Obnova mezinárodního práva

Po studené válce některé normy mezinárodního práva vzaly za své. Zatímco vnitrostátní právo vymáhá stát, jenž přitom užívá legální násilí, mezinárodní právo žádného světového četníka nemá, byť se jim některé velmoci toužící po světovládě chtěly stát. Státy mezi sebou pravidla dodržují v rámci vzájemnosti dle zásady – nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě.

Zdeněk Koudelka
Zdeněk Koudelka

Rozhodující jsou velmoci. Skutečně závaznou normou se stává jen to, co vynucují všechny velmoci ve shodě. Pokud jedna velmoc, určité pravidlo poruší, nemusí se jim cítit vázány ani velmoci jiné. Studená válka byla obdobím stability mezinárodního práva. Určující bylo, co vůči sobě i jiným plnily Spojené státy americké a Sovětský svaz. Ambice jedné velmoci omezovaly ambice druhé. Tím studená válka nepřerostla ve válku skutečnou.

Stará zásada, že si vládci nepopravují posly, chrání dnes diplomaty, byť USA ji v květnu 1999 porušily bombardováním velvyslanectví Číny v Bělehradě. I v kruté německo-sovětské válce 1941-45 Stalin i Hitler dodrželi nedotknutelnost velvyslanců druhé strany a vzájemně si je vyměnili přes Turecko. Oba velvyslance nakonec popravili vlastní. Německý Friedrich Werner von der Schulenburg byl popraven za účast v protihitlerovském puči 1944 a sovětský  Vladimír Děkanozov v roce 1953 s Lavrentijem Berijou, do jehož mocenského kruhu patřil.

Zpochybněn byl však zákaz války a v rámci helsinského procesu v Evropě uznaná nezměnitelnost hranic státu bez jeho souhlasu. Ránu zákazu útočné války zasadil letecký útok USA, Británie, Francie a dalších zemí na Jugoslávii v roce 1999, útok USA a Británie na Irák 2003 a Ruska na Ukrajinu. Nezměnitelnost hranic v Evropě bez souhlasu dotčeného státu narušilo uznání Kosova ze strany USA, Británie a Francie po donucení Srbska vyklidit toto území užitím síly těmito státy. Přisvojí-li si právo násilné změny hranic jedna mocnost, přisvojí si je i jiné mocnosti, jak to ukázalo Rusko uznáním Krymu, Doněcka a Luhanska.

Obnovu mezinárodního práva a bezpečnější svět zajistí jen shoda velmocí, jak regulovat válku. Buď se obnoví zákaz války pro všechny, nejen pro některé, nebo si každá velmoc ponechá možnost válečného útoku. Pro malé země je bezpečnější varianta první.

4.8 4 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Srovnává-li autor článku letecký útok USA, Británie, Francie a dalších zemí na Jugoslávii v roce 1999, útok USA a Británie na Irák 2003 s ruskou speciální vojenskou operací na Ukrajině nebo s ruským uznáním Krymu, Doněcka a Luhanska, zřejmě ani neví o čem to píše. Příčiny těchto událostí jsou zcela odlišné, o podstatě ani nemluvě…

vachav
vachav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

Souhlas.Mám pocit,že v článcích tohoto pána se občas objevují podobné schizofrenní názory.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

S tímhle panem Koudelkou v mnoha věcech nesouhlasím. Vše hází do jednoho pytle. Třeba situace Krymu byla v legálním referendu. A tak se dá postupovat bod po bodu.

cablik
cablik
před 1 rokem

Vláda totálních amatérů bez schopností. Celá EU to řešila, Fiala se válel na dece v Chorvatsku. Podle poslance Vícha by měl co nejdříve skončit
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vlada-totalnich-amateru-bez-schopnosti-Cela-EU-to-resila-Fiala-se-valel-na-dece-v-Chorvatsku-Podle-poslance-Vicha-by-mel-co-nejdrive-skoncit-712435

cablik
cablik
před 1 rokem

Jo tak by to mělo fungovat ale OSN je jen loutka v rukou globalstů a normální svět bude muset obnovit její fungování. A mezinárodní právo též musí fungovat je jen se třeba domluvit.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Jugoslávie byla v roce 1999 bombardovaná kvůli tomu, že prezident Miloševič uvrhnul kosovské Albánce do humanitární tísně. Kosovu bylo umožněno se odtrhnout kvůli tomu, že tam už stejně žádní Srbové, Romové, Židé nežili a že se kosovským Albáncům vyhlášením samostatnosti splnil jejich sen. Podle Václava Havla bylo přepadení a okupování Iráku naprosto správnou… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

V Kosovu v 1999 nebyli žádní Srbové? Jakto teda že tam jsou ještě teď po 20 letech utrpení? Proč teda tam dnes dochází k těm problémům se Srbskem? A proč jsme se měli “zbavovat Saddáma Husejna”? Kdo “nás” k tomu oprávnil? Ty lži o něm, jak jeho vojáci vyhazujou v Kuwajtu kojence z inkubátoru? Jak nemocniční sestra dokazovala… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

A Kaddáfi? Jak asi ten nazval Havla? Jeho největší zločin byl projekt nezávislé měny Afriky, nezávislé na US$. Proto bombardovali jeho monumentální projekty zavlažování a jiné. To ovšem až potom, co z něj vymámili miliardy, Bush, Blair, těch obrázků, jak si padaj do náruče, je ještě dost na googlu i po mnohých smazání. Sárkozy… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

A jak si tam teď v tý Líbyji bez krutého vladaře méděj…

Stanislav Sevecek
Stanislav Sevecek
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

kde tam máte dolary ?

vachav
vachav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Pokud to není ironie.tak blábolíte nesmysly a nevíte co povídáte!!!

Tatran
Tatran
před 1 rokem

K čemu je potom Charta OSN, když neni vymahatelná? Zásady vztahu mezi státy tento nejvyšší zákon světa jasně přikazuje, že jsou založené na mírové a nenásilné spolupráci státtů. To, že si USA uzurpuje právo rozhodovat ve světě formou násilí je jasné porušování Charty! Oni s tím začali hned po 2.světové válce, kdy Charta… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Pane Koudelko, Vy asi budete nějaký hazardér, nebo špión, nebo obojí. On totiž před nedávnem nějaký Putin měl ve svých “ultimátech” požadavek – navrácení a k dodržování mezinárodního práva. Představte si, že na nás hrubě naléhal, abychom toto právo a také mezinárodní smlouvy a dohody začali dodržovat. Vůbec ten naiva neví, že to je… Číst vice »