A jsme ve velkém průseru!

Na dnešek jsem se výjimečně dobře vyspal. V poslední době vzácnost. Nicméně před patnácti minutami přišlo zjištění, že svět v 7:30 hod čtvrtka 24.02.2022 je úplně jiný než ten, který mi byl znám ve středu 23.02.2022 ještě ve 23:45.

Ano, svět je od teď zase úplně jiný. Nacházím jedinou historickou paralelu -11.září. co se týče té přeměny světa v jediné vteřině. Aby bylo jasno – nesrovnávám Putinovu akci a její pohnutky s teroristickým útokem bin Ladina. Ani formou, ani cíli, ani provedením. Nýbrž možnými důsledky.

Nicméně propaganda, která už takhle na nás bušila ze všech stran teď ještě přitvrdí. Možná vytáhne bin Ladina, ale daleko spíše Hitlera. Náš nejspravedlivější, nejpravdomluvnější, nejdemokratičtější svět jednoho jediného správného názoru je rozhořčen, pobouřen, jednotný, odhodlaný, tvrdý- se nyní bude moci předvést. V plné kráse, šíři a vši své svalnatosti. A nejspíš také hlouposti.

Naprosto ignoroval všechno, co mu opakovaně a dlouhodobě sděloval Putin osobně a celý Kreml, resp. tamní vedení mnohohlasně ohledně Ukrajiny, Donbasu, vlastní ruské bezpečnosti. Nejen to. Ignoroval s arogancí sobě vlastní i nonverbální a nepřehlédnutelné ruské signály. Počínajíc Sýrií, přes demonstrativně otevřené testy těch úplně nejmodernějších ruských zbraní, od raket s plochou dráhou letu Kaliber, přes hypersonické a protidružicové zbraně, ignoroval bleskový zásah v Kazachstánu, velká opakovaná ruská cvičení na západě Ruska, včetně těch úplně posledních, v jehož závěru Kreml nařídil finální možnou demonstraci svého odhodlání svůj problém s bezpečností ohledně Ukrajiny dotáhnout do konce – manévry svých strategických raketojaderných sil. Což zahrnovalo odpaly všech typů příslušných raketových nosičů, jakož i demonstrační vynoření jedné z ruských jaderných strategických ponorek těsně u pobřeží Spojených států.

Nikdo ruské obavy a signály nebral vážně. Slyšeli jsme, že Rusko na něco takového nemá právo. Vysmívali jsme se mu. Nikdo nechápal jeho odhodlanost zajistit svoje životní zájmy a to, že už nemá kam ustoupit. Teď už snad pochopí. Ale nejspíše zase jen po svém. Přiznat vlastní duševní nedostatečnost je předem vyloučeno. Heslo, že bezpečnost je buď pro všechny nebo pro nikoho je asi příliš složitá pro naše chápání.

Odbočím – k Donbasu. Když Putin podepsal nečekaně dekrety o uznání Doněcké a Luganské republiky, psal jsem, že na Donbasu zavládne klid, protože od teď útok na Donbas rovná se útoku na Rusko a že pokud mají v Kyjevě poslední zbytky zdravého rozumu, operace skončila, ale že si tím nikdo nemůže být jist, protože je otázka do jaké míry Kyjev ještě rozum vůbec má a má vůbec ještě nějaký vlastní? A že Západ investoval do motivace, aby to proti Donbasu zkusil, příliš mnoho.

A pak už jen sledoval průběžné zprávy z frontové linie jak Ukrajinci nejen že nepolevovali v ostřelování, ale poslední dva dny jej ještě vystupňovali o jeden řád. Stejně tak diverzní útoky. Nepochopitelné.

Nikdo nevzal vážně ani Putinovo vyjádření ohledně hranic obou republik. Totiž, že když v roce 2014 vyhlásily svou samostatnost na Ukrajině, tak v hranicích Doněcké a Luganské oblasti, z níž ovšem efektivně kontrolovaly asi jen polovinu. Tohle v řeči jednoduchého člověka znamenalo – jestli nedáte pokoj a nedostanete rozum, abyste okamžitě nezačali jednat, tak…

To tak začalo asi ve 4,00 hod dnes ráno. A je to doopravdy megaprůser. Souhlasím naprosto s Trumpem, který konstatoval – je to špatné, tohle se nikdy nemělo stát! 

Západ tak dlouho ukazoval Putinovi prostředníček, dělal na něj dlouhý nos a vyplazoval jazyk, až se ten doopravdy naštval a došel k poznání, že nejspíš je odsouzen navždy do role zlého kluka v celé třídě a že nemá šanci to nijak změnil, až tuhle roli nyní přijal.

Vzal v úvahu všechna příkoří, která to Rusku i jemu přinese, včetně oněch zničujících sankcí (a já je nijak nezlehčuji, ani se jim nepošklebuji), které nyní Západ vyšponuje na maximum možného. Osobně jsem mimořádně zvědavý jak moc. Co to všechno bude obnášet. Žádná sranda. Ale až je vyhlásí, tak už v ruce nebude mít nic. Jen v levé válku a v pravé normální , snad poctivou, diplomacii. A rozhodování, co si vybere. Zkusí válku, když si netroufl na severní Koreu a její atomový program? Totéž s Iránem. Rozdá si to s Ruskem?

Nicméně v jednom jsem se trefil při hodnocení ruského postoje – bylo na výběr jen ze dvou špatných řešení a Putin to vyhodnotil tak, že riziko spojené s možným vstupem Kyjeva do NATO je pro Rusko větší hrozbou než cokoliv jiného. Takže podle toho jedná.

Je to špatně. Hra skončila. Protože tímhle aktem, převrhnul, tak říkajíc hrací stůl. Už se na něm hrát nedá. Proto píši, že od dnešních 4 hodin ráno žijeme v jiném světě. Jistě lze a doufejme že se najde, postavit nějaký nový. Netušíme ale ani jestli bude kulatý nebo hranatý a už vůbec, co za hru na něm najdeme.

Nikdo neví v jakém světě nyní žijeme. Včetně těch, co si arogantně a namyšleně myslí, že ONI to vědí! Ani náhodou nic netuší. Nikdo netuší. Když přišlo 11. září nešlo odhadnout, že bin Ládin a jeho houfeček fanatiků nakonec vyhrají na celé čáře a pokoří neuvěřitelným způsobem Západ, který uteče s obrovskou ostudou z Afghánistánu.

Kdo dokáže odhadnout v co za dvacet let / nebo dříve nebo později/ vyústí ruský útok na Kyjev… Nevím ani já. Ale co je jisté úplně bezpečně, je fakt, že nyní Západ velice rychle bude tlačit na zastavení bojů. Diplomaticky. Uvidíme, jestli je připraven Rusku dát, ohledně Ukrajiny a jejího statusu nějaké garance.

Logicky by to bylo správné řešení. Protože jinak hrozí likvidace celé ukrajinské armády, kterou sotva půjde vystavět znova. Nevěřím, že Putin chce obsadit celou kyjevskou zemi. Nechce ji vůbec. Tuhle kouli na noze by Rusko neutáhlo. Nechá ji Západu. Budu přesnější – vychází mi a to i s vědomím, že jsem Putina právě dvakrát špatně odhadl (nevěřil jsem na uznání Donbasu ani na tak rychlou konfrontaci s Ukrajinou, jakkoliv ta se mi začala jevit díky nárůstu konfliktu na donbaské frontě stále pravděpodobnější), že chce zabrat vůbec nějakou část ukrajinského území. S výjimkou toho, co dříve patřilo do plného formátu Doněcké a Luganské oblasti Ukrajiny. A to také provede. Ostatně opolčenci už vypustili informaci, že jejich jednotky v tomto smyslu zahájily útok.

Uvidíme, co Západ. Vydal opakovaně prohlášení, že bojovat za Ukrajinu nebude. Jestli to dodrží, pak tahle válka rychle fyzicky skončí. Diplomaticky nikdy.

Změny ve světě budou obrovské. Začne to Evropou. Očekávám, že Švédsko a Finsko vstoupí do NATO. To je pro Moskvu malér. Na druhou stranu, jestliže to takhle bez vojenské protiakce Západu dopadne, pak je už jen otázkou času, než si Čína dojde podle stejného mustru pro Tchajwan a zabere celé Jihočínské moře až k Brunei a Filipínám. Půjde Amerika a s ním nuceně i Evropa bojovat a umírat za Tchajwance? Jestlipak i v tom okamžiku bude platit u jistého Vystrčila, že je Tchajwanec? A dalších podobných? Nebo uslyšíme, že Tchajwan není členem NATO?

Tomuhle všemu šlo snadno předejít! Kdyby Kyjev splnil to co dvakrát podepsal v Minsku! Nebo kdyby ho k tomu náš mírumilovný Západ donutil, což šlo lehoučce. Zejména z Washingtonu. Ale ono neminskování poskytovalo větší gaudium a prostor pro předvádění jak lze Rusa provokovat, vysmívat se mu, urážet ho. Takže ten vzal, za mne ovšem těžce špatně, klacek do ruky.

Může být, že to bude jeho konec. S dovětkem – pak je to konec planety. Nebo to je začátek rychlého a nevratného rozpadu onoho jedinečného Západu.

Jedno nebo druhé! Takhle si od dneška 04:00 hod. svět, zejména ten náš, stojí. Rád bych, abychom žili v éře JFK a Nikity Chruščova!!!! Ti dva se nenáviděli. Oprávněně. Ale oba představovali státníky v pravém slova smyslu. Věděli co chtějí a až kam lze zajít. Vedle toho se respektovali. Nejen za Trumpa by se to nestalo. Ale ani za Kennedyho. Tím si jsem jistý.

Zopakuji svůj neměnný názor – až do konce prezidentování Bushe staršího platila premisa – tohle už nemůžeme udělat, protože oni by zmáčkli červený knoflík. S ním odešel poslední americký prezident, který si pamatoval, co za hrůzu je světová válka. Po něm přišli jeho nástupci, včetně a především jeho syna, vyznávající jinou premisu – tohle ještě můžeme udělat, protože oni ten červený knoflík nezmáčknou!

Pod tímto heslem fungovala od Majdanu Ukrajina. Zatím mají pravdu. Putin nezmáčkl červený knoflík. Jen ten bílý vedle něj. Jen ten bílý. Pochopíme alespoň, že je v případě další ignorance odhodlán zmáčknout i ten červený? Nebo ho zmáčknem my? Nebo to zkusíme, také zatím, jen s nějakým bílým?

Netuším. Je to ale v každém ohledu megaprůser!!!! S obavami čekám, co bude. A Putin tohle, ještě, udělat neměl, nasazení frontového dělostřelectva proti drzým a provokujícím Ukrajincům na donbaské frontě by bylo až až.

A ušetřil by svět toho megaprůseru!! Ta eskalace nebyla zatím nutná.

Mimochodem, všichni na Západě se třásli na odepsání a zrušení Nordstreamu 2. A v podstatě toho dosáhli. Nepředstavovalo takhle právě tohle náhodou onu pověstnou kapku v Putinově rozhodování? Skoro bych si na to vsadil. Jestliže bych měl pravdu, kdo to bere jako naše úžasné vítězství?

3.8 62 hlasy
Hodnocení článku
67 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vopice
Vopice
před 1 rokem

Jen pár poznámek. Bin Ládin? Autor vůbec netuší, která bije. A Rusko právě odvrátilo třetí světovou válku. Možná jadernou. Nechápu, že si to autor neuvědomuje.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

S “agresí” jednoznačně souhlasím. Nedalo se nic jiného dělat, ukrajinští nacionalisté hodlali Minské dohody plnit tím, že vyvraždí nebo vyženou obyvatelé Doněcka a Luhanska. A pak řeknou, jaké Minské dohody, vždyť už tady přece nikdo nechce autonomii? Ukrajinská vláda není legitimní, je to defacto proamerická loutková vláda stvořená díky puči v roce 2014,… Číst vice »

Taras
Taras
před 1 rokem

Souhlas téměř se všemi argumenty, jenom bych nepreferoval ty odkazy na emotivní jednání ruského prezidenta, jako by byl uražen a ponížen a chtěl se mstít. Nepochybně tohle Západ dělal, ale rozhodnutí pro útok bylo zcela jistě zvažováno na lékárnických vahách a rozhodující byly zpravodajské kanály: s pravděpodobností hraničící s jistotou meldovaly, že Západ je rozhodnut… Číst vice »

krajtl
krajtl
před 1 rokem

Hádám, že teď přijdou na Ukrajinu čínské investice. Což bude znamenat odliv pracovních sil zpátky.

BillyJoe
BillyJoe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  krajtl

Přesně, se nám tady ten kolchoz rozsype až bude na Ukrajině klid a lidé se vrátí domů. Akorát česká kolaborantská vláda očekává příliv uprchlíků. Janě, pár fašounů se musí někde schovat.

Praded
Praded
před 1 rokem

Na AE News je celý projev Putina a je to skutečně vše vysvětlující.

krajtl
krajtl
před 1 rokem

Naopak. Tohle se mělo stát už dávno. Nejpozději po masakru v Oděse,nebo použití točka-U na civilisty… to vaše. .. ještě chviličku stálo mnoho lidských životů. Každou chviličku jeden.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem

Nesleduji situaci až tak podrobně, už to hůř snáším, ovšem podle mapky s naznačením rozsahu leteckých úderů a záběrů v TV či na serverech docházím k závěru že ruská armáda dělá přesně to, co dělali amíci v Jugoslávii nebo v Iráku a co se jim nevedlo v Sýrii: likvidace PVO, základen, vojenských skladů. Následuje obsazení energetických zdrojů, letišť, železničních… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Vedly z lavic plamenné řeči o oddanosti, podpoře, spolupráci, spojeneckých závazcích (až na hranici samozničení). Česká politická scéna je něco, nad čím se chce poctivému člověku blejt – tolik pokrytectví, vypočítavosti, podlézavosti a otrocké poslušnosti se jen tak nevidí.