Souboj o koule

Dnes se znovu vrátíme na blízký východ. O čem jiném bych měl také psát, než o událostech, díky kterým jsme na hraně třetí světové války, že?

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák
Jak vidno, zase je to jednou pupek světa. V Tel Avivu byla i za studené války třetí největší koncentrace zahraničních novinářů. Hned po Washingtonu a Moskvě. Patnáctimilionový národ (a desetimilionový stát) zase jednou ovlivňují světové dějiny přesně podle jejich biblického zaslíbení: „Budeš hlavou, ne ocasem.“ Najednou má každý vůdce na světě důvod se míchat do tamních událostí a chybí jen málo, aby se rozhořel plamen, nad kterým nebude žádná kontrola.

Ostatně… už teď je v Gaze víc civilních obětí, než kolik jich hlásí Ukrajina za 600 dní válečného konfliktu. A i když jsme na Ukrajině viděli hodně zničených měst a vesnic, výškové budovy tam nepadaly naráz od jediného devastujícího výbuchu letecké munice. Mnohokrát Rusové útočili proti panelákovým sídlištím, ve kterých se bránili Ukrajinci, ale nikdy jsme neviděli, že by Rusové naráz ničili celé bloky domů. Spíš do nich dlouhodobě stříleli dělostřelectvem a domy postupně hořely a ubývaly. Že by spadly naráz a úhledně se složily do kopečku trosek, to je až novinka z Gazy. Mráz mi běhá po zádech, jak moc se ještě může válka na Ukrajině vyeskalovat a pořád nebude nejhůř.

Hamás už také předvedl celou řadu videí, na kterých se chlubí americkými Javeliny. Má jich slušnou zásobu a určitě toho víc neukázal, jak ukázal. Přeshraniční přestřelky pokračují i v Libanonu a představitel Hizbaláhu, Hasan Nassraláh, říká, že je připraven.

Všichni se tam navzájem varují, posílají si různé nóty, telefonují si, nechávají čekat americké delegace, posmívají se Lipánkovi, určují různé červené čáry, uhlazují staré a vytvářejí nové rivality, celý region je naplněný různými nestátními milicemi (které jsou ale vyzbrojené lépe než lecjaká armáda), do toho tam poletují letadla Wagnerovců… Izrael sice zničil přistávací dráhy civilních letišť v Damašku a Allepu, ale íránské stroje začaly hned přistávat na letišti tamní ruské základny… Je zaděláno na proxy válku, ve které se jako státní moc bude angažovat vlastně jen Izrael…

Turecko stojí na straně Hamásu a je zároveň člen NATO… Francie se připojila k postoji Egypta, který varuje Izrael před pozemní operací. Británie varuje Izrael před pozemní operací. Všichni jsou členy NATO. Fiala neochvějně (a hodně mečivěa nesrozumitelně) podporuje Izrael a naše republika je členem NATO…

Jedno NATO stojí na straně Izraele a druhé NATO stojí na straně Palestiny. To nevymyslíš.

Všichni ostatní Hamásové a Hizbaláhové, Islámští džihádové, šiítští milicionáři a další, ti si s mezinárodním právem nemusejí lámat hlavu. Izrael bude muset odpovídat stejnými metodami, jinak se v takové válce bez pravidel vyhrát nedá, ale protože je stát, bude o to víc a halasněji obviňován z porušování mezinárodních norem. Bude obviňován i členy NATO.

Čím déle sleduju vyjádření jednotlivých prezidentů, králů, diktátorů, generálů, Bidena, Netanjahua i Putina, mám zato, že před sebou máme dvě budoucnosti:

Buď tento blízkovýchodní průser ukončí konflikt na Ukrajině a nebo multipolární svět začne třetí světovou válkou. Se vším, co k tomu patří.

Rusko je v kontaktu se všemi aktéry této blízkovýchodní hry a má v ní silná želízka. Se Saúdy kamarádí přes ropu, s Íránem přes obchodní vazby a Kaspické moře, Asadovi Putin zachránil život i trůn, Hamás není v Rusku uznán za teroristickou organizaci, Erdogan dostává od Putina hodně moc plynu a s ním i vliv v Evropě. Zároveň je to Rus, kterému se další fronta ohromně hodí. Číňanovy prsty jsou také hodně dlouhé a sehrají svou roli. Rus tuto válku ale potřebuje jen kvůli Ukrajině. Jinak se bez ní docela dobře obejde.

Američané nejsou schopni vést dvě války zároveň. Pomáhat Izraeli a zároveň Ukrajině (a ještě hlídat Taiwan). Evropa je odzbrojená. Už i sami ukrajinští představitelé připouštějí, že sklady zbraní jsou celosvětově vyprázdněné a koncern Rheinmetal zdvojnásobil cenu dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. To jsou ty zvýšené náklady za energie a nové zdanění. Poděkujte těm, kteří vypnuli německé jaderné elektrárny.

Jedna a jedna jsou dvě. Pokud mají Američané udržet blízký východ a Taiwan, nemohou udržet Ukrajinu. Pokud budou držet Ukrajinu, přijdou o blízký východ, i o Ukrajinu a nejspíš ztratí i Taiwan. Blízký východ je pro kredibilitu USA důležitější než Ukrajina… Je dokonce důležitější než celé NATO. Ruské vměšování do blízkého východu může Američanům i Izraelcům značně zasolit… Nota bene, Rusko už na válečnou ekonomiku přešlo. První a jediné.

Sledujeme souboj o koule… nikomu se moc nechce začít velké válečné dobrodružství, protože všichni si uvědomují, že jde o hodně. Zároveň ale nikdo nemůže vycouvat, protože kredibilitu má každý stát jen jednu. Hodně se to podobá časům těsně před První světovou, kdy jim také bylo jasné, že to nebude žádná sranda a ani anglický král, ani německý císař, ani car Mikuláš ani František Josef neměli klidné spaní.

Posloucháme teď různé (povětšinou fantasmagorické) nápady o tom, jak budou Palestinci vystěhováni na Sinaj a pak odvezeni do Evropy, nebo jak budou asimilováni v Egyptě či jinde. Žádný blízkovýchodní stát něco takového samozřejmě nechce dovolit a to z mnoha důvodů. Pozemní operace do Gazy se stále odkládá, pomalu pronikají na veřejnost zprávy o velmi mizerné atmosféře mezi izraelskými politiky a vojáky. To ovšem nebrání raketovému ostřelování amerických základen v Sýrii.

Pokud má Izrael zvítězit, potřebuje ruskou zdrženlivost a potřebuje, aby Rusko tuto zdrženlivost pokud možno přeneslo i na další regionální hráče. Biden si to nepřizná, ten blouzní o novém světovém řádu, ale i on potřebuje hlavně zvítězit na blízkém východě a nebo pokud možno se tam obejít bez války.

Putin teď podle mě v Kremlu přijímá nabídky… nedivil bych se, kdyby se už jednalo a někde v temných kancelářích se už kreslí nová hranice mezi Ruskem a Západem. Kličko už vypustil první balónek – Ukrajina by měla svoje čtyři východní regiony přestat považovat za své.

Paradoxně, ve stejné době u nás v poslanecké sněmovně probíhá summit o Krymu, který prý už brzy Ukrajina získá zpátky…

Paradoxně, Švédsko právě vstupuje do NATO…

Paradoxně, právě teď Leyenová chce po Ficovi další podporu Ukrajiny…

Ukrajina je cena, jejímž zaplacením Američané a Izraelci mohou (možná) zvítězit na Blízkém východě. Případně si udržet takovou dominanci, aby válka vůbec nezačala. Ale pokud ji nezaplatí, přijdou zřejmě o mnohem víc než jen o Ukrajinu. Izrael je pro americké politiky navíc dobrou záminkou, aby bylo neúspěch na Ukrajině čím zakrýt.

**

Daniel Sterzik – Vidlák, Litterate

4.3 8 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 5 měsíci

Je třeba toho zeleného idiota i toho fialového idiota poslat tam, kam každá z nich patří, toho prvního na šibenici, a toho druhého vrátit na tu Massabobovu universitu do Brna, tam toho tolik nenaškodí. .

Karel2002
Karel2002
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Ale vždyť mu k postu rektora pomohl Zlatuška. A do povědomí veřejnosti vstoupil předtím jako obdivovatel sudetských Němců. Ten nemá ani na to, aby dělal školníka.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 měsíci

“Ukrajina je cena, jejímž zaplacením Američané a Izraelci mohou (možná) zvítězit na Blízkém východě”…. “Izrael je pro americké politiky navíc dobrou záminkou, aby bylo neúspěch na Ukrajině čím zakrýt.” Američané na Blízkém východě v žádném případě nezvítězí, ten proces ve zcela konkrétních podobách běží od roku 2002. Přes Ukrajinu ho sice mohli… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Aneb – na Ukrajině to s antisemitismem přes banderovce neklaplo, proto se antisemitismus přesunul do Izraele. A myslím, že je jen otázkou času, že stejně jako Putin zachránil Ukrajinu, i Izraelcům dojde (a s ním i Turecku), že zachránit se můžou pouze s Ruskem (taková obdoba ruského osvobozování koncentračních táborů poté, co židé byly prvním nástrojem Hitlera… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 5 měsíci

Trochu mi vadí, že se stále odděluje Hamás od Palestinců. Je Hamás pak dlouho nic pak teprve jsou ti správní Palestinci. Což Hamás není složen s Palestinců? Vždyť jsou někteří i tátové od rodin, palestinská omladina atp. Každý(!) Palestinec bude li požádán, tak ve jménu Alláha vykoná! To mu přímo nařizuje jeho… Číst vice »

Praded
Praded
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Probuďte se! Ten “TRÉNING” už trvá skoro 100 let, takže je to třetí generace utrpení. Přečtěte si od Rona Unze : Americká pravda. Nebo na Aktuálně.cz od Víta Klímy: Obnovení židovského státu v Evropě a upozorňuji, že je to článek r roku 2016.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

Já o Středním východě četl mnohé z knih K.Maye – V říši stříbrného lva 7 dílů, Divokým Kurdistánem…Kara Ben Nemsi a Hadži Halev Omar ibn…a ty už jsou přes sto let staré…

Praded
Praded
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Je všeobecně známo že Karel May v těchto zemích nikdy ani nebyl.

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

A to vám nepřijde divné, že zločiny za 2, světové války dělali nějací fašisté – Marťani a ne Němci?

kutnohorsky
kutnohorsky
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

80% Němců volilo Hitlera. Ano, Německo bylo fašistické. Vraždili Němci! A co…? Dáváte mi za pravdu…

shakalaha
shakalaha
před 5 měsíci

uz i seznam.cz pise ze za mrtve a ranene v Gaze pri utoku na nemocnici muze lsaacland 🤮🤮🤮

cablik
cablik
před 5 měsíci

Tu raketu co sundá celý barák jsem viděl a rozdíl mezi západem a Ruskem je že oni šetří lidské životy. Ukrajina byla vyřízená od začátku a jsem zvědav kdy se to tam ukončí.

adam
adam
před 5 měsíci

Škoda, že ten tragéd v roli českého premiéra zřejmě nečte Vidláka. V opačném případě by možná nebékal ty hovadiny na téma, že Putin musí vrátit Krym a že Ukrajinu nemine konečné vítězství…