Zrada černého pěšce

K napsání tohoto komentáře mě inspirovala Lenka Procházková svým příměrem Petra Pavla k šachovému pěšci proměněném v jezdce a postrkovaném po šachovnici někým z temného pozadí. Její příměr docela sedí, ale symbolika šachové hry nám dává lepší vysvětlení toho, co se za uplynulé roky přihodilo, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Pěšec je nejslabší šachová figurka. Může se pohybovat pouze kupředu, nejprve o dvě, posléze jen o jedno políčko. Možná proto je jich nejvíce, osm ze šestnácti celkových kamenů na každé straně. Královskou hru vynalezli moudří učenci, kteří věděli, že prostým lidem je třeba dát naději, že jejich těžké a jednotvárné životy se mohou zázračně změnit. Když jako bezprávní pěšci odhodlaně půjdou stále vpřed až na samý okraj šachovnice, mohou se stát někým jiným, kteroukoliv další figurou na šachovnici. Se dvěma výjimkami – nemohou zůstat sami sebou a nemohou se proměnit v krále.

Tuto naději pro prosté vojáky kdysi pěstoval pruský král Fridrich II., který hlásal, že každý z nich nese ve své tornistře maršálskou hůl, a je jen na něm a na jeho osudu, zda jí jednou opravdu dostane. Paradoxní, jak už to v historii obvykle bývá, je, že tento princip se opravdu prosadil až za Velké francouzské revoluce a několika revolucí v 19. a 20. století.

Teď se mi zdá, že po třiceti třech letech se touto cestou vydala i naše mýtická Sametová revoluce. Vybalila z tornistry generálskou hodnost pro člověka, který svým původem a dosavadním životem symbolizoval to nejhorší, proti čemu jsme v listopadových dnech roku 1989 protestovali. Zároveň jsme tohoto černého pěšce nechali, aby se tvářil jako nejbělejší ze všech bílých a postupoval až tam, kde se promění.

Zůstanu-li u šachové symboliky, změní se v nejsilnější figuru, v dámu, která musí hájit a poslouchat svého krále. Poslouchat bude, činil tak celý život, a proto si jej také vybrali. Na rozdíl od šachu s jeho pevnými pravidly a přehlednou šachovnicí, zatím netušíme, komu bude bývalý černý pěšec zavázán.

Českou republiku očekávají velmi krušné roky. Pro 20% našich spoluobčanů to nebude nic nového, ti už pod hranici bídy spadli. Dalších, možná až dvakrát tolik, to postihne v příštích dvou letech. Jsou jen dva možné scénáře – buď plni iluzí narazí s rozběhem do tvrdé zdi asociální reality, nebo se zvolna začnou bořit do bažiny beznaděje a bídy. V tom druhém případě světlo na konci tunelu nevidím, dodává Jaroslav Bašta.

První zprávy

4.6 5 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Georg
Georg
před 1 rokem

Pan Bašta napsal, cit,: “který svým původem a dosavadním životem symbolizoval to nejhorší, proti čemu jsme v listopadových dnech roku 1989 protestovali.” Já to vidím jinak, dle mě naše země měla několik “příležitostí” , jak začít budovat, zcela nový demokratický, sociální nebo socialistický sytém, který by byl spravedlivější než co tady bylo… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Pokrač. : Dle starého popěvku, „tak už máme co jsme chtěli“, ale věřím tomu, že takto to tehdy lidé většinou nechtěli. Samozřejmě dnes je situace úplně jiná a dřívější disident p.Bašta bojuje i proti stávající „liberální demokracii“, myslím, že je to dobře. Avšak bojuje stále proti komunismu, který tu nebyl. Byl tu… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Ještě maličké doplnění. Možná si mnozí pamatují, jak v devadesátých letech bylo slovo “kapitalismus” přímo sprosté slov. Důsledně se hovořilo o tak zvaném “tržním hospodářství“. I koncem socialismu to nebylo nic proti socialistického a v ekonomice se tyto tendence postupně zaváděli. Je to tak zv.salámová metoda. Slyšíte nyní, že současní vládci a budoucí prezident měli ve… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem

Kdyby nebyl tak fanatický nepřítel všeho za socíku – byl by prravděpodobně zvolen presidentem.

cablik
cablik
před 1 rokem

Také se mě zdá že hodně lidí do parlamentních voleb procitne a v duchu se pak budou fackovat co volili ale to bude pozdě a snad to povede k lepším výsledkům.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Hodně lidí procitlo po té zmíněné “sametove revoluci” ač se to nezdá, byla větší svoboda a soudržnost. Morální upadek nastartoval Havel a jeho bližní.
Plakat nad podelanou kandidaturou Bašty a vitezstvim komunisty a rozvedcika KGB Pavla nelze. Je možný, že bude fungovat jako dvojity agent.
Bonaparte pronesl ten vyrok.

heriot
heriot
před 1 rokem

No, Pavla jsem pochopitelně nevolil, ale ten pokrytecký pláč, jak bude někoho poslouchat je od Bašty, jako havloida a disidenta, kteří skákali vždy podle amerických not, žili za jejich prachy a tulili se k americkým prezidentům opravdu kouzelný… A  mám pocit, že jsme se učili, že ten výrok o maršálské holi pronesl, Napoleon nikoliv… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Jinde mají stínové vlády, u nás bude muset vzniknout stínový stát.