Pojďme se nebát!

Výzvu k občanské odvaze proti politice současné vlády „Pojďme se nebát!“ podepsalo na padesát osobností veřejného života

Na snímku první signatáři výzvy Pojďme se nebát – zleva Václav Hrabák, Jaroslav Bašta, Zuzana Majerová, Marek Obrtel a Jiří Kobza

Parlamentní i mimoparlamentní opozice, výrazné osobnosti veřejného života, spisovatelé, hudebníci filosofové i akademici se spojili ve výzvě k občanské odvaze, aby společně řekli své důrazné NE současné vládě Petra Fialy, která zatahuje naši zemi do chudoby a války. Osobnosti z celého politického spektra vyzývají občany, aby projevili svoji odvahu a postavili se současné vládě dříve, než napáchá nenapravitelné škody.

25. únor 2023, kdy Výzva Pojďme se nebát vychází, je nejen 75. výročím komunistického převratu v roce 1948, ale současně ročním výročím cenzurního zásahu do svobody slova, který nemá v polistopadovém vývoji naší země obdoby. 25. února 2022 Fialova vláda vypnula přes soukromou společnost a na doporučení vojenských zpravodajců opoziční weby a zahájila tak přímý útok na svobodu slova v naší zemi.

Proto ve výzvě najdeme i volání po svobodě slova, která je dnes tak jako před listopadem 1989 znovu ohrožena. „Vláda přijímá opatření, která mají zastrašit a umlčet kritiku a udržet u moci vládu za každou cenu. Tlak na omezování plurality názorů, na ostrakizaci nositelů a hlasatelů nepohodlných myšlenek se nyní před očima mění na tvrdou institucionalizovanou cenzuru. Desítky lidí jsou stíhány za projevení politického názoru, a to již včetně představitelů politické opozice,“ uvádí se mimo jiné ve výzvě, která navazuje na předlistopadových Několik vět či Vaculíkových 2000 slov.

Pod výzvou se sešlo 50 výrazných osobností naší opoziční národní scény, publicisté Ladislav Jakl, Petr Hájek, Michal Semín a Václav Hrabák, politici či poslanci Jiří Kobza, Zuzana Majerová, Jaroslav Bašta a Jaroslav Foldyna, ústavní právník Zdeněk Koudelka, velitel Národní domobrany a lékař Marek Obrtel, profesoři Jiří Beran a Jaroslav Turánek či umělci: hudebník Roman Horký z Kamelotu, režisér a choreograf Petr Zuska, dokumentarista a spisovatel Viliam Poltikovič, hudebník František Hacker z KTO, písničkáři Pepa Nos a Jorek, filosofové Jiří Hejlek a Jiří Fuchs a desítky dalších osobností.

K výzvě se mohou občané připojovat na webové stránce iniciativy Zachraňme náš stát, která výzvu iniciovala. Pomocí svého podpisu tak mohou dát občané jasně najevo, co si myslí o současné vládě.

Po dnešním zveřejnění výzvy budou následovat další kroky, které budou mít za cíl řešení bezútěšné situace v naší zemi.

Video z vyhlášení výzvy najdete ZDE.


Pojďme se nebát!

Naše vláda škodí lidem. Zasahuje jim do životů, ohrožuje jejich svobodu i prosperitu. Prodává naši suverenitu a slouží cizím zájmům. Náš národ ale není stádem ovcí. Často to dlouho vypadá, že si nechá líbit všechno. Ale když se pak ozve, obvykle to stojí za to. Poměry v naší republice jsou dnes natolik neudržitelné, že chvíle se nahlas ozvat právě přichází.

Drtivá inflace sebrala během krátké doby velkou část úspor všem z nás, kdo mysleli na budoucnost. Energetická drahota posílá do chudoby stále další a další vrstvy našich obyvatel. Před krachem jsou živnostníci, malé a střední firmy i firmy a značky se staletými kořeny patřící k národnímu bohatství. A v neposlední řadě to nejděsivější: Vláda dělá vše pro to, aby nás zatáhla do válečného konfliktu.

A v této situaci připravuje vláda kroky, které sociální situaci našich rodin ještě dramaticky zhorší. Už nyní nám vláda sahá do kapes a obírá nás o vydělané peníze, které pak používá na nesmyslné účely. To ale vládě nestačí, a tak připravuje zvyšování stávajících daní a zavádění nových. Na stole už jsou konkrétní návrhy na zvýšení spotřebních daní, na zvýšení sazby daně z přidané hodnoty u mnoha druhů zboží a služeb, na zásadní zvýšení daně z nemovitosti a nově rovněž návrh na razantní až likvidační zvýšení pojistných odvodů pro živnostníky.

Namísto slibované důchodové reformy vláda v rozporu s předvolebními sliby chystá tupé zvýšení hranice věku pro odchod do důchodu bez jakýchkoli systémových kroků. Vládní většina jako robot bezduše schvaluje jednu bruselskou implementaci za druhou. Výsledkem jsou nové povinnosti pro výrobce, obchodníky i živnostníky, což vede jen ke zhoršení konkurenčního prostředí, zužování sortimentu a zdražování.

Kapitolou samou o sobě je fanatický boj s klimatem, který je záminkou k násilnému prosazování jediného správného způsobu života, ke zvyšování životních nákladů, ale brzy také ke krachu průmyslových podniků, propouštění, nezaměstnanosti a nedostupnosti mnoha produktů pro běžné sociální vrstvy. Genderová protirodinná politika slepě kopírovaná od nejdekadentnějších zemí rozleptává právní a sociální poměry obyčejných a normálních lidí.

Vláda pochopitelně ví, že její politika je neobhajitelná. A tak přijímá opatření, která mají zastrašit a umlčet kritiku a udržet u moci vládu za každou cenu. Tlak na omezování plurality názorů, na ostrakizaci nositelů a hlasatelů nepohodlných myšlenek se nyní před očima mění na tvrdou institucionalizovanou cenzuru. Desítky lidí jsou stíhány za projevení politického názoru, a to již včetně představitelů politické opozice.

Nejen drahota a propukající chudoba, ale už i kontrola a šikana kritiků moci je vládou a poslušnou částí médií hájena válkou na Ukrajině a sankcemi proti Rusku. Prokazuje se tak, že vládnoucí moci je každá krize dobrá. Připravuje se i zavedení korespondenčního hlasování pro sněmovní a prezidentské volby, což je v rozporu s principem tajnosti a rovnosti volebního práva a přináší riziko volebních manipulací a podvodů velkého rozsahu. Vláda si tak chce pojistit nesesaditelnost.

Za těchto okolností vyzýváme každého obyvatele naší krásné země, kterému jde o zachování míru a samotné její existence, aby se přestal bát, aby se přestal hrbit před narůstající cenzurou a řekl jasné NE této vládě!

Vyzýváme všechny kritiky vlády a jejích kroků, všechny nezávislé organizace, iniciativy, spolky, politické strany a další subjekty, aby nechaly stranou to, co je rozděluje, a začaly spolupracovat na krocích, kterými bychom vystavili vládě stopku dřív, než napáchá škody nenapravitelné. Náš národ není stádem ovcí, které si nechají líbit vše. Je čas to prokázat.

dne 25. února 2023

Ladislav Jakl – publicista
Zuzana Majerová – předsedkyně Trikolory
Mgr. Jiří Kobza – poslanec SPD
Václav Hrabák – publicista
doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D – ústavní právník
pplk. v.z. MUDr. Marek Obrtel – lékař, velitel Národní domobrany
Jaroslav Bašta – historik, poslanec SPD
Petr Hájek – šéfredaktor magazínu Protiproud
prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. – epidemiolog
Mgr. Michal Semín – místopředseda Akce D.O.S.T.
prof. RNDr. Jaroslav Turánek, CSc. – imunolog a vakcinolog
Roman Horký – kytarista, zpěvák, skladatel a frontman skupiny Kamelot
Ing. Bc. Ivan Noveský – energetik
Ing. Vladimír Štěpán – energetik
Jaroslav Foldyna – poslanec SPD
Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc. – zemědělský inženýr a podnikatel
Petr Zuska – choreograf, režisér, tanečník
Mgr. Petr Štěpánek – hudebník a spisovatel , 1. místopředseda Trikolory
Antonín Baudyš – astrolog, hnutí Cesta
PhDr. Josef Skála, CSc. – historik, Kudy z krize
PhDr. Jiří Hejlek – filosof
Plk. Ing. Jaroslav Štefec CSc.– bezpečnostní analytik
František Hacker – kytarista, zpěvák a kapelník skupiny KTO
Jindřich Koudelka – signatář Charty 77, člen Sdružení politických vězňů ČR
PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D. – předsedkyně Aliance národních sil
RNDr. Otto Jarolímek, CSc. – podnikatel, vysokoškolský pedagog
Mgr. Josef Nerušil – předseda SPD Praha
Ing. Tomáš Doležal – ekonom, politický analytik
MUDr. Alice Tomková – lékařka
Martina Novotná – Vraťme děti do školy, bez podmínek
Matěj Gregor – předseda spolku Odchod z.s.
Viliam Poltikovič – dokumentarista a spisovatel
Lic. Daniel Solis, LL.M – politolog
Ivo Osovský – občanský aktivista
Josef Nos – písničkář
PhDr. Radomír Malý – signatář Charty 77, historik
Jiří Fuchs – filosof
Slávek Popelka – signatář Charty 77, politický vězeň, Holešovská výzva
kpt. Tomáš Ježek – policista
Jiří Havel – Národní rada obnovy
Ing. Vlastimil Podracký – spisovatel
František Červenka – publicista
David Bohbot, MBA – bezpečnostní expert
Michal Gulyáš – spisovatel
René Josef „Jorek“ – písničkář
Tomáš Čada – podnikatel, Spojenectví Říp
Mgr. Ivana Nová – právnička
Jan Betko – publicista
Ladislav Malý – signatář Charty 77, Občané proti EU
Rostislav Kubíček – hnutí Občan v odporu
Milan Macák – publicista a spisovatel

K této výzvě se můžete připojit na webové adrese zachranmenasstat.cz

4.3 7 hlasy
Hodnocení článku
17 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

Už jsem to podepsal.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Když oni lidé blízcí Nové republice už vydali tolik petic a výzev a vše skončilo v… Chybí mi tam spisovatelka L. Procházková, hlavní to poutač takovýchto akcí.Plácnuti do vody. Je čas přijmout radikálnější postupy. Věřte, že já se nebojím…!!!

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Podepsal jsem to i mladému Stropnickému no paní Procházková a další dizidenti nejsou pro obyčejné lidi. Vy jako bývalá guma nemáte strach protože na smrt vás školili a sedět v dnešním lochu je peklo.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

No já opravdu nebudu podepisovat Pojďme se nebát když se nebojím. U mě je to krok zpět. No a katakomby na Špilberku znám…P.S. Na vojně mě na smrt opravdu školili. Měl jsem základní para výcvik, kterým prošel i Pavel. Nebýt stár podpořil bych spíše MUDr. Obrtela …

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

A je to tady, k výročí komunistického převratu! Díky komunistickému ,,převratu” , jsem žil 50 let v míru bez bázně o svoji budoucnost, práci , byl jsem sociálně, existenčně a zdravotně zajišten.Stát přijímal uprchlíky z Vietnamu, Řecka, vše bylo v pohodě. Srovnávat,, převrat komunistický a kapitalistický Takový hlavouni, ti by měli vědět, že komunisti se dostali k vládě… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

V Protiproudu Petra Hájka jsem zaslechl neuvěřitelnou zprávu, že prý prezidentský kandidát a poslanec SPD Jaroslav Bašta SPD zradil a postavil se na stranu ODS-TOP09-STAN-Pirátů a Lidovců.

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Áno, áno, je to tak! A rovnou ho prý odvezli k Chocholouškovi, viďte pane Karle2002? Ještě že vás tu máme. Že jste to taky vy, kdo dává pod články hodnocení 1 bod? Alespoň trochu srandy že na světě je.

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Víte, co mi připadá strašlivé ? V Praze na Václaváku proběhla 25.února tohoto roku ukrajinská demonstrace, při které se naprosto otevřeně a nezakrytě mávalo nacistickými symboly. Na akci byly přítomny desítky policistů, státních i městských, z nichž ani jeden nezasáhl. Podle mne to je jasné porušení služebních povinností. Pro změnu v Plzni Ukroušové pořádají akci s názvem… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Ale i poslanec ODS historik Žáček potvrdil, že banderovci nikdy žádné zločiny nespáchali, že si to všechno vymyslela komunistické propaganda. Takže ve skutečnosti banderovci bojovali statečně proti komunistům a rusákům za ukrajinskou nezávislost, volný trh, demokracii a lidská práva. Pokud budete nadále pomlouvat banderovce, můžete skončit ve vězení.

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Jdi se vycpat se svými provokacemi.

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Jenom jestli tomu dobře rozumím, tak Banderovci, mimo jiné, statečně bojovali za volný trh a lidská práva během druhé světové války. Hm, hm. Kolik je vám vlastně let? Podle slovní zásoby tipuji, že třicítku asi moc nepřekračujete. Bože, vy se ještě dožijete věcí…strašných věcí.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Karle na rovinu, je to ironie? Neděláme ze mne trochu pitomce?

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Není to ironie. Ne ne. Já tipuji, že numero 2002 bude rok narození. Ty jím používané fráze jsou odposlouchané ze sdělovacích prostředků. Karel2002 bude pravděpodobně produkt nového vzdělávání. A nepochybně takových Karlů je. On nás, staré kořeny, asi chce vlídně a citlivě převychovat. Hodnoťme na něm pozitivně, že není vulgární. Což je… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Je to ironie.

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Pan Fiala asi zná lidi, kteří berou penzi 21.000,- Kč. Já tedy osobně neznám.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Anonym

Nevím jak pan Fialovič Ukranovič, já kolem sebe znám několik lidí i s větším důchodem. Jenže tihle lidé celý život těžce pracovali v těžkém průmyslu. Jejich dlaně jsou mozolnaté a jejich stisk při podání ruky, panečku jako když přejede buldozér.