Euronews: Tisíce Ukrajinců se vrací na území ovládaná Ruskem

Tisíce Ukrajinců se vracejí do svých domovů na územích osvobozených ruskými jednotkami od ukrajinských nacionalistů.  Kontrolním bodem v Záporoží projede podle západních médií 150-200 aut denně.

Podle Euronews na kontrolním stanovišti musí mnozí čekat na povolení ukrajinské strany deset dní.

Zprávu o skutečném „bolehlavu“ pro kyjevský režim zveřejnila evropská informační služba Euronews, kterou lze jen těžko podezírat z nějakých sympatií k Rusku. Evropští reportéři hlásí, že den ode dne roste počet Ukrajinců, kteří předtím odešli a teď se vracejí na Ruskem kontrolovaná území.

Jen v regionu Záporoží tak denně projede jediným provozním kontrolním bodem směrem na území ovládaná ozbrojenými silami RF asi 200 aut. Lidé se vracejí do Melitopolu, Berdjansku a dalších měst v regionu, nad nimiž kyjevské úřady ztratily kontrolu.

Evropští reportéři uvádějí, že mnoho občanů, kteří se vracejí na Ruskem kontrolovaná území Ukrajiny, tam nejezdí jen proto, aby se setkali s příbuznými. Nejčastěji se mluví o úmyslu vrátit se navždy domů.

Ze zprávy:

Mnoho Ukrajinců říká, že se také vrací hledat práci, která jim nebyla poskytnuta na ukrajinském (Kyjevem kontrolovaném) území. Tyto skutečnosti jsou velmi znepokojující pro oficiální Kyjev. Ten ostatně dříve sázel na to, že na územích kontrolovaných ruskou armádou „zůstala méně než polovina populace, což znamená, že žádná referenda neposkytnou objektivní obraz“.

Nyní, když masový návrat místních obyvatel do Záporožské a Chersonské oblasti uznávají i evropská média, je to pro úřady v Kyjevě bolestivá rána. Budou muset mimo jiné odpovídat na nepříjemné otázky, proč občanům Ukrajiny, kteří odešli na území ovládaná Kyjevem, nebylo zajištěno bydlení ani zaměstnání.

 

Zdroj: Topwar, česky Pokec24, přeložila Janinna

5 2 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
danny
danny
před 1 rokem

Řada z navrátilců už dojela do “Evropy” a využila všech benefitů, které jim byly poskytnuty (někteří i opakovaně). Nyní počáteční euforie opadla a místní už nemají tak otevřenou dlaň, začínají mít i nepříjemné otázky, kdy si jako najdou práci, kdy budou platit za bydlení a služby jako všichni ostatní apod. A práce často není ani pro ty… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Domů se vracejí ty sta tisíce Ukrajinců co utekli do Ruska. “Naši” banderovci z oblastí kde se nebojuje si odskočí domů za rodiči, příbuznými a při dalším termínu vyplácení dávek budou zase ukázněně zpět na úřadech. A tak pořád dokola, asi až do doby než proběhne ta slibovaná denacifikace. Nejlépe i u nás.

standa
standa
před 1 rokem

Je vidět, že ne všichni jsou rádi pod nacisty !!!

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Podivné, ukrajinská branná povinnost se osoby od 18 do 60 let, vracející se z Ukrajiny na území ovládaná Ruskem, DLR a LLR, nevztahuje ?!

shoty
shoty
před 1 rokem

Tak keď už tam ľudí neterorizujú potetovaní, schopní upáliť ľudí za živa, idú domov.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Ano, Ukrajinci se vrací domů a banderovce bolí hlava nejen z jejich návratu.