Tajemník bezpečnostní rady RF Nikolaj Patrušev: Spojené státy budou muset vrátit území ukradené sousedům. Kolaps Evropské unie není daleko. Rusko je schopno zničit každého nepřítele, včetně Spojených států a mnoho dalšího

Tajemník ruské bezpečnostní rady Ruské federace Nikolaj Patrušev poskytl rozhovor deníku Rossijskaja Gazeta.

Patrušev nevyloučil rozdělení USA:

Dříve nebo později jižní sousedé Spojených států získají zpět území, která jim byla ukradena.

“Spojené státy získaly status velmoci ekonomickými úspěchy založenými na cynických akcích s cílem zmocnit se území, zdrojů, vykořisťovat národy a profitovat z vojenských neštěstí jiných států. 

Zároveň zůstaly patchworkovou dekou, která může snadno prasknout ve švech. Řekněme, jak to bylo původně, rozdělení na Sever a Jih. Navíc nikdo nemůže vyloučit, že se Jih přesune směrem k Mexiku, jehož území se Američané zmocnili v roce 1848. A to je více než dva miliony kilometrů čtverečních. 

Mimochodem, latinskoameričtí vůdci se netají tím, že povědomí o destruktivní roli Spojených států je všeobecně rozšířené. Zřízení základny Guantánamo je považováno za přímou krádež kubánské suverenity. 

A to je jen jeden z mnoha příkladů systematických zásahů do nezávislosti latinskoamerických zemí.

Není pochyb o tom, že dříve nebo později jižní sousedé Spojených států získají zpět území, která jim byla ukradena.”

Patrušev: o blížícím se rozpadu EU:

“Kolaps Evropské unie není daleko. Evropané samozřejmě nebudou tolerovat tuto nadnárodní nadstavbu, která nejenže neodůvodňuje svou existenci, ale také žene Starý svět do otevřeného konfliktu s naší zemí.  Spojené státy jsou připraveny bojovat s Ruskem nejen do posledního Ukrajince, ale i do posledního Evropana. 

I během studené války byl Pentagon při sebemenším nebezpečí ze strany SSSR připraven proměnit Evropu v radioaktivní poušť. Je nepravděpodobné, že by se v myslích amerických stratégů něco změnilo.”

Otázka: jak to zapadá do skutečnosti, že Spojené státy a Evropa jsou hlavními spojenci?

Nikolaj Patrušev: “Paradox spočívá v tom, že Washington má přímý zájem na rozpadu Evropské unie, aby zlikvidoval svého ekonomického konkurenta, zabránil Evropě v rozkvětu prostřednictvím spolupráce s Ruskem.  Američané už udělali hodně pro to, aby Starý svět ztratil status silného ekonomického hráče. 

V mnoha ohledech právě to je důvod, proč Washington spřádá příběh protiruských sankcí. Jsme svědky radikální změny ekonomického modelu EU založeného na kombinaci levných energetických zdrojů z Ruska a vyspělých evropských technologií.

Nemenší ránu Evropě zasadí realizace společných plánů s Washingtonem na snížení surovinové a technologické závislosti na Pekingu. 

Kromě toho je EU v migrační slepé uličce. Mnozí z migrantů se nejen nechtějí integrovat do evropské rodiny, ale také si vytvářejí vlastní chalífáty a nutí místní úřady a obyvatelstvo žít podle jejich zákonů. Spolu s nimi (migranty) se do Evropy vydávají zástupci zločineckých skupin a militantů. 

Pachatelé významných teroristických útoků z posledních let v Londýně, Bruselu a Paříži byli občané EU – ti, kteří pochází z už existujících národních enkláv v Evropě. 

Když si připomeneme, že Al-Káida, ISIS (mezinárodní teroristické organizace, v Ruské federaci zakázané) a další teroristické organizace byly ve své době vytvořeny Spojenými státy a teroristy v Sýrii a Iráku cvičí instruktoři CIA, tak není vyloučené, že titíž lidé stojí za přípravou teroristických útoků v Evropě. Jejich cílem je destabilizovat situaci na kontinentu, jehož budoucnost je USA lhostejná.

USA dominují Evropě a ignorují tu skutečnost, že vedoucí role na kontinentu byla historicky přidělena Rusku.  V XIX. století – Ruské říši, v XX. století – Sovětskému svazu. Tak tomu bude i v 21. století.”

Patrušev: Rusko je schopno zničit každého nepřítele, včetně Spojených států:

„Američtí politici, kteří jsou drženi v zajetí vlastní propagandy, jsou z nějakého důvodu přesvědčeni, že v případě přímého konfliktu s Ruskem jsou Spojené státy schopny zahájit preventivní raketový úder, po kterém už Rusko nebude schopno reagovat. To je krátkozraká hloupost a navíc velmi nebezpečná.“

Kolektivní Západ se v zásadě nehodlá poučit z minulosti.

“Západní „Internacionála“ se postavila proti naší zemi více než jednou. Buď pod prapory Poláků a Švédů, pak s napoleonskými orly, pod britskou vlajkou nebo pod nacistickým hákovým křížem. Výsledek je stejný – všechny pokusy rozdrtit Rusko jsou marné. Západ, který se nechce poučit, znovu a znovu stoupá na stejné hrábě”.

Podle Patruševa, tím, že zapomněli poučení z historie někteří na Západě už mluví o pomstě, která povede k vojenskému vítězství nad Ruskem.

“K tomu můžeme říci jednu věc. Rusko je trpělivé a svou vojenskou převahou nikoho nezastrašuje. Má ale moderní unikátní zbraně schopné v případě ohrožení své existence zničit jakéhokoliv protivníka včetně Spojených států.”

Nikolaj Patrušev: O sankcích:

“Pod tlakem Washingtonu mnoho západních společností opustilo ruský trh. Vážně se však mýlili, když počítali s kolapsem naší ekonomiky a nárůstem protestních nálad.

V posledním desetiletí Západ realizuje myšlenku vytvoření takového technologického řádu, ve kterém by měl vzkvétat pouze on, zatímco zbytku světa je předurčeno místo na periferii socioekonomického rozvoje. Proto západní představitelé zuří nad odměřenou reakcí Ruska na sankční tlak. Naše země dráždí vládce USA a Evropy svou ekonomickou nezávislostí, nezávislostí na surovinách, vědeckým myšlením. 

Samotné západní země jsou zcela a zcela závislé na nadnárodních společnostech a světových ekonomických řetězcích. Pokud by byly například vůči Anglii nebo Francii uvaleny sankce stejné úrovně jako vůči naší zemi, tyto státy by se rychle dostaly do chaosu.

Rusko se přitom nechystá uzavřít svou ekonomiku před světem. Zůstane otevřená a integrovaná s ekonomikami suverénních zemí, které mají zájem o vlastní prosperitu, a to i prostřednictvím spolupráce s námi”.

Otázka: Je zřejmé, že podkopání ruské ekonomiky a vyčerpání ruské armády jsou dvě strany stejné strategie, kterou se Západ snaží realizovat už více než století?

Nikolaj Patrušev: “Samozřejmě. Člověk by neměl naivně předpokládat, že metody ekonomické agrese jsou měkčí a humánnější. Evropské země a Japonsko například zastavily dodávky řady léků do Ruska, včetně těch životně důležitých. 

V tomto ohledu západní farmaceutické firmy důstojně pokračují v „tradicích“ svých předchůdců. Je dobře známo, že většina z těchto společností ve své době pracovala na vývoji jedovatých plynů a plynových komor, které si objednalo nacistické Německo. To znamená, že plně podporovali ideologii genocidy tzv. „nadbytečných“ národů.

Vzpomeňme, jak stejní Anglosasové krmili nacisty ve 30. letech v naději, že je nasměrují proti Sovětskému svazu. Poté, co si Washington a Londýn vysloužily finanční a geopolitické dividendy z výsledků druhé světové války, se dnes opět oddávají nacismu a fašismu. S využitím Ukrajiny se nebrání rozpoutání celoevropského nebo dokonce globálního konfliktu a myslí si, že jim projde cokoliv.”

Patrušev: Rusko nezachrání Spojené státy před kolapsem:

Rusko zachránilo Spojené státy před kolapsem nejméně dvakrát, během války za nezávislost a občanské války, ale dnes není radno pomáhat Spojeným státům udržovat jejich celistvost a obyčejní Američané pro to nehnou ani prstem.

“Obyčejní Američané nehnou ani prstem v zájmu zachování celistvosti Ameriky, protože si uvědomují, že jejich úřady je nepotřebují. Americké úřady, které nevědí, co dělat, se krok za krokem ničí.

Problém Ameriky je, že hrála příliš mnoho geopolitických her a zapomněla na své vlastní naléhavé problémy.  Zatímco Spojené státy ve svých vojenských biologických laboratořích vynalézají nové viry, aby zničily národy nevhodných zemí, kdysi čistá americká města se topí ve špíně a odpadcích.

Americká finanční pyramida, postavená na náklady tiskárny, znovu a znovu přináší hmatatelné neúspěchy.  Model neřízené emise, kdy jsou jakékoli ekonomické problémy doslova zaplaveny penězi, nemůže fungovat věčně. Se zahraničním dluhem přesahujícím 31,5 bilionu dolarů se USA stále sebevědoměji posouvají směrem k defaultu. Pokles úrovně důvěry v dolar, který není podpořen skutečným zbožím, stejně jako systém nafouknutých spekulativních transakcí na akciovém trhu přivede Spojené státy k silné finanční krizi”.

Otázka: Bez ohledu na to, jak pateticky to může znít, Rusové nejenže nechtějí válku, ale nechtějí ani smrt Spojených států ani žádné jiné země.

Nikolaj Patrušev: “Naprosto souhlasím. Naše staletí stará kultura je založena na spiritualitě, soucitu a milosrdenství. Rusko je historickým obhájcem suverenity a státnosti všech národů, které se k němu obrátily o pomoc. Rusko zachránilo Spojené státy minimálně dvakrát – během války za nezávislost a občanské války.  Ale věřím, že tentokrát pomáhat Spojeným státům zachovat jejich celistvost je nevhodné (neúčelné?).”

 

Celý rozhovor s Nikolajem Patruševem – zdroj: https://rg.ru/2023/03/27/oni-sovsem-strah-poteriali.html,  pro Pokec24 přeložila Janinna

3.5 6 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 11 měsíci

Ano, správně. Území Texasu, Nového Mexika, Kalifornie, Colorada, Kansasu patřila nejdříve Španělsku a pak Mexiku. Když roku 1805 dorazil ke kmeni Pawneeů do Kansasu oddíl amerických vojáků a žádal náčelníky, aby se podřídili Bílému otci ve Washingtonu, odpověděli, že jsou spokojeni se stávajícím Bílým otcem v Madridu. I Florida byla španělská. Ten zbytek francouzský,… Číst vice »

maxim
maxim
před 11 měsíci

Ano …, je to pravda … Rusko zachránilo Spojené státy minimálně dvakrát – během války za nezávislost a občanské války. Ale věřím, že tentokrát pomáhat Spojeným státům zachovat jejich celistvost je nevhodné (neúčelné?).”
Rusko a SSSR rovněž zachráňovalo vícekrát psychopatickou Evropu, už to ale neudělá …

Naposledy upraveno před 11 měsíci uživatelem maxim
mikkesh
mikkesh
před 11 měsíci

No, silný kafe. Co na to asi řekne Karel2002 s “historikem” žáčkem? Zpět k článku. Snad jen věta – “Naše země dráždí vládce USA a Evropy svou ekonomickou nezávislostí, nezávislostí na surovinách, vědeckým myšlením.” – Je špatně a vylučuje ostatní řečené. Správně by mělo být – Naše země dráždí vládce USA a maňásky z Evropy… Jsem… Číst vice »

cablik
cablik
před 11 měsíci

Přesně tak zas nacisté dostanou do držky a s EU je též třeba skončit takové hlouposti co prosazují jsou nebezpečné a likvidační.

spartak
spartak
před 11 měsíci

Mno. Chápu Rusko za takové řeči.USA již přes 200let budují svou politickou kulturu drancování a vraždění ,zato Sovětský svaz svou mírovou politikou přišel o největší přednosti své charakteristiky a dnes okleštěný o západní země vč.ČR zachraňuje co se dá i území na kterém bují světový nacismus.