Otevřený dopis Institutu Václava Klause předsedovi vlády České republiky Petru Fialovi k situaci na Ukrajině

Konflikt na Ukrajině je dlouhodobě největší bezpečnostní hrozbou na našem kontinentě. Probíhající vojenská eskalace ohrožuje celou Evropu, včetně České republiky.

Václav Klaus
Václav Klaus

Vážený pane premiére,

se znepokojením sledujeme Vaši, pro nás nepochopitelnou pasivitu vůči tomu, co se odehrává na Ukrajině a kolem ní. Asi se s námi shodujete, že je situace neudržitelná a vrcholně nebezpečná pro všechny. Konflikt na Ukrajině je dlouhodobě největší bezpečnostní hrozbou na našem kontinentě. Probíhající vojenská eskalace ohrožuje celou Evropu, včetně České republiky. I když si naše veřejnost hrozící nebezpečí příliš nepřipouští, je možnost vzniku otevřeného válečného konfliktu v naší blízkosti velmi reálná.

Největší obětí dnes a denně vyhrocované situace je a bude Ukrajina samotná. Nikoli v zájmu obyvatel této země se odehrává velmocenský střet USA s Velkou Británií na straně jedné a Ruska na straně druhé. Zájmem Ukrajinců válečný střet na jejich území není a být nemůže. Na válku mezi Ukrajinou (v zastoupení USA) a Ruskem na ukrajinském území by Ukrajinci doplatili dalším hlubokým ekonomickým rozvratem, společenskou destabilizací a totální ztrátou nezávislosti.

Válečné hrátky s nejmodernějšími zbraněmi nejsou nevinnou počítačovou hrou. Nelze lehkovážně spoléhat na to, že se v napjaté situaci a v nestřežené chvíli do takových hrátek nemůže vloudit chyba. Ta by uvedla do pohybu nezvladatelný vývoj se spontánní dynamikou, jež zastavit by nebylo možné. Nestalo by se tak v historii poprvé.

I když Rusko nepochybně sleduje své vlastní zájmy, které nejsou totožné se zájmy dalších účastníků konfliktu, jeho obavy jsou legitimní a je třeba je brát vážně. Bez Ruska a na jeho úkor nelze dnešní konflikt vyřešit.

My už nechceme a nemůžeme mlčet. Už bylo dost politických vytáček, šíření paniky a přilévání oleje do ohně. Odmítáme pokusy zapojovat Českou republiku do vojenské eskalace konfliktu, dodávat do jeho ohniska zbraně, podílet se na zvyšování napětí, jakož i zneužívat konflikt kolem Ukrajiny v domácím vnitropolitickém zápase a vytvářet atmosféru, v níž je povolován jen jeden „správný“ názor. Nevytvářejme nepřátele z těch, kteří mají názor jiný.

Žádáme Vás, pane premiére, abyste zajistil zodpovědné a důstojné vystupování jednotlivých členů Vaší vlády v této věci a abyste se zasadil o zahájení vážných a zodpovědných jednání všech zainteresovaných stran s cílem naplnit minské dohody a vyjednat bezpečnostní záruky pro všechny zúčastněné strany konfliktu.

Za IVK

Václav Klaus

V Praze dne 14. února 2022

2.9 31 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Plebej
Plebej
před 2 lety

Jakkoliv s podstatou Klausova sdělení, které adresuje zdejšímu premiérovi, souhlasím, v něčem je mimo. Totiž v tom, že tím dopisem dává jakoby najevo, že zdejší vláda je sborem suverénních politiků svrchované země, kteří mají na výběr podle toho, jak se rozhodnou. Leč nejsou! A ani o to neusilují. Jsou jen loutkami západních mocností, zejména USA,… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 2 lety

Naší zahraniční politiku určili lidi ve volbách. A bohužel, zase špatně !!! Prosím vás, bylo by možné, těmto dementům, vystavit nějakou legitimaci s razítkem, potvrzující, že již jsme na tom Západě ? Vždyť musíme být pro smích.

mikkesh
mikkesh
před 2 lety

Pane presidente, to byl teda úlet ! Na Fialovi a jeho souboru maňásků chtít nějaké řešení, nějakou mezinárodní aktivitu ? Jednomu troubovitému dítěti, co tam poslali do zákopů s kyblíkem na kebuli, se ještě dnes smějí děti ukrajinské. Kdo by se z ostatních asi tak mohl zapojit do řešení tak vážného problému a sednout… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

To bohužel US poskoci poslouchat nebudou Pekarová řekla že na lidi kašlou. Je to na občanech této země aby zvolili pro Českou vládu.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety

Expreziden Klaus tam má chybu.Těch ministrů k hov..u není několik,ALE VŠICHNI!!!!!!

danny
danny
před 2 lety

U Václava Klause bylo jasné, kdy vystupuje jako politik a kdy přednáší jako profesor. To u Petra Fialy poznat není. Stejně tak jako u ostatních členů té patry. Lipavský se chová jako v putyce se svými kumpány a jedná tak s diplomaty, Pekarová a ostatní nerozlišují mezi vystupováním na podiu k davu (lůze) a v parlamentu. Neuvědomuje si, že si… Číst vice »

Primak
Primak
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

Stejně je zajímavé, proč se tak za toho blbečka na zamini brali? Co za tím bylo, že jim to stálo za tu patálii u Zemana a že i nadále jim to škodí na image? (Hidden agenda?) To tam neměli někoho, kdo by snáze proplul?

Hokarc
Hokarc
před 2 lety

Fiala není normální premiér, Fiala je návnada.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety
Odpověď uživateli  Hokarc

Fiala je horší odpad,než svého času Tupolánek.