,,Nützlicher Trottel.” Co se říká o Lipavském. A jak vše dopadne

„Nepochybuji, že za hranicemi ČR je pan ministr u jedné skupiny loutkovodičů zcela určitě považován za užitečného blbce nebo idiota (nützlicher Trottel), u druhé skupiny za prostředek k testování všeho možného a nemožného,“ říká analytik, vysokoškolský pedagog a někdejší člen administrativy EU Jan Campbell na adresu českého ministra zahraničí Jana Lipavského. Na vážnější notu podotýká, že bez Ruska a ČLR nebude možné vůbec mluvit o světové, evropské a národní bezpečnosti, ani o rozvoji společnosti a předpokládá: „Mezinárodní situace se bude měnit radikálně.“

Pane doktore, prezident Emmanuel Macron se choval v Moskvě velmi umírněně. Nebo ne? Sice odmítl, že by měl Západ akceptovat, že některé země nesmí vstoupit do NATO, ale uznal, že by bylo správné některé z bezpečnostních záruk, které Rusko požaduje, mu poskytnout. Jak to chápat?

Prezident Macron se choval v Moskvě umírněně. K takovému chování ho přinutilo několik důvodů. Za prvé: Trvalo to 40 minut, než se objevil u dveří po přistání letadla. Za druhé: Po vystoupení z letadla prezidenta neočekávala limuzína a musel jít pěšky do VIP haly. Za třetí: Nevím, kdo z ruské strany prezidenta vítal na letišti, nevím, jaká byla domluva protokolu a zda zpožděný odlet prezidenta z Paříže měl vliv na to, co jsem viděl. Vím ale ze zkušenosti, že to, co jsem viděl, nepatří ke standardu vítání prezidenta, má zcela určitě význam a vybízí k umírněnosti ve vedení rozhovoru a očekávání výsledků z něho.

To i proto, že odmítnutí jednoho ze tří požadavků prezidenta Putina představuje pro Západ, který prezident Macron představuje, co nejrychleji přiznat barvu. Neochota zamyslet se nad interpretací vedení NATO, politiků a novinářů co se týče článku 10 smlouvy NATO, to není příznak lenosti, ale pokrytectví. Obsah článku 10 v češtině (neoficiálně) znamená: Každý takto vyzvaný stát se může stát smluvní stranou Smlouvy uložením listiny o přístupu u vlády Spojených států amerických. Vláda Spojených států amerických bude informovat každou ze smluvních stran o uložení každé takové listiny o přistoupení. Jinými slovy: NATO nemá žádnou povinnost přijímat nové členy nebo akceptovat žádosti jakéhokoliv státu a rozhodující hlas mají USA. Proto Kremlu nedává smysl jednat s NATO a jeho šéfem v odcházení do banky.

Odmítnutí jednoho ze tří požadavků prezidenta Putina představuje současně akceptování neurčitosti, kterou tvoří článek 1 a článek 5 smlouvy. Jestliže článek 1 zavazuje smluvní strany urovnávat veškeré sporné otázky a mezinárodní spor mírovými prostředky takovým způsobem, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, tj. že se zdrží hrozby silou nebo použití síly způsobem neslučitelným s Chartou a cíli OSN, a článek 5 představuje princip kolektivní obrany jako základ smlouvy NATO a kolektivní obrana znamená, že útok na jednoho spojence je považován za útok na všechny spojence, tak chybí pro jednoznačnou interpretaci: a) jasná definice konání NATO v případě, že jeden z jeho členů vyprovokuje vojenský konflikt, a je jedno z jakých důvodů a pohnutek, b) kdo formálně a kdo ve skutečnosti rozhoduje a nese odpovědnost v takové situaci. Připomínám, že NATO se na článek 5 odvolalo poprvé ve své historii po teroristických útocích na Spojené státy 11. září 2001.

Co se týče uznání, že by bylo správné některé z bezpečnostních záruk, které Rusko požaduje, mu poskytnout, nelze říci nic jiného než s ním souhlasit. Popírání bezpečnostních záruk RF jako části nedělitelné evropské bezpečnosti by znamenalo, že prezident si mohl let do Moskvy ušetřit a zůstat v Paříži. Žádné setkání s prezidentem Putinem by se neuskutečnilo.

Dále je potřeba uvědomit si, že prezident Macron představuje členský stát NATO a EU, který plní rotační roli předsedy v Radě EU v prvním pololetí t. r. Skutečnost, že v dubnu se mají konat prezidentské volby ve Francii, tzv. pravicoví opoziční kandidáti oznamují v případě vítězství reformu EU a případně i výstup z NATO a v SRN se vakuum po odchodu kancléřky Merkelové ještě nezaplnilo, nemůže prezident Macron ani jeho loutkovodiči ignorovat. Ti mohou využít ve svůj prospěch Macronovu výhru i prohru, návštěvu v Moskvě a vše ostatní.
Jako poslední část odpovědi na vaši první otázku doporučuji čtenářům seznámit se se symbolikou nábytku, interiérů a zveřejněnou fotografií sedících prezidentů za dlouhým stolem. Ten zcela určitě mj. nedovolil covid-19, africkému omikronu a zatím ne široce rozšířenému francouzskému viru macron zarazit ruského prezidenta a naladit ho na další poslech pohádky EU a NATO o míru, spolupráci a přátelství.

Myslíte si, že by Macron do Moskvy jel, kdyby ho nečekaly za chvíli prezidentské volby?

Ano, jel. Proč? Protože jeho role neskončí v NATO a EU výhrou nebo porážkou v prezidentských volbách. Protože změny v obou strukturách zrají a plody změn nelze ještě sbírat a do třetice, Macron má toho času více prostoru ukazovat se v Evropě díky tomu, že kancléřku Merkelovou nenahradil politik srovnatelného formátu. Kancléř Olaf Scholz působil první dva měsíce ve funkci spíše nenápadně a rozpačitě a pochybnosti, zda dokáže v mezinárodní politice hrát důležitou roli, zatím nerozptýlil. To nezmění setkání s představiteli Pobaltí a Polska, to vidí i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Před několika dny si posteskl, že v Evropě nevidí žádného státníka, který by dokázal pohnout s krizí mezi Ukrajinou a Ruskem. Dříve přišla Merkelová a držela v ruce klíč k řešení problému. Taková vůdčí osobnost tu momentálně není, řekl pro tureckou agenturu Anadolu a nabídl setkání ve třech (Putin, Zelenskij a Erdogan) u sebe doma.

Americký prezident Joe Biden na setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem řekl, že pokud Rusko překročí hranice Ukrajiny, Nord Stream 2 skončil, USA to prý zařídí. Scholz vedle něj mluvil naopak velmi obecně. Jak tento moment vnímat?

Jakákoliv návštěva představitele závislého a asymetrického spojence USA v Bílém domě, a to platí i pro kancléře SRN, vyžaduje obecnou a opatrnou mluvu již proto, že noty se předávají za oponou oficiálních jednání poradcům a nesluší se překročit hranici domluveného a protokolu. Poradci později přeloží noty do srozumitelného jazyka, aby jejich šéf mohl konat.

(celý rozhovor najdete zde)

2.6 25 hlasy
Hodnocení článku
19 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 11 měsíci

No ať se Makaron snažil co mohl stejně vypadal jak poloviční náš pitát s iQ 76

Hokarc
Hokarc
před 11 měsíci

Škoda, že nepadl do zajetí. To by byla sranda.

orinoko
orinoko
před 11 měsíci

Jurský ometák je jen malokreténským bobkem vedle jeho bravurní kolegyně – soudržky TRUSS.

cablik
cablik
před 11 měsíci

Tragické je že se ministerstvo zahraničí dává mladíkům co ve vrcholové politice nemají co dělat. Mocipáni po hadráku nás dotáhli na úroveň Rumunska a podle toho to vypadá.

vaclav
vaclav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

No Rumunsko je jejich vrcholem – oni jsou asi tak na polovině.

Vendol
Vendol
před 11 měsíci

Už když nastupoval Lipavský do funkce ministra zahraničí, předpokládal jsem, že jde o exotického moulu a srandovního šmoulu, ze kterého bude mít naprostá většina lidí srandu. Výsledek ovšem předčil mé očekávání. Může mi někdo vysvětlit, proč Fiala, který – i když mu nefandím – působí vcelku normálně, trval na tomhle srandovním a panoptikálním pirátském… Číst vice »

zemedelec
zemedelec
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Vendol

Když i Fiala musí poslouchat,aby se udržel na premiérském křesle.

vaclav
vaclav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  zemedelec

Tímto se neudrží ani na záchovévém prkénku

kutnohorsky
kutnohorsky
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Vendol

Ano Fiala vypadá vcelku normálně, ale přes své vzdělání a tituly je to stejný politický primitiv, jako všichni ministři kolem něho. Jen bych chtěl podotknout, že tito lidé nemluví za většinu národa a hlavně oni by měli říci, čí zájmy vlastně hájí!

Vendol
Vendol
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Můžete mít pravdu. Fiala přece musel vědět, resp. nemohl nevědět, že Lipavský na funkci ministra nemá, že je to v podstatě buran a hlupáček, který bude jeho vládu a jeho osobně diskreditovat. Ale zase je důvod si z někoho dělat srandu. Z Lipavského či třeba z Koudelky, šéfa BIS, který také působí jako autentické vemeno. Například z Klause… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Vendol

Což takhle Langšádlová, Černochová? No? Já snad už ani tu komickou stránku nevidím. Je tam vůbec někdo, ke komu lze pociťovat respekt? Naše země se ocitá v nikoli tragikomické, ale už ryze tragické situaci. Kdyby NÁHODOU neprošlo korespondenční hlasování, vymyslí se jiný podvod. V nejhorším se volby prostě zruší. Svět se řítí… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Anonym

Jednoduší je posllat povolávací rozkaz na nástup do války proti Ruské federaci. Tedy těm odpůrcům .

basos
basos
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Vendol

……”Například z Klause bych si nikdy srandu dělat nedovolil, ale z těchto dvou tragikomických kopyt ano” to znamena, ze mas k nemu respekt????? k hajzlovi ktery z pouhe sebelasky a Chucpe -Rekove tomu rikaji Hybris, pripravil tebe – mozna tve predky ale urcite tve deti o slusnou budoucnost….Proti Klausovi je i pripitomelej Fialka nevinnym ditkem s ruzolicimi tvarickami na… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  basos

Nemyslím si, že můžete vidět situaci, tady u nás, korektně, pořád to má odér “emerického” všeználka.

vaclav
vaclav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Vendol

No s dřívějšího soudruha posleze ODSaka bych si srandu nedělal. Nakonec se vyjádřil jasně- dnes jsou u nás nejlepší podnikatelé veksláci. – to jsem slyšel na rozhlasovém vysílání ČR.

basos
basos
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

kutno uz jen zpusob jak se dostali k veslu — pentagon– je podvod. Fiala je navonenej blbec povolanim predseda pravdolaskarsko/humanitniho spolku dusevnich buziku…podivej pro nej je teple kresilko nekde v akademii, bozskou manou kde muze “intelikentne” plkat jiz davno zapomenute poucky, ktere vymysleli kdysi davno recti filozofove, a od te doby (3 tisice… Číst vice »

Naposledy upraveno před 11 měsíci uživatelem basos
basos
basos
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Kutnaku jsem sice ted nasranej, ztratil jsem sluchatko z leveho ucha (koupil za 24 000 korun ceskych) takze asi vis jakou mam naladu.. ale to co jsi napsal o fialkovi, je podobna ztrata ne financni (no financni pro celej narod) ale moralni. Rozhodne ale F neni primitiv, je to humanista, a to je jeste… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Vzdělání neznamená moudrost je to jen kus papíru -kterým si každý (včetně zaměstnavatelů může vytřít)

vaclav
vaclav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Vendol

Protože je větší blbec než jsme si mohli myslet.