Tak to je nejvíc!

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Sakra, já ten zemědělský článek snad nevydám. Měl vyjít dneska, ale copak to jde, když se nám v Práglu dějí naprosto neuvěřitelné věci? V posledních dnech mám pocit, že jsem naprosto z jiné planety. Sedím si takhle na rodné hroudě a pomalu plánuju, jaká semínka zastrkat do hlíny, jako že svět se může zbláznit, ale zaseto být musí, hodnotím si svoje svoje sobotní vystoupení na demonstraci, říkám si, že to bylo dobré a že ze mě začíná být docela úspěšný vymetač takových akcí…

A do toho se dozvím, že v Praze nastává úplně nový demonstrační level, jaký tu ještě nikdy nebyl a podle mě už snad ani nikdy nebude.

Dnes ve středu 15.3.2023 bude prosím úplně první demonstrace pro nic. Studenti Vysoké školy ekonomické dnes budou demonstrovat za odvolání děkana národohospodářské fakulty Ševčíka. Proč? Protože nic neudělal.

Já vím, že všichni vědí, o co jde, ale shrnu celou situaci:

V sobotu jsme si spořádaně a pokojně demonstrovali proti vládě a proti bídě, o čemž informovala všechna zahraniční média. Jen ta česká, co jsou mnohem pravdomluvnější, z toho udělala proruskou demonstraci. Ale to jsme čekali, pravda a láska to u nás přesně takhle dělá – to je ten jejich optimismus, že co čtenář či divák, to blbec.

Po skončení této demonstrace se našlo pár lidí, kteří uspolechli výzvu Slávka Popelky a vyrazili na schodiště před Národním muzeem, kde hulákali na policisty, aby sundali ukrajinskou vlajku z průčelí muzea. Pak se stalo, co se stát muselo, došlo na strkanici, těžkooděnci začali vytlačovat dav, všechno jsme to viděli na bambilionu videí a všichni jsme si udělali vlastní názor, kdo to vyprovokoval a co byla ta jiskřička, která všechno zažehla. Už se k tomu nebudu vracet, je to zbytečné.

Někde uprostřed tohodle všeho byl i děkan Ševčík. Policajt ho přitlačil na kamenné zábradlí a tak byl vyfocen nějakým režimním intervjukem.

A co bylo dál?

Nic.

Ševčíka přitlačili k zábradlí. Tečka.

Na demonstraci nijak nevystupoval, neříkal žádný projev, neměl žádný podíl na organizaci, prostě tam jen byl. Nezaznamenal jsem, že by vnikl do budovy muzea, nezaznamenal jsem, že by mlátil do policajta, nezaznamenal jsem, že by ho zatkli nebo obvinili. A i kdyby to tak bylo, do dnešního dne nejsou známy žádné podrobnosti.

Přesto už stihl vzniknout otevřený dopis požadující děkanovo odstoupení. Je na něm hezkých pár desítek jmen. Všechno samí uvědomělí mladí lidé, kteří už děkana nechtějí. Proč ho nechtějí? Protože nic neřekl, nic neudělal, jen tam byl. První dopis vysokoškolsky vzdělávané mládeže, která chce odvolat děkana, protože je prostě sere. Nic jiného se nestalo.

Takhle nějak vypadaly hony na čarodějnice, že? Byla v blbý čas na blbém místě.

Znovu opakuji, nezaznamenal jsem, že by Ševčíka z něčeho obvinili, natož aby ho za něco odsoudili před nezávislým soudem. Chtějí ho odvolat za to, že tam byl a protože svými názory narušuje jejich ubohou mileniální rovnováhu.

Samozřejmě nestačil jen dopis, oni dneska dokonce budou demonstrovat. Já se tam snad pojedu podívat, protože tohle je nový level protestování. Ty projevy, to bude stát za to. Děkane odstup, ty hajzle jeden, protože jsi nic neudělal, nikde jsi nemluvil, nezpůsobil jsi žádnou škodu, jen ses šmejde nechal přitlačit k zábradlí od policejní gumy a u toho tě vyfotili. Ta fotka konečně ukázala, jaký jsi zmetek a i když jsi před zákonem úplně stejně čistý jako včera, odstup satane!

Soudruh rektor Petr Dvořák si také smočil a chce akademickému senátu navrhnout Ševčíkovo odvolání. Doufám, že to udělá písemně a zdůvodnění se dostane na veřejnost. To bude jak z Rudého práva roku 1950. Protože Ševčík byl u muzea, musí být odvolán. Nebo tam fakt napíšou, že jim vadí Ševčíkovy názory? Jako to udělali v tom otevřeném dopise? U milených Jálů to chápu, jsou mladí a blbí až na půdu, ale tohle pánům profesorům přeju. Leckdo z nich ještě předchozí režim zažil. A teď si ho na Ekonomické fakultě zase pěkně obnoví. Vyhodit člověka za to, že někde byl.

Páni akademici, přeji vám hluboký a trvalý zážitek, toto rozhodování se vám vpálí hodně hluboko… Bude to na úrovni podpisu Anticharty, za kterou se pak různí Svěráci stydí dodnes a snaží se svou hanbu zahalit do moralizovaného komunistobijectví… Tak hrdinně bojovali proti KSČM, až si na Hrad zvolili komunistického rozvědčíka, který byl v režimních strukturách zaháčkován naprosto dokonale a ještě to po volbách drze přiznal.

Až se jednou režim otočí a z vás budou největší bijci dnešní demokratury, tak víme proč. Protože nikdy ze sebe nesmyjete tu hanbu, kterou budete muset brzy podepsat a do konce života ji budete schovávat za horlivé posluhování nové době. Stejně jako vaši předchůdci nejprve pěkně kolaborovali s komunisty a pak, když už to nebylo nebezpečné, byli největší bojovníci proti krotké a neškodné KSČM.

Chce se mi blejt, velebnosti.

Takže se všichni dívejte. Urválci se dneska sejdou a pěkně na veřejnosti budou demonstrovat za to, že Ševčík byl u muzea a musí za to být příkladně potrestán. Dívejte se, jaké máme rektory a akademiky. Dívejte se, jestli se mezi nimi najde někdo statečný, ale silně o tom pochybuju. Dívejte se na naše elity. Ty nejelitnější ze všech. Dívejte se na naší revoluční mládež. Tohle je budoucnost, kterou nám připravují.

Vy, co nechápete, proti čemu jsme v sobotu protestovali, podívejte se na přímý přenos z dnešní studentské demonstrace proti Ševčíkovi. Nepochybuji o tom, že tam budou štáby všech televizí a hlavní řečníci budou mít možnost se vyjádřit i v České televizi.

K tomu nebude vůbec nutné něco dodávat. Oni nám to ve svých projevech řeknou sami. Podívejte se pak na výstupy z jednání akademického senátu a rektora. Všechno se od nich dozvíte. Ta mravní bída z toho přímo stříká.

A to říkám jako člověk, který by Ševčíkovi do očí vmetl, že tam blbec neměl lézt.

Jdu věnovat ředkvičkám.

 

Zdroj: LitterateCz

Potud Vidlák. Následuje text otevřeného odpisu adresovaného rektoru VŠ ekonomické Dvořákovi. Dopis podepsalo k této chvíli několi desítek významných českých intelektuálů a podnikatelů a další se přidávají.

NECHTE UČIT ŠEVČÍKA!

Otevřený dopis rektoru VŠE Petru Dvořákovi

Vážený pane rektore,

velice nás znepokojila Vaše výzva, adresovaná doc. Ing. Miroslavu Ševčíkovi CSc., aby rezignoval na funkci děkana Národohospodářské fakulty VŠE z důvodu účasti na demonstraci Česko proti bídě (11. 3., Václavské náměstí, Praha) a přítomnosti při incidentu před vchodem do Národního muzea.

Účast na demonstraci je ve svobodné a demokratické zemi právem každého člověka, děkany nevyjímaje. Jste-li opačného názoru, pak nás vracíte před rok 1989.

Miroslav Ševčík však nejednal jen v souladu se svým ústavním právem. Svým chováním dal příklad nám všem, když se zastal muže, zraněného po nevybíravém policejním zásahu. Přítomnost pana děkana na ochozu Národního muzea neměla jiný cíl, než vyvolat jednání s velitelem zásahu a přimět jej k takovému postupu, na jehož konci nebudou další zranění lidé. Chybělo málo, a mezi těmi potlučenými či odvlečenými byl i zcela pokojně vyjednávající děkan Vaší univerzity.

Jsme pohoršeni tím, že místo abyste se jej jako svého kolegy zastal, využíváte lživých a manipulativních mediálních výstupů k jeho další diskreditaci.

Tímto Vás důrazně žádáme o změnu stanoviska. Ve hře je nejen Vaše osobní čest, ale i dobrá pověst Vámi řízené alma mater. Máte výjimečnou příležitost prokázat, že i Vám je návrat České republiky k totalitním praktikám cizí. Pokud ji nevyužijete, i my budeme žádat rezignaci. Nikoli však děkana Ševčíka, ale Vaši.

 

4.3 7 hlasy
Hodnocení článku
25 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Georg
Georg
před 1 rokem

Nedá mi to a něco k diskutéru Prodost. Zřejmě jste celou knihu, lépe to nazvat dílem, které má čtyři díly, jen první díl má 814 stránek, nečetl. Já jsem četl jen vybrané pasáže z tohoto díla. Myslím, že jste knihu nečetl, vychází i z toho o co v tomto díle jde o čem se tam jedná. Podtitul této… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Pokrač.: Já bych tak nepředbíhal, to samé bych mohl říci o dnešním vývojovém stavu současného kapitalismu, kdy se kapitalismus odtrhl ve smyslu “hodnoty” , klasiků od reálných hodnot. Historicky kapitalista vyráběl výrobky, ony byly směněny na trhu a prodejem proměněny za peníze, které představovaly reálnou hodnotu. Byla tak říkajíc vytvořena skutečná hodnota.… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Rektor je zbabělec ! A ti, kterým děkan Ševčík nevyhovuje, ať opustí fakultu. Třeba i samotný rektor.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Zrušit VŠE. Děti toho moc z výuky zjevně nepochopily, děkanát stojí za prd tak proč to živit. Pošleme raději peníze na vymírání Ukrajinců, což naše vláda úspěšně dělá…nebo koupit masticky

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

na svrab a neštovice, kterým se tu začíná dařit….

Jana
Jana
před 1 rokem

Kde mohu podepsat otevřený dopis na podporu docenta Ševčíka?

shoty
shoty
před 1 rokem

Myslím, že by bolo vhodné, aby sa aj Ševčíkove deti, ak nejaké má, postavili za jeho odvolanie a adekvátne potrestanie. Potom sa to bude už blížiť k dokonalosti.

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  shoty

To je jistě humor! To pro všechny, co by mohli být pohoršeni. V padesátých letech to tak někdy probíhalo.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Anonym

Pavlík Morozov byl vzorem…

cablik
cablik
před 1 rokem

Jo to je pravda že pan Ševčík neudělal nic ale byl na protivládní demonstraci a to se neodpouští z ODS by nechali do demonstrantů střílet. Jít strhnout tu vlajku byla hloupost a demonstraci to pokazilo protože si o nás náckové budou otírat hubu.

unkas
unkas
před 1 rokem

Vidláku, dobrý, ale nepleť si pojmy – NEOLIBERÁL rektor Petr Dvořák. Žádný soudruh, ale neoliberál. Nikam se nedostaneme, pokud nebudeme věci nazývat pravými jmény. A dnes nás ničí liberalismus – ve službách nadnárodního kapitálu a korporací.

shoty
shoty
před 1 rokem
Odpověď uživateli  unkas

Čo má buzerovanie niekoho za názory spoločné s liberalizmom…

JK
JK
před 1 rokem
Odpověď uživateli  unkas

Přesně tak. Také mě vždy zarazí a nepřidá to na věrohodnosti, jak se mnozí lidé vše špatné a odpudivé snaží, ať záměrně nebo z hlouposti, krkolomně naroubovat na 33 let opoziční komunisty a případně jejich stejně tak dlouho mrtvý systém. To svinstvo, co se zde děje, stupňující se zmrdství činovníků dnešní moci, to vše… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 rokem
Odpověď uživateli  JK

Vyhazování z práce, ze škol, to u nás naposledy praktikovali soudruzi (50. léta, normalizace). Tak se nedivte, když Vidlák titulem “soudruh rektor” dělá příměr, ukazuje paralelu.

JK
JK
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Vyhazovalo se z práce a ze škol, což byly jemnější formy postihu, i za Protektorátu, i za Císařepána, i za dominance církve. Ani za Masaryka se nesměla překročit lajna. Měli to lidé těsněji navázaní na systém, kteří se však nehodlali vzdát vlastního myšlení, VŽDY náročnější o rozhodování mezi slepou loajalitou a sebeúctou. To opravdu nevymysleli a nezavedli soudruzi.… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  unkas

To už není liberalismus ale čistokrevný fašismus.

Prodost
Prodost
před 1 rokem

Milan Kudera “Žert”. Znáte? Můžete zhlédnout i film. Inu bolševika v sobě nezapřou. Ať se vám to líbí, nebo ne, přečetl a prostudoval jsem celý “Das Kapital” a proto vím, že toto je teprve ten pravý marxismus. To, co za něj vydávali předchozí totalisté, to byl pouze “výtah”, navíc upravený zcela jiným směrem. Spousta… Číst vice »

unkas
unkas
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Prodost

ukázová demagogie nebo ukázková nevzdělanost. Základní otázka – komu to slouží? Současný liberalismus a neoliberalismus dostává prvky a postupy fašismu – před 100 lety jako dnes slouží pravici, nejbohatšímu kapitálu. Korporacím, bankám, BlackRock, Vanguard, a těm kdo je vlastní. Marxismus, ať si o něm myslíte co chcete, byl zamýšlen a napsán ve prospěch pracujících lidí…… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  unkas

Domnívám se, že máte pravdu. Toto co se děje dnes s Marxismem nemá nic společného. A to ať s ním souhlasím, nebo ne. Na dnešní marasmus se ani žádná ideologie napsat nedá. Respektive dá a napsal ji nějaký John Foster Dulles. Je to odstavec dlouhý asi jako příspěvek nicka Prodost. A musím uznat, dle tohoto… Číst vice »

vachav
vachav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  unkas

Souhlas-pan Prodost zplodil šílený blábol.

Prodost
Prodost
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vachav

Pánové, jedinou věc bych vám rád sdělil. Všechno, co v rámci tzv. ideologie vzniklo v písemné podobě a bylo vyučováno a vyžadováno tomu věřit a tím se také řídit, byl podvod a nic než podvod. Vždy šlo o mix faktů, polofaktů a záměrných blbostí! Nepřehlédněte laskavě, že to bylo vždy “institucionalizováno”, aby “lid obecný” nepochyboval o “boží vůli”, později o spravedlivém… Číst vice »

jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Prodost

Vaše “sdělení” si Prodoste strčte laskavě za klobouk. Nebudu hodnotit, zda se jedná “pouze” o šílený blábol nebo provokaci za účelem dehonestace NR. Jen pro příklad, Blank byl Leninův (Uljanovův!) dědeček,z matčiny strany, pokud se nemýlím, nikoliv otec. Já jsem “Čech jako poleno”, Slovan, po rodičích, ale jsem silně alergický na antisemitské… Číst vice »

jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem

Pokud mají vyučující na VŠE ještě pud sebezáchovy, pak se za Ševčíka postaví, ve vlastním zájmu. Jestli ale ne, s pravděpodobností hraničící s jistotou spustí mechanismus, který nakonec semele i je. Studenti si budou vynucovat, a vynutí, jak se bude “vyučovat a zkoušet”, a kdo je ten správný “progres”. Kdo se nepodrobí, půjde. Pokrok, demokratický vývoj,… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem jbskalensky
Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 rokem
Odpověď uživateli  jbskalensky

Na VŠE začala Kulturní revoluce.

vachav
vachav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  jbskalensky

Takhle začíná vládnout ulice.