Největší šiřitel dezinformací? Vláda! Zameteno pod koberec

Průzkum, který neměl nikdy vzniknout! I tak by se dal charakterizovat počin Společnosti pro obranu svobody projevu, který se zadal průzkum na téma cenzury a svobody projevu u renomované společnosti na výzkum veřejného mínění SANEP.

Daniel Vávra
Daniel Vávra

První zprávy
Více než dvě třetiny respondentů průzkumu na téma svobody projevu, který realizovala společnost SANEP, uvedlo, že největším šiřitelem dezinformací jsou vládní politici.

„Právě čelíme největšímu ohrožení demokracie a našich svobod od roku 1989. A stejně jako vždy je to omlouváno dobrými úmysly a kritickou situací,“ prohlásil spoluzakladatel Společnosti na obranu svobody projevu (SOSP) Daniel Vávra.

„Ministru Rakušanovi, který, jak se mi to jeví, stojí v čele vládních snah o zavádění cenzury a potírání údajně společensky nebezpečných názorů, jde o zákaz svobodné výměny názorů,“ přidal se na semináři „Svoboda projevu a po projevu“ publicista Michal Semín.

Spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP) Daniel Vávra začal své vystoupení na semináři Svoboda projevu a po projevu zamyšlením nad dezinformacemi.

„Někdo kupříkladu může tvrdit, že Daniel Vávra založením Společnosti pro obranu svobody projevu sleduje nějaké postranní nekalé úmysly, kterými chce napomáhat Rusku, protože miluje Vladimíra Putina a touží zde nastolit jeho hrůzovládu. Poměrně dost lidí to tvrdí nebo naznačuje, jako třeba tady pan šéfredaktor,“ odkázal s nadhledem Vávra na to, co o Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP) šíří nechvalně známý novinář.

„Je to zcela jasná dezinformace, protože žádné takové úmysly nemám. Nicméně, jelikož zatím nemáme přístroj na čtení myšlenek, nemohu nijak nikomu nikdy dokázat, že tomu tak skutečně není. Stejně jako nemohu prokázat, že jeden z největších bojovníků s dezinformacemi v této zemi není oportunistický podvodník a šarlatán, který spolupracuje s tajnými službami. Názory na to, co je kdo zač, jsou prostě názory a je na každém, jaký obrázek si udělá sám,“ zdůraznil Daniel Vávra.

Největším šiřitelem dezinformací jsou vládní politici
Vávra připomněl, že Společnost pro obranu svobody projevu si nechala udělat reprezentativní průzkum na téma svobody slova, který realizovalo středisko analýz a empirických průzkumů – agentura SANEP.

„Od tří tisíc respondentů jsme se dozvěděli poměrně znepokojující informace. 54,7 % se někdy bojí otevřeně vyjadřovat své názory. 57 % si myslí, že se do našich životů vrací cenzura. 60 % se stalo obětí cenzury nebo někoho takového zná. 70 % z nich uvedlo, že bylo cenzurováno médium nebo profil, který sledují. 79 % si myslí, že stát nemá rozhodovat o tom, co je dezinformace. A 68 % si myslí, že největším šiřitelem dezinformací jsou vládní politici. Výsledky našeho průzkumu jsou v mnoha otázkách podobné se stejnými průzkumy třeba v Německu,“ uvedl Vávra s tím, že provést šetření na téma svobody slova se ukázalo jako velice složité a plné problémů.

„Uskutečnit ten průzkum trvalo dva roky, protože žádná z agentur ze Sdružení SIMAR ho nechtěla realizovat. A poté, co jsme využili služeb agentury mimo SIMAR, tak jediným mediálním ohlasem bylo napadání metodiky našeho průzkumu. Jinými slovy: průzkum nešlo udělat u renomovaných agentur, ale výsledky jsou nerelevantní, protože nebyl realizován u renomovaných agentur. Přičemž nám bylo několikrát zcela otevřeně řečeno, že je to příliš kontroverzní téma a že my jsme kontroverzní organizace,“ vysvětlil spoluzakladatel SOSP, co stálo za odmítáním ze strany agentur. Poté se Vávra Vzápětí vrátil k tématu dezinformací.

Pro lepší orientaci je dobré připomenout, že agentura SANEP patří dlouhodobě svými průzkumy mezi nejpřesnější v České republice, a účastnila se řady mezinárodních seminářů a odborných konferencí, kde představovala inovativní metody v tomto oboru. A také vede dlouhodobý spor s “kartelovým” sdružením Simar, které je pouhým zájmovým sdružením několika agentur na českém trhu, které krom svých proklamací ohledně “kvality průzkumu” pouze hájí obchodní zájmy svých členských agentur. A vzniklo dlouho před tím, než se SANEP objevil na trhu a způsobil “převrat” v dosavadních metodách, zvláště v oblasti internetového šetření.

Také jsme psali:
Žantovský: Veřejnoprávní média nesledují ani dvě procenta mladých

„Jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Pavla František Vrabel nedávno prohlásil, že nejlepší dezinformace jsou zcela pravdivé a že bude potřeba zakázat sociální síť Telegram, umělou inteligenci a ostatní stvoření, protože hrozí, že tu budeme mít 3 miliony umělých dezinformačních inteligencí. Jeho společnost Semantic Visions přitom v době covidu poskytovala v rámci boje proti dezinformacím ministerstvu zdravotnictví prokazatelně nepravdivé informace.

Ve vztahu k názorům Františka Vrabela a mnohých dalších ale nezbývá než si položit otázku, kdo bude určovat, co je pravda, na základě jakého mandátu a kvalifikace. A jak my, kteří privilegium přístupu ke všem informacím nebudeme mít, budeme moci ověřit, zda nám privilegovaný nelže, když nemáme přístup k tomu, o čem nám vykládá, že je to lež?“ ptal se Daniel Vávra.

 

4.7 3 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 10 měsíci

Jo tak to je vláda je lže jako když tiskne a celý jejich pro západní mainstream. Všechno co se nám snaží vnutit je lež a blábol.

adam
adam
před 10 měsíci

Vrábelové už jim nepomůžou, protože každý den roste počet lidí, kteří vidí, že císař je nahý. Neumí vládnout, lžou jako když tiskne, slouží cizím zájmům, jsou to pokrytci – taková slova (a ještě mnohem horší) zaznívají už i od lidí, kteří se současně přiznávají, že volili některou z vládních stran. Ta banda dopadne… Číst vice »