Dezinformační společnost

Jan Keller dnes o tom, jak se informační společnost proměnila ve společnost dezinformační.

Je to už zhruba půl století, co se začalo mluvit o příchodu informační společnosti. Bylo to dáno prudkým rozvojem informačních technologií a komunikačních prostředků, ale také nárůstem úrovně vzdělanosti a přechodem od průmyslové výroby ke společnosti služeb. Předpokládalo se, že stále více lidských aktivit bude probíhat v souvislosti se zpracováváním informací, takže informační gramotnost se stane součástí každodenního života.

Dnes už jsme mnohem dál. Neskonale častěji než o informacích se mluví o dezinformacích. Rojí se zaručení odborníci na odhalování dezinformací, vznikají centra boje s dezinformacemi, šíří se manuály, jak dezinformacím čelit. Ministerstvo vnitra představilo čerstvou analýzu dezinformačních narativů. Rozdělilo je do pěti kolonek. Do první patří sdělení, která tvrdí, že NATO či Západ jsou agresorem a provokují, zatímco Rusko se jen brání. Další dezinformací je prý tvrzení, že česká vláda či politici zatahují zemi do války. Jinými  dezinformačními narativy mají být názory, že Ukrajina připravuje útok na Donbas, že postoj Západu vůči Rusku není jednotný a že Rusko by útokem na Ukrajinu nic nezískalo.

Dezinformace bývají definovány jako šíření lživých a zavádějících sdělení. Jestliže budeme uvedených pět tvrzení považovat spolu s příslušným útvarem Ministerstva vnitra za lživá a zavádějící, pak pravdivá tvrzení vytvoříme jejich inverzí. Získáváme následující výroky: Agresorem a provokatérem je Rusko. Česká vláda svými kroky nezatahuje zemi do války. Ukrajina nepřipravuje útok na Donbas. Postoj Západu vůči Rusku je jednotný. Rusko by útokem na Ukrajinu vydělalo.

Každé z těchto tvrzení lze zpochybnit, některá dokonce jednodušeji než tvrzení, která považuje Ministerstvo vnitra za dezinformace. Je pravda, že naše vláda dodá na Ukrajinu útočné zbraně, což může být Ruskem bráno jako nepřátelský akt se všemi důsledky. Postoj Západu vůči Rusku zcela prokazatelně není jednotný. A dokonce i podle našich vlastních médií by Rusko útokem na Ukrajinu nezískalo vůbec nic, ale katastrofálně by prodělalo.

Odmítnout rezolutně prvních pět tvrzení, jak požaduje vnitro, a bez výhrad přijmout druhých pět vyžaduje slepou víru, nikoliv ochotu zkoumat fakta a logicky uvažovat. Zde někde je třeba hledat rozdíl mezi informační a dezinformační společností. V případě té prvé se předpokládalo, že lidé jsou schopni porozumět sdělením, která přijímají, a dokáží je využít ve svůj prospěch. Ve společnosti  dezinformační naopak platí, že lidé nejsou schopni sdělení vyhodnocovat bez pomoci orgánů, které jsou k tomu určeny. Počínaje specifickými neziskovkami přes Ministerstvo vnitra až po příslušné eurokomisaře či eurokomisařky. V důsledku toho může dojít k pomýlení občanů, kteří si sami nedokáží uvědomit, co je v jejich vlastním zájmu. Připomeňme jen, že mluvíme o stejných občanech, o kterých se jinak tvrdí, že jsou zcela dospělí a plnoprávní.

Již několik dekád slýcháme o tom, jak díky našemu vzdělávacímu systému, ale také díky vlivu médií a v neposlední řadě díky osvětovému působení vybraných nevládních organizací roste u nás informační gramotnost. Jak to, že se najednou těm samým občanům připisuje tak vysoká míra informační negramotnosti? Za jakým účelem je tato dezinformace šířena a čí zájmy podporuje?

Zdroj Časopis Argument

3.3 22 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
basos
basos
před 10 měsíci

To ze hafo humanito studentu, ted intelikentu kteri dostali UNI glejt bez matiky, fyziky a chemie, umi soukat sahodlouhe vety o nicem, neznamena ze jsou gramotni. dalsi problem mam s virou… vyraz vira, nema co delat s Dannyho plkem o kardinalovi Dukovi, ci co on kaze, s touhle virou kterou tu pedluje Minvnit, nabozenstvi jako takove… Číst vice »

haf
haf
před 10 měsíci

bojovníci proti cenzuře zavádějí tu nejtěžší

danny
danny
před 10 měsíci

Pojem “víra” vysvětlil jasně ve svém kázání před loňskými Velikonocemi kardinál Duka. “Víra je dar nebes. Je to milost Boží”. Víra je něco, co je mimo smyslové poznání člověka. Je to něco, o čem se nediskutuje a tedy ani nepochybuje. “Amen” znamená v aramejštině “Tak to je!” Týká se tedy vztahu k “jinému” světu… Číst vice »

maxim
maxim
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Danny, jde o “tu cestu”, kterou musí věřící “v Boha” nalézt k Bohu, a to se málokomu podaří …
Ta cesta je jedna, jako je jeden Bůh, ostatní víry reálného Světa jsou pouhé přesvědčení a falešné cesty …
K.R.Poper nebyl filosof, ale ideolog otevřené společnosti, jejíž plody v současnosti sklízíme, o víře věděl kulový …

danny
danny
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  maxim

Ba ne Maxi, každý má možnost najít si tu cestu k Bohu. Ta milost je tu pro všechny. Stačí si přečíst evangelium. To ti řekne každý farář i věřící. Ne každý však po ní jde. A zejména u nás. My nejsme sekulární stát. My jsme ateistický stát. Není to tak dávno, co si arcibiskup Graubner… Číst vice »

vachav
vachav
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  danny

S tou “vírou ” v Boha bych to moc nepřeháněl.Ve jménu toho jediného a správného “boha” římskokatolická církev likvidovala celé národy.Věřit se dá i světským věcem.Kdysi prohlásil prezidentský kandidát v USA Mit Romney:”Bůh stvořil Ameriku,aby vládla světu”!!!Stačí se nad tím trochu zamyslet.Jinak nemám nic proti křesťanské víře,pokud není spojena s flanďáckou nenasytností.Jsem ateista.

Vlastimil
Vlastimil
před 10 měsíci

Nová moc nás venkovské vidláky nechala vyžvanit v “devadesátkách” a nyní si nepřeje nic jiného než vyznávání jediné pravdy. Pro dosažení tohoto cíle jsou všechny podrazy dobré. Prakticky zde opět máme starou známou cenzuru.

cablik
cablik
před 10 měsíci

Jaká dezinformace fakta mluví jasně na Ukrajině vládne fašistický režim který masakruje civilisty. U ruských hranic provokují lodě a letadla USA které tam nemají co dělat. A to se dá vyčíst z mainsteamu mezi řádky.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Zkuste to říct dnešním mladým,vysokoškolsky vZDĚLANÝM havliodům a uvidíte,jak moc Vám bude spíláno do ruských švábů!

cablik
cablik
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Lev Prchala

souhlas netreba dalsich slov

dobrak
dobrak
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

souhlas netreba dalsich slov