Volební právo od 16 let? Prezident Pavel by byl pro!!!!

To je titulek, že?? Také vám to bere dech? Vší moudrosti futrál z Hradu jedene jako parní stroj, úžasné síly zdroj! Je k nezastavení!

Ale dejme si nejdříve včerejší článek z Novinek. cz!

Volební právo od 16 let? Prezident Pavel by byl pro

Prezident Petr Pavel by pravděpodobně byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných 18 na 16 let. Mladí lidé podle jeho zkušeností mají dostatečný přehled o situaci v zemi a rozhodně by neznamenali u volebních uren bezpečnostní riziko.

Prezident to v úterý řekl během besedy na Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku, které navštívil během svého dvoudenního pobytu v Moravskoslezském kraji. Dotaz týkající se možnosti volit od 16 let mu položil jeden ze studentů.

Pavel uvedl, že za poslední čtyři roky absolvoval řadu besed se studenty středních škol po celé České republice. Během nich dospěl k názoru, že mladí lidé mají dostatečný přehled o dění v zemi.

„Často větší než generace jejich rodičů, kteří už mnohdy na věci veřejné z různých důvodů rezignovali,“ poznamenal. Dodal, že šestnáctiletí voliči by podle něj nebyli hrozbou pro český volební systém. „Naopak,“ řekl.

Na podvečerním brífinku pak k tématu ještě podotkl, že v některých zemích je hranice volebního práva nižší než 18 let, takže by se Česká republika mohla inspirovat. Na dotaz, zda by tento krok měl jít v ruku v ruce například se snížením hranice plné trestní odpovědnosti, však Pavel nemá jednoznačnou odpověď. „Je to spíše otázka pro právníky,“ řekl.

Snížení věkové hranice u volebního práva na 16 let je téma, které se řeší v některých dalších zemích. Například v Německu poslanci tamního Spolkového sněmu už rozhodli, že do europarlamentu budou moci volit lidé od 16 let.

Podobné úvahy mají i zástupci některých spolkových zemí. Podle některých zastánců by to vedlo k vyšší volební účasti. Odpůrci argumentují tím, že od sebe nelze oddělovat věkové hranice pro plnoletost, právní odpovědnost a právo volit.

V Česku o snížení hranice u obecních voleb hovořili před lety například zástupci STAN či Strany zelených. Aktivní volební právo od 16 let mají obyvatelé Nikaragui, Brazílie či Rakouska. Obyvatelé Malty, Estonska mohou v 16 letech volit v komunálních volbách.

A k článku je připojena také anketa, co si o tomhle šíleném futrálově nápadu myslí čtenáři Novinek. Okamžiku tvorby textu skore vyhlíželo takto:

1

Jednoznačná odpověď na moudrofutrálův úlet!

Tak žádné bezpečnostní riziko pro volby… A prý šestnáctiletí mají dostatečný přehled o dění v zemi a dokonce lepší než jejich rodiče….

A jestlipak to také doprovodí návrhem, aby se to snížení věkové hranice netýkalo jen aktivního volebního práva, ale i toho pasivního? Tedy práva BÝT volen do funkce! Proč pro senát a prezidenta požadovat alespoň 40 let věku, když futrál zjistil na besedách ve školách, že 16 stačí pro aktivní volbu. Tak proč by teenager nemohl hnízdit na Hradě místo něj?

A futrál zůstal věren sám sobě, stejně jako u podpisu důchodové loupeže. když dostal otázku, zda by tento krok měl jít v ruku v ruce například se snížením hranice plné trestní odpovědnosti, však Pavel nemá jednoznačnou odpověď. „Je to spíše otázka pro právníky,“ řekl.

Prostě člověk se silným názorem!!! To prý není dotaz pro něj, ale pro právníky!!!! To on prosím neeee! S tím ho neobtěžujme. On ví, že šestnáctiletý fracek je kvalifikován vybírat ty, co mají spravovat stát, ale neví, jestli má nést plnou odpovědnost za svoje činy?

Já nechápu, proč by někdo v šestnácti mohl volit, ale nesmí například řídit auto, pít legálně alkohol, získat zbrojní průkaz nebo třeba průkaz svářeče nebo získat průkaz revizního technika. Nebo se, bez souhlasu rodičů oženit! A tak podobně! To všechno nesmí a nemůže. A volit prý ano!!! Prostě – vší moudrosti futrál! Který si vždycky vybere jen to, co mu někde přinese nějaké politické body. A do kontroverzí nejde. To je otázka pro právníky. Jak u důchodů, tak v tomto případě. S tímhle vizuálem jsme to doopravdy vyhráli…

Prostě i on ví, že mladí se dají daleko snáze zblbnout než starší, kteří už leccos nezbaští. To je to celé! Že se s nimi dá dokonale vorat!

Autor: Petr Vlk, zdroj: Kosa zostra

5 5 hlasy
Hodnocení článku
19 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 11 měsíci

Pokud bude uzákoněno volební právo od 16 let, generál Pavel dostane v prezidentských volbách v roce 2028 nikoliv 60, ale 70 procent voličských hlasů ( v Praze 99 procent). A současná pětikoalice se v příštích volbách na podzim roku 2025 už nebude muset spoléhat na svůj ústavní soud, s volebními hlasy mladistvých dosáhne vždy většiny. Pokud… Číst vice »

maxim
maxim
před 11 měsíci

K tomu vzdělávání dětí, plnoletosti a s ní související úrovní inteligence (IQ) je potřeba trochu osvěty … Jsou minimálně dva druhy inteligence … 1) sociální inteligence, zkráceně schopnost emocionálního pochopení a porozumění druhým lidem, takovou inteligenci získávají děti i dospělí jenom ve “škole života” wiz wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/Soci%C3%A1ln%C3%AD_inteligence 2) to nazvu jako edukativní inteligenci (ta… Číst vice »

Georg
Georg
před 11 měsíci

Někdo zde napsal, až budou dobře vyškoleny učitelky v MŠ… ? Již jsem o to v diskuzi psal, jak vnuk, žák 1.třídy přišel v době prezidentské kampaně domů, aniž bych se ho na něco ptal, řekl, že ve škole byly volby. Sdělil mě, představ si dědo u nás ve třídě volili Babiše jen tři, smál… Číst vice »