Bašta (SPD): Naším prvním krokem musí být ekonomická emancipace

Projev na 6. schůzi Poslanecké sněmovny 13. ledna 2022 – žádost Vlády ČR o vyslovení důvěry

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Zdroj: Parlamentní listy

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády,

ve svém vystoupení se chci věnovat spíše obecnějším záležitostem, o kterých se tady nemluvilo.

Můj dojem z programového prohlášení i z některých vystoupení tady je, že tato vláda se bude snažit oslabit zbytky naší suverenity. Nedivím se tomu, protože vládní pětikoalice poprvé v novodobé historii České republiky vyhrála volby kvůli bezprecedentnímu zásahu do nich ze zahraničí. Obvyklý závěrečný předvolební podraz, který se již dávno stal součástí české politické kultury, tentokrát nazvaný Pandora Papers, se netajil tím, kdo a v čí prospěch ovlivňuje naše volby. Již předtím samozřejmě existovalo několik důvodů, proč nešlo Českou republiku považovat za nezávislý stát. Za 29 let samostatné existence totiž ztratila většinu atributů státní suverenity, nemáme skutečnou armádu schopnou ubránit republiku, spíše jen expediční sbor využívaný pro zájmy jiných zemí, které ani nemusejí být našimi spojenci. Nemáme hranice, kterých jsme se dobrovolně vzdali. Migrační krize ukázala, že jsme za to nezískali slibovanou protihodnotu – střeženou vnější hranici Evropské unie.

V tom, že jsme v ekonomickém smyslu zaostalým protektorátem západu, především Německa, mluvili už i oficiální vládní statistiky, analýzy. Odliv výnosů překračuje dvakrát příliv investic. V klíčových oborech, jako jsou vodárenství a energetika, dokonce čtyřikrát. Za dobu existence České republiky ještě před covidem objem aktiv v rukou zahraničních vlastníků vzrostl sedmkrát. Příznačné je, že zahrnuje tu nejvýnosnější část ekonomiky. Některá odvětví přešla do zahraničních rukou jenom proto, aby mohla být zlikvidována. Objem majetku v českých rukou zůstal od roku 1993 stejný, jen se neustále zhoršovala jeho kvalita. Mimochodem toto byl také důvod, proč některé ratingové agentury přeřadily Českou republiku ze seznamu vyspělých zemí mezi rozvojové státy.

Paní docentka Švihlíková napsala knihu, která se jmenuje Jak jsme se stali kolonií. Já s ní tak úplně nesouhlasím, protože k úplnému koloniálnímu statutu, který známe z historie zlaté éry kolonialismu v druhé polovině 19. století, nám chybí už jen přítomnost cizích vojsk na našem území. Zatím nebyla zapotřebí, ale zvýšený tlak na změny v tomto ohledu naznačuje, že jsme znovu považováni za nespolehlivé, které bude třeba hlídat. Naši protektoři v tom mají pravdu. Každá kolonie má dříve nebo později tendenci se postupně emancipovat, a to vždy v historii končilo bojem za nezávislost. Největší vlna dekolonizace začala právě po konci první světové války. Historie se občas opakuje, proto se nacházíme v situaci, kdy lze očekávat období plné nebezpečí, nejistoty, ale také nových příležitostí.

Naším prvním krokem musí být ekonomická emancipace, to znamená postupně se zbavit dosavadního postavení levné evropské montovny a zdroje laciné pracovní síly, energie a surovin, jako stát závislý na exportu svých výrobků musíme hledat a najít nové trhy, které nám pomohou změnit dosavadní strukturu průmyslové výroby ve prospěch technologických celků s vyšší přidanou hodnotou. Tyto snahy narážejí na bariéru skutečných vlastníků naší ekonomiky. Nejlépe je to vidět na neutuchající mediální kritice prezidenta Miloše Zemana, který tento typ ekonomické diplomacie dlouhodobě prosazuje. Ostatně pan ministr Ivan Bartoš k tomu po Vánocích poznamenal, že naše firmy přece mohou pracovat jako subdodavatelé západních koncernů. To má zabezpečovat nová zahraniční politika české vlády. Takový přístup je pro mě těžko pochopitelný.

Ministerstvo zahraničních věcí, které za normální situace bývá jedním ze symbolů suverenity státu, bylo zbaveno části svých kompetencí. Převedli je na nový úřad pana ministra Mikuláše Beka. Ten dobře pochopil, co se od něho očekává, a pracuje způsobem, jímž si již za pár týdnů v tisku vysloužil označení ministr pro integraci s Německem. Naopak pan ministr Jan Lipavský dokázal, že on ani za jeho ministerstvo nemíní respektovat v případě Visegrádské čtyřky ani koaliční smlouvu ani samotné programové prohlášení.

Nechci své vystoupení končit negativně. Jsme na samém prahu jedné z největších krizí od konce druhé světové války. Současná situace v Evropě nasvědčuje tomu, že jsme se po dvou stoletích znovu dostali do situace, kdy zřetelně budeme muset řešit základní otázky naší státní a národní existence. Samozřejmým předpokladem dalšího rozvoje je návrat k plnohodnotnému vzdělávání, které musí reflektovat budoucí potřeby ekonomiky, zejména však vyvést nejmladší generaci z bažiny digitální demence, do níž se mimo jiné dostala v důsledku inkluze. Absolventi českého školství do ní zabředávají.

Výchova digitálního proletariátu opravdu nesmí být naším cílem. Musíme mít na paměti, že již před více než sto lety naše vzdělávací soustava vychrlila takové množství vzdělaných lidí, techniků, lékařů, umělců, pedagogů, že museli hledat uplatnění za hranicemi Rakouska-Uherska, zejména ve státech na východě a jihu od nás. Jejich vliv byl tak výrazný, že se docela vážně mluvilo o české kulturní okupaci Balkánu a carského Ruska. Právě tito vzdělanci velmi usnadnili pozdější ekonomickou expanzi československých firem a zasloužili se o dobrou pověst naší země. A to naši předkové v počátcích národního obrození vlastně začínali úplně od nuly.

Záměrně připomínám české národní obrození, protože na nás dnes leží rozhodnutí, jakou cestou se vydá naše společnost a stát, zda se staneme trvalou součástí skomírající Evropské unie, která se prostřednictvím Green Dealu prozelení až do doby kamenné, dobrovolně podlehne populačnímu a náboženskému tlaku svých jižních sousedů a zdvořile během dvou generací vymře, nebo se vydáme svojí osvědčenou historickou cestou a všem navzdory přežijeme a zachováme si svůj stát, jazyk i kulturu. Prvním předpokladem pro tuto základní změnu politického kurzu představuje odstranění stávajících protinárodních politických elit. V tomto ohledu se spoléhám na současnou koalici, která v rekordně krátké době prokázala tak nebývalou kombinaci ideologické zabedněnosti, arogance a nekompetentnosti, že po pravděpodobně předčasném skončení jejího mandátu se Česká republika vydá cestou obnovy národního státu po vzoru Maďarska a Polska.

Přes tyto naděje, které v novou vládu vkládám, budu samozřejmě hlasovat proti návrhu vyslovení důvěry.

  • Chcete-li podpořit Novou republiku, přispějte na účet 2300 736 297 / 2010
3.7 34 hlasy
Hodnocení článku
19 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
maxim
maxim
před 2 lety

V současnosti není naše ekonomická emancipace možná pro zapojení ČR do Západem, ovládaného globálního měnového systému centrálních bank a našeho zahraničního obchodu připoutaného na trhy Západu … Můžeme se jenom připravovat na zhroucení Západního systému, potom bude možné osamostatnění ČNB s osamostatněním naší měny, kterou budeme moci sami sebe úvěrovat bez zahraničních… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 lety

No zřejmě na úroveň stavu před revolucí, kdy jsme dokázali sami vyrábět od špendlíku po velké investiční celky téměř vše, se zřejmě už nikdy nedostanem. Dosluhující lékařští speciálisté, po nichž nastupují doktoři, kteří neumí ani sešít ránu. Totéž ve výzkumu a vědě. Nastupující mladá generace, politicky a světonázorově negramotná se nehrne do učebních oborů… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Vůbec to nezní komunisticky.

cablik
cablik
před 2 lety

Opoziční SPD zablokovalo projednání návrhu o korespondenčních volbách
https://cz.sputniknews.com/20220114/opozicni-spd-zablokovalo-projednani-navrhu-o-korespondencnich-volbach–17213458.html

cablik
cablik
před 2 lety

Moc pěkně to řekl pan Bašta jenže vládnoucí panáci mají zájem se integrovat do tzv superstátu se skopčáky na věčné časy a nikdy jinak. Chtělo by to větší osvětu aby co nejvíc lidí vědělo co se děje a kam je zatáhne zelený úděl.

Tatran
Tatran
před 2 lety

Ano, emancipace ekonomiky, to je to správné vyjádření. Bohužel ale ti, kteří mají v ČR vládnout jsou amatéři! Neustále vykřikují jak úžasně porazili Babiše a vyhráli s 28 % oprávněných voličů a Babiš všechny předsedy “demokratických” stran porazil na hlavu. Museli si vypůjčit i propadlé hlasy levice, aby jim to v součtu vyšlo. No a co chcete po takových… Číst vice »

vera havrankova
vera havrankova
před 2 lety
Odpověď uživateli  Tatran

Jo, proto mají největší zájem na tom,aby byl hned schváleno korespondenční hlasování! Ministr vnitra je špínou ušmudlaný Rakušan, policejního ředitele už zlikvidoval, tak mají podvodníci pré.

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera havrankova

No je to tak. Na druhou stranu, ten policajt stejně za moc nestál. To ale vykuleného neomlouvá.

jbskalensky
jbskalensky
před 2 lety

Naděje umírá poslední. Naději, že se současná koalice znemožní dřív, než skončí její volební období sdílím, pane Bašto, také. Mnohé tomu nasvědčuje. Přesto, blíží se komunální volby, volby do části Senátu a (hlavně) volba nového prezidenta. Podle mého soudu by si vlastenecké spektrum politických stran mělo uvědomit, že bez skutečné spolupráce… Číst vice »

blafomet
blafomet
před 2 lety

Tomuto musí rozumět každý,kdo si to přečte nebo poslechne.Vada je že se to nedostane do veřejného povědomí.

mikkesh
mikkesh
před 2 lety

Pane Bašto, jste i k stáru pořád velký optimista. Opravdu si myslíte, že lidé jako Pekari-Adamová, Langšádlová, sjetej Bartoš, troubovitej Stanjura, ta mrňavá od Pirátů, Spejbl ze Suché Lozi … rozumí Vašemu velmi dobrému vystoupení v Parlamentu ? Nerozumí. Pekari-Adamová, nebo nešťastnice Langšádlová neví, že je to o nich. Myslí si, že když absolvovaly… Číst vice »

Falka
Falka
před 2 lety
Odpověď uživateli  mikkesh

souhlasím s vámi mikkeshi, dobře jste to napsal! Na stará kolena jsem ale také optimista a protože pan Bašta mohl nakonec dokončit ve sněmovně své vystoupení myslím, že si současná vládní garnitura ani nevšimne, že se připravují předčasné volby.

spartak
spartak
před 2 lety

Pane Bašto , tleskám ke krásnému vyjádření vlastenecké vůle. Děkuji.

adam
adam
před 2 lety

Výborný projev! Samozřejmě by šlo leccos doplnit, ale v zásadě trefa do černého. Jen mám obavu, že ta banda ve vládě bude mít dost času na to, aby nám zavařila ještě víc než je únosné.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  adam

Adiku,

a co by nam mohli jeste horsiho udelat – privatizovat uz neni co.

vera havrankova
vera havrankova
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Zrušení Benešových dekretů, korespondenční hlasování, příliv migrantů atd.

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  vera havrankova

Přesně tak to si někteří neuvědomují že může být daleko hůře včlenění do superstátu by byla tečka za Čechy migranti by se o to postarali.

heriot
heriot
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

ale je Bazoši, stále je, máte tu ČEZ, Budvar, Povodí, Letiště, pošta apod. a hlavně vlhký sen pravičáků – České lesy…ještě mají co loupit.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  heriot

heraku,

mas uplnou pravdu Budvar este nezasantrocili…a mimo toho co jsi popsal, jeste rakosnicke vyrobny “dobrutek”.