CVVM: velmi špatné hodnocení vlády Petra Fialy

Agentura pro výzkum veřejného mínění CVVM přinesla dlouho očekávaný průzkum, ve kterém hodnotila pozici premiéra a vlády ve veřejnosti.

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek

Závěry jsou ještě horší, než by se dalo očekávat. S činností vlády je spokojeno pouhopouhých 27% občanů a nespokojeno s její prací jež 69% našich spoluobčanů. To jsou velmi závažná čísla po zhruba roce a čtvrt činnosti Fialovy vlády. A zdá se, že  pokračuje degrese popularity vlády bude pokud i v dalších měsících. Tedy, pokud vláda nezmění svůj přístup k vládnutí. Už dnes je možné říci, že za 30 let existence České republiky by se našlo jen málo vlád, které byly nepopulárnější, nežli je vláda současná.

Nepopulárnější byly především všechny vlády Petra Nečase a také kabinet Mirka Topolánka. Z dalších vlád, mimo ODS byla méně populární v závěru svého působení již pouze vláda V. Špidly, která ovšem měla na začátku svého fungování celkem slušnou popularitu.

A jaké jsou příčiny tohoto velmi nepříznivého vývoje v podpoře vlády mezi občany? Již na začátku činnosti této vlády jsem upozorňoval na to, že většina ministrů  nemá žádné zkušenosti s praktickým vládnutím nebo s praktickým vykonáváním vysoké manažerské funkce a podstatná část ministrů má jen malou odbornost a znalost resortu, který řídí. Odstrašujícím případem je zejména ministr financí Stanjura, který pro výkon této funkce nemá žádné praktické ani teoretické zkušenosti.

Stále větší počet občanů se domnívá, že vláda vlastně neví, co má dělat. A že se stará o Ukrajinu více nežli o své vlastní občany. Vláda zkrouhla důchodcům valorizaci k 1. červnu a pokračuje ve svých antiseniorských úvahách nad důchody. A samozřejmě, že každý důchodce si dokáže alespoň zhruba vypočítat, o kolik vlastně peněz zmrzačením valorizačního vzorce měsíčně přišel. Průměrný důchod měl být zvýšen původně o 2700 Kč a toto navýšení bude o 1700 nižší.

Vláda začala s omezováním, s redukcí některých veřejných služeb. Mám na mysli především poštu a dále finanční úřady.

Počet filiálek České pošty v zemi se má snížit od června o 10%. Ale výběr poštovních úřadů, které mají být zrušeny je velmi chaotický a v zásadě generuje ještě větší problémy se zvětšující se docházkovou vzdáleností a s dobou čekání na poštách. Přitom na uzavírání poštovních filiálek vláda získá úsporu všeho všudy 700 mil. Kč. Omezením sítě finančních úřadů získá z hlediska objemu výdajů státního rozpočtu ještě titěrnější částku – 150 mil. Kč. Na druhé straně vláda využívá strach občanů z konfliktu na Ukrajině a jak vládní činitelé, tak mainstreamoví publicisté balamutí veřejnost o tom, proč je potřeba navyšovat zbrojní výdaje na úroveň 2% HDP. Tuto úroveň chce vláda už v příštím roce dosáhnout a tak informuje přes spřízněná média o nákupu amerických stíhaček za 100 miliard, německých Leopardu za 20 miliard a švédských obrněných vozidel pěchoty za cca 50 miliard.

Tím největším problémem, k jehož rozvoji vláda také přispěla, je nezvládnutí inflace, drahoty.  Ta se sice snížila v březnu na necelých 16%, ale vláda již straší tím, že navýší sazby DPH již v polovině tohoto roku. To ve svých důsledcích bude znamenat další oživení inflace. Takže můžeme říci, že lidem bude dále klesat životní úroveň. A toto nepříjemné očekávání, pociťované lidmi velmi intenzivně, je důvodem, proč vládě klesla popularita na jednu z nejnižších úrovní, které vlády ČR za posledních 25 let zaznamenaly.

 

4.6 9 hlasy
Hodnocení článku
20 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

V komentáři k výsledkům CVVM napsal iRozhlas, že je společnost rozdělena na dva nesmiřitelné tábory a pak jen okecávání bla,bla,bla. Vůbec neuvedeno to hlavní, to jsou procenta. Tak se to s námi koulí všude…

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Co je to za ministra financí? Po Klausovi se otřel o Stanjuru i Zeman20. dubna 2023  11:30
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/stanjura-zeman-deficit-fiala-dph-rozpocet-zeman-klaus.A230420_101228_ekonomika_ven

Pozoruhodné, ještě “včera” nemyslitelné….

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Ivan Bartoš říkal, že pro jeho vstup do politiky byla rozhodující nenávist k Paroubkovi a jeho (tehdejší) ČSSD. Tzn. i láska k ODS, Kalouskovi, Schwarzenbergovi, Julínkovi, Rakušanovi a spol. Proto Fiala s Kalouskem Piráty tak chválí pro jejich údajně “svěží nápady”. Petr Hájek správně říká, že ODS, TOP09, STAN, Piráti a Lidovci mají úplně stejný program (důkaz..účelová předvolební… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Nicméně, rozhodující nejsou průzkumy veřejného mínění, ale volby. A v těch posledních nedávných dvou volbách vyhráli jednoznačně kandidáti vládní pravicové pětikoalice. I v těch senátních, i v těch prezidentských. “Agent Pávek” sice říkal, že není vládním kandidátem, ale pro vládu byl jejím kandidátem a my všichni víme, že byl jejich kandidátem. Proto se bude situace ČR, životní… Číst vice »

Prodost
Prodost
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Tak volby, říkáte. Jenom namátkou ty poslední – Pávek. Zdejší volební výsledky byly odevzdány v 15:10, ovšem hned ve 14:00 soudruzi ze Seznamu.cz oznamují výsledky a oslavují vítězného Pávka, navíc i s přesným skóre, které bylo vydáno později jakožto oficiální. A tak dávám k úvaze, zda má vůbec smysl obtěžovat se trapným divadlem, zvaném volby, zejména… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Prodost

To je přece jednoduché. Po celou dobu voleb zpovídá agentura pro výzkum veřejného mínění lidi z určitého vzorku (města, venkov…Čechy, Morava) v počtu asi 10000 lidí. Odpovědi se strkají do počítače a ve 14 hodin druhého dne agentuře vyjdou stejná čísla, jaká se lidé dozví po kompletním sečtení hlasů v 15:20. Protože 10000 vhodně vybraných lidí ke… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem

Pan Paroubek píše, “že většina ministrů nemá žádné zkušenosti s praktickým vládnutím nebo s praktickým vykonáváním vysoké manažerské funkce a podstatná část ministrů má jen malou odbornost a znalost resortu”. Nejsem zkušený politik, ale myslím si, že ona zkušenost “vládnout” se lze naučit jen při vládnutí. Je to více méně “profese, řemeslo”. Pravdou je, že někdo se… Číst vice »

vachav
vachav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Když jsem kdysi v diskusi poukazoval na to,že v tomto státě může jeden člověk dělat půl roku ministra školství a druhý půl roku ministra zemědělství,čili zřejmě genius,bylo mi oponenty vysvětleno,že ministr je víceméně organizátor a manažer,a na odbornou stránku má desítky náměstků a poradců.Jenže,a to jste jistě zaregistroval,ty parchanti vyházeli všechny odborné persony a nahradili je… Číst vice »

jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

“Vyučit se na ministra” skutečně nejde, to je pravda. Na druhou stranu je to nejvyšší řídící funkce státu, a začít se “učit od píky” až tam je také špatně. Pokud někdo přijde dělat ministra, dejme tomu vnitra (ale i další), z taxíku, tržnice nebo ze školy, aniž by si osvojil alespoň základní znalosti… Číst vice »

heriot
heriot
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Tak jde asi hlavně o to, že by se každý politik měl šplhat do vysokých funkcí přes funkce nižší. Jen tak získá zkušenosti ze státní správy a rozhled.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  heriot

Má kontakty, přehled, respekt, je zasvěcen do procesu “jak to chodí”. Nebojí se prosazovat názor, nenechá sebou ideologicky a ideově vorat. To vše vyžaduje určitý pohyb v místní a vysoké politice, přirozený intelekt (žádný krhounek) a též jistou dávku nedůvěřivosti, i k stranickému šéfovi. “Přeceda” nemusí mít vždycky pravdu. 😉 Co ale můžeme čekat od drzé… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

No naučili se to od Kalouska – ing.chemik(gumař) – ministr financí. Co dodat.

cablik
cablik
před 1 rokem

Osvobozování zabíjením civilistů a ničením průmyslu: Zcela zbytečné americké a britské bombardování v posledních dnech války. Zavražděná celá třída dětí i s učitelkou. Karel Gott vzpomíná, jak byl dva dny pod sutinami
https://protiproud.info/politika/7144-osvobozovani-zabijenim-civilistu-a-nicenim-prumyslu-zcela-zbytecne-americke-a-britske-bombardovani-v-poslednich-dnech-valky-zavrazdena-cela-trida-deti-i-s-ucitelkou-karel-gott-vzpomina-jak-byl-dva-dny-pod-sutinami.htm

cablik
cablik
před 1 rokem

Přesně tak asociální služebníci západních korporací to je opravdu strašné co si musíme nechat líbit je čas na změnu. Nebo důchodce nechají pochcípat hlady.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

27%? To že je pro fialovou vládu špatně hodnocení? To je ještě pro tu bandu zlaté hodnocení! Jím to je fuk, jim jsou vlastní občané a jejích názory ukradené…

Praded
Praded
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Problémem je to, že co šlo už se rozkradlo a fialový génius s jeho kamarilou, nevědí co dezolátům ořezat aby se nevzbouřily a nedošlo k defenestraci. Na parazity si nedovolí, ty to už mají přes zákony a korupci ochráněný. Kdo může hospodařit stále na dluh? Jak nám zkušenosti z okrajiny ukazují, musíme sjednotit všechny zbraně nákupem… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem

Není asi co k tomuto článku dodat. Osobně si myslím, že to je nejhorší vláda od založení republiky v r. 1918.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Ano, vláda pod vedením pana Bijana Sabeta je velmi špatná. Pan Sabet by se měl občas odvážit vylézt z vládní budovy Tržiště 15 a  projít se po Malé Straně, aby viděl jak to ti jeho nýmandi za pouhý rok dokázali dorajtovat. Je mi jasné, že s materiálem který má k dispozici – blb Fiala,… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem mikkesh
vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Spolek naprostých blbců a ignorantů – prostě odpad lidské společnosti.

Prodost
Prodost
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

Odpad? Z hlediska mravního jistě. Ovšem tato squadra zcela bezohledně a dobře plní zadání svých “instalatérů”. Není neschopná, naopak schopná úplně všeho proti tomuto státu a jeho obyvatelům. Připomíná mi tzv. prozatímní vládu vedenou nejprve Lvovem (Leonberg), později Kerenským (Kirbis). Porozhlédněte se po složení té “naší” a bude hned jasněji.