Lukašenko: invaze Poláků na západní Ukrajinu by znamenala vstup Běloruska do války

Polsko se souhlasem Washingtonu připravuje plány na invazi na území západní Ukrajiny a vysvětlí to ochranou svých „historických území“. Oznámil to šéf ruské zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryškin.

Na snímku běloruský prezident Lukašenko

Rusko s takovým vývojem událostí nesouhlasí, protože to posílí protiruské nálady v Polsku a povede ke kolapsu Ukrajiny.

Mezitím se o polských plánech diskutuje i v Minsku. Alexandr Lukašenko během rozhovoru pro Associated Press řekl, že agrese polských jednotek v západní části Ukrajiny přinutí Bělorusko k rozhodné akci.

„Rozkouskování Ukrajiny. Sami Ukrajinci nedokážou vzdorovat takzvaným současným spojencům. Proto nevylučuji, že my, tři slovanské národy (Bělorusové, Ukrajinci a Rusové), budeme muset bránit celistvost Ukrajiny“ – řekl běloruský vůdce.

O tom, že Rusové ve speciální operaci na území Ukrajiny zvítězí, přitom prezident Běloruské republiky nepochybuje a je si toho vědom i Washington.

Bělorusko si mezitím uvědomuje nebezpečí ze strany Polska a buduje obranné schopnosti svých jednotek. 4. května tedy začala náhlá zkouška reakce běloruských ozbrojených sil. Vojenské jednotky pracují na zavedení bojové připravenosti a výcviku k plnění různých druhů operačních úkolů.

Zdroj: https://bit.ly/3MZH2Wk, překlad Janinna – Pokec24

5 6 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 15 dny

Kdybych mohl zvolit za prezidenta ĆR Lukašenka, tak ho zvolím. To byl mistrovský tah, jak se před dvěma roky vypořádal s  pokusem o  barevnou revoluci v Bělorusku, když tu před dvěma roky na všech těch budovách, co dnes visí modrožluté hadry, viseli bíločervené hadry. Doufám, že si dnes Bělorusové uvědomují na… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 15 dny

“Ta situace nazrála kritická, je mimořádně kritická. A 27. dubna, když vystupoval v den svátku zákonodárců, tak Putin řekl, že jestliže se někdo pokusí vměšovat, následovat bude odvetný protiútok. Žádný preventivní útok, jak o tom mluvil Wallace, britský ministr obrany, ale odvetný protiútok, a že všechna rozhodnutí v tomto ohledu už byla přijata! Zdálo by se, že… Číst vice »