Zase o krok blíže velké válce

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

První zprávy

V tomto týdnu jsme vzpomínali již po třicáté třetí na události, které se odehrály 17. listopadu 1989. Snad to bylo dáno tím počtem let tak důležitých pro křesťanství, že v předvečer významného dne se náhle hovořilo o smrti a válce.

Ve středu od nočních hodin přilétaly na celé území Ukrajiny ruské rakety zaměřené na likvidaci dosud fungující energetické soustavy. Večer náhle přišla zpráva, že jedna střela zasáhla polské území a zabila dva lidi pracující v sušičce obilí.

Následovala velmi bouřlivá mediální reakce, která ve svých důsledcích ukázala, jak silné pozice zastávají stoupenci velké války s Ruskou federací. Pominu, že většinou šlo o představitele států, jejichž vojenské možnosti jsou spíše teoretické (Česká republika, Estonsko). Jsou však členy Aliance a jejich volání po aktivizaci článků 4 a 5 Severoatlantické smlouvy zaznělo velmi hlasitě. A to ještě předtím než se zjistilo, o jakou raketu šlo, a kdo ji vystřelil.

Evropský kontinent před výbuchem rozsáhlého konfliktu, který by se snadno mohl změnit v III. Světovou válku zachránila opatrnost a zdrženlivost prezidenta Spojených států Joe Bidena. Na ní navázal polský prezident A. Duda a Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Po jejich vyjádření se z provokativního útoku na členský stát NATO, na nějž se musí odpovědět tvrdou obranou každého centimetru aliančního území, stala politováníhodná nehoda. Samozřejmě za ní sice primárně může Ruská federace, ale její raketa do Polska nedopadla.

Průběh a vyústění celého incidentu přináší spoustu otázek a možná i některé zajímavé odpovědi. Začnu těmi nejvíce nápadnými. Rychlost a radikálnost mediální reakce evropské strany války svědčí o tom, že na něco podobného již dlouho čekala. Na bojišti má Ukrajina momentální převahu, ústupem z Chersonu utrpěla prestiž vedení Ruské federace citelnou ránu, takže přímé zapojení jednotek NATO do války by vedlo k ruské porážce. Reakce USA na incident však svědčí o tom, že si to Pentagon nemyslí a dává přednost dosavadní proxy válce.

Sleduji-li některé diplomatické aktivity, nevylučuji, se s počátkem zimy obnoví rusko – ukrajinské jednání o příměří. Ruské útoky na ukrajinskou kritickou infrastrukturu možná sledují tento cíl. Alternativou k tomu naopak může být rozšíření a vyostření konfliktu. Má-li někdo v úmyslu toto vyprovokovat, určitě se poučil z Przewoduwského incidentu. Vlastně jde jen o to udeřit v pravý čas na správném místě správným způsobem. Světové dějiny skýtají v tomto ohledu spoustu inspirace.

4.4 5 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 1 rokem

Proč Rusko opustilo Cherson je po vysvětlení s protržením přehrady jasná zpráva o moudrosti Rus.velení a nyní se čeká na další vývoj. Ukrajina je znehybněna.

cablik
cablik
před 1 rokem

Česko je dojná kráva zahraničních firem. Okamura o servilní vládě, co raději ničí vlastní zemi
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Cesko-je-dojna-krava-zahranicnich-firem-Okamura-o-servilni-vlade-co-radeji-nici-vlastni-zemi-721007

Bartošova agentura, absolutní nehoráznost. Opozici docházejí slova, co se kolem ní odehrávalo
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Bartosova-agentura-absolutni-nehoraznost-Opozici-dochazeji-slova-co-se-kolem-ni-odehravalo-720924

cablik
cablik
před 1 rokem

Jestli uzavřou Rusové mír pokud neodstraní banderovce tak tam budou mít problémy neustále.Velká válka nebude naštěstí si to rádoby světovládci z USA uvědomují jak na tom ve skutečnosti jsou.

eFPe
eFPe
před 1 rokem

Není to válka Ruska proti Ukrajině. Je to válka Ruska proti západnímu světu, který Ukrajinu podporuje finančně, materiálně, Informačně. A hodlá v tom pokračovat. Ptám se, Furt slyšíme zelenskij. Kde je Ukrajinská vláda, kde je Ukrajinský parlament, kde je Ukrajinská opozice a především, kde jsou obyčejní ukrajinci? všude okolo je nějaká pluralita názorů… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem

Nějak tomuhle pánovi nevěřím.
Vím jistě čím to je ale kdybych to zde napsal tak bych si mohl zabalit fidlátka.

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

V tom případě je tvoje poznámka zde vůkol nadbytečná…

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Za prvé vážený pane netykat.
Nadbytečná poznámka neexistuje. Pouze mlčící hlupák existuje a těch je mnoho.

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Jak si nám zde názorně předvedl…

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Už jsem jednou psal netykat. Inkoustový pisálku. Toho hlupáka jste samozřejmě nepochopil. No už to nespravíte. Prosím neodpovídejte, i u kolegů u mne u počítače působíte (jsou u mne doma a kecáme, občas někdo z nás na můj účet něco zde poznamená a máme z toho bžundu když se chytne Primak) jako inkoustový žvanil.