Ekonom Ordov: Převedení výroby procesorů Elbrus Rusko zabezpečí

Ruské procesory Elbrus se plánuje vyrábět v továrně Mikron v Zelenogradě, čímž bude upuštěno od výroby na Tchaj-wanu. O výhodách tohoto rozhodnutí pro RF hovořil ekonom Konstantin Ordov. 

Plány převést výrobu potvrdil zástupce ředitele společnosti-výrobce Elbrusu MCST Konstantin Truškin. Firma přechází do tuzemských továren kvůli sankcím ze strany USA, které ji zbavily možnosti pokračovat ve spolupráci s tchajwanskou TSMC – tam rozpracovávali procesory od 90 do 5 nanometrů. Sdělil to RBK. 

“Kvůli omezením vůči společnostem je nutno získat speciální licenci pro export do Ruska vysoce technologických výrobků, v nichž se používají americké technologie. Předpokládá se, že úřady USA budou vydávat takovou licenci pouze ve výjimečných případech”,  poznamenává se v materiálu. 

Výhody pro RF 

Převedení výroby z Tchaj-wanu do Ruska umožní obejít americké sankce na export vysoce technologických výrobků, sdělil portálu PolitExpert ekonom Konstantin Ordov. V roce 2006 Vědecký a výzkumný institut molekulární elektroniky a Mikron vytvořili rozsáhlý investiční projekt, v jehož rámci se zdokonalila výroba v tuzemském podniku. Po zavedení nového zařízení podnik mohl vytvářet desky s čipy, integrované obvody a procesory. 

Pro Rusko bylo důležité rozběhnout výrobu technologií uvnitř země, domnívá se ekonom. V době digitalizace se bez samostatného vytvoření komponentů stát bezpečně cítit nemůže.  

“Pomocí výroby procesorů a čipů si Rusko zabezpečí náhradu importu, bude je moci samostatně účelně používat . Všechny složky s digitálním řízením a zařízení budou moci pracovat na tuzemských prvcích. To RF umožní zbavit se kritické závislosti na sankcích, dovozcích, zahraničních producentech. Přitom na současné úrovni zabezpečí komponenty pro tuzemské společnosti”,  zdůraznil diskutující s PE. 

Oblasti použití technologií 

Spektrum použití čipů, integrovaných obvodů a procesorů je velmi široké, zdůraznil Ordov. Například, komponenty se mohou instalovat do sim karet, jízdenek Trojka v Moskvě, Podorožnik v Petrohradě, airbagů, počítačů a tak dál. Tuzemská výroba umožní zajistit lidi vybavením, které není drahé a má kvalitní charakteristiky. 

“Technologie a výrobní linky v Rusku jsou. Je třeba je pouze přenastavit a seřídit, přizpůsobit potřebám, cílům a úkolům průmyslových společností. Uskutečnění v zemi určité jednolité automatizace a digitalizace vytvoří základ pro další technologický rozvoj RF. Čipy, procesory a integrované obvody jsou klíčové složky základny komponentů v současné technologické éře. Vlastní výroba umožní státu vybudovat v budoucnu tuzemská vědecká centra pro vývoj, výzkum, zdokonalení mikroelektroniky a jiných věcí”, podotknul ekonom. 

Procesor Elbrus má dlouhou historii, objevil se již v 70ých letech a byl použit v radiolokačních stanicích a systémech protiraketové obrany. Hlavní výrobce integrovaných obvodů v Rusku Mikron umožní vytvářet výrobky pro program náhrady dovozů.  

Spojené státy a země Západu zavedly sankce proti Rusku po 24. únoru. Omezení se dotkla i zákazu na vývoz vysoce technologických výrobků. 

Převedení výroby ruských procesorů do Číny by trval roky. Dříve to prohlásil výkonný ředitel konsorcia tuzemských zpracovatelů systémů uchování dat RosSCHD Oleg Izumrudov. 

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Nikita Tyščenko

https://politexpert.net/23463488-ekonomist_ordov_perenos_proizvodstva_protsessorov_el_brus_obezopasit_rossiyu

1.7 9 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 7 měsíci

Tajwan si musí hledět spolupráce s Ruskem, protože nikdy nebude vyrábět neon nutný pro čipy. Výroba musí být na místě kde prostě nedochází k seizmickým procesům, po každém otřesu musí být výroba restartována a jede se znova a pak se musí ještě vyčistit a to nejsou srandy !

Primak
Primak
před 7 měsíci

Jak jsme se dřív smáli, že co Čech, to výzkumník… (Však mé první místo bylo také ve výzkumáku). Nakonec si ale musíme přiznat, co všechno se tenkrát dokázalo, při té izolaci od okolního světa. Jak asi v té slavné Americe, kde se pyšní s tolika Nobelisty (většinou dovezenými) – a decentně zamlčí s kolika analfabety… Číst vice »

spartak
spartak
před 7 měsíci

Rusko jde správnou cestou a nemusí běžet úprkem jak zelený západ.

Plebej
Plebej
před 7 měsíci

Pro Rusy je rozhodnutí o jejich vlastní výrobě mikroprocesorové elektroniky (a mnoha dalších komponent) ale hodně na místě. Dá se říci, že již i před desetiletími by bylo značně opožděné. Snad je dnes a zítra alespoň ta Čína nenechá ve štychu, pokud se dostanou do úzkých po sankcích a zákazech dodávky vyspělých technologií ze strany Západu… Číst vice »