Rusko zahájilo proces demontáže ukrajinského režimu

Ruské ministerstvo vnitra zařadilo na seznam hledaných osob vysoce postavené ukrajinské generály Valerije Zalužného, šéfa ukrajinských ozbrojených sil, a Oleksandra Syrského, šéfa pozemních sil. Oba jsou obviněni podle jednoho z článků trestního zákoníku.

Rostislav Iščenko
Rostislav Iščenko

To vše by se dalo přejít mlčením, nebýt statusu obviněných. Již dříve byl z vysokých ukrajinských velitelů zařazen na seznam hledaných osob za teroristické útoky provedené speciálními jednotkami ukrajinského námořnictva Oleksij Neižpapa, šéf ukrajinského námořnictva, a také Kirill Budanov, šéf vojenské zpravodajské služby ukrajinského ministerstva obrany, jenž se opakovaně veřejně chlubil přípravou a schvalováním teroristických útoků, a to i proti civilistům, a dokonce se některých z nich osobně účastnil.

V případě Neižpapy i Budanova je trestný čin jasný – oba dali podřízeným rozkazy k teroristickým útokům, což lze kvalifikovat jako porušení pravidel a zvyklostí války a v případě obětí by to mohlo být považováno za válečný zločin.

Podřízení Zalužného a Syrského se nepochybně také dopustili obrovského množství trestných činů. Z jejich strany však nedošlo k žádným veřejným výzvám k páchání teroristických útoků nebo válečných zločinů. Nepochybuji ani o tom, že by nějaké takové rozkazy podepsali. Rovněž je velmi nepravděpodobné, že by takové rozkazy skončily v rukou ruských vyšetřovacích orgánů.

Pravděpodobnější je, že Syrského a Zalužného viní z nedostatečné kontroly svých podřízených, což vedlo k masovým válečným zločinům ukrajinských ozbrojených sil; lze je vinit i z podpory žoldnéřských aktivit a využívání ukrajinských a zahraničních nacistických polovojenských jednotek (Azov, Pravý sektor, Mezinárodní legie atd.) v bojových jednotkách ukrajinské armády.

Praxe vznášení takových obvinění byla zdokonalena během norimberského tribunálu. V mnoha případech nebylo možné prokázat, že německý velitel vydal zločinné rozkazy (byly vydány ústně a neexistovali svědci, kteří by byli ochotni nebo schopni tuto skutečnost potvrdit). V takových případech sloužil jako obvinění samotný zločin (zejména pokud byl spáchán vojáky pod velením daného velitele v takovém rozsahu či v takovém měřítku, že jej nebylo možné utajit).

V takovém případě následovalo obvinění z trestní nedbalosti a z nedostatku náležité péče s fatálními následky. V některých případech se jednalo o tresty v délce 15 let a více. Ne každý měl to štěstí, že se dostal rychle ven. Američané  propouštěli na nemocenskou daleko ochotněji ty bývalé příslušníky říšské armády, kteří disponovali cennými informacemi a dovednostmi, než řadové generály na úrovni sborů a dokonce armád, kteří se mohli  podělit jen o svůj nepotřebný pohled na průběh vojenských operací na svěřené frontě prohrané války. Precedens byl tedy vytvořen již dávno a může být použit znovu.

Je rovněž pozoruhodné, že obvinění byla vznesena v době, kdy ukrajinské vojenské a politické vedení, které zoufale touží zvítězit na bojišti nebo alespoň se dočkat ekonomické katastrofy v Rusku, ztratilo důvěru ve schopnost Západu poskytnout ukrajinské armádě dostatek zbraní, techniky a spotřebního materiálu potřebného k boji, jenž by umožnil zbrzdit iniciativu ruských ozbrojených sil. Proto se tito lidé stále více přiklánějí k použití teroristických metod jako k poslední šanci, jež může změnit běh událostí v jejich prospěch.

Rusko bylo při odrážení teroristických útoků ukrajinské armády poměrně úspěšné, ale obavy kyjevských generálů z pravděpodobné odpovědnosti by mohly přispět ke snížení intenzity útoků, a také poskytnout Kyjevu šanci, aby se vyvaroval použití prostředků zakázaných mezinárodními úmluvami pro teroristické účely.

Obvinění generálové navíc nejsou vrcholným velitelským orgánem. A Zelenskij by sice mohl být obviněn z dalších, závažnějších skutků, včetně přípravy a rozpoutání útočné války (v Norimberku stačilo prokázání tohoto obvinění k trestu smrti), ale neuškodí mít v zásobě i další obvinění. Tím spíše, že ukrajinští generálové budou docela rádi svědčit proti svému vrchnímu veliteli.

A co je ještě důležitější, budou svědčit i proti svým západním mentorům a opatrovníkům a budou se snažit přenést veškerou odpovědnost za zločiny na ně. Američtí poradci na Ukrajině se sice i nadále cítí být chráněni před soudy,  jsou však již zranitelní bombami, raketami a granáty.

Ještě nedávno se ukrajinským generálům – ba dokonce i ukrajinským vojákům a důstojníkům – zdálo, že se jim nemůže přihodit nic zlého.  Pravda, ne všichni věřili v přehlídku ukrajinských ozbrojených sil na Rudém náměstí (i když se našli i tací), ale mnozí věřili v přehlídku v Sevastopolu. Teď už ale na přehlídky nevěří, mají jiné starosti;  jak se včas vypařit a vzít s sebou všechno, na čem se tak nadřeli (zejména v posledních válečných letech, kdy se jim valily peníze do kapes proudem).

Někteří si již uvědomují, že dostat se pryč bude obtížné. Ti nejchytřejší však začínají tušit, že Západ ochotně předá i jejich mrtvoly k soudu do Ruska, aby si na vyvezeném zboží ještě namastil kapsu. Takže svědectví o iniciování, koordinaci a zdrojovém zajištění válečných zločinů kyjevského režimu západními vojenskými a politickými elitami, stejně jako jejich přímá účast na sankcionování a páchání těchto zločinů, je pro ukrajinské generály formou určité sebeobrany.

V konečném výsledku je zřejmé, že Rusko připravuje proces nikoli proti jednotlivým válečným zločincům, ale proti ukrajinskému režimu jako celku.

Připomínám, že denacifikace v Německu byla umožněna nejen vítězstvím, ale i tím, že Hitlerův režim byl soudně prohlášen za zločinný. Norimberská rozhodnutí odřezávají od moci německé extrémní pravicové radikály i v současnosti. Odpovídající rozhodnutí umožní lustraci představitelů kyjevského režimu na územích znovuzískaných Ruskem. V této etapě může fungovat pouze dobrovolná (strachem a vlastním rizikem nového vedení provázená) metoda jejich odstranění z funkcí. Právní základ pro tato rozhodnutí poskytne soudní proces.

Kromě toho se pro Rusko otevře možnost požadovat, aby státy, které si činí nárok na anexi některých území na západní Ukrajině, zaručily, že se v těchto regionech (včetně místní samosprávy) nevrátí k moci představitelé politických sil, které se podílely na zločinném režimu. V případě, že Západ bude příliš trucovat při uzavírání míru za ruských podmínek, je možné na základě svědectví ukrajinských generálů vznést proti klíčovým západním politikům obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Něco mi říká, že se blíží hodina, kdy Mezinárodní trestní soud v Haagu nejenže urychleně prohlásí, že se ve vztahu k Putinovi mýlil, ale stáhne i zatykač na něho, a s radostí začne vydávat zatykače na západní politiky, kteří jsou zodpovědní za vyvolávání a rozdmýchávání ukrajinské krize. Až přijde čas, aby se západní politici zodpovídali ze společně spáchaných zločinů, budou raději každý sám za sebe.

Podstatné však je, že takové aktivní přípravy na tribunál se provádějí obvykle v době, kdy se blíží konec války a o jejích výsledcích není pochyb. Norimberk také nebyl připravován v roce 1941. Připravoval se až v roce 1945. Veřejný pesimismus Západu ohledně schopnosti Ukrajiny k dlouhodobému odporu na straně jedné a snaha zvrátit pro západní svět negativní vývoj za každou cenu na straně druhé rovněž potvrzují předpoklad, že konec bojů o Ukrajinu je blízko.

Zatímco hrozba trestního stíhání západních politiků je prozatím jen virtuální (ještě nestihli prohrát bitvu o Tchaj-wan), pro představitele ukrajinského režimu je blížící se soud krutou realitou. Pouze upřímné pokání a svalení viny na jiné (nadřízené i podřízené) jim dává naději, že alespoň na stará kolena budou propuštěni na svobodu a zemřou na čerstvém vzduchu – místo ve vězeňské cele.

***

Autor: Rostislav IŠČENKO, zdroj: UKRAJINA.RU  (05:26 31.05.2023 ), z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová

4.2 6 hlasy
Hodnocení článku
29 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 1 rokem

Banderostan je vrcholem schopností kapitalistického parazitického systému. Byl to nejvyspělejší stát CCCP a teď je to nejlepší stát euroatlantické civilizace.

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Ať se to vydaří !!!

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

No ale naše média píší, že ukrajinská vojska vítězí na všech úsecích fronty a že dostala od USA a členských států NATO ty nejlepší zbraně, takže převzala veškerou iniciativu. Zelenskeho drony operují v hloubi ruského území a šíří smrt, Putin tomu není schopen zabránit. Ruská vojska mají být vyhnána z ukrajinského území ještě před začátkem… Číst vice »

danny
danny
před 1 rokem

Ti hlavní zločinci jsou v EU? NATO, USA. Nikoliv na Ukrajině. Tam jsou jenom poskoci plnící pokyny. Nevím jak Porošenko, ale Zelenskij chtěl prokazatelně uzavřít s Ruskem dohodu v Istanbulu. Na nátlak USA a GB od jednání odstoupil. Jeden z vyjednavačů byl po návratu do Kyjeva ihned postaven ke zdi a zastřelen. bez soudu z rozhodnutí SBU. Jestliže… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Drony jsou mocná zbraň. Představte si, že jste ukrajinský voják, který bere cca 100000 kč měsíčně, sedíte někde v hloubi Ukrajiny v naprostém bezpečí, a přitom vámi ovládaný dron šíří smrt v hloubi ruského území, ničíte nemocnice, porodnice, školy atd. přitom je vám hej, popíjete vodku (ukrajinskou). Jak by tomu mohl válečný zločinec Putin zabránit?

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Právě nyní ruské weby ukazují, že hranice Běloruské oblasti je pod “nepřetržitou palbou ukrajinského dělostřelectva”. Raketového i hlavňového. Město Šebekino (40 tis. obyvatel) hoří. Rakety dopadají na střed. Nikdo neorganizuje hašení ani evakuaci. Lidé opouštějí město sami. Vše ukazují místní obyvatelé a korespondenti. Gubernátor a jeho zástupce vystupují jako idioti. Nic se neděje,… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem danny
eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

To jsou chmurné řádky a události. Pokud je ale pravdou, že vojáci pravidelné ruské armády mají mizernou morálku a odhodlání, bude to o to horší. Je možné, že rusové teď hrají o čas a čekají na ukončení leteckých manévrů, které si naplánovalo NATO: Pořád nezapomínejme, že ještě ten konflikt nenazvali válkou. Ale čekat, že se… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  eFPe

Rusové se musí octnout pod obrovským tlakem, jinak nikdy nezačnou pořádně bojovat. Jako tomu bylo v roce 1812 nebo na podzim roku 1941. Pokud jim dnes chybí morálka a odhodlanost jejich předků, měli raději nechat ty rusky mluvící obyvatele Donbasu, Luhaňska a Krymu vyvraždit či vyhnat. Miloševič na to neměl, aby ochránil nealbánsky mluvící… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Jak to běloruské oblasti? Bělorusko přece není žádným agresorem?

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Asi jste myslel Belgorodskou oblast.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Takto se vyrábí panika-gratuluji.

oldo
oldo
před 1 rokem

“Něco mi říká, že se blíží hodina, kdy Mezinárodní trestní soud v Haagu nejenže urychleně prohlásí, že se ve vztahu k Putinovi mýlil, ale stáhne i zatykač na něho, a s radostí začne vydávat zatykače na západní politiky, kteří jsou zodpovědní za vyvolávání a rozdmýchávání ukrajinské krize. Až přijde čas, aby se západní politici zodpovídali ze… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem oldo
cablik
cablik
před 1 rokem

BLÍŽÍ SE CENZURA, JAKOU JSME JEŠTĚ NEZAŽILI: DIGITÁLNÍ ZÁKON EU ELIMINUJE VŠECHNY NÁZORY, KTERÉ ODPORUJÍ SYSTÉMU
https://pravyprostor.net/?p=161170

USA sú v skutočnosti totalitnou policajnou diktatúrou
https://zvedavec.news/komentare/2023/06/9653-usa-su-v-skutocnosti-totalitnou-policajnou-diktaturou.htm

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Ale to má přece logiku. Abychom zůstali svobodnou zemí a uchránili se od Putinovy totality, musíme sami zavést totalitu, aspoň dočasně, dokud nebudou Rusové poraženi a přestanou ohrožovat Ukrajinu a tím i svobodný svět. Generál Řehka říká, že válka bude trvat přinejmenším 10 let a že bude probíhat i na našem území (tzn. že Putin se po 10… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Ty jsi prazvláštní člověk s podivnými názory. Ještě jsi zapomněl poznamenat, že na základě výsledků presidentských voleb si vlastně většina lidí to válčení přeje… 🤨

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

A jak jinak můžeme interpretovat výsledky prezidentských voleb, když Pavel byl před nimi označen za kandidáta, kterého ODS a spol. nejvíce podporují? Přitom říkal a stále říká, že s Rusy o míru jednat nehodlá, že jedinou alternativou je zničující porážka Ruska a odvlečení Putina do Haagu? Je přece úplně jasné, že ti jeho voliči…voliči ODS… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

S těmi procenty jste to přestřelil.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  eFPe

A o kolik? Já přece soudím podle výsledků posledních voleb.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Pan Iščenko zase blouzní. Pokud budou váleční zločinci dopadeni můžou o Zelenském vykládat tak akorát vtipy. Už by měl Iščenkovi konečně někdo naznačit, že rozkazy ukrajinské armádě nevydává klaun, respektive klaun z Kyjeva, ale zelení blbové z Pentagonu. A pokud se nový president USA neodhodlá postavit před soud psychopaty, kteří těm zeleným pitomým makovicím… Číst vice »

spartak
spartak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Pan Iščenko to myslí vážně ,ale copak se po II.svět.válce stalo. USA a nacisté jsou na jedné lodi proti komunismu ,proto je většina lidí desorientovaná a lapidárně řečeno potróblá.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

A jaký bude nový americký prezident? Pokud nebude z Demokratické strany USA, ale bude to republikán, může být podobný McCainovi, který byl přece republikán. A to by byla válka, jakou by tahle planeta už zřejmě nepřežila. Ale americké prezidentské volby jsou daleko a Zelenskij má osvobodit Ukrajinu ještě v tomto měsíci, nejpozději v červenci.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Zelda je už teď mrtvej muž. Na jeho budoucnost bych nevsadil ani zlámanej dolar.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Ale vždyť ho mají všichni na světě rádi a obdivují se mu. Biden, Stoltenberg, Macron, Scholz, Poláci, Litevci, Švédové, Finové…Fiala, Pavel, česká vláda, novináři ..dokonce i Zeman a Ovčáček. Jak by ten mohl skončit?

eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Je úplně pomýlené si myslet, že POTUS bude URČOVAT směr americké politiky- obzvláště zahraniční. Je to stejná nastrčená loutka, akorát hraje na větších jevištích než ti naši maňáskové.
Pane prezidente bylo by dobré vyslat, bylo by dobré podepsat, tady máte projev který přečtete tam a tam.
Smutné, viďte?

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Je to stejné jako s tím Vietnamem. Jižní Vietnam nemohl ani náhodou porazit severní Vietnam, proto musela zasáhnout americká armáda. V Chile by Pinochet a vojáci nikdy nemohli porazit Allendeho, kdyby jim nepomohli Američané. Dějiny se opakují.

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

A ta americká armáda tomu Jižnímu Vietnamu pomohla zvítězit?

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

A vůbec – komu kdy pomohla americká armáda opravdu zvítězit, aniž by to neznamenalo další válčení, politický a ekonomický rozvrat, teror nebo zavedení koloniálního systému?☠️

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Kdyby shodila na Hanoj atomovou bombu, tak by vyhrála.

cablik
cablik
před 1 rokem

Děkuji všem za informace uvidíme jak to dopadne.