Nigerijská facka Fialovi

Ivo Strejček
Ivo Strejček

Institut Václava Klause

Premiér Fiala dostal mezinárodní facku v přímém přenosu. A, bohužel, spolu s ním i Česká republika jako oběť jeho vládnutí.

Na své cestě po subsaharské Africe, nepochybně dlouho a pečlivě připravované do posledního detailu, Fialovu vládní delegaci odmítla přijmout Nigérie. Mluvčí Smolka sice tvrdí, že „Nigérie nám oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program“, ale to je primitivní (a v normálně spravované zemi i nedůstojná) výmluva.

Za vším téměř s jistotou stojí Fialovy (a vládní) ostře proizraelské nekritické postoje k dnešní válce v Pásmu Gaza. Ty s jistotou Nigérie nesdílí, neboť nigerijský ministr zahraničí Tuggar před pár dny prohlásil: „Nezáleží na tom, kdo násilí páchá. Nigérie je proti násilí, a pokud jde o současnou situaci v Gaze, Nigérie hlasovala pro zastavení bojů“. Tedy žádná „nepřipravenost“ návštěvy, na to ať se Fiala nevymlouvá. Příčinou je Fialův fanatismus v zahraniční politice.

Nigérie není jen tak „nějaká“ země kdesi v Africe. Jen pro připomenutí: Nigérie je se svými daleko více než 200 miliony obyvatel zdaleka nejlidnatější zemí Afriky, největší nigerijské město Lagos má 20 milionů obyvatel. Nigérie je demokratická, prezidentská republika, v jejíž čele stojí prezident a viceprezident – vždy křesťan a muslim. Nigérie je po Egyptě druhou největší africkou ekonomikou, 25. na celkovém světovém žebříčku. Největším přírodním bohatstvím země je ropa, které je Nigérie šestým největším exportérem na světě. Nejbližším nigerijským obchodním partnerem jsou USA, kam Nigérie vyváží 20 % ropné produkce a dokonce 42 % svého celkového exportu země.

Tak tato země, suverénně nejdůležitější na celé Fialově subsaharské túře, odmítla s Fialou jednat. Je jistě možné se halit do izraelských vlajek, je pak ovšem nutné počítat s mezinárodně-politickými (a hospodářskými) dopady.

Zahraniční politika Fialovy pětikoalice od počátku své existence nenechává v zahraniční politice kámen na kameni a rozmetává postupně všechny, po desetiletí obtížně budované vztahy. Sem patří Vystrčilovy a Adamové Pekarové provokativní výlety na Tchaj-wan, kterými tito dva čeští politikové nesledovali české zájmy, ale výhradně a jedině vlastní osobní zviditelnění. Sem patří cíleně protičínský telefonát nově zvoleného prezidenta Pavla na Tchaj-wan. A sem patří také bezvýhradná, a v porovnání se západním světem i hysterická, podpora Ukrajiny. Minulý týden odmítla s ministrem Síkelou jednat ropná velmoc Saudská Arábie, dnes s Fialou Nigérie.

Dnešní text jsem nazval „Nigerijská facka Fialovi“. Kdyby to byla jen facka Fialovi, snad by se to dalo nějak přejít. Ona je to ale vlastně facka celé naší zemi, kterou Fiala reprezentuje. A to je skutečně neodpustitelné! Stále důsledněji se proto ptejme: jak dlouho budou takové výsledky práce čeští občané téhle vládě tolerovat? Jak dlouho si necháme líbit amatérismus lidí, kteří výkon politiky spatřují výhradně v morálním velikášství namísto toho, aby sledovali zájmy země, jejíž občané jim svěřili vládu?

(na snímku nigerijské město Lagos)

4.6 5 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vojta
vojta
před 3 měsíci

Nigerie se bojí, aby u nich Fiala nezjistil že mají větší Nutelu.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 3 měsíci

Můj známý, podnikatel ve zbraních, se skupinou sobě podobných už 2 měsíce objíždí africké státy a prý jsou tam velice úspěšní. Burkina Faso, Uganda, Mali, Keňa. …Co vím, tak o podporu vlády ani moc nestojí. Vystačí si sami. No já vím, je to obchod se smrtí. Toš taká je doba…

cablik
cablik
před 3 měsíci

Co chtít po té bandě ideologických fanatiků co by mohl Nigérii nabídnout 230 pohlaví nebo migranty z Afriky. Jak říkám bez zdrojů z normálního světa to nepůjde a doufám že se impérium rozpadne.

danny
danny
před 3 měsíci

Na druhou stranu říkal náš ministr zahraničí, že tomu odmítnutí není nutno přisuzovat hlubší význam. A diskutéři na Novinkách jsou v rauši! Co nějaká díra v Africe pro nás znamená…Pan Síkela (už po několikáté) přišel s jásotem, že jsme se definitivně odstřihli od ruských surovin, a následně ho (diplomaticky) kopli Katarský emír i Saúdský princ tam, kde… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  danny

To je zvláštní. Novinky.cz jsou přece levicový server založený vedením Rudého Práva. Diskutéři serveru novinky.cz byli v minulosti označováni diskutéry z jiných serverů (idnes, lidovky, neviditelný pes, aktualne) za komunisty a sociální demokraty. Navíc to byli srbofilové, rusofilové a banderafobové. Kdopak ty diskutéry vyměnil?

mikkesh
mikkesh
před 3 měsíci

Že se raději Péťa nejede podívat jak se vede děvčatům z Barmy. Co si za těch “jeho” padesát milionů (pro Stanjuru pětka a sedm nul) holky nakoupily.

Hokarc
Hokarc
před 3 měsíci

Říká se mi to těžko, ale jsem rád, že tímto dostala facku celá naše republika. Protože jak jinak ukázat zabedněncům, že tato vláda je nepřítel naší vlasti ! Tak hluboko jsme klesli.

Prodost
Prodost
před 3 měsíci

Teď v souvislosti s dalším dějstvím Palestinsko-Izraelského konfliktu, který nemá civilizované řešení, protože nemá ani civilizovaný počátek, u něhož tato sionisty ovládaná republika aktivně asistovala, se ukázalo, co je tato politická reprezentace zač a komu a také proč devótně, hlava nehlava slouží. A jestli si v tom Češi nedokáží udělat jasno a následně pořádek, pak se o jejich Bohem… Číst vice »

Vendol
Vendol
před 3 měsíci

Takhle zoufalá a stupidní banda, jakou je Fialova vláda, v čele samostatné České republiky ještě nebyla. Fakt to s tímhle ksindlem budeme muset ještě dva roky vydržet ?

reproduktor
reproduktor
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Vendol

Ano, protože jsme narodem zbabelcu. Kdyby v listopadu 1989 neiniciovala stavky STB, tak by stále vládl komunismus. Bohužel už nevladne jen jeho oligarchové a zaprodanci zapadu. Rozkradeny a chudý stát se stal z Čech za 33 let.

Karel2002
Karel2002
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  reproduktor

Ale na druhou stranu zbabělost a pasivita umožnily českému národu přežívat i ty nejtěžší chvíle.