Konec všech poplachů

Ruská bezpečnostní záruka povstalcům na Donbase nejspíš ukončila riziko, že „zítra to začne“. Místo toho přijdou sankce, které by přišly tak jako tak.

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala

Nekonečný seriál proroctví, že zítra začne válka, jakou svět neviděl, stejně jako stupňující se palba přes linii kontaktu s povstaleckou zónou na Donbase, vyústil do tečky v podobě jednoznačného ruského rozhodnutí povstalecká území bránit. Formálně má podobu ruského uznání luhanských a doněckých republik, ale klíčové bylo okamžité poskytnutí ruských bezpečnostních záruk těmto subjektům, i kdyby je neuznával nikdo jiný.

Těžko však radit, co by se mělo dělat jiného, když Washington stupňoval válečnickou hysterii dokonce i k výslovné nelibosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Neustále strašil útoky „pod cizí vlajkou“, tedy že ruská strana bude předstírat své napadení, aby mohla rozpoutat plánovanou agresi proti Ukrajině, počínaje obklíčením Kyjeva. Čišelo z toho, že se mají za každou cenu rozpoutat provokace, které měly vyvolat sankce ne za to, co se stalo, ale co se údajně chystá.

Kdo to trochu sleduje, ten ví, že už od loňského jara se chystalo násilné obsazení Donbasu ukrajinskými silami, jednou těmi oficiálními, jindy ozbrojenými milicemi, které jsou mimo kontrolu ukrajinské vlády. Demonstrace ruské síly, která vyvrcholila probíhajícím cvičením v Rusku a Bělorusku, tomu měla zabránit. Kdyby totiž k takovému násilnému obsazení Donbasu došlo a Rusko přišlo pomoci bránit region, který je v ohrožení už od časů Majdanu z roku 2014, byl by to vpád přes cizí hranice. Ruská reakce by pak musela být velmi opatrná, protože i malý zásah by vyzněl jako zásadní porušení suverenity sousedního státu. Násilné obsazení Donbasu ukrajinskými silami a pokoření Ruska, které vnímá tamější obyvatelstvo jako své krajany, by tedy asi uspělo.

Jestliže však nyní Rusko uznalo povstalecké republiky, které byly v ohrožení zničujícího útoku, a slíbilo jim ochranu, je to něco jako uznání Kosova, které nedělalo problém ani Česku. Bezpečnostní garance je něčím víc než okázalá vojenská cvičení na dohled od ohrožené zóny. Do tohohle střetu asi nikdo nepůjde. Evropa už mluví jen o sankcích a je z toho patrná úleva, že jedno nebezpečí má z krku.

Inscenovaný konflikt na Ukrajině měl ve skutečnosti přehlušit potřebu mluvit o podstatnějších věcech. O riziku války, která by nebyla malá a nebyla by vzdálená od těch, kdo ji tak usilovně podněcují. Měl mluvit o střetu dvou sfér vlivu. Ta americká se vytrvale posouvala k ruské hranici, jako kdyby neexistovaly sliby z časů sjednocování Německa, že změna hranic Německa nebude mít vliv na hranice NATO. Tedy že působnost Atlantické smlouvy zůstane tam, kde je. Jenže technologický pokrok způsobuje, že svět se zmenšil, a to zase přiblížilo Ameriku ruským zbraním.

V době, kdy ještě doznívala dnes už údajně zastaralá představa o blokovém uspořádání mezinárodních vztahů, klíčily jiné ideály. I Václav Havel mluvil o naději na oboustranné rozpuštění NATO a Varšavské smlouvy. Představovali jsme si soužití lidstva, které se oprostilo od blokového myšlení, kde „kdo není s námi, je proti nám“. Náš idealismus však měl jednu drobnou slabinu, mohli jsme jej (krátce) propagovat, ale nemohli jsme jej prosadit. Američané rychle zapomněli, na čem se dohodli, a dospěli k závěru, že vyhráli, a že vítěz bere vše.

Nyní se tedy vracíme k ještě zastaralejší metodě stabilizace mezinárodních vztahů, než byly ty ideologicky vyladěné bloky. Je to metoda, která vznikla po napoleonských válkách jako „koncert mocností“. Tato metoda činí mezinárodní život velmi přehledným. Pár velkých států jedná mezi sebou o vypořádání svých zájmů, a ty menší mají právo opatrně přihlížet a ve vhodnou chvíli zatleskat. Pro Česko to bude úleva, že už nebude potřebovat vůbec žádnou zahraniční politiku, dokonce ani blbou. Nikdo se nás nebude na nic ptát.

Kdo jsou ty mocnosti? USA a Rusko už si své řekly. Ruská demonstrace nových strategických zbraní, která předcházela donbaskému finále, znovu připomněla, že o Ukrajinu tu opravdu nejde. Jedná se o realistické přizpůsobení změně sil, kdy Rusko obnovilo schopnost zaoceánské protivníky důvěryhodně ohrozit, když nestáli o to, aby bylo partnerem.

Neméně důležité je nové postavení Číny, která nezapomněla na své koloniální ponížení z časů opiových válek. Teď nám čas od času ukáže, že nemá důvod se nechat zastrašit, ale její strategie je jiná a charakterizují jí instituce jako jsou nové regionální investiční banky nebo program Pás a stezka, který natahuje koleje a buduje přístavy pro vytváření intenzívních hospodářských vazeb po celém světě.

V Evropě se hlásí o slovo Francie a Německo, ale to je asi tak všechno, co v té věci mohou udělat. Evropa dostane slovo jen když posílí svou integraci a zbaví se demokratického deficitu. Ten vynáší do bruselských exekutivních pravomocí podivné osobnosti, které nikdo nevolil, a kdyby k tomu došlo, tak by je ani nikdy nezvolil. To jsou témata, ke kterým nás tato krize dovedla shodou okolností právě ve chvíli, kdy se o nich má jednat. V březnu má proběhnout summit EU o bezpečnostních otázkách, které chce předsedající Francie řešit v duchu „strategické autonomie“ Evropy, a v květnu má vyvrcholit dvouleté jednání o budoucnosti EU a jejím posunu k představám, které mají federalisté.

Za zástěnou strašení tak vplouváme do něčeho, co trochu připomíná začátek revolučních devadesátek. Tehdy to USA nakonec vyhodnotily jako výzvu k totální hegemonii nad zbytkem světa. Teď, když je zahalení pastevci vyhnali z Afghánistánu tak rychle, že jim tam museli nechat i veškerou výzbroj, už to na dlouhé hájení hegemonie nevypadá. Ani ve východní Evropě, ani v té Asii či jinde. Tohle je zlomová doba. Zkusme se znovu napít idealismu, že to hlavní jednou nebudou zbraně. Ani vyděračské banky. To hlavní bude mír a partnerství. Mimochodem, to Havlovo rozpouštění vojenských paktů nebyl tak špatný nápad, i když mu dlouho nevydržel.

 

3.2 16 hlasy
Hodnocení článku
16 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
basos
basos
před 1 rokem

pro zajimavost.. nejaka dama se zde zminila o Weibo, cinskej googl?? ale vlezl jsem tam, a je to zajimave, co si tam Cinane mysli o Ukrajine.

lze to pregooglovat do cestiny a ma to smysl

Plebej
Plebej
před 1 rokem

Poté, co se partajník SPD Bašta v hysterickém čtv zpravodajství věnovaném protiruským sankcím za “agresi” proti Ukrajině vyjádřil tak, že je potřebné se solidarizovat s Ukrajinou (přesněji fašizoidní Ukr.) je pro mě SPD nevolitelnou partají. Lidi, kteří nedokážou svět vnímat optikou příčin a důsledků, ve mě důvěru nevyvolávají, natož, abych je volil.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Plebej
Falka
Falka
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

Pochybuji, že Jaroslav Bašta by nabádal k solidaritě se současným režimem v Kijevě – dosud se vyjadřoval opačně!

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

….CITUJI…..”„Měli bychom být solidární se svými spojenci, a tím pádem společně s nimi i s Ukrajinou,“ poznamenal člen zahraničního výboru Jaroslav Bašta (SPD). Pokud tohleto skutecne pan Basta rekl, tak je bud blazen, nebo ma z nekoho strach, byl bych rad, kdyby se k tomu nekdo z redakce vyjadril, protoze zde nejde o lasku ci nelasku k Rusum, ale… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

K událostem by se hlavně měla vyjádřit sama SPD, nejlépe ústy svého předsedy. Ten, jakkoliv mu ústa jindy jedou jako šlajfířovi, k věci mlčí jako ta rybka němá.

cert
cert
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

Tak ja tomu rozumim. Okamura tvrdi, ze SPD neni proruska nebo proamericka, ale proceska a podle toho opatrne naslapuje. Ja od SPD neocekavam, ze bude hajit zajmy Ruska, proto jsem je nevolil. Na druhou stranu ocekavam, ze bude vsem merit stejnym metrem a da kriklounum to pokrytectvi sezrat. Napriklad fakt, ze syrskou… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cert

Bašta však neříká, že se solidarizuje se zdejšími! Solidarizuje se se “spojenci” a tudíž s Ukry (kteří ani formálně nenáležejí ke spojencům). Leda tak těm jeho. Sounáležitost s fašiozoidy odmítám, tudíž i s tím Baštou …

oldo
oldo
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

No,ještě že jsme se nespojili s čertem!Ježíš,co to kecám,vždyť vlastně jo a dobrovolně!

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

No tak to SPD pěkně pod?lala předtím prý Kobza a teď Bašta jestli to opravdu řekli tak končí budu hledat informace.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Jistě, že to řekli. Na tiskovce po jednání vlády. SPD je pod taktovkou GP a ten Rusku fandí, protože musí. SPD u mně skončila a určitě nejen u mně.

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

tom… je to vsecko podivne, aspon pro mne,, od obdivovatele zapadu pred 68 jsem se dostal za 45 let pobytu za morem k realite, — svine jsou na svete vsude stejne, nevedlo se mi tam- (potom) nijak spatne, a kdo mi pomohl se vyhrabat z tamejsiho hnoje byl ZID, ktereho jsem mel rad… Číst vice »

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  basos

…….pokracuji..zpet k Bastovi…. nevim proc rekl tu pitomost, mel by jako byvaly diplomat ci ministr, vedet o tomto nametu nejmene tolik co ja, do vcerejska jsem si o p, Bastovi myslel ze je to zhrzeny intelektual, vcelku slusny clovek, ktery nekolikrat presel z jedne strany na druhou,–nekdy se to stava, ale….tak nejak se mi vkrada… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Sankce budou tak strašné, že se konečně v Rusku přestanou prodávat Mercedesy, Cadillaky, Windowsy, Aplly, Škodovky, Boeingy, Airbusy … strýček Sam přestane nakupovat od Rusa plyn, naftu pro troubovitého Poláka a pro Banderovece uhlí. Helmut zase pro sebe a pro nás plyn. Bude ho dovážet Šáša Vondra, vypadá že je ho plnej …… Číst vice »

Falka
Falka
před 1 rokem

Kéž by tím hlavním ve společnosti nebyly zbraně! To by ale nesměly být v čele států/společností různé Uršuly, Věry, Jany, Heleny a podobné šílené ženské. Ani ale Borisové! A lidí by si měli dobře rozmyslet, koho volí!

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 2 lety

Prošel jsem se dnes od Muzea k Palladiu s donětskou vlajkou, u Palladia začala otravovat nějaký Ukrajinka, že prý bych neměl nosit takovouto vlajku, a já ji na to říkám, že já jsem tu doma, a že si zde budu nosit, co chci, a že jí nezbývá než držet tady hubu a krok.

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

ses fakt dobrej