Představení hostů pondělní besedy Nové republiky

Několik citátů hostů, kteří bude v pondělí 7. 2. 2022 besedovat s europoslancem MUDr. Ivanem Davidem CSc. na téma “Boj o zdroje a ceny energií“, o kterém média, vláda i mnozí „odborníci“ mlží, vytrhávají fakta z kontextu a neukazují na pravé viníky dnešní energetické drahoty, která nás zasáhla.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Nahoře snímek z předchozí besedy Nové republiky o Ukrajině a hrozbě války

Ing. Ivan Noveský (část rozhovoru pro Parlamentní listy):

Je tu někdo, kdo vydělává na tom, že nakupujeme u nás vyrobenou elektřinu mnohem dráž na burze v Německu?

 

Nepochybně. To je obrovský kšeft. Ale já se ptám, proč bychom měli prodávat naši českou elektřinu, která nikdy neopustí území České republiky, v Německu na burze a tady ji kupovat? Když ji můžeme tady prodávat za regulované ceny českým spotřebitelům? U nás se vyrobí z uhlí a jádra 65 terawatthodin za rok, a domácnosti za tuto dobu spotřebují 16 terawatthodin. To je obrovský nepoměr. Když my tolik vyrábíme, proč máme elektřinu nakupovat i pro naše spotřebitele v Německu?

 

Ale děláme to. Kdo na tom má zájem?

 

Určitě Němci, protože do budoucna, jak budou v Německu ubývat zdroje, budou ceny stoupat. Říká se sice, že je to kvůli plynu, ale u nás je elektřina vyráběná z plynu celkem v mizivém procentu. Cena elektřiny je ale úplně nesmyslně vyhnaná. Kvůli tomu, že Němci snižují nabídku na trhu, a tím stoupá cena.

a Ing. Vladimír Štěpán (vybráno z rozhovoru pro Security magazín):

… je zřejmé, že cena plynu bude v letech 2022 až 2024 dramaticky klesat na více než polovinu nebo i třetinu proti cenám plynu z října 2021, a na burze lze plyn za tyto ceny nyní už koupit. Není jasné, proč obchodníci nejen z ČR, kteří mají dlouhodobou smlouvu na nákup plynu od Gazpromu, nevyužili možnost navýšení dodávek, kterou Gazprom nabízel, a neprodali tento plyn na burzy pro sražení cen plynu odběratelům od DPI (viz dodavatelů poslední instance)?

 

Nabízí se otázka, zda za nárůstem cen plynu není jakási spekulace zvýšit ceny plynu na úroveň málo konkurenceschopné elektřiny a tím i obnovitelných zdrojů energie, zdrojů preferovaných Evropskou unií i Českou republikou, i když je to ve svém důsledku proti odběratelům plynu? Plynu je a bylo totiž fyzicky dost.

 

Je také zřejmé, že si politici v ČR sílu dopadu cen energií na obyvatelstvo a průmysl zatím neuvědomili, ačkoli na problematiku rostoucích cen energií byli upozorňováni již před 5 lety. Ani jedno z nyní navrhovaných řešení neřeší podstatu problému, krátkodobě, natož dlouhodobě a systémově. Až tragikomicky působí návrh na postih energošmejdů, problémy způsobují ale i jiné subjekty, včetně státních institucí. Minimálně svojí nečinností.

Z besedy bude pořízen videozáznam a umístěn na facebook europoslance MUDr. Ivana Davida CSc. a na stránky webu Nová republika.

Videozáznamy předchozích besed:

Kam porostou ceny potravin a proč?

Do války kvůli Ukrajině?

 

1.7 20 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
maxim
maxim
před 2 lety

Mimo téma … U článku o trestním oznámení pana Boučka jsem četl od editora, že článek záhadně zmizel z webu .. Jak se to událo jsem neviděl, v tu dobu jsem na vašem webu asi nic nečetl … Ale jestli jste si všimli, tak vám vždycky při posumu článků na první stránce webu při přidávání nových… Číst vice »

maxim
maxim
před 2 lety
Odpověď uživateli  maxim

Je to chyba ve výpočtovém vzorci položek stránek, kde je potřeba přidat +1 a jinde -1 při volbě vystavení úvodního článku, chce to trochu matematické logiky, a té se dnešním programátorům stále měně dostává … Dnešní software je samá chyba, samá opravná verze, a nikdy nic nefunguje tak jak má …

maxim
maxim
před 2 lety
Odpověď uživateli  maxim

Tak si myslím, jestli to záhadné zmizení článku nebylo důsledkem této popsané programátorské chyby … Teď momentálně je zase další článek o panu Boučkovi zmizelý za spodním okrajem stránky a objeví se na další stránce zase po přidání dalšího nověho článku …

Pavel Sklenar
Pavel Sklenar
před 2 lety

Myslím, že se pan doktor Fuellmich v níže uvedeném videu dostatečně fundovaně vyjádřil k destruktivnímu chování EU a jejich vládců k našim společnostem.

Plebej
Plebej
před 2 lety

Zajímavou diskusi k tématice cen el. energie (plus covidové pandemie) již vedli na Svobodném vysilači, odkaz na relaci zde: https://www.svobodny-vysilac.cz/2022-02-03-vladimira-vitova_michal-svatos_marek-adam_komentare-ans-k-aktualnimu-deni_126-min/

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Plebej
Praded
Praded
před 2 lety

Jo parazitické rodiny se rozrůstají a půjde to tak dlouho, dokud se sami mezi sebou nezačnou požírat.. To je ta neviditelná pařáta trhu.

dobrak
dobrak
před 2 lety
Odpověď uživateli  Praded

jak pisu jinde z vkastni zkusenosti vim ze Nycity dodava energii jen Con Edison ve 300000 meste na floride pouze FPL!
v cr je to bezmala 450 podnikavych vexlaku!