Začíná „Bidenova fáze“ války na Ukrajině

Pozemní válka na Ukrajině skončila, začíná nová fáze. Dokonce i zarytí zastánci Ukrajiny v západních médiích a think tancích přiznávají, že vojenské vítězství nad Ruskem je nemožné a opuštění území pod ruskou kontrolou je daleko za možnostmi Kyjeva.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj
Odtud pramení vynalézavost Bidenovy administrativy, která zkoumá plán B a radí Kyjevu, aby byl realistický ohledně ztráty území a pragmaticky hledal dialog s Moskvou. To bylo hořké poselství, které nedávno Kyjevu osobně předal americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Sžíravá reakce prezidenta Zelenského v následném rozhovoru pro časopis Economist je však objevná. Udeřil na to, že západní lídři stále mluví dobré řeči a slibují, že budou stát na straně Ukrajiny „tak dlouho, jak to bude potřeba“ (Bidenova mantra), ale on, Zelenskij, zaznamenal změnu nálady u některých svých partnerů: „Mám takovou intuici, čtu, slyším a vidím jejich oči, [když říkají] ‘budeme vždy s vámi’. Ale já vidím, že on nebo ona tu nejsou, nejsou s námi.“ Zelenskij jistě čte řeč těla správně, protože v případě, že brzy nedojde k ohromujícímu vojenskému úspěchu, je západní podpora Ukrajiny časově omezená.

Zelenskij ví, že udržet západní podporu bude obtížné. Přesto doufá, že když ne Američané, Evropská unie bude alespoň pokračovat v dodávkách pomoci, a ale možná zahájí jednání o přístupovém procesu pro Ukrajinu možná i na svém prosincovém summitu. Zároveň však vyslovil zastřenou hrozbu teroristického ohrožení Evropy – varoval, že by pro Evropu nebylo „dobrým příběhem“, kdyby „zahnala tyto lidi (Ukrajiny) do kouta“. Dosud byly takové zlověstné hrozby tlumené a pocházely od nízko postavených aktivistů banderovského fašistického okraje. Ale i Evropa má své meze.

Západní zásoby zbraní jsou vyčerpány a Ukrajina je bezedná jáma. Důležité je, že chybí přesvědčení, zda by pokračující dodávky něco změnily na zástupné válce, kterou nelze vyhrát. Kromě toho jsou evropské ekonomiky v útlumu,“ recese v Německu může sklouznout do deprese s hlubokými důsledky „deindustrializace“. Stačí říci, že Zelenského návštěva v Bílém domě v nadcházejících dnech se stane rozhodujícím momentem. Bidenova administrativa je v pochmurné náladě, že zástupná válka brání plnohodnotné indo-pacifické strategii proti Číně. Přesto během vystoupení v pořadu This Week na stanici ABC Blinken poprvé výslovně prohlásil, že USA nebudou proti tomu, aby Ukrajina použila rakety delšího doletu dodané USA k útoku hluboko uvnitř ruského území, což Moskva již dříve označila za „červenou linii“, čímž by se Washington stal přímou stranou konfliktu.

Známý americký vojenský historik, strategický myslitel a bojový veterán plukovník (Retd.) Douglas MacGregor (který působil jako poradce Pentagonu během Trumpovy administrativy), je prozíravý, když říká, že brzy začne nová „Bidenova fáze války“. To znamená, že po vyčerpání pozemních sil se nyní těžiště přesune k úderným zbraním dlouhého dosahu, jako jsou Storm Shadow, Taurus, rakety dlouhého dosahu ATACMS atd.

USA zvažují vyslání raket dlouhého doletu ATACMS, které Ukrajina žádá již dlouho a které mají schopnost zasáhnout hluboko uvnitř ruského území. Nejprovokativnější je, že při těchto operacích budou použity průzkumné platformy NATO, a to jak pilotované, tak bezpilotní, čímž se USA stanou faktickým spolubojovníkem.

Rusko se zatím chová zdrženlivě, pokud jde o útok na zdroj takových nepřátelských kapacit, ale jak dlouho bude taková zdrženlivost trvat, lze jen hádat. V odpovědi na štiplavý dotaz, jak bude Washington vnímat útoky na ruské území s americkou výzbrojí a technikou, Blinken tvrdil, že rostoucí počet útoků ukrajinských bezpilotních letounů na ruské území je „o tom, jak budou [Ukrajinci] bránit své území a jak budou pracovat na tom, aby si vzali zpět to, co jim bylo zabaveno. Naší [americkou] rolí a rolí desítek dalších zemí po celém světě, které je podporují, je jim v tom pomoci.“

Rusko se s takovou nestoudnou eskalací nehodlá smířit, zejména proto, že tyto moderní zbraňové systémy používané k útoku na Rusko jsou ve skutečnosti obsluhovány personálem NATO – kontraktory, vycvičenými bývalými vojenskými rukama nebo dokonce sloužícími důstojníky. Prezident Putin v pátek sdělil médiím, že „jsme odhalili zahraniční žoldáky a instruktory jak na bojišti, tak v jednotkách, kde probíhá výcvik. Myslím, že včera nebo předevčírem byl opět někdo dopaden“.

Podle amerického kalkulu bude Rusko v určitém okamžiku donuceno k jednání a dojde k zamrzlému konfliktu, v němž by si spojenci z NATO ponechali možnost pokračovat v budování ukrajinské armády a v procesu vedoucím k jejímu členství v Severoatlantické alianci a Bidenova administrativa by se mohla soustředit na Indopacifik.

Rusko se však nespokojí se „zamrzlým konfliktem“, který zdaleka nesplňuje cíle demilitarizace a denacifikace Ukrajiny, jež jsou hlavními cíli jeho speciální vojenské operace.

Tváří v tvář této nové fázi zástupné války se teprve ukáže, jakou podobu bude mít ruská odveta. Způsobů může být více, aniž by Rusko přímo zaútočilo na území NATO nebo použilo jaderné zbraně (pokud USA nezorganizují jaderný útok – jehož šance jsou zatím nulové).

Již nyní je možné vidět potenciální obnovení vojensko-technické spolupráce mezi Ruskem a KLDR (potenciálně včetně technologie ICBM) jako přirozený důsledek agresivní politiky USA vůči Rusku a jejich podpory Ukrajiny – stejně jako současné mezinárodní situace. Jde o to, že dnes jde o KLDR, zítra to může být Írán, Kuba nebo Venezuela – což plukovník MacGregor nazývá „horizontální eskalací“ ze strany Moskvy. Situace na Ukrajině se propojila s problémy Korejského poloostrova a Tchaj-wanu.

Ministr obrany Sergej Šojgu ve středu ve státní televizi prohlásil, že Rusko „nemá jinou možnost“ než dosáhnout vítězství ve své speciální vojenské operaci a bude pokračovat v plnění svého klíčového úkolu – kosení nepřátelské techniky a personálu. To naznačuje, že úderná válka bude dále zintenzivněna, zatímco celková strategie se může změnit na dosažení celkového vojenského vítězství.

Ukrajinská armáda zoufale postrádá lidské zdroje. Jen během patnáctitýdenní „protiofenzívy“ bylo zabito přes 71 000 ukrajinských vojáků. Hovoří se o tom, že Kyjev usiluje o repatriaci svých občanů ve vojenském věku z řad uprchlíků v Evropě. Na druhé straně v očekávání prodloužení konfliktu pokračuje mobilizace v Rusku.

Putin v pátek prozradil, že 300 000 lidí se dobrovolně přihlásilo a podepsalo smlouvy o vstupu do ozbrojených sil a formují se nové jednotky vybavené moderními typy zbraní a techniky, „a některé z nich jsou již vybaveny z 85-90 procent“.

Je vysoce pravděpodobné, že jakmile ukrajinská „protiofenzíva“ během několika dalších týdnů vyprchá jako masivní neúspěch, mohou ruské síly zahájit rozsáhlou ofenzívu. Je myslitelné, že ruské síly mohou dokonce překročit řeku Dněpr a převzít kontrolu nad Oděsou a pobřežím vedoucím k rumunským hranicím, odkud NATO podniká útoky na Krym. Nenechte se mýlit, pro anglo-americkou osu zůstalo obklíčení Ruska v Černém moři vždy nejvyšší prioritou.

**

Autor:  Melkulangara K. Bhadrakumar, Zvedavec.news

úvodní foto: Střely dlouhého doletu dodané Spojeným královstvím a Francií zasáhly ruskou černomořskou flotilu v jejím domovském přístavu Sevastopol, 13. září 2023.

3.1 19 hlasy
Hodnocení článku
17 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci

Pávek mluvil v RB OSN o českých zkušenostech s ruským imperialismem. Za jedinou takovou zkušenost by se mohl označit 21. 8. 1968. Rozhodně ne rok 1945, ani rok 1805 (bitva u Slavkova). Může mi někdo napsat, proč tedy Pávek lezl do KSČ a dokonce se školil na komunistického rozvědčíka podřízeného imperialistické GRU, když věděl o 21. 8. 1968?

skeptik
skeptik
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Odkdy imperialista k tomu potřebuje zvací dopis??

Praded
Praded
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Jak je možné
že dodnes není zřejmé, že tzv. Zvací dopis, byl jen krycí legendou. Jak by to dopadlo v obráceném případě, je také snad už 30 zřejmé.

Praded
Praded
před 9 měsíci

Je s podivem, jak mnoho skutečných odborníků na válku, stále nechápe, proč Rusko bleskovou akcí neobsadilo Banderostan. No je to pro to, že tento konflikt plní minimálně dva cíle. První je, poškodit co nejméně obyvatel. Druhým je, vyčerpat západní parazity. Zatím se vede boj na už Ruském území. Protože banderovci začaly… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

Mně je jich také líto. Celé to může zarazit Biden, ale od toho se to, vzhledem k jeho minulosti, nedá čekat.

cablik
cablik
před 9 měsíci

Globální finanční pakt: V hlavní roli bude strach. Nejprve plandemie. Pak válka Západu proti Rusku na Ukrajině. A teď naplno našlápnou klimatickou lež. Kdy nasadí finanční šok a digitální měnu? Dáme si už úplné zotročení líbit?
https://protiproud.info/politika/7449-globalni-financni-pakt-v-hlavni-roli-bude-strach-nejprve-plandemie-pak-valka-zapadu-proti-rusku-na-ukrajine-a-ted-naplno-naslapnou-klimatickou-lez-kdy-nasadi-financni-sok-a-digitalni-menu-dame-si-uz-uplne-zotroceni-libit.htm

kutnohorsky
kutnohorsky
před 9 měsíci

Tak nějak se mi zdá, že všichni pomalu začínají být válkou unaveni. Nikde jinde lidé neprožívají konflikt tak intenzivně jako u nás. Nikde se tolik neblbnou lidi Ukrajinou tak jako u nás. Polsko už končí s dodávkami zbraní, Slovensko ad. A při tom nám unikají africké trhy. No a i ty Ruské! A ta komedie, že nám Dánsko… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Tak mně se zdá, že konflikt hned tak neskončí. Agent Pávek si je jist vítězstvím USA a praporu Azov, kvůli tomu organizuje mezinárodní tribunál na souzení zlých rusáků. Konflikt by mohl skončit po amerických volbách v příštím roce, ale jen v případě, že by v nich vyhráli Trump či mladý Kennedy (ten chce zřejmě skončit jako… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Pávek a jemu podobní zřejmě zapomněli, že i pro ně platí staré přísloví: “Nedělej účet bez hostinského a neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil.”

Ludvik
Ludvik
před 9 měsíci

Pro informaci a srovnání: Projev ministra zahraničních věcí Ruské federace Sergeje Lavrova na zasedání Rady bezpečnosti OSN, New York, 20. září 2023https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/1905317/ “Fakta hovoří o nejhlubší krizi mezinárodních vztahů a nedostatku touhy a vůle Západu tuto krizi překonat.” Projev prezidenta republiky na 78. Valném shromáždění OSN19. září 2023 https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/verejna-vystoupeni-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-na-78.-valnem-shromazdeni-osn-17350 “Vedoucí představitelé Ruska musí nést odpovědnost za… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

Určitě souhlasíte s pane prezidentem Pávkem, že? Spravedlnost přece musí být. 🙂

Anonym
Anonym
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

😉😄

Ludvik
Ludvik
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Před lidskou hloupostí jsou i bohové bezmocní.”
(staročeské přísloví)

Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

A je to u něho hloupost?

Ludvik
Ludvik
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

To nechám na posouzení každého z nás…

spartak
spartak
před 9 měsíci

Ukrajina se přesvědčila ,že Rusko neporazí .Stále spoléhá na západ ,že pošle mohutnou lidskou sílu, ale západu se nechce ,protože ví ,že Rusko jede jen na volnoběh.Polsko a Česko štěkají z uctivé dálky ,tak to také zůstane.

Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci

Válka se nesmyslně prodlužuje, pokud bude Zelensky používat střely dlouhé doletu, Rusko mu to bude ze všech sil oplácet, dojde k dalším strašným ztrátám mezi civilními obyvateli Ukrajiny, kteří ani za Majdan nemohli. Navíc hrozí, že dojde k přímému konfliktu mezi Ruskem a Velkou Británií, Francií, USA. Neustále se zvětšuje riziko jaderné války… Číst vice »