Ivan David: Náhradní mateřství nebo obchod s dětmi?

Obludnost eufemisticky zvaná „náhradní mateřství“ je obyčejný obchod s dětmi. Vykořisťování žen z chudých zemí a odebrání dětem práva na oba rodiče. A to ani nevíme, zda všechny děti končí opravdu u „objednávajících“ rodičů a nejsou „rozebrány“ na orgány.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Válka na Ukrajině navíc tlačí náhradní mateřství na nové trhy, jak píše server CNA Deutsch v článku z března tohoto roku:

„Před vypuknutím války byla Ukrajina po Spojených státech druhým největším trhem s náhradním mateřstvím na světě. Ročně se ukrajinským náhradním matkám narodilo 2500 dětí, 90% si objednaly zahraniční páry.

Nyní se podnikání přesouvá do Gruzie, uvádí Institut lékařské antropologie a bioetiky IMABE.

Poptávka po „náhradních matkách“ na Ukrajině je větší než kdy jindy, říká Ihor Pečenoha, ředitel kliniky BioTexCom v Kyjevě. Nyní je ale nedostatek žen. “Protože mnoho Ukrajinek odešlo do zahraničí, nemáme dost žen, abychom uspokojili poptávku, která se od začátku války zvýšila,” řekl Pečenoha španělskému investigativnímu magazínu La Marea.

Ukrajinská agentura pro náhradní mateřství BioTexCom chce proto nyní naverbovat jako náhradní matky ženy z bývalých sovětských republik.

Ženy se rekrutují z chudších oblastí, protože Pečenoha přiznává, že každá žena, která se “pronajme” jako náhradní matka, tak činí z finanční nouze.

Samotný BioTexCom je považován za největší a nejúspěšnější z mnoha klinik pro „léčbu neplodnosti“ na Ukrajině. Klinika pokrývá přibližně 70% náhradního mateřství na Ukrajině a generuje roční obrat více než 10 milionů eur.

Co se BioTexCom zdráhá přiznat: Od války zprostředkovatelské agentury přešly do jiných zemí.

Mexiko a části Latinské Ameriky zaznamenaly od ukrajinské krize zvýšenou poptávku. Obzvláště atraktivní je nyní Gruzie, která má zákony podobné těm na Ukrajině.

Náhradní mateřství bylo v Gruzii legalizováno v roce 1997. Tím je zoufale chudá země atraktivní nejen pro zákazníky ze Západu, ale i z Indie. Tam bylo komerční náhradní mateřství nakonec v roce 2022 zakázáno jak pro cizince, tak pro vlastní občany. Indické „kliniky dětí na přání“ nyní rozšiřují své obchodní vztahy s Gruzií, co se obchodu s lidmi týče.
Gruzínské agentury již otevřely pobočky v Indii a po celém světě.

“Mezinárodní trh je stále agresivnější,” poznamenává Managing Director IMABE Susanne Kummerová. Aby se zastavil tento vykořisťovatelský vývoj, je zapotřebí mezinárodní zákaz náhradního mateřství. Jen tak lze účinně chránit práva žen a dětí. „Zejména se správně poukazuje na to, jak trivializující je mluvit o ‚náhradních matkách‘,“ říká Kummerová. Správně by se zde mělo mluvit o ženách pouze jako porodních jednotkách.

„Vše, co ženě připomíná, že je biologickou matkou dítěte, je vymazáno a zneviditelněno. Matka je vymazána z biografie dítěte. Musí se smluvně zavázat k předání dítěte objednávajícím rodičům.

Připomíná to obchodování s lidmi z doby temna.“

Dalším příkladem bezohledných metod je podle Kummerové londýnská agentura New Life Global.

Společnost byla založena v roce 2008 gruzínskou lékařkou Mariam Kukunashvili a nabízí mezinárodním klientům dítě „za rozumnou cenu“, uvádí IMABE.

New Life Global využívá právní mezeru, která existuje v mnoha zemích, k náboru náhradních matek, které „odnosí“ děti klientům ze zemí, kde je náhradní mateřství nezákonné. Firma je nyní terčem vyšetřování úřadů kvůli neprůhledným schránkovým firmám a podezření z trestné činnosti, uvádí list Observer. Náhradní matky nedostávají žádné právně platné smlouvy, rodiče si mohou vybrat pohlaví svého dítěte. A v pobočce New Life Global na Ukrajině donedávna objednávajícím rodičům radili, aby si brali jen zdravá miminka. Děti narozené se zdravotním postižením mohou být legálně ponechány v dětském domově – na vládní náklady.

Ředitelka IMABE Kummerová ale s nadějí poznamenává, že v boji proti reprodukčnímu vykořisťování žen se vytvořila spojenectví napříč všemi světonázory.

Dne 3. března 2023 více než 100 vědců a odborníků ze 75 zemí na všech kontinentech zveřejnilo deklaraci („Casablanca Declaration“), ve které vyzvali státy ke zrušení praxe náhradního mateřství na celém světě a navrhly předloženou odpovídající mezinárodní úmluvu.

Feministickou zastřešující organizaci CIAMS (Mezinárodní koalice pro zrušení náhradního mateřství) a její „Mezinárodní chartu pro zrušení náhradního mateřství“ podporuje 300 nevládních organizací a lidskoprávních organizací po celém světě – včetně rakouské platformy www.stopptleihmutterschaft.at – a 3000 jednotlivců z 65 zemí.

P.S. Existují dva typy náhradního mateřství:

Takzvané klasické náhradní mateřství: Vajíčko není od náhradní matky. Po mimotělním oplodnění cizí vaječné buňky spermií pozdějšího otce nosí náhradní matka geneticky cizí dítě (“xenogravidita”). Náhradní matka sama přebírá „porodní funkci“ (propůjčuje svou dělohu budoucím rodičům) a s dítětem není příbuzná.

Takzvané náhradní mateřství: Vaječná buňka pochází od samotné náhradní matky a je uměle oplodněna spermatem pozdějšího otce. Matce se pak říká „náhradní matka“: nahrazuje ženu, které dítě po porodu přenechává.

Publikováno na Facebooku

3.7 6 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 6 měsíci

A proč náhradní matky je dost odložených dětí a když bude právní stát tak by si rodiny mohli žádat o osvojení dítěte. Na tomhle si rádoby lidumilové mastí kapsy.

VlastimilCech
VlastimilCech
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

No jo, je dost odložených dětí… většinou cigáňat, nebo cigánských míšenců. (polomáčených)
Chce někdo cigáně? Mnohý případ známe. Jak přijde takové cigáně do puberty, je ámen s celou předchozí výchovou…

cablik
cablik
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  VlastimilCech

Furt to je dítě a lidská bytost je v děcáku i dost bílých dětí které se tam pro neschopnost biologických rodičů dostali.

Praded
Praded
před 6 měsíci

Zrůdnost tvé jméno je kapitalizmus.