Systémová cena letadel F-35 zakoupených fialovou vládou

Systémová cena letadel F-35 zakoupených fialovou vládou aneb Reakce na pořad Martina Kollera!

Václav Dvořák
Václav Dvořák

29. července uvedl v pořadu Akademie vojenský analytik Martin Koller zajímavá čísla kolik bude Českou republiku stát nákup letadel F-35. Vzhledem k tomu, že ke svým výpočtům Martin Koller neuvedl zdroje svých astronomických cifer, dnes vám předložíme analýzu na toto téma:

Podle zprávy rozpočtového výboru kongresu USA z roku 2018 byla systémová cena jednoho letadla F-35 stanovena v roce 2017 na 420 milionů dolarů (10,5 miliardy CZK)! (Systémová cena zahrnuje celkovou cenu za nákup, veškerý provoz a veškerou údržbu a upgrady jednoho letadla po dobu jeho životnosti! Doba životnosti F-35 je 8000 letových hodin. F-35 tyto hodiny odlétá za 30-35 let.)

Podle zprávy šéfa vojenského výboru kongresu USA z března 2021 se už systémová cena jednoho letadla F-35 díky inflaci vyšplhala na 640 milionů dolarů (16 miliard CZK!)

Podle zprávy ředitele programu F-35 americké armády generálporučíka Erica Ficka z března 2022 se předpokládá, že systémová cena jednoho letadla F-35 brzy vzroste a tento trend růstu bude trvalý. (Za zmínku stojí, že krátce po té, co generálporučík Fick, tuto informaci zveřejnil, byl odvolán a nahrazen!)

800 miliard korun tak bude pravděpodobná systémová cena, kterou Česko zaplatí za nákup a provozování 24 letadel F-35 po dobu jejich životnosti!

V této ceně je kalkulováno pouze s náklady na letadlo a jeho provoz a údržbu. Jedno letadlo F-35 tak bude Čechy stát 33 miliard korun! V ceně není zahrnuta nutná generální přestavba letišť a další logistické základny, která je pro provoz F-35 nutná.

Ve výpočtu je zahrnuto zdražování systémové ceny letadla F-35 v průběhu příštích 40 let. Vysvětlení – systémová cena se počítá jako dvojnásobek nákupní ceny letadla v daném roce, dělený dobou životností letadla. Pro pochopení v roce 1984 utrácel americký prezident Ronald Reagan za jedno letadlo F-16 19 milionů USD. V roce 2018 (za 34 let) už ale Slovensko nakupovalo jeden F-16 za 114 milionů EUR. Cena letadla F-16 tak vzrostla za 34 let šestinásobně! Letadlo F-35 je náhradou za letadlo F-16. Systémová cena údržby jednoho letadla F-15, tak bude za 34 let v roce 2058 – 12 krát 2 miliardy děleno 34 = 705 milionů CZK. Zatím co letos by byla jen 2krát 2 miliardy děleno 34 = 118 milionů CZK. K systémovým cenám je třeba připočíst každý rok 1/34 nákupní ceny F-35 = + 60 milionů. A potom všechny vedlejší náklady – letiště, piloty, české vojenské techniky, výzbroj a hlavně náklady na přestavbu-upgrade letadla F-35, ke které musí dojít v polovině jejich životnosti – Jako příklad uvedeme letadla MIG-29, které Československo zakoupilo v roce 1989. Dnes je těmto nyní Slovenským letadlům 33 let a mají být poslána, aby bojovala na Ukrajině. Ještě v létě 2019, ale chtěla Slovenská vláda podepsat s Ruskem kontrakt za 2,5 miliardy CZK na upgrade těchto letadel o novou elektroniku! Jednotková cena upgradu letadla MIG-29 tak vychází na 200 milionů CZK po 33 letech! F-35 je oproti MIG-29 konce sovětské éry narván elektronikou, jeho upgrade tak bude mnohem dražší. Obecně je třeba vojenskou elektroniku v letectvu vyměnit jednou za 10-20 let! Ostatně zkuste dnes používat jako jediný prostředek komunikace Siemens ME45 – v roce 2002 – vítěz testu o nejlepší mobil v Česku.

Navíc podle amerických odborných vládních údajů – musí každé letadlo F-35 prodělat po 60 až 72 měsících svého provozu tzv. údržbu v depu! Tuto údržbu v depu nelze provést ani na žádném z letišť amerického letectva, a letadla F-35 kvůli ní musí být odeslána do specializovaného leteckého závodu. Tam se celé letadlo F-35 důkladně rozebere, prozkoumá a znovu složí. Tato údržba v depu jednoho letadla trvá několik měsíců, a je finančně mimořádně náročná.

Největším z řady průšvihů F-35 je podle jeho US pilotů chybou konstrukce způsobená prudká ztráta letových vlastností při úhlu útoku (angl. termín – angle of attack) vyšším než 20 stupňů! (Všechny moderní stíhačky mají tento problém až od úhlu útoku 45 stupňů! A SU-35 ještě vyšší!) A tzv. odlamování součástí stealth povrchu letadla při zapnutí přídavného spalování, bez kterého nelze vést současný letecký boj.) V důsledku obou jevů dochází k možnému narušení strukturální integrity letadla F-35, a to musí na revizi. Paradoxně se tak F-35 nehodí zejména pro úkoly, pro které bylo českou vládou vybráno! Česká vláda odůvodňuje nákup F-35 potřebou střežit vzdušný prostor Česka a NATO proti Rusku – a to v době míru znamená rychlé stínování ruských letadel SU-35 pohybujících se podél hranic NATO, a v době války jejich zachycení, odvrácení útoku a případně zničení. Pro dobu míru s Ruskem tak potřebujete rychlé, levné a spolehlivé nízkonákladové letadlo (typicky Gripen). A pro dobu případné války s Ruskem – potřebujete v Českém prostoru – logisticky nenáročné letadlo schopné operovat z 500 metrové vzletové a přistávací dráhy – typicky – rovného úseku lepší cesty I a nebo II. třídy. (Typicky Gripen). A ještě ušetříte.

Veškeré systémové náklady na provoz 14 Gripenů stály Českou republiku 1 až 2 miliardy CZK ročně! Veškeré systémové náklady na provoz 24 F-35 budou Česko stát ročně 32 miliard CZK, a to podle US vládních materiálů platných pro provoz a údržbu letadel F-35 v USA, a průměrného zdražování systémových cen předchůdce letadla F-35 letadla F-16 za 34 let! Česká vláda se tak asi definitivně zbláznila.

V naší analýze je cena asi poloviční oproti ceně, kterou uvedl Martin Koller. Naše cena ovšem vychází z materiálů publikovaných vládou USA. A zdá se být nemožné, aby systémová cena letadel F-35 nakoupených vládou Česka byla výrazně nižší než jejich systémová cena zveřejněná Kongresem USA. Vláda Česka ani česká média tak nemohou tuto spodní hranici takřka 1 bilionu korun zpochybňovat. Jeden bilion korun představuje skoro 2/3 příjmu státního rozpočtu Česka! Fiala tak hodlá jeden ze 40 příštích státních rozpočtů Česka utratit celý na svá letadélka F-35. Petrovi Fialovi bude letos 58 let. Za 40 let mu tedy bude 98 let, a s největší pravděpodobností už nebude. Jenže důsledky toho, že nepostaví byty pro budoucí rodiče, nezlepší školní výuku pro budoucí české vědce, že zadluží republiku, a že nemodernizuje naši ekonomiku – tvrdě postihnou naše dnešní děti a vnoučata – ostatně právě proto soudím, že Fiala musí skončit ještě dřív než nadělá mnohem větší paseku než celé Bruxelae!

F-35 je nejdražší vojenský program USA v celé jejich historii! A v USA jej nepovažují za úspěšný – právě kvůli jeho vysokým cenám.

Autor Michal Svatoš. článek vyšel 1.8.2022 na michalpetr.com.

5 5 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 6 měsíci

Na tomto nákupu je nejlépe vidět to hrůzné selhání novinářů. Stačilo by, kdyby v pokojném diskuzním pořadu proti sobě posadili třeba pana Dvořáka a to děvče z ministerstva obrany k přátelské besedě o nákupu techniky. Abych na tu paní nebyl tak zlý, mohl by se vedle ní posadit i její vojenský poradce. Domnívám se, že asi… Číst vice »

JK
JK
před 6 měsíci

Kdyby šlo o naši bezpečnost, asi by nikdo tolik neřešil kolik to bude stát a podobně. Jenomže v pozici, v jaké se nacházíme, asi všichni myslící lidé přinejmenším tuší, že o žádnou naši bezpečnost nejde. Že jde jen o další vazalské puštění žilou českým daňovým poplatníkům ve prospěch hegemona – USA. Je to stejný nesmysl, jako… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 6 měsíci

No já nevím, nebylo by lepší nakoupit nějaká hasičská letadla? Bude nám čím dál větší teplo. A to nevím jak by hasily vrtulníky předané na Ukrajinu? Proboha kdo je tam dal? Mít hasicí letadla mohli by jsme i pomoc nyní nám poskytnutou vracet.

Lubez
Lubez
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Pane, soudím že jste pamětník dob minulých.
Kde máte to oteplování? Vy nepamatujeme žňové hlídky? V lesích byl pořádek a jejich požáry minimální.
Ale je pravda že místo moderního šrotovného útočného bombardéru, je lepší nákup letadel hasičských.

SunTzu
SunTzu
před 6 měsíci

Analýzy “analytika” M. Kollera bych nebral vážně, je to narcistní žvanil, typ něco mezi broukem Pytlíkem a dobrým vojákem Švejkem. Má nějaké znalosti či vědomosti, ale občas plácá hlouposti (jak k vojenské historii, tak technice), ala poslední rozhovor pro VK na svobodném rádiu.

danny
danny
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  SunTzu

Nevím kdo jste a jaké máte vzdělání, ale pan Koller je jedním z těch, které stojí za to číst. Máme desítky “analytiků”, “rusistů”, “ukrajinistů”, “sinologů” a jiných “-stů” a “-logů”. Povětšinou byli na místech, na místech na která říkají že jsou specialisté tak akorát prstem po mapě. Stačí je poslouchat v ČT nebo ČRo či jiných médiích… Číst vice »

cablik
cablik
před 6 měsíci

Zrovna jsem to dočetl na zvědavci a chtěl jsem to sem dát to letadlo je neúspěšný projekt dokonce se prostřelilo samo. A nejlepší je že se technologie stealth se nekoná odhalila je Ruská protivzdušná ochrana. Cílem je republiku zadlužit abychom nemohli odejít z jejich impéria. A kdyby náhodou tak se dají použít proti Rusku.

danny
danny
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Je to podstatně horší. Samotný běžný provoz bude náročný na obsluhu. A nejen vzhledem ke složitosti strojů. Jako bývalý technik (MiG21) vím jaký je šrumec na ploše, když se létá. O letadlo se otírá kde kdo s kde čím. Kabely nahazovacích zdrojů, hadice cisteren, kyslík, vzduch, hydraulika, oleje, musíte o něm chodit… Nehledě na… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Dany naše radary ještě před Rusy odhalily systém stealh (Dana!?). Na obsluhu letadel bude třeba řádně zaškolené mechaniky, tedy nejlépe americké, budou mít sebou vlastní kuchyní, budou i zkušení meteorologové a další příslušný personál. Nebudou otravovat náš stát a sami si zajistí bezpečnost. No a máš tu americkou základnu jako vyšitou…

jbskalensky
jbskalensky
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Tamara. Dana je kanonová houfnice. Místo které si, mimochodem, kupujeme francouzské Caesary. To je taky “kšeft století”. Ale jinak máte pravdu, Tamara už uměla identifikovat “slavný” F 22, který už se “pro velký úspěch” nevyrábí. Ta Tamara je navíc tzv. pasivní radar, který nic nevyzařuje, takže je obtížně zjistitelný. U těch F… Číst vice »

danny
danny
před 6 měsíci

Výběr zbraní (a vůbec vybavení armády) by se měl odvíjet od úkolů, které budou ozbrojené síly (nejen armáda!) plnit. A to s ohledem na její místo v koaliční strategii. To se týká i letectva. Nikde jsem tu strategii neviděl a ani o ní neslyšel. F35 není klasická stíhačka, ale podle vybavení spíše stíhací bombardér. Tedy letoun primárně… Číst vice »