Jak se v Česku lže

Sdružení CZ.Nic oznámilo před koncem května, že okamžitě odblokovává dosud vypnuté weby Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz., které byly vypnuty na popud vojenského zpravodajství a vlády na konci února.

CZ.Nic ohlásilo, že jediný mimo provoz zůstane ze jmenovaných Aeronet, ale ne kvůli svému obsahu, ale kvůli nějakým formálním nedostatkům kolem svého ohlášení k doméně.

Abych parafrázoval Václava Havla v jeho prvním novoročním projevu v roce 1990, nic se tu nenapravuje. Právě naopak. Ani jeden ze jmenovaných webů na svém vyhledávači nenajdete. A teď nevíme, zda za to může provozovatel domén CZ nic, nebo někdo jiný, třeba mobilní operátoři, internetoví provideři, nebo třeba čert Trepifajksl z Ladovy pohádky.
Dobře je ten příběh vidět na webu První zprávy, který mimochodem je možná všechno jiné, ale určitě ne dezinformační, konspirační a agitačně prokremelský, což byly ty přívlastky dávané vypnutým webům z úst politické vrchnosti.

První zprávy byly obětí onoho prvého vypnutí. Zareagovaly na to vcelku bystře a během několika dnů se rozjel web Regionální novinky, kam přešli autoři (namátkou Z.Zbořil, J. Bašta a mnozí další) z Prvních zpráv. Byla tedy zajištěna kontinuita osobnostní, ale i tématická a hlavně kvalitativní. První zprávy postupovaly jinak, než třeba Protiproud, který se přestěhoval na doménu .info, kam CZ Nic nedosáhne. První zprávy se prostě zachovaly umírněně. Nevyrazily do boje s politickou hydrou vedenou obrýleným politologem, známým svým kamarádšoftem se sudeťákem Posseltem. Prostě pokračovaly ve své práci, jak byly zvyklé, jen pod jiným vývěsním štítem.

Zrekapitulujme si vývoj. Už 24.5. CZ.Nic ohlásil přes média, že 8 dezinformačních webů den poté odblokuje s tím, že pominuly důvody zablokování a teď že bude nízká čtenost, atd., takže nehrozí nebezpečí indoktrinace velké části veřejnosti nějakou infekční ideologií. To samo o sobě stojí za facku. Kdo je CZ Nic, aby posuzoval, co je a není „nebezpečné“? Nejde náhodou o trestný čin pomluvy podle trestního zákoníku 40/2009 Sb. § 184? Tvrdím, že ano. A apodikticky prohlašovat, že vlastně šlo o to od těch webů odehnat čtenáře, je jako přímé přiznání k trestnému činu podle zákona č. 143/2001 Sb. o ochraně hospodářské soutěže. Navzdory tomu všemu se dnes, kdy píši tyto řádky, tj. 2.6., více než týden po prohlášení CZ. Nic, nestalo – NIC. Žádný z výše jmenovaných webů není k mání, jak již výše řečeno.

První zprávy na tuto skutečnost reagovaly víc než logicky. Poslaly otázku (stížnost) firmě VSHosting, spravující provoz webu. Znělo to takto:

Otázka: „Dobrý den, ani po proklamovaném zveřejnění CZ.NIC, že jsou weby odblokovány, mezi nimi i Prvnizpravy.cz, tak do dnešního dne web je nepřístupný ( i když byl včera nasazen i certifikát SSL), vy tvrdíte, že u vás Prvnizpravy.cz vidíte, ale množí se dotazy lidí proč stránky nefungují?  Kde je chyba? U dalších provozovatelů sítí jako je O2 apod, a nebo Prvnizpravy.cz blokují prohlížeče jako je Seznam, Google. Kde je chyba, můžete mi odpovědět?“

Přišla odpověď tohoto znění:

„Dobrý den, blokace bude pravděpodobně na straně mobilních operátorů nebo na straně cache v prohlížeči klientů. Z našeho pohledu je web dostupný, google resolve funguje:
$ dig @8.8.8.8 prvnizpravy.cz
; > DiG 9.11.5-P4-5.1+deb10u7-Debian > @8.8.8.8 prvnizpravy.cz
; (1 server found)
;; global options: +cmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER ;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 1
;; OPT PSEUDOSECTION:
; EDNS: version: 0, flags:; udp: 512
;; QUESTION SECTION:
;prvnizpravy.cz. IN A
;; ANSWER SECTION:
prvnizpravy.cz. 10080 IN A 78.24.14.63
Je možné, že někteří operátoři stále weby, které byly jako desinformační, blokují, je potřeba se obrátit na ně.“

Poznámka: s ohledem na GDPR neuvádím autory otázky i odpovědi, ačkoli jsou mi jejich jména známa.

Následně se staly cílem i samotné Regionální novinky. Nejprve jim začaly vypadávat na RN všechny bannery, nasadili je znovu, doplnili, a během hodiny zmizely, úplně ze systému vždy zmizela sekce Bannery. Souběžně zmizely články za poslední roky, nejprve ty před březnem 2022 (přechod PZ na RN zřejmě), pak už všechny do konce května a poté někdo vygumoval i aktuálně dávané články. IT specialista PZ/RN žádné napadení nezjistil a VShosting, také o napadení žádný záznam nemá, alespoň to tvrdí. Začaly se dít až takové (kdyby nešlo o zločin, řeklo by se skoro komické situace). Redakce RN nasadila článek. Někdo ho během pár chvil odstranil, celý nebo část. Reakce text doplnila, načež zmizel opět, a rovnou celý.

Kdo to všechno má na svědomí? Nepochybně zpravodajské složky, ministerstvo vnitra, jeho špiclovací oddíl Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, a potažmo celá dnešní vláda, která předvádí, jak si z ústavní Listiny práv a svobod vyrobit trhací kalendář.

Čistě technické vysvětlení lze najít v domněnce, že CZ. Nic sice weby odblokovalo, ale dál se činí mobilní operátoři, kteří se k „iniciativě“ CZ.Nic, v překladu brutální webové cenzuře, přihlásili už v březnu.

Pointa? Na odkazu k Regionálním novinkám jste ještě 2.6. našli strohé oznámení: „Po masivním útoku na stránky webu Regionální novinky.cz probíhá obnova stránek. Děkujeme za pochopení.
Na webu www.prvnizpravy.cz bylo ono již smutně známé: „Hmm, tuto stránku se nám nedaří najít.“

A pak kdo v Česku lže, nebo, chcete-li, dezinformuje?

Zdroj: Parlamentní listy

Poznámka redakce Nové republiky: 

web Nová republika (www.novarepublika.cz) sice nebyla a není mezi zcela vypnutými, jako je např. Protiproud, Agentur EXANPRO a další analytické weby, ale přesto je českým čtenářům těžko dostupná. Přešli jsme na novou doménu .online (www.novarepublika.online) a postupně k nám čtenáři nacházejí opět cestu.  Přesto jsme stále na polovičních až třetinových hodnotách návštěvnosti, než před polednem 25.2.2022, kdy došlo k protiústavnímu cenzorskému zásahu Fialovy vlády a s ní spojených gangů z BIS, Vojenského zpravodajství, policie a poskytovatelů internetových služeb.

Naše jednání s reklamními agenturami o umístění komerční reklamy na stránkách Nové republiky jsme byli nuceni přerušit a finanční poškozování našeho webu tak pokračuje dál. Součástí cílené kampaně je totiž nejen zákaz alternativních názorů, ale i podpásový boj ulhaného manipulujícího mainstramu s webovou alternativou, které stoupá návštěvnost i prestiž. Jde o nekalé praktiky v hospodářské soutěži!

Fialova vláda, která cenzuruje alternativní názory si tím chce zajistit souhlas či aspoň malý odpor české veřejnosti vlastní neschopnosti, službě cizím zájmům, proti lžím, které šíří, proti podpoře ukrajinského nacizmu i proti zbídačení naší země zdražováním energií a potravin. Podobně se cenzuruje i z rozhodnutí loutkové vlády na Slovensku a v dalších zemích. Koordinace tohoto útoku na demokratický instituty, jakým je svoboda slovy a projevu, ukazuje, že se tak děje na přímý příkaz vedení NATO a EU potažmo americké administrativy a že jde o součást propagandistického zpracování národů pro účely chystané války. Při této příležitosti si uvědomujeme, kam nás zatáhly politické “elity” od roku Listopadu 1989 –  do služebného postavení nesvéprávné kolonie!

Samotná cenzura není v ČR trestná. To je velký nedostatek našeho právního řádu. Stejným prohřeškem proti demokracii je i absence závazného referenda / lidového hlasování, které nám Ústava slibuje od roku 1993!

-vd-

2.8 10 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vera havrankova
vera havrankova
před 7 měsíci

A najdou se kreatury, které cenzuru schvalují, např. dnes na PL pan Joch! On se ovšem řadí mezi vyvolené, kteří názory mít mohou!

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  vera havrankova

Institut, který vede Joch, je financován americkými zbrojovkami a “nevládkami”. Joch jen piští píseň svých páníčků.

toto
toto
před 7 měsíci

Web První zprávy nelze otevřít, protože ho blokují příčinlivý operátor. V mém případě Nordic Telecom, který píše, že stojí za Ukrajinou a blokuje dezinformační weby. I když je možné, že mi to nepomůže, od Nordic Telecomu odcházím. Nemyslím si, že potřebuji někoho, kdo bude za mne určovat, jaký názor je správný. Podobně se… Číst vice »

spartak
spartak
před 7 měsíci

Mám nastaveno několik pro mne zajímavých int.stránek a mohu potvrdit, že cenzura je velmi mohutná ,zřejmě z důvodů ,že fašistická ODS má svoje lidi na všech úrovních. Mám silné podezření, že parlamentní volby byly zfalšovány díky darmošlapům z ODS.

mikkesh
mikkesh
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  spartak

Z výsledků voleb byli šokovaní i výherci. Není se co divit. Na pionýra Fialu se na náměstích srotili někdy i neuvěřitelní čtyři fandové. Na zfetovaného drbana s fňuknou dokonce deset bývalých parťáků od popelnic, z čehož byl a dodnes je vykulený ten přerostlý maminčin mazánek. No a ti lidé co samurajovi zaplňovali náměstí, zase jako z udělání… Číst vice »