Z bodu války do bodu míru. Odborníci na Ukrajině se zamýšlejí nad tím, jak strašný bude svět po válce

Ukrajincům se může nakonec jevit mír ještě děsivější než válka, domnívají se někteří ukrajinští experti.  Přijdou problémy a lidé si uvědomí, jakou cenu zaplatili za to, že hájili zájmy elit.

Mezitím se boje v zóně zvláštní operace stávají stále brutálnějšími. Ukrajinské ozbrojené síly používají u Arťomovska zakázanou kazetovou, šrapnelovou a zápalnou munici západní výroby, řekl agentuře RIA Novosti vojenský expert podplukovník ve výslužbě Andrej Maročko.

Kazetová munice je zakázána mezinárodní úmluvou, kterou ratifikovalo 123 zemí, mezi nimiž však nejsou Spojené státy a Ukrajina. Na celém světě se stále hlasitěji upozorňuje na dlouhodobé tragické důsledky používání kazetové munice. Ochránci lidských práv poukazují na to, že to povede k obrovským civilním obětem i na samotné Ukrajině.

Důsledky se již dostavily – přinejmenším v Donbasu. “Jsme zasypaní nevybuchlou kazetovou municí,” říká o situaci právnička a veřejná aktivistka Taťjana Montjanová. V rozhovoru pro agenturu BelTA poznamenala, že kazetová munice létá na Doněck od nepaměti, přičemž minová pole jsou zde taková, že denně někoho roztrhají miny.

Možná právě to je účelem použití “kazetové munice”, tato území bez života umožní, “aby se s nimi konečně skoncovalo”, naznačila Montjanová a dodala, že nevybuchlými částmi této munice budou nejvíce trpět civilisté.

Podle ní z této války těží vojensko-průmyslový komplex Ameriky a Evropy, kde je také “spousta darebáků.., připravených zcela zmařit i vlastní národy, obětovat vše, jen aby naplnili své pokladničky”. A pokračovala: tito beneficienti “jsou připraveni bojovat do posledního Ukrajince, do posledního Rusa, jsou schopni nechat vyhladovět své vlastní lidi a nechat Evropu vymřít”.

Montjanová připomněla, že nyní se mnoho výrobních závodů stěhuje z Evropy do USA. Dodala, že ani v Americe nejsou všichni z ukrajinského konfliktu nadšeni, zejména proto, že v protiofenzívě ukrajinských ozbrojených sil žádné triumfy nepřicházejí.

Úspěchy nepřicházejí, ale počet obětí každým dnem roste.  Vzhledem k situaci zpřísňuje Ukrajina své mobilizační metody – chytají lidi na ulicích, aby měl kdo nahradit ty, kteří už to mají za sebou. Na ukrajinských blozích se objevuje stále více videozáznamů takových zásahů. Zdá se, že Kyjevu opravdu nevadí bojovat “do posledního Ukrajince”.

“Denně vidíme, jak představitelé územních kompletačních center (ÚKC – pozn. red.) překračují své pravomoci, chytají a odvádějí lidi. Jsme svědky celé té divoké mobilizace… Bohužel, je to tak,” řekl ukrajinský právník Rostislav Kravec v rozhovoru s novinářem Alexandrem Šelestem. Podle právníka to dělali stejným způsobem i v LLR nebo v DLR – “chytali bez výběru lidi na ulici a posílali je do války“.

Kravec uvedl, že představitelé mobilizačních center takovými způsoby jenom diskreditují mobilizaci i ukrajinskou armádu a “vytvářejí ještě větší problémy pro ozbrojené síly – jak z hlediska prestiže, tak z hlediska demotivace i z pohledu toho, koho mobilizují”.

Podle právníka je důvod jednoduchý: existuje totiž striktní požadavek na splnění mobilizačního úkolu, jinak sami představitelé mobilizačních center riskují, že půjdou do války. Svou roli hraje i neschopnost zorganizovat si práci a “absolutní chaos ve vojenské evidenci”. Odchyt ukrajinských mužů tak bude pokračovat – přinejmenším do konce konfliktu.

Kdy to všechno skončí? “Zájmy elit se nikdy neshodují se zájmy lidu. Války vždy začínají v zájmu elit a také vždy končí v zájmu elit, případně i dalších “přisátých” elit,” říká ukrajinský politik a politolog Mychajlo Čaplyga. Řekl to při vystoupení na kanálu YouTube “Wild live”.

Podle něj “války nezačínají národy, ani je neukončují. Války také nekončí vítězstvím nebo porážkou, ale tehdy, “když skončí peněžní zájem a když dojde výzbroj”.” A výzbroj a další nezbytné zdroje dojdou, když se vyčerpají výhody investic do nich, zdůraznil expert.

Podle Čaplygy má Ukrajina nyní všechny šance ztratit přístup k moři. Nebude možné prolomit ešelonovou obranu ruských ozbrojených sil, bude třeba vymyslet nový “Istanbul”, nebo podepsat Minsk-3, ale podmínky pro Kyjev budou horší než dříve. Expert se domnívá, že Ukrajina překročila bod z něhož už není návratu v lednu, “kdy se spropitné za válku stalo dražším než samotná válka”.

“A jaké by to bylo vítězství, kdyby tři přeživší Ukrajinci vztyčili vlajku vítězství nad troskami zničené země…” – Čaplyga  tuto perspektivu nastínil a dodal, že by se jednalo o “Pyrrhovo vítězství”. Také dodal, že ukrajinští vojáci čtou zprávy a dokonale chápou, co se děje u nich doma, vědí o korupci, výprodeji půdy i nerostného bohatství, o prodeji Energoatomu a o všem dalším.

Politolog rovněž dodal, že ti Ukrajinci, kteří nyní bojují, po válce zemi opustí –  už teď to mnozí z nich říkají. A v zemi “začne to nejhorší – přechod z bodu války do bodu míru”. Proč “to nejhorší”? Protože, vysvětluje expert, dokud válka probíhá, mnoha věcí si prostě nevšimneme, ale s jejím skončením uvidí všichni Ukrajinci celou hloubku problémů a pochopí, v jakém novém světě se ocitli.

*

Autor: Sergej Zujev, zdroj: UKRAJINA.ru (04:30 26.07.2023), z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová

3.6 7 hlasy
Hodnocení článku
23 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 10 měsíci

No ale přece prezident USA Biden (z levicové Demokratické strany USA), generální tajemník NATO Stolteneberg (sociální demokrat), francouský prezident Macron (bývalý socialista), německý kancléř Scholz (sociální demokrat) říkají, že neexistuje jiné řešení než vítězství Zelenskeho a obsazení vzbouřeneckých území včetně Krymu s tím, že tamní obyvatelé se budou muset naučit ukrajinsky nebo budou… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Karle, vy rostete! 🙂 🙂 🙂

Karel2002
Karel2002
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Anonym

No tak, snažím se. 🙂 Vysvětluji holou podstatu této války. Stejně jako ve válce proti Jugoslávii v roce 1999, i teď vede válku Západu proti Rusku levice (Biden, Stoltenberg, Macron, Scholz). Jen za nás bojuje proti Putinovi pravice, protože naše levice úplně přestala existovat. To je zajímavý detail.

Georg
Georg
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Pane Karle, pokud to myslíte vážně, že válku proti RF vede levice kterou zastupují Biden, Stoltenberg, Macron, Scholz, tak se opravdu hluboce mýlíte. Velmi zjednodušeně co levice “musí” nejen mít nejen na papíře a vyhlašovat, musí provádět reálnou politiku, která směřuje k tomu hlavnímu, mír a práce. Skutečná levice opravdu bohužel neexistuje, přestože… Číst vice »

Georg
Georg
před 10 měsíci

Co víme o Ukrajině a co víme o náladách v této zemi, na jedné straně pustošenou válkou, kde umírají tisíce mladých, dnes již zřejmě i starších Ukrajinců ? Válka je vždy a můžeme jí říkat útočná, obranná nebo spravedlivá, je vždy katastrofa a utrpením pro “normální lidi”. Kladu otázky, ví většina “občanů Ukrajiny”, že zde byly dohody… Číst vice »

Georg
Georg
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Georg

Příčiny onoho konfliktu jsou jasné, sahají někde do roku 2008, kdy na sumitu NATO dostala Ukrajina a Gruzie “příslib” vstupu do NATO. Bude se válčit do posledního Ukrajince ?

Karel2002
Karel2002
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Georg

Zdá se, že se bude válčit do posledního Ukrajince. Jde o přece o demokracii, kolektivní Západ a jeho hodnoty.

vachav
vachav
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Georg

Primární příčina onoho konfliktu je jasná-militantní a agresivní politika USA-je třeba nazývat věci pravými jmény.

Karel2002
Karel2002
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Georg

Ukrajinci volili Zelenskeho, protože další strany (proruské či levicové) byly zakázány, Rusky mluvící oblasti (Doněcko, Luhaňsko, Krym) se odtrhly, takže jejich rusky mluvící obyvatelstvo nehlasovalo. Ani by neměli koho volit, když jejich politiky zakázali. Prostý Ukrajinec, tak jako vy, neuvažuje. Buď se snaží utéci do Čech či do Německa a pak si na… Číst vice »

Georg
Georg
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Zřejmě máte pravdu, ale moc mi to připomíná naše “starosti”, starej se sám o sebe, politici lžou, nic mě nezajímá, zřejmě se tak chová dost lidí i u nás. Mě přímo vytáčí tak zv. Dohoda o obraně….s USA, četl jsem celý text. Lidé to zřejmě vůbec nezajímá. Po schválení této “jednostranné” smlouvy budeme opět protektorát.… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 10 měsíci

Podle mne Ukrajina nemůže střet(nejde o válku, to by umíralo nepoměrně víc civilistů a hmotné škody by byly o co větší) vyhrát ale nemusela by ho ani potupně prohrát. On to je kruh. Tamní vláda si ničí vlastní obyvatelstvo, naše vláda pomáhá této vládě a tím ničí i životní úroveň a jistoty vlastních lidí. Tak že… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Naši občané s touto devastací v drtivé většině souhlasí. Jinak by nevolili v přímé volbě Petra Pavla-Pávka (ODS-TOP09-STAN-Piráti-Lidovci) prezidentem. Tím bylo rozhodnuto o naší budoucnosti a nedá se s tím nic dělat.

Anonym
Anonym
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Občané nejsou schopni samostatných rozhodnutí. Rozhodují se podle intenzity mediální masáže. A nedá se s tím nic dělat.

cablik
cablik
před 10 měsíci

Bohužel opravdu do posledního Ukrajince a možná to není všechno chtěj tam nacpat koalici ochotných slouhů. Po válce se z toho zblázní až budou chtít normálně fungovat.

shoty
shoty
před 10 měsíci

My sa musíme starať, ako zastaviť naše jelitá, lebo skončíme rovnako. Pavel, Černochová, Fiala, Čaputová, Lipavský, Naď, Káčer…, to čo je za panoktikum?! Zastaviť to musia ľudia, lebo štátne orgány sú impotentné. Jediná cesta je generálny štrajk. Voľby sú fraška. Tie fotografie pozostalých, matiek, sestier,… sú príšerné. Že by títo ľudia… Číst vice »

Naposledy upraveno před 10 měsíci uživatelem shoty
Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 10 měsíci

Pro nás je nedůležitější, abychom se těch Ukrajinců zbavili co nejdříve, to jsou lidé vychovaní k lásce k nacismu. Já jsem chodil řvát k Národnímu muzea do megafonu, že ta ukrajinská vlajka je vlajka státu, který podporuje fašismus, a že musí dolů, viz například zde: https://evropsky-rozhled.eu/dvoumesicni-vyroci-policejniho-zasahu-u-narodniho-muzea/ a jak tak řvu, přišli ke mě tři ukrajinské… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Fiala je typ unylého fašisty. Je to typ nový, zhotovený asi právě pro českou mentalitu, jako ten nejpřijatelnější.

Karel2002
Karel2002
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Tak dejte pozor, abyste neskončil jako ten Čermák. Příští a přespříští volby má vyhrát zase Fiala a spol. (je to pojištěno korespondenční volbou), takže by vás pustili z vězení nejdříve v roce 2033.

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

přece se nebudeme bát, chlap by neměl mít strach

vaclav
vaclav
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

No zatím rozdáváme pozemky amíkům a pozemky pro nové věznice asi už nebudou – tak nevím kam nás nacpou .

mikkesh
mikkesh
před 10 měsíci

Probuzení bude strašné. V článku je opominuto, že desetitisíce ukrajinských matek ještě věří, respektive doufají v návrat synů z fronty. Zatím je ve Lvovské a Frankivské oblasti pořád hodně “bojovníků” kteří se z války vykoupili, ještě více takových je v Polsku a u nás, kde chlastem, tancováním a hlavně hubou na různých bandera párty, udatně bojují za “sláva Ukkrajině”.… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

No já nevím, ale Poláci díky obsazení západní části Ukrajiny po Versailské smlouvě zachránili nevědomky západní Ukrajince před hladomorem a zachránili jim tím životy. Sice Ukrajinci museli mluvit na úřadech polsky, ale ukrajinština není tak vzdálená polštině. A dobrák Bandera se odvděčil Polákům tím, že jim vraždil ministry. Historie je plná paradoxů. Poláci… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Bratr Lech, na rozdíl od Stalina, který do Ukrajinských oblastí kde se začalo kšeftovat s hladem poslal pšenici a viníky nechal postřílet (zajímavé bylo, že ty oblasti úmělého hladomoru jsou právě ty, kde se dnes bojuje, ty oblasti co s banderovci nechtějí mít nic společného), tak ten Polák narozdíl od Stalina Ukrajince nechal… Číst vice »