Ivan David reaguje na Cyrila Svobodu: Unijní „společně“ znamená diktát, nic hezkého

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Zdroj: Parlamentní listy -polemika

O víkendu ParlamentníListy.cz přinesly rozhovor s bývalým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou o Evropské unii a současném dění ve světě. Svoboda jako největší současný problém Unie označil nekompetentnost současných euroelit, které kazí původně celkem smysluplný projekt. Na jeho slova nyní reaguje Ivan David, bývalý ministr zdravotnictví a europoslanec za SPD.

Proč se zabývat rozhovorem Cyrila Svobody pro ParlamentníListy.cz? Není to proto, že by jeho odpovědi byly mimořádně chytré nebo hloupé, nebo proto, že se jeho osobnosti pro její váhu nelze vyhnout, ale proto, že rozhovor se mi jeví jako velmi inspirativní, nutící k zamyšlení.

Cyril Svoboda zdůrazňuje, že se globální problémy musejí řešit společně. To je jistě pravda, alespoň pokud je vůle ke společnému cíli, společnému řešení. Jenže teze o společném řešení globálních problémů je oblíbené zaklínadlo politiků podporujících směřování Evropské unie k unitárnímu státu. Co znamená „společně“? Stačí společné směřování ke svobodně dohodnutému řešení, nebo může jít o bezvýhradné podvolení se diktátu silnějších?

Slovo „společně“ má pozitivní konotaci. Jenže má opravdu větší cenu než „svobodně“, tedy za respektování odlišných zájmů, názorů a potřeb? S tím by asi souhlasil jen člověk s duší diktátora nebo vyznavač povinné kázně a respektování autority, byť její moc nebyla nabyta svobodnou volbou.

Jenže eurounijní „společně“ má právě takový charakter diktátu. Například nedávno schválené noty pod příznačným názvem „Společná zemědělská politika“. Není výsledkem dobrovolného připojení k návrhu na základě vzájemné výhodnosti, ale povinností konat podle pravidel výhodných pro držitele moci. „Společná“ v tomto případě znamená diskriminační podmínky pro slabší země východní Evropy. Znamená nejen nižší platby na hektar, ale také i naučenou bezmocnost vůči západním dumpingovým cenám a dovozům podřadných produktů, nebo „společné“ snížení pesticidů ve všech zemích o 50 %, to znamená, že až osminásobné rozdíly mezi zeměmi budou pokračovat. „Společně“ znamená rezignovat na potravinovou soběstačnost a smířit se s jejím dalším poklesem.

„Společné řešení globálních problémů“ znamená také podřízení menších zemí v otázkách společné „zahraniční a obranné politiky“. Pro snazší dosažení „společné vůle“ se proto navrhuje zrušení zásady konsenzu a její nahrazení diktátem kvalifikované většiny. Zájmy menších zemí budou už zcela lhostejné. Poražení budou mít nulovou vyjednávací pozici.

„Společné“ znamená také zasahování do vnitřních uspořádání států ignorující jejich zájmy, tradici a kulturu s odvoláním na gumově definované „evropské hodnoty“ a měření dvojím metrem. Aby se „společné“ řešení dařilo, navrhují unijní radikálové trestat za neloajalitu. Českem bez voleb nominovaná, ale Česku rozhodně nesloužící komisařka Věra Jourová a většina politických frakcí europarlamentu žádá tresty pro státy neochotné k úplnému podrobení. To je případ Polska a Maďarska a nedávno také Slovinska bez ohledu na jeho aktuální předsednictví. Má to zatím drobnou vadu, Evropská unie není smluvní stranou Smlouvy o Evropské unii.

„Společně“ znamená v Evropské unii skoro vždy potlačení zájmů menších států, byť s nadšeným souhlasem globalizační opozice v nich. „Společně“ naopak neznamená ve „společném zájmu“.

Úředník má alibi

Souhlasím s deklarací Cyrila Svobody: „V zahraniční politice by byl ideální cestou řád založený na respektu a hledání kompromisů.“ Ale není to pokrytectví, když víme, jak to je a bude ve skutečnosti? Čí zájmy budou muset být respektovány a kdo bude muset přistoupit na „kompromis“, tedy ustoupit.

Měl jsem příležitost se Cyrila Svobody zeptat, proč jako ministr zahraničních věcí za Českou republiku před americkou invazí prohlásil, že v Iráku byla zjištěna přítomnost chemických zbraní. Řekl mi, že neměl jinou možnost, protože takovou zprávu obdržel od tajných služeb. Má být ministr úředníkem v rukách tajných služeb navázaných na cizí zájmy? Byla to lež, ale úředník má alibi, byl uveden v omyl, podveden. Jak je to tedy s Vrběticemi a dalšími případy? Máme se „společně“ nechat zatáhnout do zničující války na základě podvodů a cizích zájmů?

Cyril Svoboda uvádí jako dobrý příklad společného řešení globálního problému unijní „řešení“ pandemie. Ano, to bylo řešeno „společně“, jen tak nějak bez nás a za našimi zády. Smlouvy s farmaceutickými firmami jsou pro nás stále začerněné. Že jde o gigantickou korupci, na to si lze vsadit.

Jako další příklad „společného“ řešení uvádí „nelegální migraci“. Ale víme, že ji německá kancléřka za nás za všechny vítala a později EU „společně“ rezignovala na kontrolu dovozu migrantů ve spolupráci neziskovek a převaděčských gangů, „společně“ platíme výpalné Turecku, ale „společně“ vyhlašujeme sankce na Bělorusko. Europoslanci téměř společně schvalují a pak zamlčují, že je naplánována legalizace další imigrace, a tím společně řešen problém stárnutí Evropy a nedostatku inženýrů. Důsledky poneseme společně bezbranní proti „společné“ vůli a při vědomí, jak to dopadá v islamizovaných zemích.

Cyril Svoboda má pravdu, že „sázet pouze na individuální obranu či strategii jednotlivých států je chyba“. Ano, je to chyba srovnatelně velká jako sázet na dobrou vůli velmocí a bývalých koloniálních mocností respektovat naše zájmy. Úředníkům se dobře vládne, když mají noty od protektora. Jsou „rozumní“, a proto ochotní přijmout ideologii od autority, lhostejno zda aktuálně západní, východní, levicovou nebo pravicovou, s nadějeplnými nebo zjevně zhoubnými cíli. Ne všem občanům se ale v protektorátu dobře daří.

Cyril Svoboda vidí problém (a není sám) v tom, že „státy delegují do klíčových pozic v Evropě politiky druhé až třetí kategorie“. Jenže k dosažení plánovaných cílů to přece stačí. Na co myslitele? Podle Svobody „Evropská unie nemá vizionáře nebo lídra, který by si věděl rady a říkal, jakým směrem má Evropa jít“. Ano, snaživí úředníci podrobující se zhoubným nápadům vedou země Evropské unie k úpadku. Ale na jakém místě by „vizionář“ musel být a jak by se na něj dostal, aby osud národů odvrátil od hrozícího konce?

Není to spíš tak, že v případě Evropské unie „společně“ neznamená „po dobrovolné shodě, k všestrannému prospěchu“, ale bezpodmínečné podrobení, když „společná pravidla“ jsou vynucována jako nadřazená národním zájmům a odchod brzdí gigantická korupce a rostoucím společným zadlužením?

Cyril Svoboda přeje Petru Fialovi, „aby to zvládli“. Jenže přání úspěchu politikům druhé až třetí kategorie a nedobré vůle zemi nepomůže. Svoboda si myslí, že NATO má po neúspěších „udělat skutečnou sebereflexi“. Jenže jsme svědky perpetuace jejich selhání jako důkazu neschopnosti a neochoty se poučit. Pokud jsou tedy „obrannou aliancí“.

Pravidelně v Evropském parlamentu pozoruji sdílený pocit „evropské“ morální a kulturní nadřazenosti. Poslanci nejen z bývalých koloniálních mocností cítí právo i povinnost radit, regulovat a trestat zbytek světa. Nechápou, že je to neadekvátní, trapné a směšné. Hrozí pěstičkou Číně a Rusku a čekají pochvalu zpoza velké louže. Evropská unie mocností není a nebude.

Cyril Svoboda prohlašuje, že „Evropská unie nepotřebuje reformu institucí“. Jenže dosažené výsledky nejsou náhodné. A budou se prohlubovat. Osud organismu je dán jeho genetickým kódem a nároky prostředí. Prostředí dnešního světa je náročné a Evropská unie má příliš mnoho letálních genů. Nápady a vůle vizionářů na tom nic nezmění. Nechce drobnou úpravu jízdního řádu, ale rozumné svobodné směřování. Raději co nejvíce samostatné a svobodné, jak to jenom jde.

_ _ _

Chcete-li podpořit Novou republiku, přispějte na účet 2300 736 297 / 2010

 

3.4 30 hlasy
Hodnocení článku
23 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 15 dny

Jo jasně jen jedna cesta ta liberální a přání skopčáků to si může strčit za klobouk nemáme zájem Polsko a Maďarsko na to nepřistoupí a tím ochrání i nás.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 15 dny

Proč jen tento národ neuposlechl alespoň projednou PROROCKÁ SLOVA na adresu fašoEU od Klause?
Teď jsme opět Protektorát B und M,ale s tím rozdílem,že TENTOKRÁT SE NA NÁS RUSKO VYSERE NEB DÍKY HAVLOLEJNOLAHVÁRNĚ NEMÁ NEJMENŠÍ DŮVOD NÁS ZACHRAŇOVAT!

blafomet
blafomet
před 16 dny

Cyril Svoboda byl ministrem zahraničí,je to kromě pana Hovorky alespoň trochu realista od Lidovců.Ta strana je slepá,jde kam vedou cesty(páně),za lepším pro lidovce.Hlásí se ke katolické církvi,ta dostává v restitucích 2 miliardy ročně,přesto posílá žebrat na Tři krále svou charitu( a děti).

basos
basos
před 16 dny

Vazeni, Prave jsem dokoukal rozhovor CT s tremi poslanci a to Bartoskem, Okamurou a Ondrackem, a ted si ctu clanek pana Davida o Cyrilu Svobodovi, ktery byl Lidovcem. Pamatuji si pana Svobodu jako slusneho Lidovce, uz jen proto ze po 48 roce pater Plojhar – Lidovec, vlezl do vlady s komousi jako ministr zdravotnictvi… Dneska pan Pater… Číst vice »

vik
vik
před 15 dny
Odpověď uživateli  basos

Bartošek připomíná špatně vychované zvíře, které umí jen zuřivě štěkat na označený směr. Nic víc se od něj nedá čekat. A to, že se dostalo do politiky je úděsné.

Radek
Radek
před 16 dny

Pamatuji dobu, kdybylo populární slovo internacionální, myslím že dnešní synonym je to společně. Je zajímavé, že některá se v médiích objevují a pak zase zmizí. Vzpomínáte na slovo pluralitní? Před třiceti lety jsme se ho učili vyslovovat, kdo ho dnes v médiích slyšel? Nějak to paním a pánům redaktorům nejde vyslovovat.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 15 dny
Odpověď uživateli  Radek

Internacionálně bývalé SSSR nutily do napadení ČSSR především NDR a s podivem opět Pšonci(PLR),O TOM SE DNESKA NEMLUVÍ,JE TO ZAKÁZÁNO.

dedek
dedek
před 15 dny
Odpověď uživateli  Lev Prchala

Tak tedy nevím jak jste stár, ale zrovna SSSR to nebylo. Největší zásluhu na tom mněli Honecker a Gomulka, kteří se báli rozšíření do NDR a Polska a proto u Brežněva prosadili okupaci. Rusové tady byli dvakrát z toho jednou jako osvoboditelé (možná i podruhé, protože v roce 68 už jednal Soros s Dubčekem což se moc neví… Číst vice »

basos
basos
před 15 dny
Odpověď uživateli  dedek

Detku,

Mel bys to doplnit…”Eto vase delo” pamatujes kdo rekl tu vetu???

dedek
dedek
před 15 dny
Odpověď uživateli  basos

V prosinci 1964 Brežněv, když si ho na sjezd tehdy pozval Novotný a česky to znamená ” to je vaše věc” A jinak když tak dědku.

basos
basos
před 15 dny
Odpověď uživateli  dedek

tak jo detku

basos
basos
před 15 dny
Odpověď uživateli  dedek

jeste neco, kde jsi detku prisel na Brezneva v 64 roce? Nechci se hadat, boli mne hrbet, ale mam dojem, ze tohle rek’ sice Breznev Dubcekovi v Moskve jeste pred bratrskou invazi v 68. Jak jsem rek’ nechci se hadat, ale vsadil bych na to kilo. jeste malicka poznamecka k dnesnim volbam, tedy Fialkovy… Číst vice »

dedek
dedek
před 14 dny
Odpověď uživateli  basos

Máte pravdu. Trochu jsem to popletl. Tehdy přispěl k pádu Novotného, protože ho nesnášel za to, že v roce 64 kritizoval způsob odstavení Chruščova. A ano, řekl to Dubčekovi. Leč nic to nemění na tom co jsem napsal poprvé tedy, že to bylo hlavně na základě Němců a Poláků.

Tatran
Tatran
před 16 dny

Je to diktatura. Nikým nevolení všemocní představitelé EU, volení zástupci 3.kategorie z jednotlivých zemí s královskými platy! Přece si rybník nevypustí. A k tomu převaha poslanců z velkých zemí, to všechno jsou fakta, která stimulují jednoznačný postoj k EU. Malé evropské státy, jako je ČR a SR či Maďarsko a s takovými reprezentanty jako je Vondra a jeho “družina” nemůžeme čekat… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 16 dny

Ještě že naši předci nevidí, s kým jsme se to spolčili, jak se necháme okrádat a kam vedeme domov svůj.

vachav
vachav
před 16 dny

V podstatě celý tento článek je o pojmu “společně”.A vyplývá z toho ,že v tomto případě je toto slovo iluze! Zrovna tak jako celá Evropská unie je ILUZE!Je to zcela zbytečná organizace ,jako např. Senát v “Česku”.Pokud z tohoto spolku nevystoupíme,budeme p.Davide stále mlátit tu příznačnou prázdnou slámu.A to ,že je to nereálné(to vystoupení),na tom nic… Číst vice »

Falka
Falka
před 16 dny
Odpověď uživateli  vachav

Částečně máte “Vachave” pravdu, ale EU není iluze, je to moloch, který stále bobtná a obírá nás, náš stát a další “malé”, o suverenitu. Když vystoupíme sami, pokusí se nás ta EU zardousit. Bylo by třeba aby vystoupila aspoň V4. PS: Ten náš vyžírkový senát bychom mohli zrušit nebo aspoň vyhladovět, jak kdysi… Číst vice »

Falka
Falka
před 16 dny

Výborně jste, pane Davide, rozebral a zhodnotil povídání pana Cyrila Svobody! Ten pán asi chce nějaký “teplý flek” od současné vládní garnitury. Pochybuji, že by byl tak slepý a neviděl, že v EU rozhodují hlavně Němci a hodně se snaží Francouzi. Je otázka, kdy se tyhle dva národy, jak je jejich dlouhou tradicí, začnou… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 15 dny
Odpověď uživateli  Falka

Nevěřím, že by se tyto dva státy o něco rvaly! Ony se v současné době podělí. No politici obou států se tváří jako bratři, ale je pravdou, že obyčejný Francouz Němce upřímně nenávidí! Tedy hlavně ti starší. Mladší jsou jako u nás, naprostí flegmatici ke všemu, kde je jejich revolučnost ze 60 let.… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 16 dny

Jednoznačně, Dr. David má pravdu. “Společně” znamená společně pod diktát dosavadních vedoucích entit, kde změna k lepším je nemožná. Přece ony nemají problém a z našeho problému jsou živeny!