Orbán se obává válečného konfliktu mezi USA a Čínou

Podle maďarského premiéra Viktora Orbána se schyluje ke konfliktu Číny se Spojenými státy americkými. Viktor Orbán to prohlásil během svého sobotního projevu v rumunském městě Băile Tusnad.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

převzato
Orbán vnímá hrozbu války primárně ze strany Spojených států, nikoli Pekingu, a budoucnost světa má podle něj v rukou Washington.

Orbán hovořil o vztazích Budapešti s Evropskou unií a vysvětlil, že konflikty pramení z toho, že se Evropská unie snaží o odlišný kulturní rámec, uvedl maďarský Telex.hu.

„Evropská unie odmítá křesťanské dědictví, migrací pohání výměnu obyvatelstva a vede LGBT válku proti evropským národům přátelským k rodině. Musíme tedy říci, že v dnešní Evropě vznikla politická třída, která je neodpovědná, která už nemá křesťanské ani demokratické přesvědčení,“ řekl maďarský ministerský předseda a z této neodpovědnosti obvinil snahy o federalismus v Evropě.

Server Telex.hu dále uvedl, že Orbán nevolal po vystoupení Maďarska z Evropské unie, ujistil však, že jeho země chce bojovat za udržení vlastních hodnot a kultury.

„Musíme bojovat. Náš postoj je jasný. Nechceme, aby všichni měli stejnou víru, nechceme, aby měli stejný rodinný život nebo aby sdíleli stejné svátky. Trváme však na tom, že máme společný domov, společný jazyk, společný veřejný sektor, společnou kulturu, a to je základem bezpečnosti, svobody a prosperity Maďarů, a proto je třeba to za každou cenu chránit. Proto nebudeme dělat kompromisy. Nebudeme dělat kompromisy, neustoupíme, budeme trvat na svých právech v Evropě a nepodlehneme politickému ani finančnímu vydírání,“ řekl dále Viktor Orbán.

Podle premiéra Orbána nyní svět zažívá mezinárodní mocenský posun, který přichází s vzestupem Čínské lidové republiky a aktuální období je ve znamení velkých změn. A jelikož se podle Orbánova názoru mění rovnováha sil, která se v posledních desetiletích zdála být neměnná a hegemonistické velmocenské postavení Spojených států je zpochybňováno Čínou, prožíváme prý obzvláště nebezpečné období v dějinách lidstva. Orbán míní, že by vše mohlo dospět až k válečnému konfliktu mezi Čínou a USA, kterému je třeba se vyhnout.

Hrozbu války Orbán podle serveru Telex.hu nevnímá primárně ze strany Číny, ale ze strany Spojených států, které se nechtějí smířit s tím, že ztrácejí svou vedoucí roli.

„Nebezpečí, milí přátelé, spočívá v tom, že je tato situace nebezpečná, protože zlatá medaile už má svého pána. Jinými slovy, to, co dnes vidíme, je neustálý úpadek americké dominance na světové scéně. A to se světovým vůdcům nelíbí. Jejich jednoduché smýšlení lze shrnout do věty: jsme na vrcholu světa, zůstaneme tu navždy. Nacházíme se tak v nejnebezpečnějším okamžiku současné světové politiky, kdy mocnost číslo jedna vidí, že klesá na druhé místo,“ citoval server maďarského premiéra Orbána.

Server Daily News Hungary informoval o tom, že měl Orbán upozornit v této souvislosti zejména na rychlý rozvoj Číny v posledních dekádách a říci, že si právě kvůli němu Peking nárokuje své místo pod sluncem, zatímco však Washington neakceptuje, že jej Čína v mnoha odvětvích předběhla. Že je válka nevyhnutelná si sice Orbán dle svých slov zcela nemyslí, upozornil však, že je velká pravděpodobnost, že na válečný konflikt skutečně dojde. Aby se však válce obě mocnosti vyhnuly, musí dle něj Spojené státy přijmout, že mají ustoupit.

5 2 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 10 měsíci

Nejdříve musí USA porazit prostřednictvím Zelenskeho Rusko a pak teprve může přepadnout Čínu. USA nemůže válčit s oběma státy zároveň. To by byla stejná chyba, jakou udělal Hitler, když v průběhu války s Anglií přepadl ještě SSSR.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 10 měsíci

No ono kdyby měly USA svého Orbána, asi by taky nebyly tam kde jsou. Nesuďme Ameriku podle uslintaného sklerotika Bidena…Ta svůj potenciál neztratila a může povstat z popela. I když prý Číně už dluží bilion dolarů. Že by to válka smázla?…

Primak
Primak
před 10 měsíci

Ale když si kliknu na telex.hu, objeví se mi:
https://telex.hu/belfold/2023/07/24/oroszok-magyarorszagon-ukrajna-haboru-oroszorszag
Nadpis říká, něco jako:
Svého času jsem se styděl mluvit rusky, ale nenechám si to Putinem v mé zemi ukrást

Hokarc
Hokarc
před 10 měsíci

Abychom měli českého Orbána, musí mít nejdřív náš národ maďarskou odvahu. Jenže odvaha bolí.

cablik
cablik
před 10 měsíci

Pan Orbán je skvělý politik už abychom měli Českého Orbána válka Čína a USA nebude to si nedovolí vojenská převaha je na straně Číny.