Když neprojde nejhorší scénář, tak nás čekají pouze obrovské ekonomické škody u nás i v dalších zemích.

Docent Radim Valenčík komentuje dění posledních dní

Radim Valenčík
Radim Valenčík

Zdroj: Parlamentní listy – rozhovor

Poslanecká sněmovna od úterka nedokázala prosadit ani program. O čem to svědčí?

Došlo k absurdní situaci v důsledku neumětelství, které Fialova parta projevuje ve stále větší míře. Naprosto mimo jakoukoli pochopitelnou logiku vláda předřadila do programu schválení pandemického zákona před opožděné schválení návrhu státního rozpočtu na rok 2022. Přijmout návrh státního rozpočtu v tuto dobu je nejvyšší čas, pandemický zákon není v tuto dobu tak aktuální. SPD si situaci vyhodnotila jako snahu o její vydírání a sáhla k obstrukci, aby na absurditu situace a v návaznosti na to i na porušování nejen demokratických pravidel, ale i zdravého rozumu, upozornila. Pro takovéto jednání vlády obtížně hledám nějaké racionální zdůvodnění. Patrně si pátá kolona současné globální moci myslí, že když bude této moci bez uzardění sloužit, bude si moci vše dovolit. Pozitivní je, že tím přispívá k tomu, aby lidé pochopili, o co jde a kdo je kdo.

Do jaké míry je podle vás důležitý boj o pandemický zákon?

V současné době není tím nejaktuálnějším. Například na zvýšení proočkovanosti nebude mít žádný vliv, případě bude mít vliv přímo opačný. Vláda ztrácí svoji důvěryhodnost i v této oblasti, sklízí plody toho, jaké podpásovky a okopávání používala vůči své předchůdkyni.

Mezi tím se přes území České republiky přesunulo až 1200 vojáků s 500 kusy techniky v pěti konvojích na cvičení na Slovensko. K čemu to povede?

Zaráží mě především spousta „nekorektností,“ k nimž v této souvislosti došlo. Například jak je možné, že bez souhlasu vlády se počet kolové US Army techniky zvýšil čtyřnásobně na 550 kusů? Proč jel konvoj přes naše území, což není nejkratší cesta, jak na dotaz nepravdivě uvedla mluvčí armády? Asi se tím testuje naše ochota snášet na našem území cizí vojska. A je to i takový levný vzkaz slouhům – pokračujte ve své roli páté kolony a my vás nedáme.

Jak hodnotíte postoj české diplomacie k ukrajinské krizi? Ukrajinu už navštívil ministr zahraničí i pražský primátor. Jan Lipavský je chválen, že „ukázal, kde stojíme“. Do jaké míry se nás v Česku napětí bude dotýkat?

Scénář toho, jak se současná globální moc snaží rozpoutat přes Ukrajinu třetí světovou válku, byl zřejmý již v roce 2014, tj. před osmi lety. Tady si každý může porovnat, zda vývoj probíhá, či neprobíhá v souladu s tehdejší analýzou. Naivkové ze strany válečných štváčů, hloupých a nezodpovědných figurek dosazených současnou globální mocí (včetně většiny členů současné Fialovy vlády), kde se zvlášť vyznamenávají pro tyto účely vytvoření Piráti, se domnívají, že se podaří formou tlaku, vyvoláním hysterie a účelových provokací vtáhnout Rusko do války s Ukrajinou, podporou Ukrajiny jej oslabit a návazně destabilizovat. V tom se zásadně mýlí. Pokud se něco semele, tak to proběhne zcela jinak. Asymetricky. Začalo by to tím, co by bylo označeno jako ruský útok, kterým Rusko zasáhlo do „definitivního řešení“ problému „separatistů“ (Doněck, Lugansk). Tady by ovšem od počátku došlo k odlišnému scénáři, než jádro současné globální moci předpokládá. Pokud si jelcinovské jestřáby Putin uhlídá, připustí dostatečně průkazné masakrování ruského obyvatelstva v uvedených republikách. Pak teprve přijde rychlá asymetrická odpověď – s podporou místního obyvatelstva bude obsazena Oděsa a možná i Nikolajev, případně Cherson. Tam se měl Lipavský a Hřib podívat. Tam by se také dozvěděl, co si tamní lidé myslí. Pokud by prostřednictvím svých slouhů v NATO a EU chtělo jádro současné globální moci situaci konflikt stupňovat, přijde další asymetrická odpověď – likvidace některých vojenských základen NATO ovládaných USA ve vybraných zemích EU s využitím taktických zbraní. A dál? Dál už nemusíme přežít nikdo. Alespoň ne na našem prťavém EUpísečku.

Co dosavadní vystupování Česka bude do budoucna znamenat? Všímá si toho někdo?  

Když neprojde nejhorší scénář, a v tomto jsem optimista, že neprojde, tak to znamená obrovské ekonomické škody na Ukrajině, u nás a v dalších zemích. Už teď pocítily naše firmy problémy se získáním ukrajinských víz pro ty, kteří u nás chtějí pracovat, zvýšení cen plynu výrazně oslabí konkurenceschopnost našich firem atd. Naše ekonomika bude mít zcela zbytečně velké problémy díky diletantům a nedovzdělancům. O přímých ekonomických dopadech na domácnosti ani nemluvím, to si prostě protrpíme skoro všichni.

Při návštěvě Kyjeva prezident Emmanuel Macron upozornil, že krizi není možné vyřešit během pár hodin rozhovorů. Myslíte si, že napětí mezi Ruskem a Západem bude trvat měsíce nebo už neskončí?Samo o sobě to neskončí. Je to hra o čas. Hra o to, zda lidem včas dojde, či nedojde, o co jde. Pokud chceme, aby se situace neopakovala (a mohlo by to být zase ještě horší), pokud chceme, abychom se dostali ze slepé uličky, musíme pochopit, proč jsme se do ní dostali, o jaký historický zlom v současné době jde. K tomu potřebujeme perspektivní, realistickou a srozumitelnou vizi. Tuto vizi lze společným úsilím vytvořit. Dalším faktorem bude vývoj na samotné Ukrajině, kterou nikdo z jejích „ochránců“ nebere vážně. Státní instituce jsou tam v rozkladu, Ukrajina ztrácí svou integritu, autorita Kyjeva v klíčových regionech padá. Brzy může být vše jinak.

Moskva od Západu žádá garance, že se Ukrajina kdykoliv v budoucnu nestane členem Severoatlantické aliance. Členské země NATO však takové ujištění dát odmítají. Vy, ze svých zkušeností, vidíte nějaké řešení? Co říkáte na myšlenku „finlandizace“ Ukrajiny nebo nějakou formu neutrality? Jakou?

Poměrně rozumně o situaci na Ukrajině hovořil bývalý ministr Zaorálek v pořadu Interwiev ČT24.  Přitom v roce 2014 také ještě nechápal, o co jde, a napáchal hodně škod. Nyní je nejvhodnější cestou návrat k Minským dohodám. Celý rozhovor se Zaorálkem stojí za sledování.

Poslanec Ondřej Kolář se nechal v médiích slyšet, že Rusko už dávno není mocnost, která utváří světový řád. Jak se vyvíjí bitva o hegemona podle vás?

USA a NATO předvedly svoji sílu v Afghánistánu. Teď statečně chtějí, aby za ně umírali Ukrajinci. Hlavně že europoslanci Kolářovi jde o skutečná práva normálních lidí. Lidé typu europoslance Koláře či senátora Fischera se nejen druhé, ale hlavně sami sebe snaží přesvědčit o něčem, o čem stále více pochybují. Tak se rodí určitý nebezpečný druh fanatismu.

Slyšela jsem, že hledáte „spojence shora“ kvalifikovaného „odporu zdola“ vůči tomu, co se děje. Hledáte politiky nebo odborníky?

To je dobře položená otázka. Pochopitelně jde hlavně o odborníky, ne o politiky na jedno použití. Oblastí, kde to bez skutečných odborníků nejde, je více. Špičkový management firem, média, univerzitní školství, věda, vyšší úrovně státní správy, právní a bezpečnostní oblast. Zde všude dochází k takovému vynucování poslušnosti, jaké nemá obdoby ani v minulém režimu. Místo odborníků jsou na klíčové pozice dosazováni poslušní jednorozměrní nedouci typu Lipavského. Srovnejme ho třeba s „totalitním“ Chňoupkem. Takovou zahraniční ostudu si minulý režim nemohl dovolit. Masivní a nepřehlédnutelné upřednostňování ochoty sloužit čemukoliv před kompetentností nutně vyvolává pnutí. Velké množství skutečných odborníků, kteří by dali přednost sloužit moci, pokud by nedocházelo k její degeneraci v míře, ve které k tomu dochází, se začne postupně emancipovat a začne chápat dobu. Začne si uvědomovat, o co jde. Ti první to nebudou mít jednoduché a mohou být dost brutálními způsoby ukázňováni. Připomeňme si závěr filmu Vrtěti psem, který se dnes stává stále aktuálnějším. Ale brzy všichni ti, kteří jsou aspoň trochu normální, budou mít současné nenormality a nemorality nad hlavu. Proces štěpení slouhů může probíhat poměrně rychle. Zejména pokud bude nabídnuta kvalifikovaná alternativa oproti současnému směřování vývoje do slepé uličky.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE

Foto: Radim Panenka
Popisek: Přesun konvoje americké armády přes Českou republiku

 

3.3 29 hlasy
Hodnocení článku
14 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 2 lety

K tomu výkonu fialové vlády rozkladu a zmaru: obvykle bylo dobrým zvykem sdělovacích prostředků mainstreamu zásobit zblblou českou veřejnost tzv. “výzkumy” veřejného mínění o obětavé a odborné práci / nekompetentnosti a chaosu nové vlády, ale především “zaručenými” grafy o volebních preferencích jednotlivých stran. V nich se měl projevit pokles preferencí, pokud vládla strana / hnutí nezapadající do… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Haskuv Duch
KAREL.V.
KAREL.V.
před 2 lety

Pane Valenčík, ty připálený tvářičky na všech stranách se z nás snaží udělat cíl za každou cenu. V téhle válce se určitě nepůjde na bodáky. První kolo proběhne na úrovni reaktivních zbraní všeho druhu a když to nepomůže zastavit ty se špičatejma botama a zahnutejma nosama, tak proběhne deseti minutová totální válka. Se všemi… Číst vice »

maxim
maxim
před 2 lety

V té naší současné vládní politice se ti slouhové jenom trumfují, kdo je nejblbější .., Kdo se ale na to má dívat a ještě je živit ….. . To jsme to Vážení občané dopracovali … Dopracovali, dopracovali, to znamená že se blíží konečná … Ale nebojte se, budou to Komunisti s K.Konečnou,… Číst vice »

maxim
maxim
před 2 lety
Odpověď uživateli  maxim

Politici, kteří chtějí být u očanů úspěšní (i T.Okamura) by se měli učit od Klémy, který to nandaval 100:0 v parlamentu první republiky té prvorepublikové politické sebrance .. Známý je jeho projev s přibližnou citací … Vy chodíte žrát a radit se k bankéřům a velkokapitalistům jak nás terorizovat a zavírat, my se ale jezdíme radit do Moskvy,… Číst vice »

Praded
Praded
před 2 lety

Nejsem volič Babiše ale poslechněte si jeho včerejší projev v parlamentě k projednávání rozpočtu ČR. Je to neuvěřitelné co je to za parazity, ti nový ministři. Rusko ví, že stačí počkat a že v krátkém čase dojde ke zhroucení Okrajiny. Pomáhají jen dodávkami poradců a zbraní. Nepochopily Okrajince, těm je o jídlo, teplo a bakšiš. Putin jim… Číst vice »

zemedelec
zemedelec
před 2 lety
Odpověď uživateli  Praded

Tohle všechno tlačí USA a kdyby vládnul Babiš,tak by se stejně pandemický zákon prosazoval,možná by ještě víc zadlužil stát,aby byl slavný.Také nejsem volič Babiše,ale ani 5kolky,jenže,naši politici zleva zprava,musí poslouchat.

zemedelec
zemedelec
před 2 lety

Asi se opravdu čeká na ukončení olympiády,už je všechno připravené,oťukávají si pozice a pak to začne.

Ludvik
Ludvik
před 2 lety

Mám pocit, že je zcela jedno, zda je první schválen protiústavní pandemický zákon nebo proinflační státní rozpočet. Oboje předložila PS PČR vláda Petra Fialy, skládající se z  diletantů a slouhů svých zahraničních “páníčků”, kteří jsou pro “nastříhané zelené papírky” ještě schopni vykonat mnohé. Zcela určitě nás ještě svými činy “překvapí”….

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 lety

Na nejhorší scénář na Ukrajině nedošlo. Biden ztratil zbytek prestiže, ale paniku nenávist a strach šíří dál. Je to zlé, Ukrajina zůstává na hrbu Západu dál. Zbědování země Západem se bude házet na Putina. Který jiný politik si nechal tolik s.át na hlavu, jen aby zabránil válečnému konfliktu? Osobně si myslím,… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 2 lety
Odpověď uživateli  kutnohorsky

O Ukrajinu až tak nejde, ta je pro USA ztracená, není jim v této hospodářské kondici k ničemu. Jde hlavne o Německo a Evropu. Když Evropu získá Rusko s Čínou, je s nimi konec, a doma velké sociální problémy, srovnatelné s Ukrajinou. O Evropu ale stejně přijdou buď válečným zásahem, nebo diplomatickým nátlakem. V prvním případě nás čeká velká bída… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  kutnohorsky

hele Kutnaku, co je vlastne ten “nejhorsi nedosly Ukrajinsky scenar?” osobne zadny nevidim pokud Kitajci financne zalozi Rusko.. vim ze Cinane jsou sice mazani, ale je skutecne v jejich zajmu Rusy podporit ani ne vojensky ale financne, a na to maji dost penez……. takze v pripade nouze, i kdyby Rusove museli zlikvidovat, ale predpokladam… Číst vice »

zemedelec
zemedelec
před 2 lety

Také si myslím,že spíš to odnese ekonomika,jak státu,firem i občanů.Proč se ale neřekne,že tohle zdražování,je k vůli USA,které z toho těží.Bohužel,Ukrajina bude na tom ještě hůř,nebude nikdo,kdo by jim pomohl,snad až jim to dojde,tak přijdou na kolenou za Putinem.

cablik
cablik
před 2 lety

Jo skvělý článek oni musejí jet i přes naše území aby ukázali kdo tady vládne sluhové globalistů si opravdu myslí že můžou všechno a proto fanaticky podporují USA. Jinak je to na dobré cestě lidé jim nevěří na Slovensku ve zprávách varovali před dezinformacemi. USA a jeho žoldáci nejdou provokovat Rusko ale jen… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

No přístupové cety jsme jim za naše peníze a nervy našich řidičů připravili. Tak vzhůru do lepších časů a hurá na východ.