P.C. Roberts: O Ukrajině znovu a aktuálně

Původním úmyslem Kremlu bylo intervenovat jen v Donbasu. Cílem bylo vyhnat ukrajinské a neonacistické vojenské síly z té části území dvou nezávislých republik, které tyto nepřátelské síly buď už okupovaly, nebo si je na okupaci připravovaly nemilosrdnou dělostřeleckou palbou.

P. C. Roberts
P. C. Roberts

Na horním snímku anglosaští žoldnéři v ukrajinských zákopech

Kdyby Rusko intervenovalo o osm let dříve, mohla být intervence omezená a rychle přivedena ke svému konci. Avšak Kreml, ovládán váhavostí a falešnými nadějemi v Minské dohody, čekal až Washington z ukrajinské černozemě vydupe, vyzbrojí a vycvičí ukrajinskou armádu.

To, co Kreml tehdy potřeboval, byla rychle provedená operace, která by Západu neposkytla čas vstoupit do konfliktu, tento konflikt rozšířit a současně s ním vést proti Rusku masivní propagační válku, jak se dnes děje. A hlavně: Západ by byl ochuzen o naději, že delší válkou vyčerpá lidské i materiální síly Ruska.

Rozšíření války poskytlo Ukrajině zbraně, vojenský výcvik a plány na novou milionovou armádu, vybavenou nejmodernějšími západními zbraněmi, která má k Ukrajině znovu připojit jak Donbas, tak Krym.

Nabízí se otázka, zda Kreml, upínaje se na své falešné naděje v jednání, dá znovu průchod své váhavosti, čímž si vytvoří další a ještě obtížnější úkoly do budoucna, nebo se konečně poučí o tom, že váhavost se nevyplácí?

Zřejmě se to dovíme v několika příštích dnech, kdy se sejde Federální shromáždění Ruské federace. Jestliže zde realizmus získá vrch nad ruskými falešnými nadějemi na mír a vzájemnou bezpečnost, má vyhlídka na porážku Ukrajiny ještě předtím, než před Ruskem vyvstane raketami vyzbrojená milionová armáda, dobrou naději.

Jestliže se Rusko rozhodne, že mu Západ nedal žádnou jinou alternativu než je zábor Ukrajiny, pak až dosud šetřená ukrajinská infrastruktura, komunikační systémy a vládní úřady budou zničeny, Stejně tak, jako jakékoli síly NATO, vyslané do oblasti, aby intervenovaly. A je docela možné, že toto se bude týkat též infrastruktury a vládních úřadů zemí intervenujících.

Jak už zdůrazňuji roky, je to váhavost Ruska tváří v tvář provokacím, které nás dovedly k této nebezpečné situaci. Washington mylně interpretuje toleranci Kremlu na urážky a provokace jako strach z konfliktu, a červené čáry Ruska považuje za planý humbuk. Vleklý konflikt na Donbase způsobil, že ruská armáda se v současnosti jeví Západu jako méně efektivní, než ve skutečnosti je, kterýžto sentiment právě podnítil ony provokační plány na raketami vyzbrojenou milionovou ukrajinskou armádu, schopnou zaútočit i na ruské území.

Nechápu, jak Kreml může čekat na podobný vývoj, aniž by do akce zasáhl, ale nákladná váhavost už jaksi k praxi Kremlu začala patřit.

Jelikož Kreml vyznává legalizmus, čili přísné dodržování právních norem, na Západě už dávno opuštěných, je nepochybné, že Rusko by válku ještě před jejím zahájením vyhlásilo, čímž by se zbavilo velevýhodného momentu překvapení.

Putin prohlásil, že čím déle bude konflikt přetrvávat, než bude dle ruských požadavků vyřešen, tím striktnější tyto požadavky budou. K čemuž já dodávám, že čím déle bude konflikt přetrvávat, než Rusko použije potřebnou sílu k jeho ukončení, tím větší tato potřebná síla bude muset být. A jestliže Rusko očekává milionovou ukrajinskou armádu raketami dlouhého doletu vybavenou, tím pravděpodobnější je, že ty rakety ponesou nukleární náplň.

Zdroj: blog P. C. Robertse, překlad: Lubomír Man

2.8 5 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
danny
danny
před 1 rokem

Zde si dovolím s autorem nesouhlasit. “Válka je pokračováním politiky jinými prostředky”. Tato Clausewitzova definice je notoricky známá. Vyplývá z ní, že nelze pojem “válka” zužovat na ozbrojený boj. Válka je věcí politiků. Vojáci v ní hrají podpůrnou roli. Politici musí definovat cíle války, určit nepřítele, zajistit spojence, sehnat peníze a hlavně připravit obyvatele… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Snad jen drobná oprava. Dnes už cíl války a tedy i nepřítele určuje někdo jiný. Politik je maňásek, který musí – “…zajistit spojence, sehnat peníze a hlavně připravit obyvatele vlastní země na život ve válce. To znamená ochota snášet strádání…” Ostatní sedí.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Domnívám se, že se pan Roberts plete. Rus si nemůže dovolit kobercové bombardování, použití napalmu, bomb s ochuzeným uranem … prostě všech těch libůstek dle našich slavných hodnot. Stále se totiž pohybuje na území normálních lidí, kteří se chtějí zbavit ukrajinských fašounů, teroristů a psychopatů ze všech koutů světa. Pan Roberts si… Číst vice »

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Přesně! “Miliónová armáda” je přesně takový blábol, jako “Duch Ukrajiny”, který sestřeloval ruská letadla po desítkách apod. Milión vojáků když nic jiného, musí někde bydlet, 5x denně jíst, mít příslušnou výstroj (nejen maskáče). A mít příslušný výcvik. Nejde o milión pěšáků. Kolik instruktorů by museli mít pro milión tankistů, dělostřelců, obsluh raket a k tomu… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem danny
mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Problém je, že už cca dvacet let je v armádě kotelníku tak pět a lidé si to zabezpečení armády ani neumějí představit. Úsměvnější však je, že jak to vypadá, tak to neznají ani ti co by to znát měli. Příklad, nedávno když zblbnutej Polák přisunul k hranicím Běloruska 30 tisíc vojáků a dopadlo to… Číst vice »

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Obdobně budoucí generál – polní maršál Erwin Rommel napsal na válečné akademii – dnes bychom řekli diplomovou práci na téma “Týlové zabezpečení tankové divize v útoku”. Asi také věděl, co e pro úspěšný boj nejdůležitější. V Západním tažení (květen – červen 1940) velel 7. tankové divizi (“divize duchů”).

eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Kde by je vzali když si ukrajinští mužici vzali své Range Rovery, Jaguary, BMW a vyjeli si na neomezenou dovolenou do tzemí západní Evropy- zejména Polska a Česka, kde se o tyto chudáčky velmi dobře staráme?Například tak že mají atrakce zdarma apod? Ale je otázkou co mají opravdu v hlavě- oni asi nebudou hloupí… Číst vice »

Pave1
Pave1
před 1 rokem

Chcípající kobyla bude ještě kopat, v ohrožení je celá Evropa. Je zajímavé sledovat, jak si Evropané řežou větev, na které sedí jejich ekonomika, v zájmu prosperity US hegemonie. Euro klesá, Itálii nikdo z dluhů už nevyhrabe, plánům globalistů to ale vyhovuje. EU parlament je pouhá imitace demokracie a nyní chtějí měnit zakládající smlouvy a rozhodovat… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Pave1

Jak se ukázalo v souvislosti s Ukrajinou a podporou ukrajinských nacistů, tak celý kolektivní západ je ve skutečnosti fašistický, jelikož nacismus a fašismus mají k sobě hodně blízko. Ono jaksi nestačí, že o sobě hlásají, že jsou demokratické a plné jakýchsi “evropských” hodnot, a na druhou stranu se podílí na zločinech USA a porušují vlastní zákony a práva.

eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Pave1

evropský parlament je nedůležitý a je divadélko. Prý je předkladatelem zákonů a vlastně šéfem nikým nevolená evropská komise. Lidi asi musí opravdu padnout na hubu. bohužel obrovské spoustě lidí by prospělo kdyby na týden vypadl internetový signál a vůbec- nefungovaly mobily. To by rozhodilo jo lidí jak se tak koukám okolo sebe. A pak… Číst vice »