Dokonalá sebevražda: Sankce? Státy pod Bruselem již přišly o 1,5 bilionu (!) dolarů. Daňoví poplatníci chudnou. USA inkasují. Svět se směje – a prosperuje. EU dál kupuje ruský plyn – jen mnohem dráž. Překupníci si vesele mastí kapsy

JELENA SAVELEVOVÁ komentuje poslední hrozivá čísla evropských institucí, ze kterých vyplývá, že Evropská unie se ve své snaze potrestat Rusko, zahnala do kouta, a protiruské sankce přijímané v Bruselu, se EU vrátily jako bumerang a ničí ekonomiku a hospodářství starého kontinentu, nebývalým tempem

Ke konci roku EU vyhodnotila ztráty z vlastních sankcí. Ukázalo se, že jen za plyn přeplatila 185 miliard eur. Občané evropských států dramaticky chudnou a jejich peníze se přelévají za oceán k báječnému spojenci – Spojeným státům.

Rusko mezitím zdvojnásobilo dodávky do Asie a úspěšně prolomilo ropný strop, čímž znásobilo příjmy. Celkem Evropa v důsledku sankcí ztratila téměř jeden a půl bilionu (!) dolarů. A stále častěji se objevují výzvy k ústupu.

Evropa platí, svět se směje

Myšlenka přechodu k alternativním dodavatelům plynu se ukázala jako příliš nákladná. Podle Eurostatu dovoz v průměru zdražil na 15,2 miliardy eur měsíčně: 7,7 u zkapalněného zemního plynu a 7,5 u plynovodu. Předtím to bylo 5,9 miliardy: 3,6 – potrubí, 2,3 – zkapalněný plyn. Za dva roky to bylo 304 miliard, přeplatek – 185. Vyhrály USA a Velká Británie: 53 a 27 miliard eur.

Dříve pocházelo přibližně 40 % plynu v EU z Ruska. Zásoby se snížily čtyřnásobně. Kvůli rostoucím cenám ale Moskva na evropském trhu vydělala dalších 14 miliard eur. Až 70 % exportu ruské ropy se přeorientovalo do Asie.

Zdroje energie, které dříve putovaly do Evropy, byly z velké části přesměrovány na nové trhy. Pokud mluvíme o ropě, asi 20 % objemů, které dříve směřovaly do Evropy, jsme přesměrovali na jiné trhy – Indie, Čína a další země. Pokud mluvíme o plynu, objemy dodávek do EU byly sníženy o třetinu a část jsme také přesměrovali do Asie. Konkrétně dodávky plynu do Číny loni vzrostly zhruba o 50 % prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře,“ uvedl ruský vicepremiér Alexandr Novak.

I nadále ruský plyn – jen podstatně dráž

Sankce narušily dodavatelské řetězce a zvýšily ceny energií po celém světě. Západ čelí energetické krizi. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat – zrychlující se inflace, vyhlídky na deindustrializaci – i v důsledku pomateného Green dealu. Největší ekonomika EU, Německo, utrpěla nejvíce: dramatický pokles výroby, hluboká recese.

V létě 2022 se podíl Ruska na evropském dovozu ropy, ropných produktů a plynu snížil. EU však prudce zvýšila nákupy LNG. Výsledek: druhé místo za USA s podílem 16 %.

Letos již EU nakoupila ruský LNG v hodnotě 6,1 miliardy eur, vypočítal Eurostat. Největšími odběrateli jsou Španělsko a Belgie, které zvýšily dovoz o 50 % (podle Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu IEEFA). Od ledna do října Madrid koupil 5,21 miliardy metrů krychlových, Brusel – 3,14. Francie je také na špici.

Podle nevládní organizace Global Witness jsou Španělsko a Belgie v dovozu ruského LNG na druhém místě za Čínou. To analytiky velmi překvapilo. “Tolik úsilí bylo vynaloženo na to, abychom se zbavili plynovodu z Ruska – jen abychom ho nahradili LNG,“ řekl Jonathan Noronha-Gant, specialista na fosilní paliva z mezinárodní nevládní organizace Global Witness. Vysvětluje, že evropské společnosti nadále posílají miliardy do Moskvy – pouze za dříve levný “plyn z potrubí” platí podstatně více.

EU se sama zahnala do kouta

Jenže zkapalněný plyn stále nenahradí potrubní plyn. LNG je mnohem dražší a vyžaduje odpovídající infrastrukturu. EU nemá dostatečnou kapacitu pro skladování a příjem takového paliva.

A nejednou, po desetiletích relativního “pohodlí” se EU musí potýkat s nestabilitou dodávek. Když ceny plynu v Evropě klesnou, LNG okamžitě proudí na asijský trh. Z tohoto důvodu dovoz v červenci klesl na téměř dvouleté minimum. Dopravci plynu plují tam, kde víc platí.

Nedejme se jim jen tak!

A celosvětová poptávka roste. Environmental Investigation Agency (EIA) odhaduje nárůst o 16 % do konce roku 2024. Brusel to oficiálně nepřizná, ale postupně si uvědomuje, že se ve svém boji proti Moskvě zahnal do kouta.

Německý kancléř Olaf Scholz v prosinci pomateně obvinil Rusko z přerušení dodávek do EU. Absurdita tohoto tvrzení jen ilustruje rostoucí paniku mezi západními politickými elitami. Moskva vůbec nemůže za to, že Berlín přišel o polovinu dovozu a celá Evropa o 120 miliard metrů krychlových. To si naordinovaly samy.

My? Ne, to přece vy!

V reakci na Scholzovo prohlášení Vladimir Putin poznamenal, že Rusko navzdory současným geopolitickým okolnostem nadále pokračuje v dodávkách do Evropy, protože Gazprom je spolehlivý partner.

„To, že Evropa nedostává dost plynu, je její problém. Kupodivu se snažili svalit vinu na nás, že prý my něco neprodáváme. To je úplný nesmysl. Nebyli jsme to my kdo uzavřel plynovod Jamal-Evropa, to udělalo Polsko. Druhou větev přes území Ukrajiny jsme rovněž neuzavřeli my, to udělala Ukrajina. My jsme nevyhodili do povětří Nord Stream a částečně Nord Stream 2. S největší pravděpodobností to udělali Američané nebo to udělal někdo na jejich popud,“  konstatoval ruský prezident.

Hysterie Západu je pochopitelná: nejde totiž jen o plyn. Ruské ministerstvo zahraničí odhadlo celkovou ztrátu států EU na 1,5 bilionu dolarů. A to jsou podle zástupce ministerstva Alexandra Gruška pouze ty  „nejskromnější výpočty a odhady“.

Centrum pro evropská studia Wilfrieda Martense připomnělo, že v loňském roce EU vyčlenila na energie více než 600 miliard eur jen ve spotřebitelských dotacích. To jakžtakž pomohlo udržet při životě řadu klíčových energeticky náročných firem, ale například výroba oceli v EU klesla v roce 2022 o 11 % a klesá stejně i letos.

Není proto žádným překvapením, že Berlín čelí první recesi za tři desetiletí. Podle ekonomů však kolaps německého průmyslového modelu stáhne dolů přinejmenším celou střední a východní Evropu.

Téhle hospodářské sebevraždě se zbytek světa vesele směje – a vydělává. Do kdy si to nechají líbit politiky podvedení občané?

Čeká nás zajímavý příští rok.

**

Jelena Saveljevová, RIA Novosti, prřeklad  Protiproud

**

Související z Potiproudu:

4 8 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
danny
danny
před 5 měsíci

Ať z Bruselu řeknou, kde bere Ukrajina plyn, ropu a energii? Rusové by ji mohli sfouknout lusknutím prstu. Nadále stojí mosty z Polska, Rumunska i Moldavska i když přes ně proudí západní “pomoc” kyjevskému režimu. Energie proudí i do Pobaltí. USA nakupují ruskou ocel, vzácné kovy a další komodity. Pjakin se z toho může pominout. Ale Putin a spol.… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  danny

To proč Putin nespálí celou Ukrajinu … asi když tam nežijem neporozumíme tomu. Zdá se, že je bere pořád za své. Pokusy aby se Ukrajinec zamyslel byly. Třeba v západní části (Lvov) jim vyhodil do povětří rozvodny elektřiny. Né elektrárnu Burštýn. U elektrárny by to nebyla oprava na týden. U nás si nedovedeme… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 5 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Ještě dodám, píšete li o bankéřích. Ta psina teprve přijde. Záruky za já nevím kolik miliard, za “vládu”, podepsal primitiv Stanjura.

tomaskova
tomaskova
před 5 měsíci

Ruský plyn se nakupuje celou dobu SV, stejně jako ropa. Jen se o tom mlčelo a nyní se nákup zvýšil natolik, že se už o něm nedá mlčet.

cablik
cablik
před 5 měsíci

A tak nás EU pod taktovkou USA likvidují překupníci si vesele mastí kapsy a my to platíme. No a skopčáci se z toho také vyléčí až budou podniky krachovat a lidi budou bez práce.

spartak
spartak
před 5 měsíci

Nenávist k Rusku se stupňovala po roce 1989 ,proto se rozhodlo ,že plyn a ropa je fuj. USA samozřejmě má prsty ve všem pekelném a připravovala svěrací kazajku Ukrajině.Nejsou vidět náznaky procitnutí jen utahování šroubů.Je tu beznaděj.