné služby. V televizní relaci informační agentury Chabar to oznámil Ermuchamet Ertysbajev, bývalý ministr informací a poradce ex-prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Cílem spiknutí, zasahujícího i do jiných součástí establishmentu, podle něj bylo svržení nynější hlavy státu Kasym-Žomarta Tokajeva.

„Vlastizrady a spiknutí se dopustili tím,“ cituje Chabar bývalého ministra,  že v zemi „roky existovaly výcvikové tábory“ sil, nasazených do nynějších teroristických akcí. A „Výbor národní bezpečnosti, provádějící periodickou inspekci daných skupin, existenci početných výcvikových táborů v horách zamlčoval. A to je děsivý protistátní zločin,“ cituje Ertysbajeva i mediální platforma  Telegram-kanal Nur.kz.

Jen na největší kazachstánskou metropoli Almatu zaútočilo na 20 tisíc banditů, uvedl už dřív  prezident Tokajev. Taková masa ozbrojenců se podle Ertysbajeva nemohla nerušeně zformovat, aniž to umožnila „zrada v špičkách státní moci“, hlavně v jejích silových složkách: „Disponuji exkluzívní informací, že například 40 minut před útokem na letiště v Alma-Aty byl vydán rozkaz kompletně odvolat jeho ochranu. Dokážete si představit, že se budovy KNB, nejstřeženějšího objekt v Alma-Aty zmocní levou zadní teroristé? K tomu mohlo dojít jedině s přičiněním lidí, zodpovědných za národní bezpečnost země.“

Selhání mocenských složek podrobil v pátek tvrdé kritice i prezident Tokajev. Nařídil provést detailní rekonstrukci činnosti policie i armády i jejich vzájemné koordinace. Musí, jak zdůraznil, ukázat, jak mohlo dojít k tomu, že „stát  ´zaspal´ ilegální přípravy teroristických útoků a spících buněk militantů“. Už 5. ledna odvolal z funkcí předsedu KNB Karima Masimova, někdejšího premiéra země, i jeho náměstka Samata Abiše. Ten je přitom synovcem prvního prezidenta Kazachstánu Nazarbajeva. O Abišovi i Masimovovi se navíc dřív spekulovalo jako o možných adeptech na post hlavy státu. Podle pátečního vydání Orda.kz byl Abiš zadržen, to samé médium však zprávu později dementovalo.

Jevgenij Karljukov –

český překlad Střípky ze světa,

na snímku hořící radnice ve městě Almaty

3.1 25 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zhnuseny
zhnuseny
před 1 rokem

Konec konců, i listopad 89 byl hrou tajných služeb. Studenti a ostatní demonstranti pouze sehráli roli užitečných idiotů. A myslím si, že nejbedlivěji tyto události sleduje v Čechách Koudelka. Šéf BIS.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Nyní je problém pro evropské politiky na kterou stranu se vlastně dát. Na stranu teroristů, kteří se svýni skutky na podporu svých požadavků dopuštějí hrozných věcí. Nebo na stranu legálně zvoleného prezidenta, prý diktátora(ne nepodobné Lukašenkovi s 80% získaných hlasů). Rozhodně se nemůžeme postavit na stranu těch, ketré podporují Rusové. Tam… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Rozhodně se nemůžeme postavit na stranu globalistů a USA a jejich vlhkému snu o světovládě u toho rádoby diktátora  Lukašenka se mají lidé dobře.

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

A že s tím budou mít evr. politici problém? Ale kdepak to! Ti se spojí třeba i ďáblem, pokud by to spojení mohlo oslabit Rusko a nalomit možnosti jeho obrany. Cožpak např. US či UK taj.-služby dodnes všestranně nepodporují teroristy (tzv. Islámského státu) na území Sýrie?, když tam ti jejich jiní zkurvysyni bojují v roli obětovaných… Číst vice »

Raksa.A
Raksa.A
před 1 rokem

No, nevím, jak to má Nazarbajev se svým synovcem, ALE:
Nazarbajev je v Kazachstánu. Včera dokonce promluvil a doporučil občanům, aby se sjednotili kolem stávajícího prezidenta. A jelikož byl vždycky mimořádně chytrý, tak silně pochybuju, že by v téhle skopičině měl prsty…

Wiloni
Wiloni
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Raksa.A

Ad Nazarbajev. To, že je stále v kazachstánu nikdo, kromě jeho mluvčího nepotvrdil, a Nazarbajev sám nikde veřejně nevystoupil. To, že “doporučil” svým občanům stát za prezidentem je fakticky výsledek měkké (neveřejné dohody v situaci, kdy jemu a celé jeho rodině hrozí stíhání za velezradu a zpronevěru) a “tvrdé” (vojska ODKB za zády Tokajeva) diplomacie. Nazarbajev… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Wiloni
danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Wiloni

Díval jsem se n ruské weby. Někteří komentátoři přirovnávají situaci s předáváním moci mezi Jelcinem a Putinem. Jelcin několikrát veřejně prohlásil, že “nebylo možno se neumazat”. A žádal amnestii pro sebe a svoji rodinu. Dostal ji. Ale všichni museli vrátit co zabrali (podniky, posty). Mohli si nechat pouze peníze. A vypadnout. Také vypadli, až na… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Jo správně žádný naštvaní demonstranti ale nastrčené figurky jisté mocnosti teď tam jejich president bude mít plné ruce práce.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Na Sputniku píší že už to má vláda pod kontrolou takže převrat se naštěstí nepovedl.

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

No a nyní se bude potřeba podívat na tu vládu. Už začínají vylézat podrobnosti co přivedlo lidi na do ulic. Pouze cena LPG to nebyla. Islamisti pouze čekali na příležitost a využili situace. A dočkali by se tak jak tak.