Trollí farmy – moderní informační válka

Trollí farma nebo továrna na trolly je obvykle organizovaná skupina lidí, která se snaží zasahovat do politických názorů a rozhodování. Jsou základním kamenem moderních vojenských a politických doktrín mnoha zemí.

Schopnosti trollů, kteří vedou informační válku, se projevují denně a jsou většině veřejnosti neznámé.

Zlé ruské trollí farmy

Západ často obviňuje Rusko z používání botů a trollích farem k šíření dezinformací. Například ruská Agentura pro výzkum internetu (IRA) byla v roce 2018 středem obvinění ministerstva spravedlnosti z vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a do průběžných voleb v roce 2018.

V únoru 2022, kdy americká vláda varovala svět před hromaděním ruských vojsk kvůli blížící se invazi, jsme byli svědky zpráv o uzavření rozsáhlých ruských botových farem.

Po zahájení ruské speciální vojenské operace (SMO) následovala cenzura a rychlý zákaz ruských médií, který americké a evropské veřejnosti znemožnil sledovat ruskou verzi událostí. V důsledku toho Západ před lidmi na Západě ukryl ruské vyprávění. Další podporu poskytlo údajné uzavření pěti ruských dezinformačních farem.

Když si na YouTube vyhledáte „co je to trollí farma“, zjistíte, že většina videí jsou údajní bývalí ruští trollové. Pro tato tvrzení však samozřejmě neexistuje žádný důkaz a všechna jsou zveřejněna západními médii.

Formování veřejného mínění

Co nám tyto akce říkají?

Zaprvé, Západ považuje Rusko za experta na propagandu prostřednictvím svých médií a trollích farem. Neexistuje jiný způsob, jak plně ovládnout narativ na Západě a získat veřejnou podporu pro kroky vlád NATO a EU, než eliminovat informace přicházející z Ruska.

Tím, že Západ zakázal ruským médiím přístup k sociálním sítím a rozhlasovým vlnám, odstranil ruskou verzi toho, proč zahájil SMO, údajné přestupky na straně protivníka a případnou vinu NATO.

Zůstalo jen tvrzení, že Rusko provedlo „nevyprovokovaný a neoprávněný útok“, následované prohlášeními bývalých prezidentůsvětových lídrů a západních zpravodajských serverů, kteří opakují stejný narativ.

Když se podpora veřejnosti rozhořela, následovaly sankce, aniž by se zvážil možný dopad na západní ekonomiky. Západní podniky se stáhly z Ruska, západní země zrušily nebo výrazně zjednodušily vízovou povinnost pro Ukrajince, veřejnost otevřela svou náruč uprchlíkům a na obranu proti Rusku přišly peníze. Pak NATO zintenzivnilo svou dějovou linii „konce mezinárodní bezpečnosti“.

Vláda USA a nevládní organizace financované CIA, jako je National Endowment for Democracyskrývají záznamy o konkrétních finančních projektech před veřejností. Následně zvýšily počet zpráv namířených proti „autokratickému“ Rusku a pádu demokracie. Následovaly západně orientované publikace, podle nichž bychom měli obviňovat Rusko ze všech narativů proti západnímu příběhu.

Hrůza – jsme na začátku třetí světové války.

Západní pravda

Vnímání na veřejnosti se však nerovná pravdě. Nezapomeňte, že cílem informační války je podrývat a neutralizovat informace protivníka a šířit na veřejnosti propagandu a dezinformace.

Vzpomínáte si na již zmíněnou ruskou IRA obviněnou z ovlivňování amerických voleb v roce 2016? Rob Goldman, viceprezident pro reklamu ve společnosti Facebook, uvedl, že většina ruských nákupů reklamy se uskutečnila po prezidentských volbách. Tato informace nám říká, že mnoho příběhů o ovlivňování voleb ruskými trolly napsal někdo jiný.

Přiveďte trolly

Existuje velké množství amerických trollích farem, které dělají totéž, z čeho obviňují Rusy. Kromě toho máme několik údajných informačních zdrojů financovaných USANATO a západními spřátelenými vládami.

Republikáni si zaplatili trollí farmy, aby zpochybnili integritu korespondenčních hlasovacích lístků, volebního procesu a vakcín COVID. (To nemuseli dělat, soudným čtenářům to bylo jasné i bez trollích farem. Poznámka editora) Firma, která prováděla dezinformační kampaně, má také pobočku ve Velké Británii, která ovlivňuje britskou politiku. Podobné digitální služby, které se zabývají „cílením na publikum“, si najala jak Clintonova, tak Trumpova kampaň.

Americká vláda vede kybernetickou válku proti zemím, jako je ÍránRusko a Severní Korea, již delší dobu.

Máme také polské trollí farmy, které pracují pro polskou veřejnoprávní televizi, politiky a polskou armádu. Kromě toho pracují trollí farmy na Madagaskaru, v MakedoniiKosovu, Indii, Číně a Saúdské Arábii, abychom zmínili alespoň některé další. A nezapomínejme, že Izraelci ovlivňovali také americké volby.

A v dosud nejnáročnějším narativu Západu je současná ruská SMO tak rozsáhlým propagandistickým příběhem, že má potíže s koordinací dezinformačních útoků.

Novináři jsou dehonestováni a cenzurováni, když se snaží informovat o tom, co v konfliktu vidí. Ale i evropští novináři volají po ukončení této cenzury. Jak řekla Sonja van den Ende, nizozemská investigativní novinářka: „Viděla jsem válku, přesto nemůžeme mluvit pravdu. V Evropě jsme cenzurováni.“

Zkrátka a dobře, masmédia ani sociální sítě nelze brát za bernou minci bez ohledu na jejich původ.

Jak rozpoznat trolly

V tomto videu se dozvíte, co je to trollí farma, jak funguje a jak ji rozpoznat:

Společnost Kaspersky Labs navíc zveřejnila skvělý článek o rozpoznávání falešných zpráv. A pozor na nástroje pro hodnocení zpráv, jako je Newsguard online, protože i ty bývají zkreslené.

Kromě toho vám mohu poradit jen to, abyste se připojili k VPN, podívali se na alternativní zdroje a použili kritické myšlení, abyste oddělili zrno od plev. A sledujte dobré nezávislé novináře, jako je Scott Ritter.

 

Autor: Kevin Michelizzi, zdroj: Troll farms – modern information warfare vyšel 28.11.2022 na scotritterextra.com. Překlad v ceně 334 Kč Zvědavec.

3 4 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Ta největší u nás, sídlí ve Strakově akademii. Pozor na ně !

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Hokarc

No s tím asi nesouhlasím. Ano ve všech vládních úřadech jsou velitelé trolů. Ale troli jsou rozšíření na všech soc. sítích. Ano strakovka a ostatní vládní úřady jsou toxické a je třeba je očistit od hovad, ktérá se jich podvodem zmocnila.

cablik
cablik
před 1 rokem

No jo to jsou všechny politické neziskovky které lžou a manipulují jak jim korporátní vlastníci přikazují. V mainstreámu to je poznat lehce jedno téma a budou o tom blábolit furt dokola…….

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Česká republika nemá, co se týče trollích farem ve světě konkurenci. Na vytvářeni dezinformací je závislá řada lidí a samozřejmě i jejich rodin. Namátkou ČT1, ČT2, ČT24, HN, LN, aktuálně, Forum24, Respekt, Reflex, Evropské hodnoty a řada dalších k nim přidružených (dezinformátoři, konspirátoři…), čulikovci (elfové), veřejnoprávní rozhlas…koho jsem ještě nejmenoval? Tyhle trollí farmy živí… Číst vice »