Na „pokrytecké zastropování cen“ zkapalněného plynu odpoví Katar zrušením dodávek do Evropy

Na „pokrytecké zastropování cen“ zkapalněného plynu odpoví Katar zrušením dodávek do Evropy

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Na snímku mrazící loď na přepravu zkapalněného zemního plynu katarské společnosti Quatar Energy vyplouvá směr Asie. 

Katarský ministr energetiky řekl reportérce TV Bloomberg Simoně Foxmanové  že Katar zastaví dodávky plynu do Evropy, pokud státy EU budou limitovat cenu za zkapalněný zemní plyn. Katar je největší vývozce LPG na světě. Svobodný trh je „nejlepším řešením“ řekl ministr.

Evropské návrhy na stanovení limitů na cenu placenou za zemní plyn jsou „pokrytecké“, řekl katarský ministr energetiky Saad Al Kaabi v rozhovoru pro Bloomberg TV.

Zasahování do trhů je v rozporu s pravidly hospodářské soutěže, která Evropa dříve uplatňovala na výrobce, řekl Kaabi, který je zároveň generálním ředitelem největší světové společnosti vyrábějící zkapalněný zemní plyn – Qatar Energy .

„Potíže Evropy budou přetrvávat nejméně do roku 2025, pokud budou kruté zimy a ruské toky potrubími se nevrátí na normální úroveň,“ řekl. Qatar Energy stále vyjednává s německými společnostmi RWE AG a Uniper SE o dodávkách LNG a pokročila jednání s některými asijskými kupci, řekl.

Letošní pokusy evropských lídrů získat z Kataru více objemů byly z velké části neúspěšné, protože Katar po léta vyrábí superchlazené palivo nad rámec své instalované kapacity.

Připomínáme, že katarský emír Tamim bin Hamada Sání před necelým měsícem narychlo odcestoval z Prahy, když před tím měl „úspěšná“ jednání s českou stranou.

Tak uvidíme, jak se s tím Blyštivý Péťa popasuje, když je teď tím šéfem Evropy. Zřejmě nás čeká velmi studená byť mírná zima.

Zdroj: TV Bloomberg,  Simona Foxmanová a redakce NR

Chcete-li podpořit Novou republiku, přispějte na účet 2300 736 297 / 2010

3.8 4 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 1 rokem

EU se chová jak Adolf ,tak doufám ,že dostane také přes papulu jak v roce 1945.

Primak
Primak
před 1 rokem

Ale my jsme zde četli před pár týdny:
“Jaképak ceny asi tak naúčtuje ten katarský nýmand, kterému bylo třeba ukázat kdo tady rozhoduje, až zase budem škemrat o plyn????????

(doufám, že jsou tam všechny ty otazníky…)

danny
danny
před 1 rokem

I ty, Brute? Chtěli to hodit pouze na Putina. A ejhle. Ono se to nelíbí i jiným.. A zrovna tento pán si na své “úspěšné” jednání v Praze vzpomene. V pravý čas.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem

Není na světě nic nestálejšího a nejvariabilnějšího, než kolektivně západní pravidla v ekonomice, politice, lidských právech, zahraničním obchodování a stycích se světem a mezi sebou.
To, co amíci a angláni dotáhli do dokonalosti, jim začne lámat hřbety – zcela po zásluze.

cablik
cablik
před 1 rokem

Saudové udělali to samé ani se jim nedivím oni tam nic jiného nemají a vydrancovat to jediné cenné v zemi je špatná strategie na přání rádoby světovládců. Doufám že to slouhům v EU zlomí vaz.