Co BIS hledá u CIA? Šándor našel divné věci kolem Koudelky

Andor Šándor
Andor Šándor

Zdroj: Parlamentní listy

Generál Andor Šándor se v rámci Debatního klubu sešel s bezpečnostním analytikem Janem Schneiderem, aby probrali současný stav tajných služeb i historii. Šándor zkritizoval, jak probíhá kontrola tajných služeb a také že jsou údajně stále předmětem politických hrátek místo toho, aby sloužily k lepšímu vládnutí. Také se ptá, jak je možné, že je dnes tolik úniků do médií. A jak je možné, že prezident a premiér mají zásadně jiný pohled, ačkoliv by měli mít stejné informace. „Znamená to, že Miloš Zeman dostává vykuchané zprávy?“ ptal se.

Šándor hovořil například o tom, jak Miroslav Krejčík z vojenského zpravodajství vyhodil 400 pracovníků, protože pocházeli ještě z dob komunismu. A dotyční byli nahrazeni lidmi, kteří „nevěděli, že neví“. Šándor doplnil, že tímto krokem muselo Česko znejistět své zahraniční partnery, kteří se pak logicky museli ptát, s kým vlastně spolupracovali. Ale poznamenal, že samozřejmě nikdo na veřejnosti nikomu neřekne, že už něčí tajnou službu považuje za podřadnou. Noví pracovníci pak zavedli „zvláštní móresy“ jako neloajalitu a vynášení informací.

 

Také uvedl, že je pro to, aby tajné služby byly nějakou důvěryhodnou skupinou prověřovány, aby v případě krize mohla dotyčná skupina garantovat, že tajná služba neporušila zákon. „Mě fascinuje parlamentní kontrola. Která vypadá asi takhle: Pane řediteli, odposloucháváte někoho nezákonně? Ne, v žádném případě. Pane řediteli, jak pracujete s odposlechy? Tak, jak se má. Děláte to, pane řediteli, podle zákona? Ano, děláme. A tohle poslancům stačí. A pak všichni s plamenným výrazem říkají, jak to všechno funguje,“ přiblížil situaci.

A rýpl si, že si poslanci, kteří nejsou příjemci zpráv BIS, libují, jak je tajná služba dobrá, i když to nemohou vědět. Podotkl, že když služba udělá něco, co se shoduje s přesvědčením daného politika, tak to stále nedokazuje, že dobře pracuje. Překvapuje ho, že i třicet let po revoluci jsou české tajné služby stále spíše prostředkem politických her, než aby odpovídaly své funkci, totiž že je vlády mají, aby jim umožnily dobře vládnout.

Nadhodil, že by rád věděl, co v krizích tajné služby vládě píší. „Ti ministři někdy říkají věci, že jim to ty tajné služby ani říkat nemohou, protože je to přece proti zdravému rozumu. Nechtěl bych se dožít toho, že odezírají politikům ze rtů a říkají jim, co chtějí slyšet. Ale oni by jim měli říkat tu pravdu. Podle té pravdy by se oni měli nějak rozhodovat. Ta představa, že se politici rozhodují na základě upravených informací, vylepšených, je strašná,“ míní. Podle Šándora je Česko někdy tlampačem politiky, která mu nemůže nijak posloužit, a právě proto by ho zajímalo, jaké materiály poskytují tajné služby ministru obrany, vnitra, premiérovi či prezidentovi.

Ptal se také, jak je možné, že různí činitelé interpretují tyto zprávy rozdílně. A zda to neznamená, že prezident dostává jiné zprávy než premiér. „Znamená to, že Miloš Zeman dostává vykuchané zprávy? Já nevím,“ byl konkrétnější Šándor. A dodal, že jako ředitel BIS by zprávu o Vrběticích nikdy neudělal důvěrnou a s jejími závěry by prezidenta seznámil osobně.

Hodnotil i časté úniky do médií. „Kdybych byl premiér, tak vyskočím do stropu. Jak je možné, že to takto chodí ven? To už se ta služba stává součástí té politiky,“ soudí. „Je aktivistická, dělá něco, co jí naprosto nepřísluší, a je otázka, zda umí vůbec docenit, co tím únikem způsobí. Nebo jestli není prostředníkem v nějaké hře od někoho,“ pokračoval. Šándorovi pak přijde podivné, co BIS „hledá v Langley“, tedy v centrále CIA, protože BIS je kontrarozvědka, zatímco CIA je rozvědka.

Doplnil, že ovšem práci BIS nemůže hodnotit, když není příjemcem zpráv. Může hodnotit například úniky. Připomenul, že se BIS zastával vůči prezidentu Zemanovi, jenž tajnou službu označil za čučkaře, protože tímto prohlášením prý dával signál, aby sem „darebáci všech zemí“ přišli páchat neplechu.

 

2.6 30 hlasy
Hodnocení článku
17 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 2 lety

Bohužel blbců typu Koudelky se u nás narodilo prevela. Koudelka už byl vytypován dávno před svým asi narozením ve filmu.

basos
basos
před 2 lety

Bohuzel tech Sandoru je malo, maloucko, ale nastesti nase Res -Publica mi pripomina jeden film o mysi ktera rvala

cablik
cablik
před 2 lety

Počet letů amerických bombardérů v blízkosti ruských hranic se zvýšil téměř o polovinu
https://cz.sputniknews.com/20220216/pocet-letu-americkych-bombarderu-v-blizkosti-ruskych-hranic-se-zvysil-temer-o-polovinu-17649410.html

Kandidatura doktora Josefa Skály na prezidenta republiky. Je to vhodný kandidát??
http://svobodnenoviny.eu/kandidatura-doktora-josefa-skaly-na-prezidenta-republiky-je-to-vhodny-kandidat/

Amnesty International očerňuje pokojné demonstranty za svobodu jako násilné rasisty
http://svobodnenoviny.eu/amnesty-international-ocernuje-pokojne-demonstranty-za-svobodu-jako-nasilne-rasisty/

Kanadský digitální zásah proti svobodě. Trudeau je jen zločinný přisluhovač davoských elit!
http://svobodnenoviny.eu/kanadsky-digitalni-zasah-proti-svobode-trudeau-je-jen-zlocinny-prisluhovac-davoskych-elit/

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Tulsi Gabbardová spekuluje o tom, proč chce americko-vojensko-průmyslový komplex válku na Ukrajině

http://svobodnenoviny.eu/tulsi-gabbardova-spekuluje-o-tom-proc-chce-americko-vojensko-prumyslovy-komplex-valku-na-ukrajine

Stanné právo: Trudeauova fašistická vláda se odvolává na „teroristické“ zákony k zabavení bankovních účtů příznivců Konvoje svobody
http://svobodnenoviny.eu/stanne-pravo-trudeauova-fasisticka-vlada-se-odvolava-na-teroristicke-zakony-k-zabaveni-bankovnich-uctu-priznivcu-konvoje-svobody/

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Ukazatel paliva v “HUMVEE” se blizi k “empty” takze vezmi prazdnej kanistr a koukej ho naplnit kde to jde.

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Jasnačka oni budou jezdit na elektřinu podle jejich slov postaví to k větrné elektrárně a tam to nabijí nýmandi hloupí.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 lety

Když fašista Franco předal vládu králi, nic se nědělo, žádné čistky. No a když někdo začal zlobit, pryč s ním.(bordel plukovníků v parlamentu).. No když někoho odmění cizí zparavodajská služba, znamewí to jediné, dotyčný pro ni něco udělal a dělá: Odhalují se u nás desetitisíce ruskýýh špionů ale američané, kteří ovládají a řídí náš stát ,… Číst vice »

Vendol
Vendol
před 2 lety

Vždy, když vidím či slyším Koudelku, šéfa BIS, musím se smát. Ten pán působí velice komicky, skoro jako rozený klaun. Nezapomenu, jak chtěl měnit české učebnice dějepisu, aby více vyhovovaly USA, a v neposlední řadě, jak se loni v létě nechal jedním svým kámošem z ODS jmenovat “brigádním generálem Jihočeského kraje.” Takový zoufalec v čele české… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 2 lety
Odpověď uživateli  Vendol

tím, že je komický neznamená ´, že není nebezpečný. Blbci jsou toxičtí a velmi nebezpeční.

cablik
cablik
před 2 lety

Rozumný člověk by byl dobrý na to místě jako pan generál Šándor ale obávám se že by byl nucen falešné operace CIA dělat taky.

Plebej
Plebej
před 2 lety

Je docela úsměvné slyšet od samotného generála, že BIS je kontrarozvědkou. Vždyť tato není ničím jiným než jen tuzemskou vlivovou agenturou CIA, a proto na její zprávy i rozliční ústavní činitelé reagují rozličně. To zřejmě podle toho, jakou důvěru vkládají do Bratra Velikého (ba Největšího) a do jeho aparátu předurčeného k vedení zločinné politiky… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  Plebej

pan Sandor mi pripada jako slusnej clovek ty moulo. Priste premyslej nez neco plknes

vaclav
vaclav
před 2 lety
Odpověď uživateli  Plebej

BIS je ustanovená jako konrarozvědka. To je fakt. Vlastně je to pokračovatelka STB.Vlastně mnoho příslušníků přijala do svých řad.
(někdo je musel zaučit.)

mikkesh
mikkesh
před 2 lety

Jakou tak asi můžete chtít práci od zpravodajců, když v parlamentu dřepí takoví nýmandi, jako příkladně ta troubovitá mrňavá od Pirátů, která naprosto vážně prohlásí, že BISka nemá sloužit své vládě. Co s tím ? Co s takovým materiálem ? Jinak, že chlapci z rozvědky nedávají presidentovi zprávy ? Asi strachy, aby zase za… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 2 lety
Odpověď uživateli  mikkesh

Ano věřím i v neoficiální tresty……

vaclav
vaclav
před 2 lety
Odpověď uživateli  vaclav

Prostě po převratech se dějí věci.

vaclav
vaclav
před 2 lety
Odpověď uživateli  mikkesh

Máte na mysli to roztomilé prasátko pekary. To nepatří do sněmovny ale na gryl.