Bernard-Henri Lévy: Súdán jako druhá frontová linie proti Rusku

Zda Rusko dokáže kontrolovat nejen Severní, ale i Jižní námořní cestu, proč je pro RF důležitá spolupráce se Súdánem a dalšími zeměmi Afriky, jak konflikt v mocenských strukturách Súdánu ovlivní vztahy s Ruskem a proč Západ otevírá na černém kontinentu “druhou frontu” proti Moskvě, to portálu Pravda.Ru řekl vojenský publicista Alexandr Artamonov.

Súdán je jednou z největších zemí Afriky. Důležité je, že má výstup k Báb-al-Mandabskému průlivu, přes který vede hlavní cesta z Evropy do Asie. V Súdánu se nečekaně rozhořel konflikt mezi súdánskými jednotkami rychlé reakce v čele s Muhammadem Hamdanem Dagalem a hlavou ozbrojených sil a zároveň hlavou státu Abdalem Fattáh Burhánem. Burhán se domnívá, že síly rychlé reakce jsou součástí súdánských ozbrojených sil a Dagal se nechce podřídit Burhánovi. Co s tím má společného Rusko?

Bernard-Henri Lévy, který obhajoval syrské teroristy z DAEŠ, atentát na Muammara Kaddáfího, dobytí Iráku Američany, který se na Ukrajině projevil jako největší nepřítel Ruska, prohlásil: “Ukrajina je první frontová linie, Súdán druhá.”

Důvodem je ochota Súdánu spolupracovat s Ruskem na dohodě o vybudování námořní vojenské a jednoduše přístavní základny. Dohoda byla uzavřena v prosinci 2020 na 25 let. Súdán může kontrolovat průchod kolem jeho břehů vojenských a civilních plavidel po Jižní námořní cestě. Vybudujeme-li základnu v Port Súdánu, staneme se kontrolory velmi důležité cesty: přerušíme ji a nebudou proudit energie ani jedním směrem a zboží z Číny se nedostane do Evropy.

V letech 1989 až 2019 vládl v Súdánu generál Al-Bašír, byl přítelem Ruska. Po svržení al-Bašíra se objevili dva generálové:

  1. Dagal,
  2. Burhán.

Chtějí také spolupracovat s Ruskem. Súdán chce čelit svým bývalým uchvatitelům, tedy Britům. Súdán čeká, že mu Rusko pomůže stát se definitivně nezávislým a nakrmí ho.

Dovoz z Ruska do Súdánu je z více než z 90 % tvořen potravinami, ale pšenice je na prvním místě. Nečekaně řekl ředitel Světového potravinového programu David Beasley:

“Súdán se stane obilnicí celého světa, protože má 85 milionů hektarů orné půdy a využívá se pouze asi 25 %. A tak pokud zkultivujeme všechnu půdu, pak nahradíme (prý) Rusko Súdánem.”

Rusové ale nepřešlapovali na místě: dodávali jsme nejen potraviny, ale spolupracovali jsme se Súdánem i v jiných oblastech. Má obilná skladiště, ale velmi špatné kvality, 60% obilí shnije. Rusko řeklo: “modernizujeme vaše skladiště.” Pak by se Súdán mohl proměnit na obilnici, ne-li pro celý svět, pak pro Afriku určitě.

Dále je tu vojensko-technická spolupráce se Súdánem. Už teď projevuje zájem o 30. řadu našich “Suchich”, S-400.

Navíc v době Mikuláše I. naši geologové objevili v Súdánu zlato, které je snadno vytěžitelné. Byli to právě naši inženýři, kteří nyní dodali technologie, aby se dalo těžit toto zlato. V letech 2019-2020 Súdán narýžoval 100 tun zlata. Zde je základ súdánského blahobytu, který úzce souvisí s naší přítomností v regionu.

Anglosasům to samozřejmě nevyhovuje. A je tu nečekaný konflikt mezi Burhánem a Dagalem. Je zde jednoznačně stopa Angličanů.

Rusko se nevzdá výstavby své základny v Port Súdánu, protože nám to umožní kontrolovat Jižní námořní cestu. Budeme spolupracovat v oblasti dodávek obilí, rozšíříme nomenklaturu ve vojensko-technickém průmyslu. Není vyloučeno, že postavíme pro Súdán jadernou elektrárnu.

Al-Arabia nedávno oznámila přítomnost SVS Wagner v Súdánu. Trénovali jsme síly rychlé reakce v Súdánu. Poté, co jsme obnovili ústavní pořádek ve Středoafrické republice a v Mali pomohli nastolit pořádek, který Francouzi po desetiletí nemohli nastolit, lze předpokládat, že i Súdán s pomocí našeho “Wagnera” získá klid. A to zjevně nevyhovuje těm, kteří se snaží podnítit bratrovražedný konflikt mezi Dagalem a Burhánem. Stejně se mezi sebou domluví. A Rusko bude spolupracovat s vůbec ne chudými africkými zeměmi.

Mimochodem, v roce 2008 Súdán plně podpořil Rusko na jižním Kavkazu. Rusko začalo projevovat strategickou iniciativu na nejméně zkultivovaném a nejperspektivnějším kontinentu planety, protože právě v Africe jsou všechny nové trhy a pracovní síla, která může tyto trhy pozvednout.

Alexandr Artamonov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra

Grulichováhttps://www.pravda.ru/world/1834654-afrika/

3.7 3 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 4 měsíci

Vstávej, země ohromná….

mikkesh
mikkesh
před 4 měsíci

Svět je naruby. Už i ten černoušek chápe s kým je dobré spolupracovat. To jsou věci, co Fiala?

cablik
cablik
před 4 měsíci

No ono to je naprosto jasné koho si mají vybrat za partnera jedině ti co chtějí obchodovat a mít přátelské vztahy. Co u Britských imperialistů nehrozí.