Kdyby to nebylo smutné, mohli bychom se tomu smát

Premiér Fiala prohlašuje, že nás čeká těžký rok. Otázka je, jak k němu “přispěje” jeho vláda. Jinak neříká nic, co by se jen vzdáleně podobalo pravdě. Ne snad, že by chtěl lhát, možná si opravdu myslí,, že jeho vláda bude to či ono, ne-li všechno, dělat jinak a hlavně správně.

Jiří Jírovec
Jiří Jírovec

Lidem, pracně sebraným v pěti politických stranách zaslepila touha po moci oči a otupila mozky. Po volbách pokračují v dehonestaci všeho, co předcházející vláda udělala. Tento přístup se osvědčil po roce 1989, kdy hlupáci odsuzovali králikárny a vytvářeli dojem, že prvorepublikové stolování na stříbře bylo v době hnusu a devastace přeměněno na ešusy a bagr, jak se po vojensku říkalo lžíci. Metoda posunu minulosti směrem k nule nebo dokonce do záporných hodnot, umožňuje považovat vše nové za pokrok. To je případ spravedlivějších důchodů: Každý, třeba o korunu zvýšený, zvýšený je automaticky spravedlivější než ten předchozí. To vymyslela Maláčová.

Babiš prý předal zem v hrozném stavu. Tak to alespoň do poslední chvíle tvrdil sám Fiala. Škoda, že ruchové mikrofony nezachytily, co říkal, když si po přiklepnutí důvěry potřásal rukou s Babišem. Možná se omluvil, že to tak nemyslel: „Musel jsem, Andreji, musel“.  Stav věcí je vždy relativní. Bohatý může být dotčen, že na něj „zaklekl“ úřad a nemá na Ferrari, kdežto chudý, že nemá na MHD.

Pokud věříme číslům, pak situace je vážná, nikoli však zoufalá. Po dvou letech pandemie máme ehřátou ekonomiku, nízkou nezaměstnanost a obyvatelstvo má úsporami napěchované slamníky.

Mezi negativa patří, že si lůza vymohla vyšší mzdy a stát přeplácí úředníky. Prý máme nízkou produktivitu práce a tak musíme odjinud dovézt otroky, kteří se spokojí s málem. Tím se trh práce připraví pro boj s inflací. Tato teorie zjevně neplatí pro vyspělé státy. USA a Německo,  mají daleko vyšší platy a jistě i produktivitu práce a jejich inflace je stejná jako u nás.

K tomu přistupuje cena energií a státní dluh. První je otázkou nabídky a poptávky, kdežto dluh někde prospívá a jinde škodí. U toho amerického se miliardy snad ani nedají představit.

Řeknu to ještě jinak. Kdyby Fiala nebyl blbej, tak vyškrtal z vládního prohlášení vyprázdněná slova a zůstal při tom, že se jeho vláda pokusí se nalézt způsob, jak co nejlépe řešit post-covidové problémy.

Místo toho se bohužel bohužel ad nauseaum opakují prázdná slova: „dokončíme, důsledně naplníme, vytvoříme, posílíme, přidělíme, zrušíme, zajistíme, zrychlíme, rozšíříme, zprůchodníme, zasadíme (se), předložíme, podpoříme, usnadníme a zapracujeme“.

Závěrečnou řeč ve Sněmovně ukončil překladem, nic neznamenajících slov.

Připomíná to Bystrozrakého z Cimrmanovy pohádku: „Ještě že mě s sebou máte. Soudím, že jsme na Chodsku: Huž je to tak. Hrom haby do toho huhodíl! Eště že sem se hučíl cizím řečím. Jsem Bystrozrakyj, hdehdo mě huž z dálky pozná. Chtíl bych se tě voptát, hde tu vostává děd Vševěd. Přátelé, abyste rozuměli, o čem jsme si povídali: Tak nejdřív jsem si trochu zahromoval, pak jsem se mu představil a pak jsem se ho zeptal, kde tu zůstává děd Vševěd“.

Fiala si rovněž trochu zahromoval a pak řekl, že cesta k jasné budoucnosti povede kolem šesti milníků, tedy od zavedení daňové brzdy, která zabrání každé příští vládě daně neúměrně zvedat, dál okolo důchodové reformy přes dobře střeženou odbočku na Dukovany. Odtud po 200 kilometrech nových dálnic pofrčíme ke školám s revidovanými studijními plány. Vše pak oslavíme, jak se na nás zdigitalizované sluší a patří.

Sázkové kanceláře budou v rámci legálního hazardu přijímat sázky na očekávané zabloudění.

Fialova vláda se zavázala, že daně  zvyšovat nebude. Zatím neviděné slovo „neúměrně“ může znamenat odklon od pravicové mantry. Bez peněz totiž do projektů nelez.

Okolo důchodové reformy se bude bloudit tak dlouho, dokud její proponenti nepochopí, že musí navrhnout systém, který umožní všem lidem byť skromě, ale přežít. To by ovšem vyžadovalo přesun bohatství od bohatých k chudým (tedy progresivní zdanění, nikoli tříkrálové a jiné žebrání) a regulaci cen bytů, nájemného a energie.

Energetická soběstačnost spočívá v jaderné energetice. Reaktor patrně nepostavíme ani jeden, protože dáváme příliš prostoru „ohroženým“ komunitám. Cenu energií není Česko schopno ovlivňovat. Nelze se protivit tržnímu hospodářství.

Fiala nemůže „plnou silou“ prosazovat ani dálnice a obchvaty. To by znamenalo vzkázat dolů „už mě sere, jak se s tím babráte“, vzít fixku do ruky, pevnou rukou demokratického diktátora namalovat, co odkud a kam povede a dát rozkaz Stanjurovi, aby našel grošíky.

Revize učebních plánů se týká problému, jak propašovat současnou propagandu do škol. Memorování zločinů dřívějšího režimu je žádoucí. Mladí by se nám jednou mohli začít domnívat, že to či ono kdysi bylo lepší. Otázka je, kde udělat hranici mezi komunistickými a kapitalistickými zločiny. Dvě světové války byly ryze kapitalistické a ty, které mohou přijít, jiné nebudou.

Digitalizace je záludná věc. Jen málo z toho, co je technicky možné, je opravdu potřebné. Co se proboha ušetří, když místo řidičáku nebo občanky budeme mít u sebe něco jiného. Vytetované identifikační číslo na zápěstí nebo čip? Tetovacích studií je dost a čipy se osvědčují pro kontrolu psů i koček.

3.8 31 hlasy
Hodnocení článku
18 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
frajava
frajava
před 10 měsíci

“Von” si myslí, že když použije pár provokativnich výrazů,,( si lůza vymohla, kdyby nebyl blbej .. ),že jej více čtenářů pochopí a ocení.. mýlí se ! ,Celkově vzato je to slabě podprůměrné a tím i zbytečné plácání , není to duchaplné, málo vypilovane ,odflaknuté..Jírovec je za zenitem, měl by toho nechat!

Milan
Milan
před 10 měsíci

Tak to jo, Jírovče, konečně v tom mám jasno. Tedy aspoň v tom, co se týká vás, a až potom, co jsem – marně – hledal, zda to nebylo myšleno jako sarkasmus. Nebylo. Lůza si, dle vašeho vnímání, vymohla vyšší mzdy, kdežto úředníky stát přeplácí. Podnětné. Ale pro dopisovatele Blistů, které jste oblažil… Číst vice »

Milan
Milan
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Milan

Ale třeba se mýlím, třeba to není vnímání dopisovatele Blistů, ale vnímání chemiků. Falousek musí mít z takové vnitřní spřízněnosti zajisté radost,

Stanislav Sevecek
Stanislav Sevecek
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Milan

a vy jste kdo ?

Milan
Milan
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Milan

Sakra! …stovkami svých mouder.

Anonym
Anonym
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Milan

Poslyšte, byly doby, kdy Britské listy nebyly tak špatné čtení. Pak došlo k obrovskému zlomu, tento server byl zřejmě přijat do skupiny dotovaných ze zahraničních zdrojů a v cukuletu se z nich staly skutečně Blisty. Lidi je přestali číst a kvalitní publicisté tam psát. Takže velice pochybuji, že tam v současné době pan Jírovec publikuje. Já už… Číst vice »

vachav
vachav
před 10 měsíci

Jste na tragickém omylu,pane Jírovče! Naši mladí-v mém případě generace třicátníků a čtyřicátníků- se již bohužel “domnívají”.Za těch více než 30let mají totiž z velké části dokonale vymyté mozky!I to je důsledek našeho zmanipulovaného školství!

JK
JK
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  vachav

Jste moc přísný. Jistě se mezi nimi vyskytují i jedinci s poctivě vymytými mozky, ale u většiny bude za jejich poslušností spíše to, co platilo vždy: Je nebezpečné domnívat se cokoli, co je v rozporu s panující doktrínou. To platí i pro ty starší. Ne každý se rodí jako hrdina se silou jít proti proudu. Naprostá… Číst vice »

basos
basos
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  JK

Dival jsem se ze zoufalstvi na partii pani Tomankove, kde pani Tomankova se nebojacne pustila do te tluste pani, a do pana Jakoba,(🤷‍♂️ pohrobka Kalouska ktery tam zastrenym hlasem mumlal nesmysly). A tak jsem na vlastni oci zjistil, ze aspon jedna z nasich TV stanic se zacina pomalu znestranovat takze je zde jista… Číst vice »

vachav
vachav
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  JK

Jistě máte častečně pravdu,jenže ta Vaše “většina s poslušností” jsou klasičtí oportunisti(oportunismus=bezzásadovost,přizpůsobivost) a v tomto případě je snad lepší ta varianta s pouze “vymytými mozky”.

zemedelec
zemedelec
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  vachav

Správně a k tomu jim ještě stačí,dobře situované rodiče a mobil.

etrigan
etrigan
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  vachav

Řekl bych tak 80/20. Ti co mají na růžích ustláno jsou s režimem spokojeni, stejně jako vždy(těch 20 procent). A pak je tu skupina nás ostatních. Co makáme leč nám tělo dovolí. Neustále padáme na huby a jsme rádi za kus chleba…Rád bych viděl východisko, ale těch dementů a vyžírků je okolo mnoho. Každý… Číst vice »

Jozo51
Jozo51
před 10 měsíci

Děkuji pane Jírovče. Exceletní jako vždy!

mikkesh
mikkesh
před 10 měsíci

Trefné. Jen u té energetiky se obávám velké aktivity našich infantilních dětí. Jde o dostavbu jaderné elektrárny. Snad už nepředstihneme ještě servilnější pablby z Ukrajiny a černý Petr s nákupem třicet let staré technologie co se Američanům válí v Bellefonte z nedostavěné elektrárny “dobrovolně” vyfasují Banderovci. Né že by to pro nás a Evropu byla zrovna výhra,… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 10 měsíci

Mám takové obavy aby se současná vláda nevymlouvala celé 4 roky na to, že to mi ne to Babiš, to se po něm dohromady jen tak nedá!. Chybí mi u ní a celé vládnoucí garnitury takové to sebevědomí, které z nich vyzařovalo, když krititovali Babiše, co všechno dělal špatně. Jsou u válu tak uvidíme. A Babiš… Číst vice »

akos600
akos600
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Záleží jen na nás , jak dlouho vydržíme ty kecy poslouchat.A kdo, když zůstane jen u těch keců, zavelí ke GS a následně k defenestraci.

cablik
cablik
před 10 měsíci

Oni neví co dělat ale jako program mají sloužení cizákům kecy o zlé předcházející vládě si můžou strčit za klobouk. Babiš byl jediný premiér co mi za 30 let kapitalismu pomohl

blafomet
blafomet
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Souhlas.