Svět ruskýma očima 733

Rozpadající se galaxie“. Maďarsko a Polsko jsou proti EU * Prezident RF v němčině okomentoval útoky na bývalého německého kancléře Schrödera

“Rozpadající se galaxie“. Maďarsko a Polsko jsou proti EU

Jurij Borisov15. října 2023Pokusy o křížení užovky s ježkem jsou v rámci jednoho geopolitického bloku vždy provázeny těžkými následky. Příští osud EU to může dále potvrdit.

Maďarsko nebude souhlasit se zahájením jednání o přijetí Ukrajiny do EU, a to až doby, než Kyjev zruší zákony o diskriminaci zakarpatských krajanů. Hovořil o tom maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Podle něho vedlo přijetí nového zákona o vzdělání na Ukrajině k tomu, že ve školách s učebním jazykem maďarštinou v něm výuka v tomto jazyce běží jen zčásti. Takovou situaci označil Szijjártó za nepřijatelnou a odporující evropským normám. Počet hodin v maďarštině je mezi dvaceti a čtyřiceti procenty. Podtrhl, že rozhodnutí maďarských úřadů nesouvisí se současným konfliktem na Ukrajině. Objasnil, že postavení Maďarů na Ukrajině se zhoršuje od roku 2015.

Toto sdělení potvrzuje, že se za posledních osm roků postavení maďarské menšiny na Ukrajině vůbec nezlepšilo, ale naopak zhoršilo. Pro tak malou zemi jakou je Maďarsko je zbavení práv maďarských obyvatel, jichž je téměř 200 tisíc (část má i maďarské občanství) velmi bolestné. Přitom Maďarsko je plnoprávný člen EU i NATO.

Z toho je vidět, že bez  ohledu na členství v těchto mocných a vlivných západních uskupeních nedokáže Budapešť pomoci svým krajanům na Zakarpatské Ukrajině, ale musí se znechucením hledět jak uzurpátorský kyjevský režim prodlužuje jejich útlak.

Západ představovaný EU nehnul ani prstem celých osm let, aby pomohl jednomu ze svých členských států dát do pořádku tento ostrý národnostní problém. Odvolávat se na to, že vůdci EU k tomu nemají potřebné páky je zcela směšné, obzvláště na pozadí výzev Bruselu „zvítězit nad Ruskem na bojišti“ a na podněcování této války posíláním desítek miliard EUR.

V souvislosti s tak extrémním zasahováním EU do cizích problémů je otázka přimět Kyjev k civilizovanému jednání ve vztahu k národnostním menšinám vyžaduje nesrovnatelně menší úsilí a prostředky. Situace se zhoršuje a Brusel zde nic nedělá. Buď proto, že mu Washington nic nenařizuje, anebo se ze svých výšin o to Brusel nezajímá.

Je důležité, že údajně v rámci „kolektivního Západu“ je jeden z jeho prý rovnoprávných členů sám se svými problémy bez jakékoliv podpory od světové mocnosti, od níž očekával harmonii vztahů. Tyto kalkulace se na střetu s realitou ukázaly jako přáni odtržená od života.

Maďarský premiér Orbán říká, že Brusel vytvořil před našima očima orwellovský svět. Oni nakupují a prodávají zbraně pro Evropský mírový fond. Chtějí kontrolovat prostředky masové informace podle zákona o svobodě medií. Nebojovali jsme proti komunistům proto, abychom skončili v roce 1984!

Maďarsko není jediná země východní Evropy, jejíž národní zájmy jsou Západem ignorovány, až pošlapávány. Dokonce extrémně prozápadní Polsko nemá respektováno jeho právo na obranu tradičních křesťanských hodnot.

Nátlak na polské úřady je má donutit přijmout „netradiční hodnoty“ Západu ve věci LGBT a ničení rodinných hodnot. Nátlak má podobu finančních a politických ultimát. Obvykle se jedná o vysoké částky. Taková vyhrocená situace nastala v roce 2021, hned po pandemii, kterou evropští byrokraté využili pro faktické vydírání Polska, ač se Varšava snažila přijmout všechny západní podmínky.

Brusel má k Varšavě dlouhý seznam nároků: Od reformy soudnictví, otázky svobody médií a práva LGBT. Polské úřady nepovažují své jednání za porušování pravidel a pozornost centrálních orgánů EU vidí jako zasahování do vnitřních záležitostí. Polsko proto stále častěji mluví o vystoupení z EU. Brusel vyhrožuje, že připraví Polsko o mnohamiliardové částky z protikrizového fondu, Dosud neschválil 58 miliard EUR pomoci Polsku pro boj s následky pandemie koronaviru. Částka 24 miliard měla být poskytnuta ve formě dotací a 34 miliard jako půjčka.

Loni v květnu zadržela Evropská komise Polsku 100 milionů EUR proto, že Varšava odmítla splnit rozhodnutí soudu EU. Polsko je odsouzeno zaplatit pokutu 1 milion EUR za každý den kvůli nedodržení rozsudku o disciplinární komoře pro soudce. Nyní již jde o čásku 160 milionů EUR, přes 100 milionů bylo pozastaveno.

Od té doby se ve vztahu Bruselu k Varšavě mnoho nezměnilo. Vidíme zde kategorickou neochotu Západu brát v úvahu původní zájmy národů Východní Evropy. Kultura těchto národů se má promíchat s multikulturou západních národů a odpor východních  národů má být potlačen finančním vydíráním.

Proč východoevropské země neřeší svoji nespokojenost radikálně? Jakákoliv radikální revize má vyhlídku zkroucení současného hospodářského a politicko-společenského uspořádání a orgány těchto zemí na to nejsou připraveny.

Možná další degradace EU, jak ekonomická tak politická, může mít pro osud EU nedozírné následky. Nejvýznamnějším důsledkem bud výrazné snížení finančních možností Bruselu. Je nepravděpodobné, že stále půjde udržovat členy EU na zlaté uzdě. EU se v dohledné době může stát obdobou astronomického jevu známého jako „rozpad galaxií“. Tento proces nemá žádnou rozumnou alternativu. A proto je neodvratný.

Převzato z Fondsk.ru

***

 

Putin usadil v němčině kritiky Schrödera

22, října 2023

Na TV programu Rossija-1 ruský vůdce poznamenal, že nedávno byl celý svět svědkem „ošklivého vystoupení“ v kanadském parlamentu, kde se tleskalo nacistovi.

„Co se týká bývalého německého kancléře pana Schrödera říká se, že jej kamsi odkládají a snaží se jej někam přemístit. Nedávno jsme viděli ošklivý vtípek v kanadském parlamentu, kde tleskali nacistovi. Takže nyní chci říci, že čím více se vzdalujete od Schrödera, tím víc se blížíte Rothovi, hlavě kanadského parlamentu, který sympatizuje s nacisty. A aby mě bylo v Německu slyšet, zkusím to říci německy.“

K německy pronesené řeči dodal Putin rusky: „V Německu je mnoho slušných lidí a jsem si jist, že to mnoho z nich uslyší.“

Takto prezident RF okomentoval slova novináře o tom, že dnes Schrödera odsouvají z významných akcí, aby na těch důležitých neseděl vedle současného kancléře Scholze. O incidentu informoval deník Bild. Schröder byl pozván na oslavu 33. výročí sjednocení země. Vládní protokolární služba se vynasnažila, aby neseděl v jedné řadě se současnými vedoucími politiky Německa, včetně současného německého kancléře.

Převzato z Eadaily.com

 

3.3 3 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem

Ale u nás stále trvá jakási euforie z vítězství a nezadržitelného postupu Zelenskeho. Dnes má náš agent Pávek rozdávat vyznamenání a mnoho diskutérů na idnes.cz, novinky.cz má radost z toho, že u toho nebude Miloš Zeman. Tím prý projevil sebereflexi v tom smyslu, že nikdy na Hrad nepatřil. Po dvou špatných prezidentech, ruských agentech, Klausovi a Zemanovi máme konečně… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Karel2002

máme  [_T_]

cablik
cablik
před 1 měsícem

Jo jasně Maďarská menšina u bandery to nemá lehké ale jejich ideologie by vyvraždila všechny jiné. V Kanadě se liberálové odhalili že jsou nacisté a žádné žblebty je nezachrání.

danny
danny
před 1 měsícem

Já být na místě Schrödera, tak by se protokolární služba vůbec nemusela snažit. Od těch nul bych se držel co nejdál sám. Prošel jsem si německé kancléře Bismarckem počínaje. Ale žádný se té ubohé trosce, krá sedí v kancléřství dneska ani nepřibližoval. Vím, že nemůže být každý Adenauerem, Brandtem nebo Kholem.… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem danny
Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

Scholz řekl, že Putin je šílenec a Schröderovi nemůže zapomenout, že jel do ruska na dovolenou a navštívil starého přítele Putina. Podle Scholze je to naprosto nepochopitelný čin.

shoty
shoty
před 1 měsícem

Maďarská starosť o menšiny v zahraničí je prapodivná, vzhľadom na to, ako Maďari zrealizovali konečné riešenie národnostných menšín v Maďarsku. Od čias 60-ych rokov za Kádára(pôvodné meno Cermaník) tam nie je jediná škola s vyučovaním v jazyku menšiny. Rozhodne nie slovenskej.