Kultura násilí

Co způsobilo, že studenti jsou stříleni kulometem přímo v učebnách? Je to blízkost války? Je to každovečerní nabídka televizní zábavy spočívající ve veselém zabíjení libovolných protivníků? Je to potírání debat o míru a jiném společenském zaměření?

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala

Vrah vyšel z patra, kde už má odpracováno, a teď se prochází dlouhé minuty po ochozu Filozofické fakulty UK a občas si střelí po lidech na Palachově náměstí. Nevypadá rozrušeně, a nikdo ho ani neruší. Videozáznam alternativního média AKTU.CZ ukázal, jak zvedl ze země mohutnou zbraň a opřel ji o nožičky – má kulomet.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Zm-de-tady-sem-Ku-va-strilejte-Vybuch-policie-u-FF-UK-Drsna-obzaloba-748032

Později se dozvídáme, že v budově fakulty měl početnější arzenál a neměl ani nouzi o náboje. Kde k tomu přišel? Nebylo to z naší pomoci pro Ukrajinu?

ČT nabízí neméně depresívní záběry z boční ulice, jak policie evakuuje budovu fakulty zadním vchodem. Podvečerním šerem se sune šňůra osob s rukama na ramenou toho před sebou, aby se do relativně prověřeného davu nemohl vklínit někdo cizí. Tihle už jsou v bezpečí, ale ti nahoře ne. Osvětlená okna v nejvyšším patře signalizují místa, kde zkoušejí ošetřit raněné.

Nad fakultou vlaje ukrajinská vlajka, vrah uměl ukrajinsky a psal o historii Haliče, která je dnes součástí Ukrajiny. Pokud si bral měřítko z aktuálních zpráv, desítky mrtvých nesnesou srovnání s desetinásobky nebo i stonásobky mladých životů, které jsou v té zemi některý den zmařeny. Je to blízko a jsou to bratři. Mezi našimi občany jsou běžná ukrajinská jména, vždyť jsme tam měli kus původního Československa. Hodně Ukrajinců u nás žije a tvrdě pracuje už dlouho. Další sem nahnala válka, snad půl milionu osob, a nejen ženy a děti, i chlapy. Doma by dostali jedinou příležitost – nechat se zabít.

Ale Rusové jsou taky bratři. Zpravodajské záběry z fronty ukazují vzdálené výbuchy a mrtvá těla, která se válí po granáty rozrytém poli. Najednou je jedno, kdo je kdo. Když si o tom čteme na alternativních webech ukrajinských, ruských nebo amerických veteránů, kde píší lidé, kteří znají válku zblízka, vidíme tu bezvýchodnost vzájemného zabíjení.

Pokud to brzo skončí, a zdá se, že ano, dostane se to tam, kde to začalo. Krvavá linie fronty zůstane víceméně tam, kde byla, když se dala zafixovat jednáním. Škoda zmařené příležitosti, kdy se dala uvést to klidového stavu rozumnou federalizací Ukrajiny, jak bylo vyjednáno roku 2015 v dohodách Minsk II.

Mohlo to skončit mírem, ale mír byl pro některé vlivné aktéry nezajímavý. Válku považují za samozřejmost, jedna skončí, začne jiná. Oběti střelby na filozofické fakultě nebo někde v lese si dokážeme představit individuálně a otřást se tou představou, že z rodiny byla vyrvána milovaná bytost, která se bude stále vracet v hrozných snech i krásných vzpomínkách. Ale tisíce mrtvých na frontě? Ti jsou – jak praví okřídlený cynismus – jen statistika.

Ve skutečnosti jsme soustavně vedeni k necitlivosti i k individuální smrti. Někdy je docela zajímavá. Nakonec to může být i sranda k popukání. Stačí si odzátkovat večerní televizi a čím víc je tam kanálů, tím víc násilného hnusu. Střelec je někdy záludná svině, jindy je to náš člověk, ale může vás rozsápat i vlkodlak, račte se podívat, na cimprcampr. V bezpečí nejste ani cestou do jiných galaxií. Dokonce i přeslazený románek náhle vyostří s pistolí v ruce a v příštím záběru už je stěna vymalovaná mozkem partnera. Jestli je to odvykací kůra od domácího debilitázoru, je trochu drastická. Jako když vás od pití odvykají blitím.

Proč se máme krmit takovým množstvím morálního svinstva, které nás zbavuje lidských instinktů? Má se k něčemu hodit? Náčelník generálního štábu nás informuje, že se musíme připravit na jadernou válku s Ruskem. Ministryně obrany už objednala stíhačky, kterými Rusa zaskočíme. Stačí pípnout, že bychom se měli zapojit do pokusů o vyjednání nějakého vyrovnaného míru na Ukrajině a nedovolit rozdmýchání současné války do naprostého sebezničení, a už máte roztřesené ruce, že vám ten web vypnou.

Mír není samozřejmost. Píše o tom britský historik Michael Howard v eseji o „vynalezení míru a znovuvynalezení války“, kterou napsal ještě před vypuknutím „války proti teroru“. Tu komentoval až v dodatečném doslovu, kdy se ještě zdálo, že nad slabým protivníkem je snadné vyhrát. O dvacet let později by to psal jinak. To podstatné je, že vidí rozdílnou tradici v různých částech Spojených států, liberální režim opřený o lidská práva demokratického státu na východním pobřeží a boj jednotlivců o přežití na Divokém západě, kde byla pomocná ruka státu příliš daleko.

Vybíjení Indiánů nebo otroctví na jihu byla samozřejmost. Střílení po někom, kdo je pod moji rozlišovací schopnost, to není zločin, ale banalita. Nebo když se kulturně posuneme o chloupek výše, je to prostě sport. Krásná trefa. Nebo „jenom práce, nic osobního“, jak v každovečerních střílečkách informuje seriózní muž svoji oběť, když jí míří odjištěnou zbraní do tváře. „Nothing personal, just job.“ Prásk!

Kdysi mohl onen zmiňovaný „liberální režim opřený o lidská práva demokratického státu“ znamenat něco jiného, ale dnes „liberální“ ohlašuje právo silnějšího, čemuž otupělá levice čelí kultivací pohlavní úchylnosti. Lidská práva jsou formou atomizace společnosti, ve které je obrana individua okázalá, ale marná. Demokratický stát znamená zmanipulované volby, kterými všechno začíná i končí. Místo trojice král, aristokracie a církev náležící k „ancien régime“ je tu trojice státních institucí, oligarchie a médií v jejím vlastnictví.

Mír byl podle Howarda vynalezen po třicetileté válce Vestfálským mírem, který se opíral o „koncert mocností“, dohody hlavních hráčů, které zároveň zahrnovaly nevměšování do vnitřních věcí. Ale to byl „ancien régime“, kdy měli vládci volné ruce. Ten padl ve Francouzské revoluci, ohlašující vládu jediného subjektu – „třetího stavu“, řekněme občanů. Přinesla taky vznik mocného národního státu přerůstajícího v impérium roznášející revoluční ideu občanství. Konkurenční impéria se pak utkala v 1. světové válce, která byla „znovu vynalezena“ a zároveň zaskočena vznikem technologií průmyslového zabíjení.

Od té doby se to jen střídá a opakuje. Pokus vytvořit světové společenství národů v podobě OSN s mírovou chartou ztroskotal na tom, že nikdo nebyl ochoten prosazovat její dodržování. Nakonec to vzali Američané na sebe, ale podle svých not. Snáz to šlo v ekonomické oblasti, kde si nadnárodní instituce jako Mezinárodní měnový fond dokázaly vynucovat imperiální nadvládu pomocí dluhu. Teď jsme na konci americké hegemonie. Vyrostli noví soupeři, kteří mohou obnovit multipolární svět, ať už pokusem o novou společnou dohodu, nebo – což bude schůdnější – obnovou „koncertu mocností“ s respektováním oprávněných zájmů hlavních partnerů.

Podaří se „znovu vynalézt“ mír? Jak už to s mírem bývá, může být dohodnut, nebo nadiktován. Může válku zkrátit, nebo završit. Může to být mír národů, nebo hřbitovů.

Šílený střelec na ochozu filozofické fakulty je samozřejmě anomálie, aspoň doufejme. Schopnost společnosti, jak se něčemu takovému bránit jasným rozlišením vhodného a přijatelného od nevhodného a nepřijatelného je však systematicky oslabována agresívním hlupstvím dominantních médií a zaslepeným státním potíráním dialogu a tolerance.

Smrt nebohých studentů, kteří měli posílit elitu národa filozofickým odstupem od ideologické ztřeštěnosti současníků, nám ohlašuje, že jde o úkol, který je kritický pro naše přežití. Sami vidíme, jak důležité bude vyvléci se z všeobjímající kultury násilí. Opravdu jde o život.

**

Zbyněk Fiala, Vaše Věc

4.1 15 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 7 měsíci

Kulturu násilí např. propaguje svými výroky Novotný – starosta – ODS a dosud nebyl potrestán vězením, ale je mu vše odpuštěno a pro 5-tikolku je to “milý” člověk, kterého ochraňují !!!

Plebej
Plebej
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  standa

Kdyby to alespoň bylo to jediné!
Vždyť ta kreatura je poklesle vulgární a ve své pravé podstatě nacistickou (ideově fanatický a jiné nenávidějící ýbrmenč). I tato kreatura vyvrací neopodstatněný blud o tom, že žid nemůže být nacistou.

Karel2002
Karel2002
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Plebej

Novotný je v Praze mimořádně oblíben. V Řeporyjích ho uznává nejen pravice, ale i levice (Strana zelených). Je přítelem nejen premiéra Fialy, ale i prezidenta Pavla.

Plebej
Plebej
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

To mnohé vysvětluje. Leč důvodem k radosti to rozhodně není.

vojta
vojta
před 7 měsíci

ke kultuře násilí a i k rozhodnutí filosofa střílet do lidí možná přispěl i názor naší tety z ministerstva obrany, která po teroristickém útoku v Rusku, kde v autě vybouchla nevinná žena, prohlásila, že s útokem souhlasí a že je to dobře. Bohužel u ní komando dveře nevyrazilo, i když jednoznačně spáchala závažný trestný čin – souhlas s dokonaným trestným činem a podpora terorismu.… Číst vice »

standa
standa
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  vojta

Podivné je, že za schvalování terorismu nejsou potrestáni politici 5tikolky, ale stačí se špatně vyjádřit a hned vám hrozí vyhazov z práce -učitelka Bednářová nebo 5,5 roku natvrdo pana Čermáka !!!

Plebej
Plebej
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  standa

… jen podivné? Vždyť to je trestuhodné! a do nebe volající svinstvo.

Karel2002
Karel2002
před 7 měsíci

V souvislosti s tou Haličí mi teď došlo, že Poláci pokládali Stepana Banderu také za teroristu. Uctíme minutou ticha oběti tohoto teroristy? Jinak toho masového vraha svým způsobem obdivuji, že se tak dobře naučil ukrajinsky. Není to zas tak snadné. Náš masový vrah uměl ukrajinsky lépe než dnešní ukrajinský prezident.

Plebej
Plebej
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Jste si až tak jist, že to byl ten masový vrah, kdo tak dobře ovládal ukrajinštinu? Většinu té azbukové korespondence prý sepsal půl hodiny po své smrti …
Kdy, jak a proč by o ni byť jen zavadil? Natož znal!
Studoval prý polštinu (s její znalostí však ani vy bezchybně srbochorvatsky psát nebudete).

Karel2002
Karel2002
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Plebej

Já jsem ten masakr zas tolik nestudoval. Prostě jsem v době Vánoc na to neměl žaludek. Jen se bojím, že za viníka bude prohlášen Putin. Jako vždy.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 7 měsíci

Všem těm, co nazývají tvrdý zásah bezpečnosti na Národní třídě masakrem! Po třiceti a něco létech,,budování” demokratické společnosti konečně vidíte opravdový masakr! Že se to samé klidně mohlo stát i za komunistů? Mohlo, ač pochybuji, ale nestalo…

cablik
cablik
před 7 měsíci

Ono to s válkou je jasné kdo nechce aby byl na světě mír a furt připravuje konflikty ale všeho do času ten už jim došel. Masoví vrazi byli vždycky a nedá se s tím asi nic dělat nevíme komu rupne v kouli a půjde zabíjet. Jinak pěkné vánoce všem normálním lidem.

spartak
spartak
před 7 měsíci

Předem chci poděkovat redakci Nové Republiky k jejich práci ,pro nás nezařazené a popřát alespoň trochu příjemné Vánoce. Když byl Rus v Berlíně a Praze ,tak fašismus jen probublával .