Naše drahá vláda

I podle oficiálních statistik ČSÚ stouply ceny bydlení a energie o 42,4 procenta od prosince 2021, kdy se Fialova vláda ujala funkce. Mzdy však rostly skoro desetkrát pomaleji. Pokles reálných mezd v tomto segmentu tak přesahuje třicet procent. Něco podobného tu bylo naposledy v devadesátkách, když jsme rozpoutali Divoký východ.

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala

Česká republika nadále patří mezi premianty EU, ale jen podle největší inflace. V měsíčních datech nás občas někdo předběhne, ale dlouhodobý vývoj jasně ukazuje, kdo tady míří nejvýš. Ve smršti čísel z Českého statistického úřadu jsou nejnápadnější ceny energií, kdy elektřina zdražila meziročně skoro trojnásobně, ale zarazí i skok v cenách brambor o polovinu nebo cukru, který to zvládl za jediný měsíc (zvýraznil jsem to):

„Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 8,5 %, což bylo o 1,6 procentního bodu více než v září. Toto zrychlení) meziročního cenového růstu bylo ovlivněno především cenami v oddíle bydlení. Ceny elektřiny zrychlily svůj meziroční růst na 148,6 % (v září 16,5 %) zejména vlivem jejich výrazného poklesu v říjnu 2022. Naopak ceny zemního plynu zpomalily svůj růst na 6,2 % (v září 12,5 %), ceny tepla a teplé vody na 31,0 % (v září 36,2 %) a tuhých paliv na 3,9 % (v září 12,9 %). Na meziroční cenový vývoj měl také vliv mírnější růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny chleba v říjnu vzrostly o 5,1 % (v září o 10,3 %), zeleniny o 12,4 % (v září o 20,4 %), z čehož ceny brambor byly vyšší o 48,5 % (v září o 63,4 %). Ceny vajec klesly o 6,2 % (v září růst o 7,5 %) a ceny cukru o 11,1 % (v září růst o 44,6 %).“

https://www.czso.cz/csu/czso/cri/indexy-spotrebitelskych-cen-inflace-rijen-2023

U cen elektřiny hrálo roli ukončení cenového stropu. Ale to je detail, který moc nemění na celkovém obraze. Nejvýmluvnější je graf z čísel Eurostatu, který ukazuje, že dlouhodobě v inflaci Evropě kralujeme.

Kdo by chtěl ta čísla podrobněji, najde je na adrese https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/PRC_HICP_MANR__custom_3761882/bookmark/table 

Inflace Fialově vládě vyhovuje, protože nafouknuté příjmy z DPH a některých dalších daní usnadňují splácení dluhů, které teď seká jako Baťa cvičky. To je taky jeden z důvodů, proč se tato vláda tak hrnula do jinak zcela šíleného „konsolidačního balíčku“. Vedle toho, že tím přenáší řadu dosavadních veřejných výdajů na občany, může se spolehnout i na to, že tím znovu o něco prodlouží inflaci. Zato lidé žijící z běžných příjmů jsou na tom zcela opačně, protože ceny utržené ze řetězu utekly našim mzdám až kamsi za obzor.

Podívejme se na konkrétní čísla. Na konci roku 2021, kdy byla pětikoaliční vláda Petra Fialy ustavena, činila průměrná hrubá mzda 40 135 korun. Teď je jedno, že na ni dvě třetiny zaměstnanců nedosáhnou, budeme sledovat, jak rostla a považujme to za tempo celkového mzdového růstu. Jestliže se ve druhém čtvrtletí letošního roku se průměrná hrubá mzda doškrábala na 42 246 korun, berme to jako zprávu, že jsme si za tu dobu všichni mzdově pomohli průměrně o 5,6 procenta.

https://www.czso.cz/csu/czso/isc_cr

https://www.czso.cz/csu/czso/pmz_cr

To je však zlomek toho, co za tu dobu zvládla průměrná spotřebitelská inflace, která mezitím vyletěla o 28,8 procenta. Když tedy porovnáme přírůstek mezd, tedy peníze, kterým jsme si pomohli, s penězi, o které jsme přišli, vidíme drastický propad reálných průměrných mezd o 23,2 procenta. A tento propad je taky tím nejvýmluvnějším vysvědčením naší drahé vlády. Ano, z pohledu občana je pěkně mastně drahá.

V některých segmentech je to ještě drsnější. Česká inflace je hnána cenami elektřiny, které jen za loňský rok poskytly vládě 54 miliard korun z dividend ČEZu. Nemá tedy důvod něco na tom měnit. Když však srovnáme pětiprocentní růst našich mezd (do letošního června, pozdější data nemáme) s růstem cen energií a bydlení o 43,6 procenta za stejné období, polije nás studený pot. Hodně lidí dorovnává tenhle rozdíl z úspor, které však jednou dojdou.

Ale jsou tu také potraviny, které zdražily za tu dobu o 35,5 procenta. Jít do hospody na oběd, když se ceny stravování (a ubytování) zvedly o 43,3 procenta, je luxus jako za totáče. Důchodci mají růst cen ještě o trochu vyšší. Ale neviděl bych to tak černě, mají zase čas krmit králíky. Pokud nežijí v paneláku. Tam už jsou lepší housle někde u metra nebo v menší obci před kostelem.

Děláme, co je třeba, komentuje to Petr Fiala z plakátů, které mu asi poradil někdo, kdo už se na to taky nemůže dívat. Děláme, co je třeba, abychom šli co nejrychleji od válu…

**

Zbyněk Fiala, Vaše Věc

5 6 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 7 měsíci

Parazitizmus prolezl celou židovsko-křesťanskou euroatlantickou civilizaci a už si to uvědomily i křováci v Africe a vzpírají se být motroky. Takže vše je jenom fraška jejímž cílem má být vytvoření degenerované společnosti v DEMOKRATICKÉ EVROPĚ, za účelem přežití těch největších vyvolených parazitů.

skeptik
skeptik
před 7 měsíci

Jo kde jsou ty časy, kdy se “uvědomělí” ovčané bouřili proti vládě ČSSD, protože jim média nabulíkovala, že nás vedou do záhuby.

cablik
cablik
před 7 měsíci

Český fyzik v Americe burcuje proti zelenému zločinu: Uhlíková nula? Holý nesmysl! Každých 7 let 20 bilionů dolarů jen za elektromobily! Že CO2 stojí za bouřkami? Lež a sebevražedná politika šílenců! Klima a počasí spolu nesouvisí!
https://protiproud.info/politika/7557-cesky-fyzik-v-americe-burcuje-proti-zelenemu-nabozenstvi-uhlikova-nula-nesmyl-20-bilionu-dolaru-jen-za-elektromobily-ze-co2-stoji-za-povetrnostnimi-jevy-pseudovedecky-blud-blazniva-a-sebevrazedna-politika-silencu-stoji-na-lzi-klima-a-pocasi-spolu-nesouvisi.htm

Karel2002
Karel2002
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Luboše Motla znám osobně. Je od nás z Plzeňského kraje (jako Václav Klaus). On hlavně miluje odedávna Václava Klause a chce mu za všech okolností pomoci. Ale na matiku a fyziku je dobrej. Tím chci říci, že není odborník na klimatologii a je tak trochu infantilní se svou láskou k Václavu Klausovi. Přesto bych si… Číst vice »

cablik
cablik
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Dík za informace každý kdo se proti tomu ozve je dobrý.

Hokarc
Hokarc
před 7 měsíci

Jsme jediná země na světě, která nepotřebuje nepřítele. Stačíme si sami. Bohužel.

cablik
cablik
před 7 měsíci

Tak to je Češi mají ty největší ceny v Evropě a tihle co si říkají vláda si v tom libují jak Českým „hajzlům” zakroutili krkem jinak stále dobrý jo?