Co se stane, když Rusko uznají za teroristický stát?

Evropský parlament má v úmyslu uskutečnit hlasování v otázce přiznání Ruska teroristickým státem na nynějším zasedání, která začalo 21. listopadu. Co bude znamenat pro Rusko přidělení tohoto statusu je uvedeno v článku aif.ru.

Co to je za rezoluci?

Jedna z nejvlivnějších stran Evropského parlamentu – Evropská lidová strana anoncovala posouzení na nejbližším zasedání dokumentu, v souladu s nímž se Rusko vyhlašuje teroristickým státem. V rezoluci jsou rovněž uvedeny politické, ekonomické i další následky jejího přijetí.

Proč chtějí Rusko uznat teroristickým státem?

Na oficiální internetové stránce Evropského parlamentu je umístěna stručná poznámka o nadcházejícím projednávání rezoluce, v níž jsou vysvětleny důvody záměrů vyhlásit Rusko státem sponzorujícím terorismu. ” …Ruští vojáci zesílili údery na civilní objekty, včetně energetické infrastruktury, nemocnic, zdravotnických ústavů, škol a úkrytů, a porušují tím mezinárodní právo a mezinárodní humanitární právo”. Zároveň Ministerstvo obrany nejednou prohlašovalo, že údery se zasazují výhradně na vojenské objekty. Podle vyjádření Evropského parlamentu je cílem přijetí rezoluce příprava půdy pro povolání ruských úřadů k odpovědnosti za mezinárodní trestné činy k mezinárodnímu tribunálu.

Co znamená vyhlášení země za teroristický stát?

Světové společenství zná čtyři státy, prohlášené za teroristické. Jsou to Sýrie, Kuba, Írán, Severní Korea. Všechny vyjmenované země dostaly tento status díky USA, právě ty zavedly tento pojem na celosvětové úrovni. Hlavním důsledkem získání tohoto statusu je uvalení sankcí proti státu. Mimo to není teroristickým státům poskytována podpora v podobě zbraní a munice, a také produkce, která může být použita jak pro mírové, tak i pro vojenské cíle. Diplomatické vztahy s těmito zeměmi jsou obvykle rovněž přerušeny – zbavují se diplomatických imunit, odvolávají se velvyslanci atd .

Co se stane, když Rusko uznají za teroristický stát?

Jak sdělil aif.ru ekonom a poslanec Státní dumy Michail Děljagin, v rezoluci jsou uvedeny předpokládané důsledky přijetí rezoluce pro Rusko:

zastavení jakékoliv spolupráce s Ruskem;

odvolání velvyslanců ze zemí a ruských zástupců z mezinárodních organizací, včetně OSN a G20;

konfiskace ruských aktiv (státních a soukromých), která jsou již zmrazena.

Nehledě na zcela konkrétní hrozby ze strany Evropského parlamentu, politolog a novinář Jurij Světov sdělil portálu “360”, že obyvatelé Ruska nepocítí žádné změny a reálné následky to nezpůsobí. Expert vysvětlil, že rozhodnutí Evropského parlamentu nejsou právnicky platná a nejsou závazná k plnění: “Nejsou to ty struktury, jejichž rozhodnutí mohou mít přímou platnost”. Podle prognózy Světova čekají Rusko pouze dodatečné sankce ze strany zemí, které podpoří rezoluci, a států, které jsou na nich závislé.

Viktor Poljakov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://aif.ru/politics/world/chto_budet_esli_rossiyu_priznayut_terroristicheskim_gosudarstvom

3.7 7 hlasy
Hodnocení článku
31 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Tak už se prý stalo. Zadnice světa to odsouhlasila. Zadnice světa bude trpět ještě více než dosud. Bohužel, je s ní spojen i náš osud.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

No tak to už zřejmě schválili za nezměrné radosti našeho předsedy vlády. V době, kdy evropské státy couvají a pomalu dávají ruce pryč od Zelenského, opravdového teroristy, poslanci EU si melou svou. Kritika na samolibého a arogantního feťáka v jednom propoceném tričku se pomalu zvedá ze všech stran. Já vidím,jak se terorizují naši lidé,… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem

Někdo v komentáři použil termín fašistická korpokracie. Vůbec nikoho nechci poučovat, ale rovněž termín často používaný korporativní fašismus je minimálně nepřesný a zavádějící. Fašismus je způsob vlády, politické násilí, netolerantní, totalitní s vůdcovským principem, krajně nacionalistický i rasistický. Hlásí se k němu i politické strany a hnutí, které usilují o ovládnutí státu. Příkladem je v současnosti na př. Pravý sektor… Číst vice »

SunTzu
SunTzu
před 1 rokem

Dobré zprávy, hlavní mediální presstitucký proud – seznam, novinky, kňučí a kňučí, jejich vyvolenci dostávají co si ukronáckové zaslouží.

danny
danny
před 1 rokem

Pak ovšem podle těch samých parametrů jsou teroristický stát i USA, protože zlikvidovala tytéž objekty v Jugoslávii (bez vyhlášení války! což už samo osobě je zločin proti míru a porušení mezinárodního práva). A s nimi další země, ktré se této nevyprovokované agrese zúčastnily, především Německo, jehož Luftwaffe opět bombardovala Bělehrad, Británie a my také(poskytli jsme letiště… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
vera havrankova
vera havrankova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Tak snad je naděje, že se blíží konec. Děkuji.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vera havrankova

Není zač už aby ta válka a další šílenosti zelený blábol,multikulti,230 pohlaví EU skončili na smetišti dějin.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Jiřímu Vyvadilovi, který byl v minulosti nejen senátorem, ale i vysokým “zvířetem” české justice, hrozí reálně vězení. Protože nedodržuje příkazy Stříže, Bradáčové, Rakušana atd., že pokud nějaký občan nebude fandit Zelenskemu (Bidenovi, NATO, Fialovi, Rakušanovi), ale Putinovi, půjde do vězení. Jinak je Vyvadil příliš velký optimista, z hlediska Fialy pesimista. Zelenskij pošle pro… Číst vice »

vachav
vachav
před 1 rokem

Je třeba doufat pro přežití našich potomků,že příčinou toho, co se dnes děje ve světě,je pověstná “chcípající kobyla” kapitalismu,která kolem sebe kope v posledním tažení.